Jump to content
Dogomania

1stChoice VS ....... PROSZĘ O PORADY ŻYWIENIOWCÓW.


manoa

Recommended Posts

[SIZE=2]Witam,
Staram się wybrać jak najlepszą karmę wysokoenergetyczna dla mojego staffika niejadka. I zastanawiam się nad tym czy parametr informujący o zawartości mięsa w karmie ma jakieś znaczenie. Zastanawiam się nad dwoma karmami Orijen Adult i 1st Choice Performance z tym że do acany tzn. Orijena mam jakoś większe zaufanie, natomniast 1st choice jako nowa firma w Polsce ściągnieta z zachodu też sie dobrze zapowiada głównie da tego mnie zainteresowała że otwarcie podaje wszystkie składniki czego nie spotkałem na żadnej innej karmie. Mianowicie na orijenie pisze ze jest 70% mięsa ale w składzie jest tylko napis mączka z kurczaka ale procentu juz niema tzn jeżeli podzielimy te 70% przez około 75% krwi, wody itp skladnikow zawartych w mięsie wyjdzie że mamy około 15% mączki czyli faktycznego mięsa w karmie, natomniast w 1st choice otwarcie jest podane że mączka to 32% więc stosunkowo dużo. Dlatego proszę o pomoc co sądzić o takich informacjach. A jeżeli na forum jest jakiś żywieniowiec lub osoba która naprawdę zna sztuczki marketingowe i jest w stanie rzetelni porównać skład tych karm to bardzo proszę.

Załączam bardzo ciekawy artykuł, znaleziony na stronach serwisu VETOPEDIA proszę o przestudiowanie i wyciągnięcie wniosków.
[/SIZE][quote][SIZE=2][B]
Czego powinniśmy szukać w karmie?
[/B][/SIZE][SIZE=2]Mięsa, mięsa i jeszcze raz mięsa. Koty i psy są mięsożercami i ich dieta musi opierać się na mięsie. Nie mają rozwiniętej potrzeby jedzenia węglowodanów. W karmach dla zwierząt możemy znaleźć zboża ponieważ są tańsze niż produkty mięsne i utrzymują zmielone części razem, a nie dlatego, że są odpowiednim pożywieniem dla zwierząt mięsożernych.

Mięso i tłuszcze powinny być identyfikowalne przez gatunek. Jeśli nie jest on określony, jakość mięsa także nie może być określona. Należy unikać produktów, w których znajduje się niezidentyfikowane: „mięso, „zwierzęta” czy „drób”.

Należy unikać produktów, które zawierają dużo mączki roślinnej – są to pokarmowe wypełniacze. Jeśli karma ma zawierać zboża, musimy zadbać o to, by były to pełne ziarna.

Wszystkie owoce i warzywa podwyższają jakość, szczególnie jeśli zastępują zboża w karmie.

Składniki mineralne są również bardzo potrzebne – jednak trzeba mieć na uwadze to, że jedzenie musi zawierać dużą ilość mięsa, którego minerały nie są w stanie zastąpić.[/SIZE]
[SIZE=2][B]
Czego należy unikać?
[/B][/SIZE][SIZE=2]Strzec się powinniśmy przed karmami zawierającymi:

• produkty nieznanego pochodzenia, nie posiadającymi bliżej określonych nazw, np.: „zwierzęta”, „drób”;
• sztuczne barwniki, substancje słodzące, konserwanty – zwłaszcza te, które uważane są za rakotwórcze lub są zakazane do stosowania w ludzkim pożywieniu; w karmie dla psów są to zazwyczaj BHT, BHA, Ethoxyquin, Galusan propylu (Propyl Gallate). Niektóre składniki, zwłaszcza produkty rybne, mogą zawierać sztuczne konserwanty, których nie ma w tabelce – jeśli nie są dodane przez wytwórcę, nie jest wymagane umieszczanie ich na liście. Z tego właśnie względu powinniśmy szukać zapewnienia zamieszczonego przez producentów o używaniu jedynie ryb oceanicznych, które nie zawierają sztucznych konserwantów,
• mięso i tłuszcze nieznanego pochodzenia – może to być dosłownie wszystko i z całą pewnością będzie miało bardzo słabą jakość.[/SIZE]

[SIZE=2][B]Rozdzielanie[/B]

Rozdzielanie jest pospolitym działaniem stosowanym przez producentów na nalepkach i należy się go wystrzegać. Składniki karmy są wyszczególnione zazwyczaj w kolejności ich wagi – najcięższe, czyli te, które tworzą największą część jedzenia, są wymienione jako pierwsze.

