Jump to content
Dogomania

Aparat na zeby


Melody

Recommended Posts

Witam,
Mam nadzieje ze pisze we własciwym temacie:).
Otóż mam psa wystawowego, który ma drobną wade zgryzu.
Sprawa wyglada tak:
Moja sucz urodziła sie z poprawnym zgryzem, i w wieku 6 m-cy miała jeszce napewno dobry. Obecnie ma rok i okazało sie ze dwa zeby są lekko wysuniete do przodu
(ale cała reszta zgryzu jest wpoządku). Weterynarz twierdzi ze jest to napewno wada nabyta a nie dziedziczna i najprawdopodobniej jest to wynikiem tego ze sucz jako szczeniak gryzła duzo zabawek gumowych.
Wiązałam znią plany wystawowe i hodowlane, jest ładną suczką i szkoda aby była dyskw lub aby obnizano jej ocene własnie za te dwa zeby.
Pomyslałam o aparacie ortodontycznym. Czy ktos zakładał juz swojemu psu takie "cudo"? Orientuje sie ktos czy wykonuje sie takie rzeczy we wrocławiu? Czy ktos ma jakie kolwiek doswiadczenia zwiazane z aparatami?
Będe bardzo wdzięczna za wszelkie info:)

Ps. znalazłam juz takie dwa wątki lecz są one sprzed kilku lat i sie duzo pewnie zmieniło w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

Aparat to raczej eufemistyczna nazwa.....
Przewierca sie psu dziąsła na wylot a przez otwory przeciaga druty które maja prostować zęby.
Pies taką konstrukcje musi nosić wiele miesiecy a w tym czasie żadnych kości, gryzaków, patyczków itd......
Narkoza, ból i dyskomfort jak w banku.

Za dwa krzywe zeby przy prawidłowym zgryzie dyskwalifikacja nie grozi a i obnizenie oceny wcale nie jest takie pewne.

Link to comment
Share on other sites

we wrocławiu aparaty zakłada na pewno dr. Janeczek. Jeśli to tylko dwa zęby to wcale nie jest to takie inwazyjne, zakłada się obręcze na kły i miedzy nimi drut. Mojej koleżanki pies tak miał, bo wysunęły mu się dwa zęby na dole. Moja suczka miała problemy z zębami i udało mi się je wmasować na szczęście. Bardzo polecam masowanie aparat to absolutna ostateczność!

Link to comment
Share on other sites

O masowaniu myslałam, ale kierownik sekcji powiedział ze jesli ona ma rok to nie ma szans aby masowanie pomogło. Własnie jak to jest, do jakiego wieku masowanie ma sens?
Impresjo, u nas tez są dwa zeby na dolnej szczece. A w jakim wieku była twoja suczka kiedy miałyscie problemy z zebami?

EDIT:
zdjęcie zębów:
[URL]http://img81.imageshack.us/my.php?image=zebyfo2.jpg[/URL]
Cały "pozostały" zgryz jest jak najbardziej ok, jest to kwestia tych dwóch zębów

Link to comment
Share on other sites

znajomy sznaucer sredni mial aparat zalozony we wroclawiu
tez kilka zebow bylo wysunietych, wade skorygowano pies zrobil championat
... i po paru latach zeby wrocily do stanu sprzed noszenia aparatu i pies zaczal lapac dyskwalifikacje :roll: dwie z jego corek rowniez mialo identyczny problem z zebami :roll:

wiec ja bym sie zastanowila czy jest sens rozmnazac suczke ktorej zeby nie sa zupelnie OK

Link to comment
Share on other sites

To jest tzw zgryz krzyżowy częściowy w takiej sytuacji już nie wiele da się zrobić. Nawet u człowieka nie jest to taka prosta sprawa a co dopiero u psa. Najpierw trzeba by było doprowadzić zęby do zgryzu prostego czyli kontakt prosty zęby w szczęce i żuchwie a później przerzucić zęby żuchwy poza zęby szczeki do zgryzu prawidłowego. Nawet u człowieka nie jest to takie proste a co dopiero u psa

Link to comment
Share on other sites

Jak już napisała poprzedniczka to jest moim zdaniem zgryz naprzemienny i dlatego pies został zdyskwalifikowany bo on zawsze jest wadliwy.

Ta wada się poniesie dalej. Ja mam fajnego psa z cudownym wystawowo charakterem i wadą zgryzu. Proponowano mi naprawienie tej wady bo podobno nie jest koszmarna ale zrezygnowałam. Mój pies nie będzie reproduktorem bo wada się dalej poniesie i tyle.

Gdybym mieszkała w większym mieście a nie takiej dziurze zabitej dechami to to z wystaw przerzuciłabym się na psie sporty ale tak to :placz:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Melody']
Wiązałam znią plany wystawowe i hodowlane, jest ładną suczką i szkoda aby była dyskw lub aby obnizano jej ocene własnie za te dwa zeby.
Pomyslałam o aparacie ortodontycznym. [/quote]

:eviltong: na forum nic się nie zgubi ;)

Ale rozumiem, że najbardziej zależy Ci na wystawach.
Jeśli lubisz pracować z psem i go pokazywać dla publiki, to może jakiś sport?
Jak dla mnie jest to o wiele bardziej satysfakcjonujące. Buduje więź z psem, czego wystawy raczej nie dają...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...