Jump to content
Dogomania

Obroża dla nieposłusznego psiaka ;)


NiczQsia

Recommended Posts

Siemka, :)

Chciałbym zapytać sie Was, co sądzicie o OBROŻACH ELEKTRYCZNYCH? Ja mam problemy z wychowaniem psiaka, więc myślę, że może pomogłaby mi choć trochę w ułożeniu pupila, ale jednak jeszcze zastanawiam się, czy to jest dobry pomysł. Czy ktoś z Was stosuje obrożę elektryczną przy szkoleniu swojego psa? Może znacie jakieś szczęśliwe lub te mniej miłe przypadki stosowania tego rodzaju pomocy wychowawczej? Z góry dzięki za odpowiedzi.

P.S. Widzę, że jest tu mnóstwo tematów, więc jeśli był już taki, to bardzo prosze o przekierowanie mnie na niego. THX ;)

Link to comment
Share on other sites

łooooooo odradzam :o obroza elektryczna to ostatecznosc i to w skrajnie krytycznych przypadkach ....i musi byc oczywiscie stosowana przez osobe ktora jest odpowiedzialna i umie jej odpowiednio uzywac. gdy pies jest nieposluszny, to trzeba udac sie do szkoleniowca, to moja rada :)

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie Bartek ma racje ;) najlepiej udac się z psem na szkolenie pod okiem fachowca, taką obroże nie wiadomo co który pies musiałby używać, bo nie sądze że co 10.. większosć ludzi idzie na łatwizne ale czy o to chodzi? by zadawać taki ból chociaż lekki? bo nam nie chce się pracować z psem? raczej nie... więc warto odłożyć troche kasy i popracowac ze zwierzakiem ;)

Uwież, że nawet kolczatka nie będzie potrzebna Twojemu psu, wystarczy zwykła obroża... ale tego trzeba chcieć... a obroży elektrycznej czy kolczatki trzeba umiec użyać to nie jest tak że założysz ja psu na szyje i po kłopocie... on dalej będzie ciagnął ;)

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym zapytać sie Was, co sądzicie o OBROŻACH ELEKTRYCZNYCH?

Wiec tak.Ja sadze tylko tyle ze powinny one byc uzywane pod okiem szkoleniowca z gigantycznym doswiadczeniem,i tylko wtedy kiedy szkoleniowiec stwierdzi ze na danego psa nie ma innej metody.

Wiem ze masz husky :) Sa to psy trudne,ale nie az tak zeby nie dalo sie ich wyszkolic na zwyklej skorzanej obrozy.MOj pies byl wcielonym diablem,nie chcial sie niczego nauczyc,zwiewal,ciagnal i do tego mial mnie gdzies.

Wzielam sie za niego,ustalilam hierarchie,nauczylam roznych rzeczy.Na dzien dzisiejszy moj husky umie:chodzic przy nodze na smyczy i bez,przychodzic na komende,zostawac,siadac,warowac,aportowac.Wystarczy?? 8)

Wiec nalezy tylko uzbroic sie w cierpliwosc i nagradzac,nagradzac,zachecac i znow nagradzac.NIe bic,a pies sie wszytkiego nauczy.

A jesli Twoj psiak bardzo ciagnie i masz go dosc czasem to nie kolczatka tylko Halti,ianczej kantarek,obroza uzdowa czy jak tam wolisz.Mozna takie cudo kupic w karusu,albo u wanki tanki.O halti mozesz wiecej poczytac w innych topicach :)

Jesli bedziesz miala jakiejs pytania to pisz smialo:)

Link to comment
Share on other sites

P.S. Widzę, że jest tu mnóstwo tematów, więc jeśli był już taki, to bardzo prosze o przekierowanie mnie na niego. THX ;)

na forum jest cos takiego jak funkcja SZUKAJ

a to po to, zeby kazdy mogl sobie poszukac tego, co go interesuje i zabieral innym niepotrzebnie czasu.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie są efekty pedagogiczne płynące z zastosowania takiej obroży. Uważam jednak że stosowanie takich metod jest niehumanitarne. Jak tak można ? Pies coś źle zrobił - a tu go prądem ? Brrr... :-?
Pies postepuje niewlasciwie z naszego, ludzkiego punktu widzenia, wiec wina "zlego" psiego zachowania, w duzej czesci przypadkow, lezy po stronie czlowieka. Jego niewiedzy niestety... :(
Link to comment
Share on other sites

