Jump to content
Dogomania

taniec z psem


Saba

Recommended Posts

[quote name='OlaAB']a czemu uważasz , że skoki przez nogę (bo takie są jako obowiązkowe) są NIE DO WYKONANIA na większości psów?:crazyeye:
przecież tak naprawdę to możesz tu wystawić nogę opartą na ziemi i nawet otyły jamnik (bez obrazy) podskoczy przechodząc nad nią[/quote]

To teraz pomyśl sobie jak masz bardzo duzego psa , naprzykłąd leonebergera, albo briarda ( ja z takim tańczyłam), jak sobie wystawie tak noge to on stepa przelezie, jak ja dam wyzej to nie wybije sie z czterech jak sprezynka bo musi sie rozpedzic. W tańcu bardzo ważna jest choreografia i estetyczne doznania, nauczyc wszystko można tylko czy to bedzie estetyczne? Skoki w wykonaniu niektórych psów nie sa efektowne, wrecz wykonane na siłe a to nie słuzy do wykonania choreografii. Podstawowa zasada tańca jest wydobycie najpiekniejszych chodów psa, wobec tego regulamin nie moze utrudniać i byc przeciwko tej zasadzie która obowiazuje w idei tej dyscypliny. A źródłowo ta dyscyplina wywodzi sie z Angli i ze Stanów w zadnym z tych regulaminów nie ma skoków jako obowiazkowych chodów.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 694
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A niech on sobie stępa przelezie, jeżeli zrobi to w rytmie to zrobi lepsze wrażenie niż pies-sprężynka lądujący gdzieś pomiędzy taktami muzyki.
Nie wiem dlaczego podchodzisz do tego jak do MŚ, to są MINI zawody dla POCZĄTKUJĄCYCH czyli w większości osób, które uczą swoje psy pojedyńczych sztuczek a teraz je połączą z jakąś muzyką.

Ja nie startuję bo... brak mi zmysłu artystycznego aby ułożyć jakąś choreografię :lol: , ale chętnie pooglądam chociażby tylko z samej ciekawości i mam nadzieję podowiadywać się jak uczyć jakieś tam figury.
I powiem Ci, że większe wrażenie wywołałby u mnie leonberger snujący się w takt odpowiednio dobranej muzyki niż border skaczący na 3m w górę - dla samego skoku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='OlaAB']
Ja nie startuję bo... brak mi zmysłu artystycznego aby ułożyć jakąś choreografię :lol: [/quote]
A ja tak i dlatego wiem ze nie robi to dobrego wrazenia jak sie cos snuje i ciagnie jak flaki z olejem. A w tańcu nie chodzi o to aby pokazać jakieś sztuczki, ale aby pokazac cos w rytmie i wydobyć to co jest najpiękniejszego i specyficznego dla danego psa.
A co do skoków to belgi najładniej wyskakują. A jeżeli juz chodzi o to dlaczego powinniśmy sięgnąć do zródła tam gdzie ten sport powstał bo własnie tam powstaja najpiękniesze tańce wiec chyba maja w tym doswiadczenie. A to czy jest to dla początkujacych czy nie to nie ma az tak znaczenia. Wazne aby od poczatku robić to dobrze w idei dyscypliny w której chcemy startować.

Link to comment
Share on other sites

[quote]A w tańcu nie chodzi o to aby pokazać jakieś sztuczki, ale aby pokazac cos w rytmie i wydobyć to co jest najpiękniejszego i specyficznego dla danego psa.
[/quote]
no właśnie, dlatego leonberger będzie przechodził przez nogę a nie skakał jak inne psy
[quote]A to czy jest to dla początkujacych czy nie to nie ma az tak znaczenia. Wazne aby od poczatku robić to dobrze w idei dyscypliny w której chcemy startować.[/quote]
a tu się nie zgadzam, jeżeli za wysoko podniesie się poprzeczke (w momencie gdy tak naprawdę raczkujemy w tym sporcie - chociaż nawet chyba jesteśmy w powijakach) to nie bedzie motywacji do zajęcia się tą dyscypliną

