Jump to content
Dogomania

PUDEL- nie taki straszny....+ off


Sonya-Nero

Recommended Posts

Po pierwsze, gratuluję ci wyników a agility, myślę, że odwalasz kawał dobrej roboty, nich ludzie zobaczą, ze dzisiejszy pudel to nie tylko kilogramy lakieru na sierści, ale też i może przede wszystkim bardzo inteligentny i sprawny "sportowiec".

Będziemy trzymać kciuki za Głogów.

Ja osobiście bardzo żałuję, ze mieszkam w małym mieście i nie mam dostępu do toru agility, gdzie moja młodzież mogła by się wyżyć.

Są bardzo skoczne - miniaturka potrafi się wybić i wyskoczyć na wysokość mojej głowy, średniaki osiągają niższy pułap, ale tylko trochę.

jedynym dyscypliną sportową jaką uprawiają - są biegi po płycie boiska i są w tym naprawdę dobre :wink:

c.d.n.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

to ja się podłączam do dyskusji ;)

jak już pisałam- od lat marzy mi się pudel (duży albo średniak, jeszcze nie wiem), głównie do sportu (posłuszeństwo, obedience, gility), ale wystawy też lubię ;)

więc pierwsze moje pytania jeśli można- zdrowie. Wszystko- wiem, że dużym niektórzy robią prześwietlenia na dysplazję. Średniakom chyba nie? Jak jest u nich ogólnie ze zdrowiem? To dla mnie bardzo ważne, ponieważ mam lekką paranoję na punkcie zdrowia swoich psów, poza tym pies ma być do sportu (no do kochania oczywiście też :) ).

Link to comment
Share on other sites

Tilia.

Dużo zależy od hodowli (od linii) z której bierze się psa. Moja znajoma ma 2 pudle miniaturowe, czarna to wulkan energii i mimo, że o 2 lata młodsza z miejsca zaczęła rządzić. Morelka jest słabsza charakterowo i niestety zdrowotnie. Czarnula uwielbia skoki, biegi, apricotka szybko sie męczy.

W Polsce akurat nie ma duzego wyboru hodowli duzych i średnich, ale moim zdaniem są to dobre hodowle i prowadzone przez miłośników rasy - a to ma znaczący wpływ na rozwój tych odmian.

Pudle są moim zdaniem swietnymi psami do sportu w tym do agility, są bardzo skoczne i szybkie, łatwo się uczą (jak chcą), ma to też swoje gorsze strony, że szybko sie uczą też tego czego nie powinny :).

Moje wyfryzowane miniaturki na spacerze potrafią doścignąć bez problemu owczarka niemieckiego .

Link to comment
Share on other sites

aneta dziękuję za odpowiedź :)

właśnie dlatego chcę (m.in dlatego) pudla - bo jest skoczny, sprawny i chętnie sie uczący. Poza tym słyszałam że generalnie pudle są zdrowe i długowieczne (czy duże też? podobno średnie cieszą się- oczywiście jako rasa, wiem że mogą być wyjątki- najlepszym zdrowiem?) No i jak jest z tą dysplazją? Jakich chorób mogę się spodziewać- słyszałam coś o oczach? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat :(

Szczerze mówiąc kolor nie jest najważniejszy, ale marzyłby mi się srebrny albo czarny, albo morelowy. Najważniejsze zdrowie, co do wyglądu to jeszcze będę miała bardzo dużo pytań, ale to później ;) (jeszcze będziecie mnie mieli dosyć :lol: )

jak będzie trzeba mogę sprowadzić szczenię zza granicy, chociaż w hodowlach i liniach nie mam jeszcze rozeznania, za mało jeszcze wiem ;) ale mam dużo czasu żeby się jak najwięcej dowiedzieć. Cieszę się, że hodowle polskie mają taką dobrą opinię, muszę się zacząć rozglądać (aż wstyd, ale na razie jestem na etapie "wszystkie pudle mi się podobają" :oops: )

hehe Twoje miniaturki doganiają owczarki, a mój pudelek będzie się musiał zmierzyć z chartami ;) jak dobrze pójdzie to i na coursingach pobiega, za granicą zdarzają się biegające pudle (heh same zalety ma ta rasa chyba ;) )

Link to comment
Share on other sites

Sonya-Nero

Dzięki za gratulacje. Postaramy się w Głogowie. Aha znów się pochwalę - biegamy w kategorii A2 (średniozaawansowani). W przyszłości młodą "morelkę" również zamierzam przygotować na zawody agility również obedience. Na razie INDI biega jak pędziwiatr przez tunel i pokonuje parę niziutkich przeszkód, a pracujemy nad zapoznaniem z huśtawką i kładką. Ale to wszystko na spokojnie aby mogła bezpicznie dorastać. Poza tym mamy dużo czasu. W zawodach można startować dopiero po ukończeniu przez psa 18 m-cy.

