Jump to content
Dogomania

Predyspozycje psa a ocena sędziego


Agnisia =)

Recommended Posts

Guest Mrzewinska

[quote name='shida']ale tak naprawde najwiekszym klopotem tego wsyzstkiego i to o co chyba najbardziej chodzi to jednak stronniczosc sedziowania... ktora np w obi jest duuuzo wyzsza niz w pt czy mppt... i tylko o to mi chodzilo... o ta specyfike obi i niestety polskiego sedziowania... i wogole podejscia do psiego sportu w polsce ;)[/quote]



Proponowalabym takie stwierdzenia poprzec konkretnymi przykladami. Bo na ogol ci sami sedziowie oceniaja obi i PT.

Wiec byliby stronniczy w obi, w PT nie?

Moim zdaniem, problemy w obi to często zbyt lagodne sedziowanie zerowki - zbyt lagodne dla wszystkich, nie dla wybranych.
I bardzo kiepska znajomosc regulaminu ze strony zawodnikow, brak samooceny - np chodzenie na smyczy. Jesli pies caly czas jest na napietej smyczy, to ten pies nie jest gotowy do startu nawet w zerowce. I powinien cwiczenie wyzerowac.
Zawodnicy - mam wrazenie z wielu rozmow - doskonale juz zorientowali sie, ktorzy sedziowie sedziuja bardziej tolerancyjnie, ktorzy wiecej wymagaja. I tez mam takie wrazenie, ze wielu zawodnikow zdecydowanie woli tych wymagajacych.
Ja bardzo cenie regulaminy mysliwskie - wlasnie za to, ze sedzia ocenia styl pracy.
Bo styl pracy dla mnie jest duszą kazdego zgodnie z regulaminem wykonanego cwiczenia.

A jesli pies ma skaleczoną, bolącą łapę - to sędzia powinien natychmiast zdjąc go ze startu. Ze wzgledu na dobro psa.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']
Zawodnicy - mam wrazenie z wielu rozmow - doskonale juz zorientowali sie, ktorzy sedziowie sedziuja bardziej tolerancyjnie, ktorzy wiecej wymagaja. I tez mam takie wrazenie, ze wielu zawodnikow zdecydowanie woli tych wymagajacych.
[/quote]


na tych pierwszych ci drudzy patrza z sluszna chyba podejrzliwoscia... :p

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Kiedys uważano (nie wszyscy!!!!), że PT I, to dobrze, aby kazdy zdal dla zachęty, bodaj na dostatecznie. Właściwie byl czas, ze trudno bylo PT oblac, no chyba ze pies zwial w sine dale. Moze to przeszlo gdzieniegdzie na zerowke obi?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Według mnie jedynie uważne i regulaminowe sędziowanie może zapobiec tej zbyt czasem częstej równej ilości punktów u kilku zawodników. Żadnym argumentem dla mnie nie jest ulgowe traktowanie zerówki po to żeby nie zniechęcić kogoś do tego sportu. I tak, jak zauważyłam przez te kilka lat startów, niewielu uprawnionych do jedynki startuje w tej klasie. Nie mówiąc już o klasach wyższych.
Co do predyspozycji rasy to wydaje mi się że mają one pewne znaczenie w klasach niższych - ktoś kto przymierza się do mistrzostw kupuje jednak psa takiej rasy która najlepiej rokuje. Nie sądzę by w klasie międzynarodowej jakiś sędzia brał pod uwagę owe predyspozycje. Owszem, obedience to sport dla wszystkich ale chyba do pewnego etapu. A dla nas to zabawa. Pracujcie ze swoimi psami i startujcie bo listy startowe są dość ubogie, jedynie zerówka imponuje czasem ilością zawodników. Ja też w zerówce przegrałam kiedyś "wiekiem" i do głowy mi nie przyszło rozważać czy to słusznie czy nie, mnie interesowała ocena by móc przejść do wyższej klasy. Cóż z tego gdy w tym roku w Krakowie w klasie 2 byłam jedynym zawodnikiem, pierwsza lokata przypadła mnie bo drugiej ani żadnej kolejnej nie mogło być. Nie lokata i puchar są najważniejsze - ważne jest to że szlifując poszczególne ćwiczenia zmieniamy swojego surowego, często rozbrykanego pupila w posłusznego i nieklopotliwego towarzysza. A co się w drodze do tego celu wydarzy to już od naszej inwencji, pomysłowości i zapału zależy. I tego zapału do pracy ze swoimi psami wszystkim dyskutantom życzę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Kiedys uważano (nie wszyscy!!!!), że PT I, to dobrze, aby kazdy zdal dla zachęty, bodaj na dostatecznie. Właściwie byl czas, ze trudno bylo PT oblac, no chyba ze pies zwial w sine dale. Moze to przeszlo gdzieniegdzie na zerowke obi?

