Jump to content
Dogomania

Jak wybrać odpowiedniego reproduktora?


tongue

Recommended Posts

[QUOTE] Maternal effects can affect temperament, but they are not great enough to completely change the temperament of an animal which has a temperament that is very different from that of the foster mother. In extensive review of the literature, Broadhurst (1975) examined the role of heredity in the formation of behavior and found that [B]differences in temperament between rats persist when the animals [/B][B]are all raised in the same environment.[/B] [/QUOTE]

Jeśli Filofany dysponujesz wynikami własnych badań-chętnie przeczytam.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Berek nie chce zebys zrozumial ze geny dla mnie sie nie licza.
Berek nie, ja po prostu uwazam ze wychowanie i srodowisko jest wazniejsze. Bo powiedz mi jak inaczej wytlumaczyc taka sytuacje.
Mam suczke Cardiganke jest bardzo stabilna, odwazna niczego sie nie boi, natomiast jej siostra jest niezmiernie lekliwa, jak sie do niej podchodzi to sie cofa, widac ze psiak boi sie wlasnego cienia. a przeciez maja bardzo podobny material genetyczny??!!
Coz spowodowalo tak ogromne roznice
odpowiedz jest chyba banalna: wychowanie, srodowisko i wszystko co psiaki otacza. Bo "start do dobrej psychiki" mialy takie sam czyz nie??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Jeśli Filofany dysponujesz wynikami własnych badań-chętnie przeczytam.[/quote]
no wnioskujac z rozmowu to Filofany pisala na podstawie wlasnych i nie tylko, ale jednak doswiadczen.
A ja sie pytam: jak to jest: szczeniak za pierwszym razem jak sie go wykapie boi sie panicznie suszarki. Wiec jak???jest lekliwy????????ale za kazdym kolejnym razem juz jest lepiej i nawet 3miesieczny bobasek potrafi stac grzecznie. Ale jakby trafil na hodowce co nie kapie, a wiec nie przyzwyczaja to przeciez pojdzie do ludzi i bedzie dostawal zawalu na widok suszarki. Ale czy tu zawinila psychika????bo ja mowie: zawinil hodowca ktory nie pokazal szczeniakowi swiata!!!

Link to comment
Share on other sites

Wolfi nie wiem czemu po co i jaki masz cel bawisz sie ze mna z berka:) (kotka i mysze) ja staram sie odpowiadac na Twoje posty natomiast Ty przytaczasz ciagle jakies cytaty. Wolfi zycie to nie teoria, gdyby tak bylo wszyscy bylibysmy tacy sami i zyli jak roboty. Zycie to praktyka, kazdy jest inny nasza indywidualnosc to nasza potega. Ja to rozumiem, Ty najwyrazniej nie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Najlepszego psa mozna zepsuc zlym wychowaniem.
Zlemu (w sensie nieprawidlowej psychiki) najlepsze wychowanie nie pomoze. Jedynie nauczy go dokladnie okreslonych reakcji w dokladnie okreslonych sytuacjach. Ale nadal pozostanie to pies np. o nadwrazliwosci na halas, o nieumiejetnosci odreagowania stresu, braku popedu na lup, niewytrzymaly w pracy itd, itp.

Ale to bardzo niepopularne twierdzenia wsrod wielu hodowcow.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FILOFANY']Mam suczke Cardiganke jest bardzo stabilna, odwazna niczego sie nie boi, natomiast jej siostra jest niezmiernie lekliwa, jak sie do niej podchodzi to sie cofa, widac ze psiak boi sie wlasnego cienia. a przeciez maja bardzo podobny material genetyczny??!!
[/quote]

no dokladnie, ja tez pisalam, ze mam identyczna sytuacje-z jednego miotu bralysmy szelciaki. I moja jak na szelciaka super odwazna, a kolezanki-strachajlo i bardzo duzo pracy w nia wlozyla , dworce nie dworce i teraz jest zupelnie taka sama jak moja suka:)))aaaaa, oboje rodzice sa tez odwazni, wiec co???jakas recesywna cecha zaraz sie okaze????