Czekam z niecierpliwością na kolejne informacje. Póki co nabyłam nową pozycję o pudlach:

http://www.karusek.com.pl/img_prod/b/b_3345.jpg

jest co prawda (moim zdaniem) dla osób nabywających pierwszego psa, ale dobrze, że wogóle się coś pojawiło.

Jeśli pozwolisz to zadam kolejną serię pytań tym razem na temat sprzętu:

- w co powinnam się wyposażyć do pielęgnacji sierści (grzebień, szczotka, nożyczki itp.) Jeśli to możliwe prosiłabym o takie dane jak np. firma gdzie można zaopatrzyć się w tego typu sprzęt ze wskazaniem na konkretną pozycję. Nie wiem czy pudlarze zdradzają takie tajemnice ale jak widzę 5 szczotek, 10 grzebieni to trudno przy braku doświadczenia zdecydować się na coś. Tym bardziej, że dobry markowy sprzęt nie jest tani - zakładam jednak dłuższe jego użytkowanie.

- chciałabym kupić na domowe potrzeby (dla jednego-dwóch psów) maszynkę do strzyżenia w celu golenia łapek, pyszczka i do ostrzyżenia całego psa (białej suni niewystawowej). Generalne strzyżenie "moreli" zostawiam fachowcowi. Nie mam oka ani praktyki, a umiejętności delikatnie mówiąc średnie. Więc jaka to mogłaby być maszynka ?

Aneta

Słyszałam o słabszym charakterze moreli. Mimo to zdecydowałam się na ten kolor. Nie żałuję. Moja sunia ma bardzo fajny charakter. Dużo chyba zależy z jakiej hodowli kupuje się szczeniaka i później wychowuje. Zresztą to chyba tak jak w innych rasach. Jedno o mojej suni mogę powiedzieć napewno jest z niej niezłe pędzidło i mam wrażenie, że niemęczy się nigdy :roll: . Ile psów tyle charakterów - chyba.

TILIA coś dla Ciebie i nie tylko: pudel i między innymi coursing

http://pudl.webz.cz

Fajne zdjęcia pudlowych coursingów znajdziecie na stronie

http://www.injoy-1.com/poodle.htm

A i jeszcze trochę o agility. W Czechach (Praga) w maju lub w czerwcu organizowane są zawody przy okazji których odbywają się mistrzostwa dla pudli.

Sorry trochę się rozpędziłam.

Czekam na info z waszej strony. Czytania o pudlach nie mam dosyć i szukam ciągle nowych informacji na ich temat. Jak dało się pewnie zauważyć głównie użytkowych. Z racji posiadania szczeniaka z rodowodem postaram zgłębić również wiedzę tajemną odnośnie fachowej/wystawowej pielęgnacji pudla. Mam nadzieję, że uchylicie rąbka tajemnicy.

Pozdrawiam

Irena & Altka & Indi

Link to comment
Share on other sites

Irena dzięki za linki :) :) :) super, jak jeszcze na coś takiego trafisz to poproszę :) Czesi mają sporo coursingów, i w ogóle bardziej rozpowszechnione są u nich psie sporty.

no i oczywiście Tobie też gratuluję- czy myśmy kiedyś na innym forum już nie rozmawiały? na psimforum zdaje się?

Link to comment
Share on other sites

Irena- nie mozna generalizować, że morele są słabsze od czarnych bo tak absolutnie nie jest. Tu raczej posłuzyłam się przykładem p. Danusi która akurat kupiła morelkę z niezadobrej jak się okazało hodowli, czarną ma z moich :oops: . Natomiast moja kolezanka ma suczkę Fairy Aga Regi (Gaja Aga Regi - Ronny ze Zimniku) i jest to pomimo wieku 9 lat suka silna, zdrowa, pełna temperamentu (wejdź na stronę wystawy-temat Nowy Sącz - jest tam zdjęcie Fairy w najlepszej 3 weteranów).

Trochę zaś o pudlach znajdziesz na moich stronach - jest tam trochę na temat strzyżenia, fryzur, kosmetyków, firm.

