Jump to content
Dogomania

Wyżeł weimarski, a wyżeł niemiecki ?


marek18

Recommended Posts

Chciałbym się dowiedieć jakie są różnice między wyżłem weimarskim a niemieckim, chodzi przede wszystkim o charakter :).

Mógłby ktoś podac jakąś krótka charakterystyke obu tych gatunków ? Nie młatwo jest znaleźć cos na ten temat w polskim internecie (oprócz wzorca i zdjęć). :(

Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

Iwona- dzieki za strony :)

Mógłabyś napisać coś z własnego doswiadczenia o tych psach? Np. ile to znaczy duzo biegu- bo gdzieś czytałem o kilku godzinach dziennie, a to troche mnie przeraza (a nie chcialbym kupowac psa, który potem by sie przeze mnie meczył :))

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Generalnie różnice dot. charakteru pomiędzy tymi rasami są niewielkie z powodu przynalezności do tej samej grupy psów, pochodzenia i przeznaczenia (polowanie).

Podobieństwa:

- oba psy mysliwskie (wszechstronnie pracujące, dobre przed i po strzale, )

- oba występują w odmianach: krótkowłose, długowłose, wyżeł niemiecki -szorstkowłosy, natomiast weimara szorstkowłosego nie ma, choc był; Słowacy hoduja SHS-y - Słowacki Wyżeł szorstkowłosy, ale Niemcy nie zgodzili sie na uznanie tego za szorstkowłosego weimara, mimo, ze nimi tak naprawde sa!)

- oba maja kopiowane ogony (wiem, wiem, teraz to sie zaczyna zmieniać)

- potrzebuja ścisłego kontaktu z przewodnikiem/rodziną

- inteligentne, kontaktowe, wesołe

- szybko sie uczą

- żywiołowe

- duża potrzeba ruchu,

- bywają nadpobudliwe nieopanowane,

- potrzebuja zajęcia i pracy (najlepiej mysliwskiego, ale i chętnie pogonia za piłka)

- dość długowieczne

- dośc zdrowe (mało obciązone chorobami dziedzicznymi)

- wszechstronne: jako psy myśliwskie, rodzinne, mogą brac udział w innych dyscyplinach : np. agility

Różnice:

- umaszczenie (co oczywiście sam widzisz)

- wielkość (weimary są wieksze i cięższe)

- są róznice jeśli chodzi o predyspozycje myśliwskie i sposób pracy, ale takie szczegóły chyba ciebie nie interesują - jeśli tak to dopiszę,

- weimar oprócz instynktu mysliwskiego jest też psem obronnym (psy te służą w policji, mogą byc w tym celu szkolone np. na kursach PO; wrodzony atak na rękę)

- niemiecki nie jest psem obronnym (chociaż pewnie mnie tu ktos zaraz zakrzyczy, ze jest; cóż może poszczególne egzemplarze wnk są , ale generalnie nie)

- weimary są bardziej cięte niż wnk, bywają egzemplarze agresywne

- weimary trudniej sie układa (uczą się w mgnieniu oka, ale trudno jest to wyegzekwować) (menerzy nie lubią układać weimarów z tego powodu)

- wnk są szybsze jesli chodzi o ruch (zaleta mniejszej masy)

- weimary bywaja bardziej histeryczne (bardzo mocno się przywiązuja)

Szczerze mówiac tyle przychodzi mi do głowy na szybko. Zazwyczaj patrzę na te rasy z punktu widzenia ich cech uzytkowych, a nie ogólnie charakteru. Jeżeli miałabym radzić, co do wyboru rasy (nie wiem jaki cel ma twoje pytanie - czy chcesz sie zdecydować na któregos z nich?) to musiałabym wiedzieć, do jakich celów ma byc ten wyżeł, jaki jest model funkcjonowania rodziny, sposób spędzania wolnego czasu). Ale prawde mówiąc to wszystko są niuanse.

Jesli chcesz, wybierz rase, która ci sie bardziej podoba, bo jeśli chodzi o charakter to mimo tych niewielkich w sumie róznic i tak możesz trafić na ezemplarz odstajacy na + lub - od typowego opisu. Poza tym duzo robi właściwe wychowanie i porządek w stadzie.

Tyle.

Może ktoś z forumowiczów cos jeszcze do tego doda. Na pewno o wielu rzeczach zapomniałam wspomnieć.

Link to comment
Share on other sites

Marek dużo to ja Ci powiedzieć nie mogę, bo nie mam psiaka tej rasy :wink: . Ale myślę jednak, że wszystko zależy od rodzaju ruchu, bo przecież na spokojnym spacerze na smyczy, nawet długim piesek nie wybiega się tak jak np. przy rowerze, czy aportowaniu, bieganiu po lesie.

Link to comment
Share on other sites

Marek mój wyżeł ma jeden spacer 1-3 h bez smyczy i to mu raczej wystarczy. W weekendy dłuzsze wypady. To zalezy od pogody od jego energii - czasem po 4 h nie ma dość a czasem po 1h padnie :-) W sumie prawie nigdy nie ma dość biegania, bardzo szybko się "regeneruje".

Jeśli masz czas na psa i lubisz z psem coś robić nie tylko same bierne spacery że pies sobie ty sobie to polecam wyżła :-)

Z różnic charakterowych to faktycznie to przywiązanie do właściciela - weimary trudniej znoszą rozstania i przez to mogą być bardziej histeryczne od niemieckich :-)

Mój uczy się szybko, ale faktycznie jest uparty - czasem trzeba się nieźle nagimnastykować i nadwyrężyć cierpliwość :-)

Reszta to nie wiem bo szpecem od łyżwów nie jestem - znam dobrze tylko jednego naj weimara :-) ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Czasami na zdjęciu pies ma proporcje inne niż w rzeczywistości.

Mój pies jest bardzo ruchliwy i trudno mu zrobić dobre zdjęcie. Poza tym robi takie śmieszne miny, ale nie mam odpowiedniego aparatu by to uchwycić.

A jak wygląda na tym zdjęciu, myślę, że jest wszystko w porządku.

78083.jpg

Serdecznie pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ja bym była tymi dwoma psami to powiedziałabym:

wyżeł niemiecki: ech to znowu on...

weimar:rany boskie to ten wariat!

:lol:

Owszem wyżełki mają bardzo bogatą mimikę, sama doświadczyłam i mają takie przepiekne oczka... Ostatnio widziałam młodego ok. pół rocznego wyzelka szorstkowłosego niemieckiego, nie lubię szorstkowłosych ale ten był cudny , umaszczenie miał jak piesek tongue a oczka takie bursztynowe, no cudowne po prostu jedyne na świecie !

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...