Z rozdzielaniem spotykamy się wtedy, gdy producent wymienia różne elementy tego samego składnika i rozdziela je, np.: kurczak i mączka z kurczaka są produktami pochodzącymi z kurczaka; ryż biały, brązowy, otręby ryżowe, mączka ryżowa – to części tego samego składnika, czyli ryżu.

Zasadniczym powodem stosowania rozdzielania jest lepszy wygląd listy składników. Na przykład gdy udział ryżu w karmie jest bardzo duży, producent może rozdzielić jego składniki. W ten sposób produkty mięsne znajdą się na 1 miejscu, a następne składniki dotyczyć będą ryżu. Jednak w połączeniu będą one stanowiły ponad dwukrotną zawartość składników mięsnych.

Producenci nie zawsze ujawniają ilość składników, która znajduje się w pożywieniu, więc najlepiej będzie, jeśli ocenimy karmę patrząc na pozostałe podane informacje. Najlepiej jest to zrobić, łącząc wszystkie elementy tego samego składnika razem, ponieważ dzięki temu będziemy mogli oszacować, ile danego składnika znajduje się w karmie naprawdę.

Rozdzielanie może również służyć jako podniesienie wiarygodności w liczbę poszczególnie użytych składników. Jeśli na opakowaniu widać dwie formy tego samego mięsa (np. kurczak) na samej górze listy składników, możemy się spodziewać, że prawdziwa zawartość kurczaka w karmie będzie bardzo niska.

Nazwa „kurczak” znaczy świeżego kurczaka, który zawiera również wodę. Jest ona usuwana podczas procesu przygotowywania suchej karmy. Prawidłowe miejsce tego składnika powinno znajdować się więc o wiele niżej na liście. Ale jeśli była to pierwsza pozycja na liście, a następną stanowiła „mączka z kurczaka”, rozdzielenie pokazuje nam, że było tam wystarczająco mączki z kurczaka, by umieścić składnik jako pierwszy przed zbożami, których po połączeniu będzie znacznie więcej, niż produktu pochodzącego z kurczaka.

Bądźmy uważni, ponieważ nie tylko zboża czy inne składniki pochodzące od zboża mogą być rozdzielone i stanowić większość karmy. Oto inne przykłady:

[I]1. Kurczak, mączka z kurczaka, indyk, mączka z indyka, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka...[/I]

Wygląda to wspaniale, nieprawdaż? Pierwsze cztery pozycje na liście stanowią składniki „mięsne”. I tylko jedno zboże. [COLOR=Red]Jeśli odejmiemy od mnożnika zawartość wody (której jest około 80%) ze składników „kurczak” i „indyk” zobaczymy, że tak naprawdę powinny one być umiejscowione dużo niżej na liście[/COLOR]. Bardziej prawdopodobny byłby zapis: mączka z kurczaka, mączka z indyka, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka, kurczak (bez wody), indyk (bez wody).

Czy nadal wygląda to tak wspaniale? Może nie aż tak bardzo, ale nadal jest bardzo dobrze. Pierwsze dwa składniki to nadal składniki mięsne, które pojawiają się także na dalszych pozycjach. Jest tylko jedno zboże w składzie karmy. Z tego względu powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę ilość mięsa w karmie jest bardzo niska.

[I]2. Mączka z kurczaka, brązowy ryż, biały ryż, otręby ryżowe, jęczmień, tłuszcz z kurczaka...[/I]

Na pierwszy rzut oka wygląda to całkiem przyzwoicie. Pierwszy na liście składnik jest składnikiem mięsnym – w mącznej postaci, więc nie musimy odejmować od niego wody. Ale czy jest to naprawdę pierwszy składnik? Niestety, nie możemy być tego pewni. Jeśli połączymy ze sobą wszystkie formy ryżu, może okazać się, że przewyższają swoją zawartością zawartość mięsa z kurczaka. I tak najprawdopodobniej jest. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w karmie znajduje się także inne zboże – jęczmień. Niemożliwością jest więc, by zawartość mięsa w karmie była adekwatna do zawartości ryżu i jęczmienia.


