Jump to content
Dogomania

Mieszac czy nie mieszac ???


jack

Recommended Posts

Zastanawim się czy lepiej pieskowi dawac karmę z jednej firmy, czy z np dwóch ???? Ja daję po polowie, ORIJEN PUPPY LARGE bo ma dużo witamin i mikroelementów, oraz dla ładnej sierści PURINA PRO PLAN PUPPY SALMON & RICE. Bardzo proszę o opinie.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego Drabster uważasz, że lepiej nie mieszac, dając dwie karmy jednoczesnie dostaje więcej witam i mikroelementów. Każda karma ma inne witaminy, najczęsciej tylko po kilka. Po zapoznaniu się z najbardziej popularnymi karmami, ORIJEN ma ich najwiecej ) uważam, że tylko mieszajac dwie lub trzy karmy pies dostanie wszystkie witaminy i minerały potrzebne dla dobrego zdrowia. Dając np tylko PURINA PRO PLAN PUPPY SALMON & RICE, pies by nie miał np witaminy z grupy B.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie nie - bilans zaburzylibyśmy dodając do karmy jakieś znaczące ilości pojedynczych składników pokarmowych - samo mięso czy inny pokarm białkowy, albo zboża. Wtedy zmieni się skład procentowy.
Skoro i jedna i druga karma jest w 100% zbilansowana, i każdej podajemy po 50 dawki, to żaden bilans się nie zaburza. Może się zdarzyć pies z wrażliwym żołądkiem, który mieszania karm nie będzie tolerował, ale nie z powodu zepsucia bilansu...

Przykładowo, zupełnie teoretycznie, mieszamy równo po połowie 2 karmy. Jedna ma 26% białka, druga 28. Po zmieszaniu karm, otrzymamy pożywienie, które zawiera 27% białka, a więc nadal zbilansowane, wypośrodkowane pomiędzy tymi dwiema karmami. Podobnie mozna policzyć inne składniki. Nie ma dwóch karm, które miałyby identyczną zawartość poszczególnych składników, niemniej jednak w karmach podobnej jakości i typu są to wartości zbliżone. Zmieszanie takich karm powoduje tylko wypośrodkowanie zawartości procentowej składników pokarmowych pomiędzy nimi, nie dzieje się nic strasznego, skoroi jedna, i druga karma posiada wartości procentowe tych składników zaspokajające potrzeby psa.
Bo rozumiem, że miesza się przykładowo dwie różne karmy typu adult, a nie juniora z lightem, bo to już byłoby bezcelowe, faktycznie.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Ja właśnie dlatego podaje dwie karmy, mam pewnosc nie przedawkowania jakiegoś skladnika, a do tego każda karma ma inne witaminy i minerały. Np HILS którego co prawda mój pies bardzo chętnie zjadł ma bardzo malo witam(nie ma wogóle wit z grupy B) dlatego zamienilem na ORIJEN PUPPY LARGE wraz, dla ładnej sierści PURINA PRO PLAN PUPPY SALMON & RICE.

Link to comment
Share on other sites

[I][B]To czemu nie mieszasz 3 albo 4 karm ? :cool3::cool3:
A nie lepiej dodawać witamin ?
Mieszając 2 karmy możesz przedawkować którąś z witamin...
a zresztą...dobra karma ma w pełni zbilansowane witamimy, które w zupelności wystarczają i nie trzeba nic dodawać...
[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][I][B]To czemu nie mieszasz 3 albo 4 karm ? :cool3::cool3:
A nie lepiej dodawać witamin ?
Mieszając 2 karmy możesz przedawkować którąś z witamin...
a zresztą...dobra karma ma w pełni zbilansowane witamimy, które w zupelności wystarczają i nie trzeba nic dodawać...
[/B][/I][/QUOTE]

No właśnie z witaminami jest różnie, niektóre karmy nie zawierają co poniektórych. Jeśli w żadnej z karm dawki witaminy nie przekraczają 100% dziennego zapotrzebowania, to nie przedawkujemy ich nawet mieszając karmy. Za to dodatkowe podawanie witamin może spowodować problemy.

