Jump to content
Dogomania

Orijen czy TOTW


manoa

Recommended Posts

Co według was pod względem składu lepiej zafundować psu, Orijen czy TOTW ?
W orijenie przeraża mnie tylko ta ilość białka. Orientuję się ktoś z was ile zawiera kalorii TOTW bizon , niemoge znalesc takiego info a szukam czegos wysokoenergetycznego ?

Link to comment
Share on other sites

manoa na e-karmie masz składy i analizę.
Moje psy przerobiły przez kilka miesięcy i jedno i drugie. I jedna i druga karma ma dość dużo białka i dość mało tłuszczu. Orijen ma 40% białka, TOTW 32%. Jeśli chodzi o tłuszcz Orijen ma 16%, TOTW 18%. Dla porównania Acana Sport (dla psów o dużej aktywności) ma 33% białka i 23% tłuszczu. Na karmach o dużej zawartości białka psy ładnie budują mięśnie... przy małej zawartości tłuszczu nie tyją. Do tego mało węgli... i pies pali tłuszcz a do tego się ładnie rzeźbi... Ale jest jedna wada - węglowodany są mu potrzebne do "treningu", musi coś spalać żeby mieć energię...
Ostatnio (od roku czy jakoś tak) na niebieskim forum bardzo popularne się te karmy zrobiły. Mają ładne składy, analiza też ciekawa... Z ogólnych obserwacj...
Na Orijenie psy ładnie spalają tłuszcz, świetna karma jak trzeba psa odchudzić bez głodzenia. Fajna dla psów z tendencją do tycia. Jej analiza jest taka, że inaczej być nie może (swoją drogą rozwalają mnie karmy dietyczne z mała ilością mięsa a dużą ziaren - mało białka, dużo węgla i tłuszczyk coby pies w kurę się nie zmienił od tej paszy - i pies ma na tym chudnąc ;-)). Jednak mało energii do wzmożonych treningów. Jeśli pies ma średnią ilość ruchu, ot biega sobie na spacerkach, nie trenuje sportów... a do tego musi zgubić tluszczyk, czy trzeba mięśnie zbudować - jak najbardziej.
TOTW ma mniej białka i więcej tłuszczu, dostarcza też więcej energii. Jest jak Orijen tylko nieco bradziej "ztonowany". Tłuszczu pies na niej nie zyska raczej. Powinien go spalić i się zbudować... na ciężkie treningi lepsza od Orjiena ale też za mało węglowodanów.

Mój Frodo kastrowany miał tendencję do tycia. Karmy typu light nie pomagały... Doszło do tego, że pies ważący 39 kg jadł 150 g dziennie i nie chudł. Przerzuciłam go na Orijena, z dawki 150 bardzo szybko przeszłam na zalecaną... a potem na większą... Frod pięknie palił tłuszcz. Potem przyszła suka, od 7 tyg. na Orijenie. Rosła ładnie, nie była pulchna, nawet szczupła - dla malucha to dobrze kiedy mu się stawy rozwijają... Psy dużo szalały a Frod dalej chudł... doszedł do jakiś 34 kg, przerzuciłam je na TOTW. Frod był w tzw. "pit wadze" - zero tłuszczu, tylko mięśnie... i sobie chudł. Doszedł do 31 kg, został zbadany, wyniki krwi idealne, pies zdrowy, zero anemii, no okaz zdrowia... Tak sobie doszedl do 30,5 kg (ma 60 cm w kłębie i jest czymś w stylu amstaffo-pito-molosa). No już nawet miłośnicy baaardzooo chudych piesków stwierdzali, że za chudy... A Frod sobie żarł po 450-500 g karmy dziennie i właściwie się bawił tylko z suką... Suka też chuda jak patyk, ona bardziej ruchliwa niż Frod, ma motorek w dupce, sucha, zero tłuszczu 45 cm w kłębie, 15 kg, kilka miesięcy i prawie pit waga - a karmy żre po 400-450 g dziennie ;-) Mało ekonomiczne. Tuczę, je tuczę z mizernym efektem. Już gotowałam, żarły "wiadra" karmy, po kilkam łyżek oliwy, słonina...
No dobra, zaczęły ostatnio trochę tyć w oczekiwaniu na breeders Bag - na mieszance gotowanego z Boschem ( kupy po nim gigantyczne! jako że sprzątam to za każdym razem ... cóż...). Wolno ale może... Teraz jedzą Breeders Bag, też im nie żałuję... Mam odwrotnośc, tak jak kiedyś musiałam wydzielać, tak teraz tylko dokładam (taaa 1 kg karmy dziennie mi schodzi plus dodatki), i chlebka i słoniny, a co tam!

Po tym wszystkim doszłam do wniosku, że nie ma jednej idealnej karmy na cały rok. Na Orijenie i TOTW psy miały piękną sierść, były zdrowe, zero problemów z żołądkiem (bąków też nie), tylko jak się zrobiło chłodno a psy miały sporo ruchu to nie zaczęły budować tluszczyku na zimę. Także, na wiosnę do nich wrócę, jak pieski będą musiły mięśnie zbudować. Na treningi albo wspomogę je węglowodanami albo przed treningiem będą dostawać karmę dużą ilością węgli. A na zimę... cóż, trzeba paść.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...