Jump to content
Dogomania

Wymowa nazw psiach ras :)


sledziu69

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kazda rasa ma swoja nazwe w zaleznosci z jakiego kraju pochodzi.Dlatego obowiazuje wymowa rasy psa w jezyku ktory obowiazuje na terenie tego kraju.Nazw ras psow sie nie odmienia ,pisownia tez obowizuje danego kraju w ktorym to rasa powstala i zostala przez FCI uznana
Nazw prawidlowo sie nie sploszcza czy ,germanizuje,

podobnie jest z pisownia ,duzymi literami piszemy nazwy ras,
Tak powinno byc ,ale przeciez jamnik to spolszczona nazwa niemieckiej nazwy rasy Teckel lub Dackel

Mops- to Pug -Anglia
Wyzel nazwa polska chociaz to rasa niemiecka -Deutsch Kurzhaar,
Bernenczyk to rasa szwajcarska ,a nazwa prawidlowa to Berner Sennenhund
Wiekszosc nazw ras nie ma spolszczonych form pisowni i wymowy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Joy106']ja nie mogę rozwikłać zagadki jaką jest cheaspake bay retriever {mogłam źle napisać, ale powiedzmy że każdy wie o co chodzi}.
W TV raz słyszałam czizapik, w realu czespejk i teraz nie wiem jak jest; tak jak w TV, w realu czy może zupełnie inaczej?[/quote] A ja mówię po prostu czisburger i każdy wie o co chodzi :lol: Chociaż jeśli chodzi o poprawność powiedziałabym: czispejk?
Natomiast długo zagadką były dla mnie beardedy i mimo, że słyszałam jak się czyta(birdyd), to dalej pozostały dla mnie "b. collie" :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vpassione']A ja mówię po prostu [B]czisburger[/B] i każdy wie o co chodzi :lol: Chociaż jeśli chodzi o poprawność powiedziałabym: czispejk?
Natomiast długo zagadką były dla mnie beardedy i mimo, że słyszałam jak się czyta(birdyd), to dalej pozostały dla mnie "b. collie" :eviltong:[/quote]


:lol:

***

no ale dzięki za odpowiedź.
ja też nigdy nie mogłam wypowiedzieć bearded collie i nadal słabo mi to wychodzi, po prostu mówię tak niewyraźne pierwszy człon i jak ktoś się spyta 'jaki?' to odpowiadam że 'taki włochaty collie' :oops: i licz że ktoś to zrozumie :oops: ale takie sytuacje nadarzają się rzadko.

a jak się czyta cavalier king charles spaniel? bo z tym też miewam czasem trudności.

Link to comment
Share on other sites

cavalier king charles spaniel- kawalier king czarls/czerls spaniel, ale niektorzy mowia kalwalier, kawajer, kazdy spolszcza jak umie i przez to sama mam czasami watpliwosci... Kiedys na wystawie zamiast łest łajt hajland terier uslyszlaam west wajt highland terier, albo chichuachua, facet sie nameczyl, ale powiedzial:evil_lol:, najbardziej rozwalilo mnie pinscher zamiast pinczer i sznałzer, gdzie "sznaucer" jest juz spolszczone:cool3:.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...