Pomijając zwyczaj rozdzielania produktów, musimy również zwrócić uwagę na używanie w karmie wielu różnych składników zbożowych i połączyć je ze sobą, by sprawdzić prawdopodobną zawartość mięsa. Oto przykład:

Mączka z kurczaka, brązowy ryż, jęczmień, kasza owsiana, zmielona kukurydza, tłuszcz z kurczaka, mączka z pszenicy, mączka kukurydziana, mączka rybna, kasza...

Nie zachodzi tu żadne rozdzielanie, więc możemy przyjąć tą listę za prawdziwą. Jednak musimy zwrócić uwagę na całkowitą zawartość mięsa i zbóż. Pierwszym składnikiem może być mięso, jednak w tym przykładzie, bezpośrednio za nim, znajdują się cztery składniki zbóż, przed zawartością z kurczaka, po której znajdujemy jeszcze więcej zbożowych składników. Widzimy dalszy mięsny produkt (mączkę), jednak jest on dopiero na 9 pozycji. Jest bardzo prawdopodobne, że połączone składniki zbożowe znacznie przewyższają wagowo wszystkie składniki mięsne. Jest to karma ciężka zbożowo.

[COLOR=Red]Większość producentów nie umieszcza na opakowaniach dokładnych proporcji składników[/COLOR], które wchodzą w skład karmy, więc dokonanie oceny będzie polegało na naszej wiedzy. Jeśli chodzi o gotową karmę, mądrzej będzie być bardziej sceptycznym, niż ślepo ufać entuzjastycznym reklamom w telewizji czy internecie.[/SIZE]
[SIZE=2]Artykuł powstał dzięki uprzejmości: [URL="http://www.dogfoodanalysis.com"]www.dogfoodanalysis.com[/URL][/SIZE]

[/quote][SIZE=2]


Idąc za tropem tego artykułu karmy 1st choica mają zdecydowanie największą zawartość mięsa, bo jest to oficjlanie podane na opakowaniu czego w żadnej innej firmie nie spotkałem. POzatym ma certyfikat ACMV oraz AAFCO które świadczą o jakości tego mięsa. Kolejna sprawa ktoś z forum pisał że Polska to śmietnik europy pod względem karm, a poruwnując listę krajów w których działa acana to na zachodzie nie jest wcale jakoś sprzedawana natomniast 1st choice można powiedzieć że jest topowom marką na zachodzie i jej sięć krajów w których jest sprzedawana jest kilkanaście razy większa. Na kolejny plus zasługuje to że ma linie weterynaryjną, a minus to jedynie fakt że jest mało znana w polsce bo jest poprostu nowa. Dlatego bardzo proszę o opinie żywieniowców, osób znających się na rzeczy - czy warto zainteresować się tą karmą.

Z góry dzięki.
Pozdrawiam
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Jak to już pisałem na innym wątku:akurat 1st choice nie jest najlepszą karmą (te same dogfoodnalysis, które cytujesz daje im tylko dwie gwiazdki i nie zaleca).
Sprawdź skład Taste Of The Wild (na przykład) lub Orijen.
Argument, ze Acana jest sprzedawana w mniejszej ilości krajów niż 1st choice (co ma świadczyć o jakości karm) jak dla mnie jest tego samego rzędu, jak powiedzieć, że Feel to przedstawiciele sztuki wysokiej,bo mnóstwo ludzi w Polsce kupiło ich płyty.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ja karmie 1st Choice moje psiaki już dłuższy czas a mam ich kilka w różnym wieku i o rożnym zapotrzebowaniu,odchowałam też na niej szczeniaki. "Po drodze" testowałam też kilka innych karm min.Taste Of The Wild i mimo iż ma tak "wspaniały" skład tylko jednemu z moich psów przypasowała (tzn. nie było różnicy między 1st a TOTW ). Na dzień dzisiejszy zostajemy przy 1st.
Jeżeli Twój staffik jest niejadkiem polecam spróbować wersję dla psów aktywnych Performance.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Wg info ze strony internetowej w karmie jest, w zależności od wersji, ok 20-25% mięsa (mączki), a reszta to zboża.
Nie karmiłem tą karmą więc nie wiem, jak z przyswajalnością, jak służy psu, ale wydaje mi się zbyt drogą karmą - powyżej 200 zeta za 15 kg

Link to comment
Share on other sites

Mi się wydaje, że to normalna cena... Za 7 kg nutro choice'a płaciłam jakieś 130 zł.