Z maszynek dobrze spisują się elektryczne firmy "Oster", ja mam z wymiennymi ostrzami, nakładki korygujące długość nie bardzo się sprawdzaja przy sierści pudla, szczególnie jak masz młodego (sierść nie stoi a raczej stoi w róznych kierunkach), o miękkiej lub watowatej sierści.

Z kosmetyków - jestem zadowolona z firm Bio-Groom, Khara, Pet Silk, 1#All system. Dobrze mieć szampon, odżywkę i olejek lanolinowy.

Szczotki - szczotkę drucianą z zakrzywionymi ząbkami (najlepiej Doogy Men - wyróżniają się bo są białe), grzebienie 2 (jeden z rzadki z długimi zębami drugi gęstszy z krótszymi), szczotkę okrągłą bez kulek z tępo zakończonymi drucikami np. KW, Ehaso.

Pozatym - wszystko trzeba dopasowac do indywidulanych potrzeb psa, jeden potrzebuje natłuszczania sierści, inny nawilżania, nie ma złotego środka :)

Tilia - srebro ze średniaków to tylko za granicą, w Polsce są własnie 3 hodowle średnich czarnych w tym jedna u Sonya Nero, morele - są co prawda 3 czy 4 sunie ale hodowli praktycznie nie ma (podobno ma być

kryta apricotka z Łodzi).

Duże - są czarne (Lublin, Łódź, Opole), jedyna hodowla morelowych w Łodzi oraz 1 sunia biała w Warszawie (a raczej pod Warszawą).

Link to comment
Share on other sites

Charakter pudla

Fachowcem od pudli” długo jeszcze nie będę, choć na ich temat a w szczególności czarnych średniaków, a od niedawna i czarnych miniatur staram się wiedzieć jak najwięcej. Oczywiście, jeżeli chodzi o charakter i temperament, są różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami wielkości i wariantami kolorystycznymi.

Ogólnie średniaki są bardziej zrównoważone i spokojniejsze niż miniatury, łatwiej nad nimi zapanować, łatwiej się uczą, nie są tak szczekliwe jak miniatury i toye, najbardziej mi odpowiadają ze wszystkich odmian.

A ogólnie o pudlach można powiedzieć, że są wspaniałymi towarzyszami, bardzo wesołymi, nie agresywnymi.

W zasadzie ich jedyną wadą, ale i w zasadzie zaletą, jest ich futerko, do którego pielęgnacji trzeba się trochę przyłożyć, zwłaszcza, że dzisiejszy pudel ma niesamowicie gęstą sierść.

Link to comment
Share on other sites

Białe średniaki

O hodowli Delavie Vandamme nie potrafię ci dużo powiedzieć, bo Janę Sykorovą znałam tylko z widzenia z wystaw, a nie interesowałam się w tym czasie białymi średniakami.

Wiem, ze była ceniona w Czechach i na Słowacji, ale nie wiem jak jest teraz po śmierci Jany, nie wiem jaki miały charakter jej pudle.

Ale warto sprowadzić ponownie białe średniaki do Polski, patrząc na (niezbyt doskonałe) zdjęcia rodziców myślę, że szczenięta powinny być ładne.

Kupując białego szczeniaczka, zwróć uwagę (pomijam tu charakter, bo to oczywiste) na pigmentację skóry – ideałem jest niebieska, a bardzo często zdarza się różowa, pigmentację pazurków – powinna się już pojawiać w pazurkach, czarna pigmentacja opuszek oraz na powiekach, nosie (bezwzględnie nos powinien być czarny).

Sierść w zasadzie powinna być biała, ale jeżeli jest kremowa (najbardziej ciemne miejsce – uszy) będzie też świadczyć o bardzo dobrej pigmentacji w przyszłości.

Budowa anatomiczna: kwadratowy lub w krótkim prostokącie tułów, długie kończyny, tylne głęboko kątowane, długa szyja, wąska głowa (minimalna różnica pomiędzy szerokością kufy a czaszki), oko b. ciemne w kształcie migdała, ucho ciężkie i długie (u szczeniaka musi sięgać przynajmniej nosa), ogon nie zawinięty w precelek, ani nie położony na grzbiecie (powinien być nie obcięty), prawidłowy zgryz, kompletne mleczne uzębienie.

Link to comment
Share on other sites

W mojej hodowli w zeszłym roku urodziły się dwie suczki, ale były one zarezerwowane jeszcze przed swoim urodzeniem.