Pies postepuje niewlasciwie z naszego, ludzkiego punktu widzenia, wiec wina "zlego" psiego zachowania, w duzej czesci przypadkow, lezy po stronie czlowieka. Jego niewiedzy niestety... :(

Oczywiście. Co więcej - punktem wyjścia niemal każdej tresury jest ludzki, a nie psi punkt widzenia :) Stąd konflikt.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

A ja myślę tak: w USA kolczatka jest zabroniona, a elektryczna obroża polecana, a wiadomo jak tam hołubi się zwierzęta, szczególnie psy. Więc coś w tym jest skoro wolą jednak obroże elektryczne. Poza tym na niejednym szkoleniu widziałam "profesjonalnego tresera", znanego w tym światku, właśnie z obrożą elektryczną.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SylwiaWWA']A ja myślę tak: w USA kolczatka jest zabroniona, a elektryczna obroża polecana, [B]a wiadomo jak tam hołubi się[/B] [B]zwierzęta, szczególnie psy[/B]. Więc coś w tym jest skoro wolą jednak obroże elektryczne. Poza tym na niejednym szkoleniu widziałam "profesjonalnego tresera", znanego w tym światku, właśnie z obrożą elektryczną.[/QUOTE]
Oj wiadomo, wiadomo....:roll:
Kolczatka zabroniona (?)), elektryczna obroża polecana a popularnym zabiegiem uciszającym psa jest podcinanie strun głosowych.
Artykuł z Onetu:
Sam Dolnick,[I],Kto uciszy psa?"[/I]
[I]Nie wszyscy chcą, żeby ich pies szczekał. Dlatego poddają swoje czworonogi zabiegowi podcinania strun głosowych. Jest on praktykowany od dziesięcioleci, ale ostatnio źle widziany, zwłaszcza przez młodszych weterynarzy i obrońców praw zwierząt.[/I]
[I]Nestle szczeka, kiedy jego właściciel Mike Marder i jego żona wychodzą z domu; szczeka też, gdy wracają. Szczeka na dostawców pizzy, szczeka na dzwonek do drzwi i szczeka na Truffle, małego szczeniaczka Marderów. Ale Nestle za każdym razem wydaje z siebie tylko cichy, chrypiący pisk. Marder, który jest weterynarzem, tłumaczy ciekawskim osobom, że Nestle, mieszaniec jamnika i teriera, zdarł sobie głos od zbyt intensywnego szczekania. [/I]
[I]Tyle że to nieprawda. Marderowie poprosili znajomego weterynarza, by podciął Nestle’owistruny głosowe, po tym, jak ich sąsiad z bloku na Upper East Side w Nowym Jorku zagroził im, że złoży skargę na hałaśliwego psa do wspólnoty mieszkaniowej[/I]."

Myślę więc tak:wszędzie są ludzie i ludziska. Jedni wolą pracę z psem a inni chcą załatwic temat szybko i bez wysiłku.

ps.Wiem o czym mówię. Mam psy słusznej wielkości, mające swój ,,charakterek" i gigantyczny temperament. Nigdy nie stosowałam ,,gadżetów".