Zamówię Bzikowi tę hypoalergiczną, z kaczką (właśnię tę nam polecono), narazie 3 kg... a jak podpasuje to te 12. Tylko kurna znowu nie ma żadnego pośredniego worka, a 3 kg za 65 zł (w animalii) to jednak sporo :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

karmie swojego psa 1st Choice od długiego czasu i mogę potwierdzić jej wysoką jakość. Pies ma naprawdę ładną sierść, bardzo dobrze ją przyswaja i chętnie ją je :)

muszę przyznać ze ciekawe jest to co napisał(a) [B]manoa[/B], interesujący artykuł z tego wyszedł :ylsuper:

23% maczki w tej karmie równa się 1,3kg świeżego mięsa , a to jest bardzo duża ilość ...

przyjrzałem się jeszcze dokładnie opakowaniu i widzę że 1st Choice zawiera komplet nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest Omega 3 i 6 a czego nie spotkałem w innych również [B]Omega 9[/B] :cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

[quote name='michau']Wg info ze strony internetowej w karmie jest, w zależności od wersji, ok 20-25% mięsa (mączki), a reszta to zboża.
Nie karmiłem tą karmą więc nie wiem, jak z przyswajalnością, jak służy psu, ale wydaje mi się zbyt drogą karmą - powyżej 200 zeta za 15 kg[/QUOTE]

Nowa formuła nie ma mączki, tylko suszone mięso w ilości 22%-40%, czyli policz....

Przyswajalność bardzo wysoka, małe i dobrze wyglądające kupasy i nie jest droga. Patrzenie na cenę za kg nie ma sensu, Emiko powinna jeść 540g/dz, ale nie daje rady.
Dzienne zużycie liczone w złotówkach jest niewiele wyższe niż pasz WIELKICH (czytaj: kosztownych w utrzymaniu) koncernów.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='deusdeus']Jak to już pisałem na innym wątku:akurat 1st choice nie jest najlepszą karmą (te same dogfoodnalysis, które cytujesz daje im tylko dwie gwiazdki i nie zaleca).
[/QUOTE]
Nie ma "najlepszej" karmy...a dogfoodanalysis, nie "nie zaleca" wcale, tylko wyłuszcza, które składniki im się nie podobają - mają za co złapać konkurencję (tak, ja wiem kto głównie sponsoruje dogfoodanalysis a kto nie :) ). Uważam, że karmę można spokojnie wypróbować. Ja od razu mówię, że nią nie karmię, ale też nie będę hipokrytką, bo gdyby moim sukom nie służyło te karmy, na których teraz je mam, to nie uważam, że 1-st nie byłby godny spróbowania. I ciutkę nie rozumiem "Insufficient meat content" bo ilość mięsa opisana na worku na taką nie wskazuje na chłopski rozum, a w 3* pozycjach na dogfoodanalysis, są takie, które ewidentnie mają mniej...dlatego mam bardzo ograniczone zaufanie do takich rankingów i nie traktowałabym ich jak wyroczni.
Nie każdemu psu pasuje Acana (dla mnie liczy się WYŁĄCZNIE Provincials, czy Orijen, Blue Wilderness, czy TOTW (i ja tę "półkę" też polecam, nie ukrywam)...i my właściciele możemy biadolić, że jest nie tak jak dogfoodanalysis ma w największej ilości *, ale już uważam lepiej wtedy trzymać psa na takim 1-st Choice, jeśli psu służy, niż na RC np. bo karma ma zwyczajnie więcej zalet ;)
Dla mnie nie istnieje żadna karma, której składu nie można by się czepić...niestety, tak dobrze nie ma ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...