Zofia[/quote]mam wrazenie ze nadal ta mysl ze pt na zachete jest zywa w narodzie:lol:.wlasciwie na egzaminie pt juz nic mnie nie zaskoczy.na szczescie eksternow traktuje sie troszke "powazniej"i musza cos zrobic zeby dostac jakas ocene .co mile jest.:cool1:.zacheta chyba nie bardzo dziala bo i tak wiekszosc konczy na tym prace z psem. a szkoda.:p

Link to comment
Share on other sites

A no nie działa. Jadąc na zawody liczyłam na to, że dowiem się co jest do poprawy, ponieważ sama nie potrafię tego ocenić. W zerówce jest sporo osób które do zawodów przygotowywały się same i myślę, że mają podobny problem. Tymczasem na zawodach dowiedziałam się, że jestem rewelacyjna :lol: i jakoś mam wrażenie, że nie traktuje się mnie poważnie. Sukcesy na które trzeba solidnie zapracować znacznie bardziej się ceni.

Link to comment
Share on other sites

a ja jako wlasnie taka samosia dowiedzialam sie z oceny sedziego duzo , czyli gdzie urwane to napisane czemu ,poza tym wnioski jeszcze dodatkowe wyciągnelam z filmów nakreconych podczas startu. i wazniejsze cenniejsze sa dla mnie te uwagi niz ocena .

choc fakt z relacji znajomych z innej imprezy obi wyłonil sie obraz wielkiej rozpusty punktowej wrecz . ale nawet ja ze wsi juz sie osłuchalam ktory sedzia spolegliwszy ,który mniej ,wiec wystarczy jeździc do tego ktory surowszy ,albo sobie punktacje od luzaka dzielic przez dwa :razz:.

Link to comment
Share on other sites

ja powiem tak:najgorsze zawody to byly dla mnie wtedy kiedy za bledy nie obcieto mi punktow.posluszenstwo mialysmy naprawde kiepskie.poszlo nam bardzo niefajnie.:oops::roll:.tymczasem dostalysmy ocene za tendzial absolutnie nie zasluzona[moim zdanie miedzy 7 a 10 pkt zaduzo].zepsulo mi to calkowicie radoche z wysokiej punktacji ze sladow i obrony ktore poszly nam naprawde dobrze.bylam zadowolona z pracy surykatai tego ze nic za bardzo nie zwalilam.a tu masz.:mad:.bylysmy wtedy drugie a ja prawie przepraszalam przewodnika psa za nami i za nami:roll::evil_lol:.bylo mi normalnie glupio.wolalabym zasluzenie dostac po dooopie bo nalezalo mi sie.:cool3::lol:.
nie mowie jakis super surowy specjalnie sedzia ale sedzia rowny,regulaminowy,dajacy mozliwosc nauki.surowosc dla surowosci mnie nie przekonuje.natomiast rowne,regulaminowe sedziowanie-jak najbardizej.zebym nie widziala preferencji osobistych,kumplowatosci.chce byc poddana ocenie tego co w danym momencie robimy z psem na plycie.nie lubie nadczepliwosci albo ocen na zachete.i jesli w regulaminie jest wykonanie tak i tak a za to punkty sa ciete to oczekuje ze tak bedzie.sedzia tez przy opisie pracy jest moim nauczycielem.bo widzi wszystko swiezym okiem .to cos wiecej niz trener z ktorym pracuje,bo z trenerem tworzymy zespol i jednolitosc koncepcji prowadzenia mnie i mojego psa jako pary[z mojej strony tepawej czesci:evil_lol:].ocena z zewnatrz jest po prostu niezbedna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Sedzia tez czlowiek i moze czegos nie zauwazyc. Ale za lagodna ocena i dla mnie bylaby najbardziej przykra.
Nie chce byc oceniana inaczej niz pies i moja praca zaslugują...

Zofia

Link to comment
Share on other sites

ja do sedizego nic nie mialam .zupelnie obok te zawody byly dla mnie stracone bo nie ukrywam ze posluszenstwo jest dla mojej suki ciezkie:cool1: i na ocenie z posluszenstwa zalezymi najbardizej bo slady i obrona to naprawde dla niej nic wielkiego:loveu:.a zwlaszcza slady:loveu:-taki typ perfekcjonistki-nie moja zasluga-ona po prostu ma talent do pracy wechowej jakiejkolwiek.
mi po prostu bylo glupio:oops:.sedizego owego i tak lubie i cenie bardzo-wlozylam to jego wysedziowanie nam posluszenstwa na karb pomrocznosci jasnej, jaka sie nam,homo sapiens zdarza niekiedy, a nie jest spowodowana trunkami.no po prostu taka chwila romantycznego zamyslenia:lol:.ja nawet z sedzia rozmawialam juz po zawodach i jojczylam na wykonanie cwiczen.naco on mnei rozbroil i powiedzial:przesadza pani,ja nie zauwazylem az takich bledow:roll::evil_lol:.nooo romantyk byl tego dnia.:lol:.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...