dlatego np. w agility na zawodach (z wiadomych wzgledów tylko nieoficjalnych) są "zerówki" a nawet "debiuty" - gdzie najważniejsze jest aby wciągnąć przewodnika i psa do sportu a nie od razu starty w Pucharze Polski, tam psy nie muszą znać slalomu, huśtawki czy koła, często są to pary po paru treningach, ale mają możliwość startu, ukończenia bezbłędnego a nawet wygrania. - a to bardzo motywuje do dalszej pracy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='OlaAB']no właśnie, dlatego leonberger będzie przechodził przez nogę a nie skakał jak inne psy[/quote]
Olu a ile widziałas tańczacych leonbergerów? Bo ja widziałam przynajmniej jednego i dobrze go znanałam bo był z mojego klubu. I przewodniczka ułożyła bardzo ładny taniec ze względu na to ze nie musiała pokazywac figur które bylyby nie efektowne.
[QUOTE]a tu się nie zgadzam, jeżeli za wysoko podniesie się poprzeczke (w momencie gdy tak naprawdę raczkujemy w tym sporcie - chociaż nawet chyba jesteśmy w powijakach) to nie bedzie motywacji do zajęcia się tą dyscypliną[/QUOTE]
Nie bardzo chyba sie rozumiemy. Ja mówie aby zachować idee dyscyliny. Chyba odrzucenie jakiegos elemntu z obowiazkowego wykonania słuzy ułatwieniu a nie utrudnieniu.
Natomiast jezeli juz mówisz o ułatwieniu to ułatwieniem byłoby pozostawic taniec dowolnej swobodze układajacego a nie narzucaniu mu obowiazkowych figur. Każda obowiazkowa figura stanowi utrudnienie. Kazda usunięta figura z obowiazkowego wykonania to ułatwienie. Wiec skoro ja piszę o usunieciu skoków z obowiazkowych figur to sie to nazywa ułatwieniem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']No i w tym Twoja siła, tylko wykorzystaj to. Pokaz to czego nikt nie bedzie mieć:)[/quote]Na to chyba już zapożno, brakuje mi osób które zajmuja sie tym sportem , gdybysmy sie spotkaly , zrobily burze mózgów jakie elenenty wprowadzić do układu i wtedy mozna cos zadzialać

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARTISTIC']Na to chyba już zapożno, brakuje mi osób które zajmuja sie tym sportem , gdybysmy sie spotkaly , zrobily burze mózgów jakie elenenty wprowadzić do układu i wtedy mozna cos zadzialać[/quote]
To nie tak, wszystkie nowe elementy wprowadza przewodnik na podstawie długich obserwacji psa i wtedy razem cos wymyślacie, wszelkie inne co bys zobaczyła u innych bedzie powielaniem.
Moja z takich nowosci robi czołganie w ukłonie do tyłu no i piruety na dwóch łapkach wkoło mnie:lol: , a i skok do przodu na dwóch łapkach

Link to comment
Share on other sites

no to mam jasnosc w temacie zawody w Pradze, final poogladam sobie spokojnie z miejsca na widowni , w tym roku startuje 36 par z tego połowa to bordery i z tego co sie zorientowałam po nazwiskach najlepsi z zeszłego roku ,z sheltie zgloszony został tylko mój pies,zyczcie nam niech wstapi w niego temperament bordera i delikatnosc pudla;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Klaudia:-)']Iza czekamy na relacje,fotki i filmiki.Witam no i mamy po zawodach doslownie i w przenosni . Wzieło w nich udział 28par pomimo zgloszenia 36, na bardzo wysokim poziomie zaprezentowaly sie border collie, miały posłuszeństwo wypracowane niemalże do perfekcji i otrzymywały max noty, które wraz z notami za taniec obowiazkowy z krzesełkiem staly sie przepustką do finału.W finale wzieło udział 12 par z czego część przewodników miała po 2 psy. w tym roku 1.m A Smolikowa z Keysi(BC), 2. S. Drabkova z Sarą(doberman),3 HPotfajowa zDream(BC).Nam poszło kiepsko, pies byl rozkojarzony,nie bylam wstanie rozbudzić go ani na aport, ani na smakołyk, myślał tylko o bliskiej integracji z czeskimi suniami.Położył posłuszeństwo nie wykonujac elementów które bardzo lubi i robi nawet na polecenie mojego 2 letniego dziecka, a on tylko stał i patrzył w dal......A w tańcu jak sie w koncu rozkręcił to ja za nim nie nadązałam bo stworzył własna choreografię, tytalny chaos.Podczas tego wyjazdu dostalam niezłego kopa, tak naprawdę jest to bardzo trudny sport gdzie "do tańca trzeba dwojga....."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...