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]szczeniak za pierwszym razem jak sie go wykapie boi sie panicznie suszarki. Wiec jak???jest lekliwy????????ale za kazdym kolejnym razem juz jest lepiej i nawet 3miesieczny bobasek potrafi stac grzecznie[/QUOTE]

Co to ma do tematu o dziedziczeniu temperamentu czy nie ? !
Wychowanie ma wpływ na zachowanie psa ale to nie wychowanie decyduje o tym co pies przekazuje w genach !
Jeśli tego nie rozumiecie jako hodowczynie to :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska'] Ale nadal pozostanie to pies np. o nadwrazliwosci na halas, o nieumiejetnosci odreagowania stresu, Zofia[/quote]

no a na czym to polega?????
bo jakos ja u swoich nie zauwazylam, zeby nie potrafily odreagowac stresu?????zeby w ogole sie stresowaly poza chowaniem po katach.
A nadwrazliwosc na halas??????co to????bo glosnej musyki sie nie boja, a wystrzaly chyba maja prawo bo nie sa psami pracujacymi??????!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Wychowanie ma wplyw na zachowanie sie psa w wyuczonych sytuacjach, nie na wrodzone cechy!
W jednym miocie jest wielka roznorodnosc genow!
I nie wszystkie szczeniaki z tego samego miotu powinny byc dalej rozmnazane.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Co to ma do tematu o dziedziczeniu temperamentu czy nie ? !
Wychowanie ma wpływ na zachowanie psa ale to nie wychowanie decyduje o tym co pies przekazuje w genach !
Jeśli tego nie rozumiecie jako hodowczynie to :crazyeye:[/quote]
WLASNIE ZROZUMIALYSMY!!!!!!!!!!!!!!
ale to wy nie rozumiecie, ze najwiekszy wplyw ma otoczenie , sposob wychowania itp. na pozniejsza psychike doroslego psa!!!!!!!!!!!!!!!!
wolfi to tak ciezko zrozumiec???
czy tego w twoich madrych knigach nie ma?:diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti:
patrz ja ich nie czytalam, a wiem, co trzeba robic ze szczeniakami, zeby wyrosly na normalne , niezwichrowane psychicznie psiaki-to nie jest trudne!:))troche wiecej pracy przy miocie wystarczy

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]z jednego miotu bralysmy szelciaki. I moja jak na szelciaka super odwazna, a kolezanki-strachajlo i bardzo duzo pracy w nia wlozyla , dworce nie dworce i teraz jest zupelnie taka sama jak moja suka:smile:))aaaaa, oboje rodzice sa tez odwazni, wiec co???jakas recesywna cecha zaraz sie okaze????[/QUOTE]

Każdy szczeniaczek z tego samego miotu ma według Ciebie taki sam materiał genetyczny ..?!
Bo nie rozumiem tego toku myślenia..

Link to comment
Share on other sites

rozny, ale po 2 nazwijmy to odwaznych rodzicach wychodzi tchorz????czyli to jest dziedziczone recesywnie tak???a jesli recesywnie to maxymalnie 25%:)))a nie 50%,autor ktorego podajesz za guru nie zna podstawy genetyki a wiec praw mendla w takim wypadku!:diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Wolfi zachowujesz sie bardzo nieasertywnie, nie dosc ze masz bardzo wysokie mniemanie o sobie to w dodatku atakujesz mnie i Orsini bo mamy inne zdanie niz Ty. Wkladasz nam do ust slowa ktorych nie wypowiedzialysmy i masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Ja Panstwa zegnam, dalsza rozmowa do niczego nie prowadzi:evil_lol:
Goraco pozdrawiam
Hania

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Wolfi, zapraszam na obejrzenie szwedzkich testow psychiki.
I dyskusje nad nimi.
To sa testy, ktore tam prowadzi sie od kilku lat i upowszechnia wyniki.
Kazdy hodowca moze uzyc psa jakiego chce, jego problem, ale nabywca ma pelne szanse wiedziec jak pies byl oceniany na testach, nie na egzaminie, to zasadnicza roznica..
Testy sa identyczne dla roznych ras - rozne progi reagowania w rasach oczywiscie uwazane za najbardziej pożądane, zaleznie od rasy.
Napisz na priv, czy jestes zainteresowany, jesli mieszkasz nie na drugim krancu Polski - zapraszam. Z drugiego kranca tez zapraszam, ale bedziesz mial dalej.
Zapraszam takze, ale to juz jak bedzie cieplej, na obejrzenie pracy whippetki. Warto! Coz, na wystawie zarzucono jej ze ma szyje charta wyscigowego, a nie wystawowego. Championka nie bedzie.
Wyobraz sobie, ze przy pomocy tejze whippetki, pelnej wspanialego popedu na lup, uczylam aportowania przez nasladownictwo rozmaite "plastikowe", jak to wspaniale okreslila Berek, wyprane z popedow niemal doszczetnie pieseczki...
Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Orsini- czy Twoja znajomość genetyki ogranicza się do praw Mendla ?!
Robi sie śmieszno i straszno.[/quote]
nie, udowadniam ci raczej twoja niewiedze!ale widze ze nie zalapalas!

