Jump to content
Dogomania

Tropienie początki


Iss

Recommended Posts

Mam młodą labradorkę i bardzo chciałabym zacząć z nią pracować węchowo, laby to psy do tego stworzone, a moja suńka niestety jeszcze nie potrafi korzystać z noska. Bardzo chciałabym rozbudzić w niej tę pasję, ale kompletnie o tropieniu nie mam pojęcia.
Bardzo prosiłabym o udzielnie wstępnych rad i wskazówek jak zacząć, od czego zacząć? jak przekonać ją do szukania nosem , a nie wzrokiem?

P:S w domu kiedy bawimy się w chowanie jedzenia to ona szuka zguby ale wzrokiem , nie noskiem.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Tropienie sportowe nie rozni sie od uzytkowego korzystaniem z dolnego czy gornego wiatru. Rozni sie celem pracy, zaleznie od ktorego uczymy psa takiego, a nie innego zachowania.
Kazdy pies moze:
1. Pracowac na sladzie dolnym wiatrem, preferujac sciezke zapachu deptacza lub sciezke zapachu zgniecionego podloza, ktore to sciezki w duzym stopniu - zaleznie od warunkow moga pokrywac sie nawzajem,
2. Kazdy pies moze rewirowac, czyli przeszukiwac teren za wskazanym zapachem poslugujac sie gornym lub dolnym wiatrem
3. Pies moze pracowac wstecznym sladem dla odszukania zguby
4. Pies moze we wlasnym domu poszukiwac przedmiotu o zauczonej nazwie niezaleznie od tła zapachowego wlasciciela.
To tylko takie najprostsze do nauczenia, psa zreszta nie trzeba uczyc weszyc, bo on z tym przychodzi na swiat, tzreba uczyc jaki zapach jest wazny dla nas.

Proponuję zacząc od lektury Nowoczesne szkolenie psow tropiacych (Boguslaw Gorny, wyd Multico). Elementarne informacje, przydatne dla pierwszej wspolnej zabawy w wykorzystanie mozliwosci psiego nosa (slad, zguba, szukanie zabawki w mieszkaniu) znajdziesz takze w poradniku Sam wychowasz swego psa.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Sport psi to nie tylko IPO i nie tylko regulaminy IPO.
Pies IPO-wski tez nie idzie wstecznym sladem, a pies zdajacy ezgamin PTT tak. Pies IPO-wski nie ma cwiczenia rozpoznawania przedmiotow, a pies startujacyc w PTT czy obedience tak.
Pies sportowy - to kazdy szkolony dla wlasnej prywatnej przyjemnosci sportowca amatora pies cywilny.
Takze taki, ktory na haslo, poslugujac sie gornym wiatrem znajdzie schowanego pana czy panią lub torebkę powieszoną o pol metra nad ziemia. Lub dolnym - nie na sladzie, ale rewirując, zlotówkę wyrzuconą w trawę.
Psy uzytkowe tropiace pracuja dolnym wiatrem.
Zofia

Link to comment
Share on other sites

nasze psy na grupie robia slad ipo-fh dolem,rewiruja za przedmiotem na polu gornym,szukaja "zaginionego"gora..najwazniejsza jest praca psa i rozwoj.:p
psy doskonale zapamietuja sytuacyjnosc danej pracy.i wiedzac ze szukaja "zaginionego"nie beda naweszaly sladu.co innego jak jest znacznik czy strefa do naweszenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

No jasne, inny stroj, inna komenda, inna sytuacja towarzyszaca:-))
Ja bardzo lubie męczyc moją psice szukaniem złotowki czy pięćdziesięciogoroszki na terenie co najmniej 10x10 metrow. Niech sie zmeczy zwierzątko, potem spokoj w domu:lol:

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...