Jump to content
Dogomania

chora trzustka - choroba na całe życie?


paputek00

Recommended Posts

[quote name='vena&vivi']Witam, szukam karmy light bądz senior dla psa z chorą trzustką. koniecznie niska zawartośc tłuszczu i białka. Możecie coś polecić?[/QUOTE]

ja karmiłam/karmię acaną light - 10% tłuszczu ale 35% białka i psu w sumie służyło nieźle, okazjonalne problemy, wrzucił dużo masy na tej karmie. chciałam ulepszyć i spróbowałam brita care light - 25% białka i 9% tłuszczu - i chyba jest za tłusta o dziwo - kulki w dotyku są dużo bardziej tłuste niż sucha acana, więc coś przekłamane te dane na opakowaniach.
i skończyły mi się pomysły na to, czego jeszcze mogę w przyszłości oprócz acany wypróbować, bo chcę podawać karmę z niską zawartością zbóż, na pewno bez pszenicy i kukurydzy przede wszystkim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Z moich doświadczeń i tego co udało mi się doczytać to ważne jest to nie tyle, żeby w karmie było mało tłuszczu co mało włókna.
Ja karmię sukę karmą rybną która ma 17% tłuszczu i jedyne 2% włókna i na tym czuje się świetnie, natomiast kiedy były karmy z większą zawartością włókna bądź z prebiotykami FOS i MOS była trragedia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']Z moich doświadczeń i tego co udało mi się doczytać to ważne jest to nie tyle, żeby w karmie było mało tłuszczu co mało włókna.
Ja karmię sukę karmą rybną która ma 17% tłuszczu i jedyne 2% włókna i na tym czuje się świetnie, natomiast kiedy były karmy z większą zawartością włókna bądź z prebiotykami FOS i MOS była trragedia.[/QUOTE]

ale jak w każdym przypadku - wygląda to bardzo indywidualnie. mój na acanie light z 6% włókna - a obawiałam się że to dużo - ma się nieźle - na bricie z 3% włókna i bardziej tłustym wyglądem [przestaję wierzyć w to co podają na opakowaniu, bo miało być mniej tłuszczu niż w acanie :/] - miał pogorszenie stanu skupienia wydalanych klocków ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']ale jak w każdym przypadku - wygląda to bardzo indywidualnie. mój na acanie light z 6% włókna - a obawiałam się że to dużo - ma się nieźle - na bricie z 3% włókna i bardziej tłustym wyglądem [przestaję wierzyć w to co podają na opakowaniu, bo miało być mniej tłuszczu niż w acanie :/] - miał pogorszenie stanu skupienia wydalanych klocków ;)[/QUOTE]

No niestety żywienie jest trochę bardziej złożone i wybieranie karmy dla trzustkowca nie kończy się na przeczytaniu ilości tłuszczu i włókna, to trochę bardziej zagmatwane. A na wygląd oddawanych stolców składa się znacznie więcej elementów niż ilość tłuszczu .

Link to comment
Share on other sites

Iss - to napisz proszę czego jeszcze mam szukać - bo czuję się uwiązana do tej acany light, a chciałabym mieć też opcję jakiejś zmiany - chciałam spróbować z britem care light, któren to miał mieć mniej tłuszczu i włókna niż acana - i dupa jasio, kupale rozrzedzone większe, no nie podpasowało. wydaje mi się, że właśnie ze względu na tłuszcz. bo jak dostawał mieszankę karmy z przewagą brita ale na sucho - to kupy gorsze, jak dostaje rozmoczone z przewagą acany - to jest lepiej. i to chwilami wygląda tak [już daruję sobie uszczegółowianie mieszanek etc :)], jakby brit był pryskany na zewnątrz tłuszczem i po rozmoczeniu tłuszcz był w całej papce a nie na wierzchu i trawi wtedy to lepiej. czego chcę od karmy? - żeby była możliwie niskozbożowa, bez kukurydzy, no i niskotłuszczowa. czego jeszcze szukać w składzie? na wysokobiałkowej acanie pies mi pięknie wrzucił masę więc widzę, że białko mu służy.

Link to comment
Share on other sites

Nie odpowiem jednoznacznie na Twoje pytanie gdyż każdy pies z znt przechodzi ją inaczej, inaczej jest leczony i inaczej reaguje .
Powiem jak to wygląda u nas.
Moja ma alergię pokarmową i znt , a ostatnio mamy incydenty wyglądające na przerost flory bakteryjnej.
Z racji alergii mała może być karmiona tylko i wyłącznie rybą, więc karmy przede wszystkim na rybie, później w składzie zwracam duzą uwagę na ilość włókna wiem że ma być jak najmniej, nie kupuję karm które mają prebiotyki i wszelkiego rodzaju dodatki, tak na prawdę im prostszy skład tym lepiej.
Ja karmię pro planem sensitive, dostaje enzymy tylko do jednego posiłku i załatwia się 2 x dziennie idealnie.