a ja poprosze fote tej whipetki co to za szyje nie bedzie championem. Serio w to wierzysz????:crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: tzn. jesli za szyje to ma ja zle osadzona, a wiec niezgodna ze wzorcem, a wiec nie tylko championka nie bedzie, ale i nie powinna zostac suka hodowlana!!!bo nie bardzo rozumiem te szyje wyscigowa:))))))hahahahaha znam whipety chamiony coursingowe i do tego INTERCHAMPIONY wiec wyscigowa szyja nie ma nic do championatu hahahahahhahahahahahahahahhahahaha:diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti: :diabloti:
mozna sie dowiedziec ciekawych rzeczy hahahahahahhahahahaha

Puenta widzisz????nie kryj suki bo sie boi mowia Ci osoby ktore wierza w wyscigowa szyje u whipeta, ze to przez nia nie zrobi championatu suka:)))))to da Ci do myslenia hahahahaha

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Nikt u nas nie przeprowadza testow psychiki dla szelciakow, a szkoda. Psy nauczone odpowiedniego zachowania, na wystawach moga nie objawiac lekliwosci, a w genach przekazuja to, co maja wrodzone... nie wyuczone zachowania. Potem ktos znowu mordercza praca przygotuje takiego lekliwego od urodzenia szelciaka do wystaw i uzyje do hodowli, twiredzac, ze to tylko kwestia wychowania... Czyz nie tak?

Zofia

Link to comment
Share on other sites

ale to kupujac szczeniaka widac!!!
a 2. wtedy hodowca poinformowal kolezance, ze bedzie miala z nia kupe pracy
3. szelciaki nawet we wzorcu maja napisane ze maja wykazywac nieufnosc wobec obcych-nieufnosc nie lekliwosc, ale w tej rasie akurat jest to duzy problem. Tu bym nie zaryzykowala stwierdzenia ze wiekszosc psiakow ma normalna psychike,ale u sznaucerkow mini z reka na sercu powiem, ze 80% to psiaki zupelnie normalne jesli chodzi o psychike, a jesli nie sa to w wiekszosci wina hodowcy, bo nie socjalizowal maluchow

Link to comment
Share on other sites

Orsini i Filofany- dyskusja na poziomie ton emotionek i osobistych wycieczek mnie nie interesuje.
Jako hodowca podziel się informacjami , opartymi o solidną WIEDZĘ i doświadczenie . Jeśli je masz i potrafisz koncentrować się na temacie a nie osobach i emotionkach.

Link to comment
Share on other sites

podalam prosty przyklad z suszarka. Moje szczeniaki sie jej potem nie baly, bo je tego nauczylam. Szczeniak kupiony gdzie indziej przez znajoma na widok suszarki w wieku juz doroslym dostawal zawalu. W genach odziedziczyl?????bo ja uwazam, ze to jego hodowca popelnil bardzo duzy blad, ze nie zajmowal sie szczeniakami, nie socjalizowal ich, nie pokazywal, ze swiata sie nie nalezy bac bo np. suszarka nie gryzie

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Co do oceny whippetki - mozna by sie skontaktowac z wlascicielka i sedzia, ktory taki a nie inny werdykt wydal na wystawie.
Wykrzykniki i poziom uwag mnie nie dziwi.
W taki sposob tylko kazdy sobie wystawia swiadectwo.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

no kazy piszac swoje posty dokladnie to robi!
rady wydawane przez kogos kto twierdzi, ze whipet za wyscigowa szyje nie bedzie championem sa chyba tak samo warte jak te stwierdzenie hahahaha bo znam whipety rewelacyjnie biegajace i pokazujace sie hahahahaha intery!!!!a chyba z wieloma sedziami bo nie sadze, ze suczka tylko raz przegrala i na podstawie 1 wystawki wlasciciel stwierdzil, ze nie bedzie championem hahahahhahahahahahahaha

Link to comment
Share on other sites

Filofany - ponieważ wygląda że naprawdę naukowe dane powinny Cię przekonać ;) , ale może wolisz po prsotu porozmawiać z kimś będącym w temacie, na PW chętnie podam Ci telefony do:

- dr Joasi Irackiej - jedynej w Polsce wetki ktora zrobiła specjalizację na Zachodzie, w katedrze zachowań zwierzat

- kilku trenerów ( tych z osiągnięciami na niwie sportowej)

z ktorymi to osobami naprawdę warto porozmawiać o udziale procentowym dziedziczenia vs wplywu warunkow zewnętrznych na charakter i temperament psów.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...