Niestety z jednej suczek zrezygnowały dwie osoby, jedna jeszcze przed wzięciem jej do nowego domu, druga oddała ją po tygodniu, a ponieważ nie znalazłam już dla nie odpowiednich rąk w Polsce, została u mnie. Znajomi mówią, ze widocznie tak było mi pisane, a niechciana suczka – tu muszę się trochę nieskromnie pochwalić - została pierwszą Młodzieżową Zwyciężczynią Europy wyhodowaną w Polsce. Niestety nie mamy w Polsce jeszcze żadnego dorosłego Zwycięzcy Europy czy Świata, ale mamy jedną Młodzieżową Zwyciężczynię Świata i aż trzech Młodzieżowych Zwycięzców Europy, to rodzi pewną nadzieję na przyszłość.

Na dzień dzisiejszy moja hodowla osiągnęła swój stan maksymalny – pięć pudli i na najbliższe lata nie przewiduję jej powiększenia, ale.... bardzo podobają mi się pudle „red”, a zwłaszcza ich najciemniejsza wersja „cynamonowa”, jeżeli tylko zostanie dopuszczona oficjalnie we wzorcu, na pewno się pojawi u mnie, mam już upatrzone hodowle i cały czas je obserwuję (internet jest pod tym względem wspaniały).

Najprawdopodobniej spotkamy się dopiero w Poznaniu, bo w tym roku nie będzie nas we Wrocławiu.

W sierpniu, w Polsce, będziemy na następujących wystawach: Zakopane, Sopot i Nowy Targ.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedź dla Tilii:

Dla twoich dyscyplin sportowych odpowiedni będzie oczywiście albo duży albo średni pudel, a jaki ci będzie odpowiadał musisz sama zdecydować.

Dzisiejszy duży pudel to pies w granicach 60 cm, często jeszcze większy, średniak osiąga rozmiary w granicach 35-45 cm, ja osobiście preferuję średniaki od 40 cm wzwyż.

Zdrowie:

Jeżeli chodzi o budowę anatomiczną to pod tą swoją udziwnioną fryzurką jest normalnie zbudowany pies, bez żadnych anomalii utrudniających mu życie.

Z reguły pudle cieszą się dobrym zdrowiem i są długowieczne ( ojciec mojej najstarszej suczki ma 15 lat i jest jeszcze całkiem, całkiem).

Ale oczywiście są choroby typowe dla pudli jako rasy:

- przewlekłe zapaleniu uszu: najczęściej wynik zaniedbania właściciela pudla z tą skłonnością

- odkładanie się kamienia nazębnego: można temu zaradzić systematycznie czyszcząc ząbki

- dysplazja: dotyka tylko dużego pudla

- luxace patelly czyli zwichnięcie rzepki kolanowej: dotyczy wszystkich odmian wzrostowych

- PRA (postępujący zanik siatkówki): dotyczy wszystkich odmian wzrostowych

- zaćma: dotyczy wszystkich odmian wzrostowych

W Polsce nie obowiązku wykonywania jakichkolwiek badań dla suk hodowlanych i reproduktorów :evil: .

Za granicą, już od dawna, psy i suki muszą mieć wykonane badania w kierunku dysplazji (duże), luxace patelly i PRA (wszystkie odmiany), ideałem jest jeśli pies ma wykonane badania, tzw. Optigen A.

Link to comment
Share on other sites

a ja jeszcze poproszę o zdrowiu ;)

Sonya- w ZK jeden z sędziów mówił mi, że efektowne cynamonowe pudle bardzo często odbarwiają się z wiekiem, wyglądają jakby się "sprały" :o ten pan chwalił bardzo rosyjskie pudle tak na marginesie, co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

oj Sonya, odpisałam jak nie widziałam Twojej odpowiedzi :oops: dziękuję!! hmm czyli warto patrzeć na rodziców czy mają zrobione badania? często te choroby występują? czy kolor wiąże się ze zdrowiem? któraś z odmian kolorystycznych jest przeciętnie zdrowsza?

Link to comment
Share on other sites

W zasadzie prawie wszystkie aprikoty jaśnieją z wiekiem, zresztą to umaszczenie jest jednym z bardziej niestabilnych jeśli chodzi o jednolity kolor. Ale zdarzają się wyjątki.

Na szczęście są szampony koloryzacyjne i można w miarę utrzymać wybrany odcień.

Dlatego też marzy mi się jak najciemniejszy cynamon.

Rosyjskie pudle są bardzo efektowne i powoli stają się czołówką światową - wiem o tym i dlatego mam na współwałasność takiego "ruskiego" w 3/4 pudla.