Link to comment
Share on other sites

Obroża elektryczna jest o wiele bardziej humanitarna od kolczatki. Nie wiem, może kojarzy się psiarzom z krzesłem elektrycznym, dlatego jest tak negatywnie odbierana?
Przede wszystkim nie ma ona nic wspólnego z kopaniem psa prądem aż się zsika z bólu, bo zrobił coś nie tak. Ma ona regulację bodźca, przy niewielkim natężeniu jest to u psa uczucie porównywane z delikatnym mrowieniem na skórze. Służy ona przede wszystkim do tego, żeby przykładowo, w czasie nauki przywołania u psa, ktory ma z tym poleceniem duże problemy, miec możliwość zwrócenia na siebie jego uwagi z dużej odległości, kiedy np. złapie trop i "głuchnie". Są psy, które nie reagują na smakołyki, sztuczkę z długa linką zdążyly już przejrzeć - i taka obroża jest dla nich czasem jedynym ratunkiem, żeby nie spędzały spacerów do końca życia na uwięzi ;)
Ale na pewno nie jest to gadżet przeznaczony ot tak po prostu do szkolenia młodego psa, albo cudowne urządzenie które zastąpi pracę z psem, nawiązanie z nim więzi, nagradzanie, etc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Obroża elektryczna jest o wiele bardziej humanitarna od kolczatki.[/quote] Każde z tych narzedzi w rekach idioty może zniszczyc psa. Laik głupio użytą kolczatką może zrobic wiele mniej złego niż głupio użytą oe natomiast jezeli chodzi o szkoleniowców to z reguły im lepszy fachowiec tym rzadziej po nią siega. Na palcach mogłabym policzyc osoby w Polsce, którym pozwoliłabym użyć oe na moich psach.
[QUOTE]Przede wszystkim nie ma ona nic wspólnego z kopaniem psa prądem aż się zsika z bólu, bo zrobił coś nie tak.[/QUOTE] A to już zależy wyłącznie od tego ile rozumu i doświadczenia ma ten kto jej używa. Ten sam impuls który zostanie ledwie zauwazony przez silnie pobudzonego psa, może sprawic ze ten sam pies w innej sytuacji faktycznie zsika sie z bólu/strachu [QUOTE]Ma ona regulację bodźca, przy niewielkim natężeniu jest to u psa uczucie porównywane z delikatnym mrowieniem na skórze.[/QUOTE]Który model masz na myśli?
[QUOTE] Służy ona przede wszystkim do tego, żeby przykładowo, w czasie nauki przywołania u psa, ktory ma z tym poleceniem duże problemy, miec możliwość zwrócenia na siebie jego uwagi z dużej odległości, kiedy np. złapie trop i "głuchnie".[/QUOTE]
To są dwie rózne sytuacje.
Nigdy w życiu nie użyłabym obroży do nauki przywołania i żaden ze znanych mi szkoleniowców używajacych tego sprzetu tez by tego nie zrobił.
Natomiast użyłabym oe do oduczenia pogoni za zwierzyną psa o silnym popedzie łowieckim (z marnym popedem mozna poradzic sobie bez oe)
[QUOTE]Są psy, które [.............] sztuczkę z długa linką zdążyly już przejrzeć[/QUOTE]Znaczy że trener był do bani.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puli']A to już zależy wyłącznie od tego ile rozumu i doświadczenia ma ten kto jej używa.[/QUOTE]

Czyli jak wszystko ;)

[quote name='puli']Który model masz na myśli?[/QUOTE]

Nazwy nie podam, bo było to kilka lat temu i nie pamiętam, ale testowałam na własnej gołej ręce.

[quote name='puli']Nigdy w życiu nie użyłabym obroży do nauki przywołania i żaden ze znanych mi szkoleniowców używajacych tego sprzetu tez by tego nie zrobił.
Natomiast użyłabym oe do oduczenia pogoni za zwierzyną psa o silnym popedzie łowieckim (z marnym popedem mozna poradzic sobie bez oe)[/QUOTE]

Ja też nie - źle się wyraziłam - nie miałam na myśli nauki polecenia jako takiego, bop chyba do żadnego nie są potrzebne takie środki, ale własnie do poradzenia sobie z wyłamywaniem polecenia przez psa przy silnym rozproszeniu, skupieniu uwagi psa na czymś innym.

[quote name='puli']Znaczy że trener był do bani.[/QUOTE]

Na pewno nie w 100% przypadków - pies musi być naprawdę mało inteligentny, zeby po latach walki z problemami z ucieczką, pogonią, etc. nie zauważył, co sprawia to coś dyndające mu u szyi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...