Link to comment
Share on other sites

Jak uważasz, osobiście uważam że nie jest to odpowiednia dieta dla trzustkowca
[url]http://www.telekarma.pl/p5219/brit.care.light.12.kg.htm[/url]

Spójrz ile w tym składzie jest elementów mogących powodować pogorszenie
Składniki
Mięso z indyka, ryż, płatki ziemniaczane, tłuszcz drobiowy, białko, tran z łososia, suszone jabłko, naturalny błonnik, naturalne składniki smakowe, drożdże browarnicze, suszone jajka, Yucca Schidigera, minerały, glukozamina, siarczan chondroityny, DL-melatonina, L-lizyna, manooligosacharydy, fruktooligosacharydy, Niacyna, Wapń, kwas foliowy, biotyna.

Próbowałam przestawić moją na Brit Care z ziemniakami i łososiem , było dobrze przez jakieś 3 tygodnie, a potem było już co raz gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Iss - z tego co widzę i czytam, orientujesz się o niebo lepiej w tym co może a czego nie może być w karmie. jak wyżej pisałam - mój je acanę light, brit care light nie zdał rezultatu, zjadł może 1,5 kilograma im więcej go było w mieszance karm tym gorzej, więc odpuszczam. na acanie jest niby ok poza okresowymi pogorszeniami
sklad acana light
Dehytratyzowane mięso z kurczaka (40%), owies, świeże mięso z kurczaka, groszek, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka (konserwowany mieszaniną tokoferoli i rozmarynem), świeże mięso łososia, wątróbka z kurczaka, świeże całe jaja, lucerna, olej z łososia, dynia, kurza chrząstka (naturalne źródło glukozaminy i chondroityny), jabłka, marchewka, zielona rzepa, żurawina wielkoowocowa, świdośliwa olcholistna, morskie wodorosty (morszczyn pęcheżykowaty, algi czerwone), korzeń łopianu, korzeń prawoślazu, jagody jałowca, kozieradka, nasiona kopru, dzięgiel litwor, rokitnik zwyczajny, korzeń cykorii, pokrzywa, liście czerwonej maliny, ostrpest, liście mięty pieprzowej, kwiat nagietka, rumianku + witaminy i minerały.
przy czym ma 35% białka, 10% tłuszczu, 6%włókna [URL]http://www.telekarma.pl/p2935/acana.adult.light.and.fit.135.kg.htm[/URL]
do końca przyszłego tygodnia mam nadzieję, że przyjdą wszystkie wyniki badań, póki co widziałam morfologię i biochemię i trochę mnie niepokoi że ma troszkę za wysoki mocznik - czytałam że to wynik diety wysokobiałkowej może być, nie że od razu nerki siadają. ale tym potwierdziły się moje obawy, że może lepiej by było go na mniej białkowe jedzenie na jakiś czas przestawić, tylko teraz zagwozdka, na jakie :/
zwykła acana w sumie skład ma rozpisany taki sam, tylko ma mniej białka - 29%, więcej tłuszczu - 16% i mniej włókna - 3%.
i jestem w kropce, czy pchać w psa jedyną karmę na którą mnie równocześnie stać, nie ma biegunek i pięknie zbudował masę czy jednak spróbować niższego białka :/

Link to comment
Share on other sites

Ja bym od razu tę acanę odpuściła, spójrz może na karmy pro plan
zobacz taką
[url]http://www.telekarma.pl/p5113/pro.plan.adult.sensitive.salmon.amp.rice.14.kg.htm[/url]
i taką, c oprawda dla seniorów w teorii choć ja ją podaję mimo tego iż suka ma 3.5 roku
[url]http://www.telekarma.pl/p5181/pro.plan.senior.sensitive.salmon.amp.rice.14.kg.htm[/url]
bardzo fajny skład ma też hills d/d , bardzo mi się podoba i zostawiam sobie ją jako furtkę w razie gdyby coś było nie tak.

Proszę powiedz czy w biochemii choś więcej było niepokojącego,podwyższonego aniżeli jedynie ten mocznik? o ile był on podwyższony?

Link to comment
Share on other sites

mocznik 47 a normy to chyba 20-45, choć nie mam na wydruku norm jakimi posługuje się laboratorium i nie wiem jak się do tego wyniku odnosić, kreatynina jest w normie więc raczej nie martwię się, póki co tfu tfu, o nerki. jak patrzę na wyniki to jeszcze glukozę ma ciut niską - 63 przy normie 70-120. reszta chyba w normie jak sprawdzałam, lipaza niewykrywalna, amylaza w normie. nie pytałam jeszcze weta o wyniki, jak przyjdzie TLI i wyniki badania kału to umówię się dopiero na wizytę. mam resztkę karmy więc chcąc nie chcąc zamawiam worek acany, spłukałam się na badania, nie stać mnie na testowanie karm w tym miesiącu, niech wciągnie jeszcze worek tego :)
pro plana też rozważałam, ale ofkorz wersję light z kurczakiem albo jagnięciną, nie wiem czy składy się bardzo różnią od łososiowych. ja sobie ubzdurałam że chcę karmę bez pszenicy i zboża ale to nierealne bo nie ma nic prócz acany i brita, któren się nie sprawdził :)

Link to comment
Share on other sites

W takim razie przykro mi ale raczej wciąż będziesz miała problem, chcąc nie chcąc w karmach light jest dużo włókna , musi tak być inczej się nie da. Skoro jest problem z testowaniem teraz karm to gotuj, bez sensu jest karmić psa karmą po której czuje się gorzej, doprowazić do pogorszenia nie jest trudno, ale potem to co zaoszczędziłaś wydasz na ustabilizowanie go.