Rosjanie to również jedni z najlepszych groomerów, stale ich podpatruje i dużo sie od nich nauczyłam.

Jest jednak i druga, ciemna strona medalu - bardzo dużo rosyjskich pudli jest nosicielami tych trzech podstawowych chorób dziedzicznych. Trzeba wiedzieć po które linie sięgnąć.

Rosyjski pudel - pochodzący z dobrej, zdrowej hodowli, kosztuje nie mało, bo oni znają wartość swoich psów.

Link to comment
Share on other sites

Najbardziej zdrową i wyrównaną genetycznie i eksterierowo odmianą pudla jest czarna, stąd jej popularność.

A z odmian wzrostowych - średni - albowiem od niego wyhodowano wszystkie odmiany wielkościowe pudla.

Oczywiście, nie warto kupować szczeniak, którego rodzice nie mieli zrobionych tych podstawowych badań.

Mój zeszłoroczny miot był po przebadanych rodzicach, a w sierpniu młodzież wyjeżdża robić takie badania w Czechach.

Link to comment
Share on other sites

dziękuję za odpowiedzi, jesteś prawdziwą skarbnicą wiedzy :) chyba zacznę sobie to wszystko drukować :)

a jak jest ze srebrnymi, też się rozjaśniają, prawda? ech no dobrze że mam sporo czasu na decyzję, bo wybór jest trudny ;)

i mam pytanko do pudlarzy- wybieracie się gdzieś na wystawy? ja swoich nie zgłaszam teraz nigdzie, ale może uda mi się gdzieś do kogoś się dokleić i pojechać jako widz, na spokojnie popodziwiać :)

Link to comment
Share on other sites

Tilia, niepocieszymy Cię, nie będzie nas w tym roku w Twoich okolicach.

Sopot, Poznań, Przemyśl, może coś na Śląsku ...

W pudlach masz coś takiego jak kolory podstawowe i rozwodnione (rozjasniajace).

Podstawowe to czarny, biały, brązowy.

Srebrne rodzą sie jako czarne i rozjasniają się do szarego (tak samo jak yorkshire terier, kerry blue terier, bedlington) morelowe często rodzą się ciemnobeżowe aż do jasnego brązu - też się wybawiają (rozjasniają).

W obydwu kolorach zauważalne jest też ciemnienie na starość.

Koloru często też nie utrzymują niektóre linie pudli brązowych - nawet 2-3 letnie psy są kawowe (tak bardzo są posiwiałe). Ale tych w Polsce już nie było bardzo dawno...

Nie jestem pewna czy byłabym zachwycona uznaniem wszelkich "rudych" "grafitowych" "arlekinów" - nie wiadomo gdzie je umieścić i czy te eksperymenty nie przyczynią się do zatracenia koloru co się już u hodowców - Rosjan i Amerykanów zdarza.

Wracająć do zdrowia.

Znam osobiście przypadek slepej suczki i niestety część jej potomstwa miała podejrzenie o ślepotę co skończyło się wyeliminowaniem suki z hodowli rodowodowej w wieku 4 lat. Natomiast teraz w Polsce nie mamy już prawie linii pochodzących od psów nie badanych, znakomita większość to psy-reproduktory importowane bądź krycia zagraniczne z linii badanych pod kątem chorób dziedzicznych.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuję za wszytkie odpowiedzi. Jestecie obie niesamowite. Fajnie, że chce się wam pisac.

Poczytam sobie wasze wpisy na spokojnie pewnie jutro wieczorem. Dzi w Głogowie były treningi agility (jestem padnięta) a jutro zawody.

Udało mi zajrzec do katalogu jutrzejszej wystawy - pudli jak na lekarstwo:

- 1 mini apricot - z hodowli Karmazynowy Błękit,

- 1 mini czarny z Czyech

- 1 redniak apricot z Wrocławia i

- 2 rdeniaki bršzowe (hodowla Braunkőnigin) Czechy

I&A&I

Link to comment
Share on other sites

ta aprikotka - to raczej suka od Hanny Miniszewskiej,

W Zakopanem Ford wziął BISa :D , wybierał Boryczko.

Lucky tylko NPwR, przegrał z Rosario Top Narcis (wesoło sobie podskakiwał), Ti Amo - CWC, NPwR, Tamaris - Zwycięstwo Młodzieży i BOB.

Toye BOB: Gigi Amoroso Partenon (nie miała konkurencji),

Luna - postęp - zdecydowanie mniej szczeka, :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...