Link to comment
Share on other sites

Karmy z zasady nie zmieniam.

Może człowiekowi się nudzi, ale pies to nie człowiek. Psi układ trawienny działa inaczej. Przyzwyczaja się do danego pokarmu i dobrze go trawi. Zmiany jedzenia dla widzimisię człowieka robią zbędny zamęt w psim żołądku.

Co do Royala. Karmiłem nim pierwsze pół roku swojego psa i byłem zadowolony. Ale jest tyle innych dobrych (może nawet lepszych karm) i do tego zdecydowanie tańszych, że naprawdę, nie ma się co trzymać kurczowo RC.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']No właśnie z witaminami jest różnie, niektóre karmy nie zawierają co poniektórych. Jeśli w żadnej z karm dawki witaminy nie przekraczają 100% dziennego zapotrzebowania, to nie przedawkujemy ich nawet mieszając karmy. Za to dodatkowe podawanie witamin może spowodować problemy.[/quote]
[B][I]A jak się ma do tego wet?poleca miesznie dwóch karm? według mnie to jest zbędny zabieg i zamieszanie...[/I][/B]
[B][I]Karmiąc psa dwoma dobrymi karmami trzeba baardzo starannie je do siebie dobrać...[/I][/B]
[B][I]A idąc do weta i mówiąc mu czym karmisz psa dobry wet dobierze dla Was witaminy...[/I][/B]
[B][I]Ale tak jak napisałam...karmiąc dobrą karmą nie trzeba dawać dodatkowych witamin...bo po co ? skoro taka karma ma ich w sobie wystarczająco dużo?a o przedawkowanie jest łatwo...[/I][/B]

[B][I]Ja nie słyszałam, żeby wet kiedykolwiek polecał mieszanie dwóch karm...[/I][/B]:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][B][I]A jak się ma do tego wet?poleca miesznie dwóch karm? według mnie to jest zbędny zabieg i zamieszanie...[/I][/B][/QUOTE]

Według mnie też i nigdy nie chciało mi się tego robić. Ale psu krzywdy tym nie zrobimy.
Niestety nie mam na miejscu weta na tyle dobrego, żeby zapytać :cool1:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

jack-nie miesza się karm suchych,i nie będzie mieszało.:shake:
Chcę dodać witaminek to podam karmę z większą zawartością witamin-totalna bzdura(kup te witaminy a nie dziaduj)jesli zachodzi wogóle taka potrzeba?
Po to karmy są zbilansowane,żeby tego nie zmieniać.
Jak masz mieszać to lepiej gotuj.

Weci i żywienie to pomyłka ,totalna amatorszczyzna nastawiona na kasę od sponsorowanych koncernów(Royal,Eukanuba itd)
Do czasu kiedy na studiach weterynaryjnych nie będzie przedmiotu żywienie zwierząt ,nie zaufam żadnemu wetowi w sprawie karmienia psa.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Karmy z serii Orijen mają [U]inną[/U] koncepcję żywienia - sa bez dodatków wypełniacza i m in. na tym polega ich swietna przyswajalność i inne wykozystanie wysokiej zawartosci białka( organizm psa spala białko jako materiał energetyczny). Mieszanie ich z karmami zawierajacymi składniki węglowodanowe( zboża kukurydza...)jest jak dla mnie bez sensu. Analizując skład karmy nie mozna brac pod uwage tylko jej poszczególnych składników ale całość kompozycji dlatego żywienie równoczesnie karmami o róznej koncepcji zywieniowej jest jak dla mnie nawet szkodliwe a w kazdym razie może znacznie zaburzyc bilansowanie.Nie liczy sie tylko ilosc dostarczonych w karmie składników ale i forma, współoddziaływanie - dopiero to ma znaczenie ile z tego zostanie przyswojone i jak zostanie przez organizm potraktowane. Eksperymenty z mieszaniem czy wzbogacaniem karm bez pożądnej wiedzy z zakresu dietetyki to ryzykowna gra :shake:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...