Co do mocznika to taki wynik to nie powód do martwienia się, różnica o 2 punkty to granica błędu laboratoryjnego, gdyby minimum o 10 punktów było różnicy to wtedy można się zastanowić, a po za tym mocznik nie odpowiada tylko i wyłącznie za nerki, ale i za pracę wątroby.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']
ja sobie ubzdurałam że chcę karmę bez pszenicy i zboża ale to nierealne bo nie ma nic prócz acany i brita, któren się nie sprawdził :)[/QUOTE]

Jest jeszcze Regal Salmon - to sprawdza się u nas.

Link to comment
Share on other sites

o dobrze, że przypomniałaś! U nas też się sprawdzał całkiem fajnie, bardzo dobrze się mała czuła na nim, aczkolwiek przeszkadzały jej mini chrupki, więc jak zwykle wróciłam do ukochanej ppp.
Aziza, powiedz jak tam Twój sięczuje?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']o dobrze, że przypomniałaś! U nas też się sprawdzał całkiem fajnie, bardzo dobrze się mała czuła na nim, aczkolwiek przeszkadzały jej mini chrupki, więc jak zwykle wróciłam do ukochanej ppp.
Aziza, powiedz jak tam Twój sięczuje?[/QUOTE]

Samopoczucie ma na 6 z plusem. :) Bawi się, wygłupia jak szczeniak. Jak biegnie to skóra/sierść się na nim kołysze :).
Ostatnio go nie ważyłam, ale mam wrażenie, że kości biodrowe się trochę zaokrągliły.

3 razy dziennie dostaje Regala Salmon z enzymami, a co kilka dni dla urozmaicenia diety surowe mielone mięsko (wymieszane wcześniej z enzymami). Raz w miesiącu podaję mu Catosal.

Biegunki nie miał już dawno... i niech tak zostanie!

Link to comment
Share on other sites

To wspaniałe wieści! Cieszę się, że jest lepiej. Doskonale wiem jak ciężko jest pozbierać pociechę i siebie z kryzysu ...
Próbowałaś może wstawiać mu nienasycone kwasy tłuszczowe do diety?
Ja wstawiłąm małej i widzę poprawę kup.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']To wspaniałe wieści! Cieszę się, że jest lepiej. Doskonale wiem jak ciężko jest pozbierać pociechę i siebie z kryzysu ... [/QUOTE]
Z przerażeniem wspominam nasze kolejne próby unormowania psa i towarzyszącą nam bezsilność.
[quote name='Iss']Próbowałaś może wstawiać mu nienasycone kwasy tłuszczowe do diety?
Ja wstawiłąm małej i widzę poprawę kup.[/QUOTE]
Nie podawałam mu NKT. Obecnie kupki są ok, sierść się błyszczy, pies szaleje :).

[SIZE=1]Aktualny miesięczny koszt utrzymania to ok. 420 zł, pies dostaje dziennie 85 dag karmy + enzymy i witaminy.[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Heh no tak rozumiem doskonale jakie to są wydatki , fakt faktem moja waży o połowę mniej niż Twoja pociecha, aczkolwiek to tak czy inaczej 30 kg psa ... żywienie, dodatki, leczenie nie jest łatwe , ale powiem szczerze że nie wyobrażam sobie poddania się. Będziemy walczyć póki będzie nadzieja na to by jej pomóc.

Spójrzcie znalazłam jeszcze hills ma ciekawą karmę

[url]http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_sucha/hills/adult/31093[/url]

Link to comment
Share on other sites

no i przyszły wyniki TLI - i ponoć są w normie. to ja już zgłupiałam i nie wiem, czy mój pies ma coś z tą trzustką czy nie w końcu, czy od 1,5 roku jedzie na niekompatybilnej diagnozie a problem leży gdzie indziej? :/ do weta idziem za tydzień dopiero i może coś się dodatkowo wyjaśni, ale ja już nie mam pomysłu, w którą stronę szukać przyczyn. na moją logikę - jakby karma nie służyła to by nie służyła prawie zawsze, a nie raz na 2 tygodnie?
eh :/

Link to comment
Share on other sites

Pauli, jeśli pies ma przewlekłe zapalenie trzustki, to TLi będzie w normie lub ponad normę (w chwili zaostrzenia choroby). Raczej nigdy nie będzie poniżej normy, więc nie tędy droga w tym przypadku do zdiagnozowania ZNT.

Przewlekłe zapalenie trzustki można zdiagnozować za pomocą testu cPL. Jeśli wynik jest powyżej normy, to pies na 90% ma PZT. I w takim przypadku, żeby się dowiedzieć, czy ZNT już jest w konsekwencji, robi się badanie kału. To jest wówczas badanie rozstrzygające. Inaczej tego nie sprawdzisz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...