Jump to content
Dogomania

Cairn terier (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


arima

Recommended Posts

[quote name='Waxy']Może ja nie od Cairnów ale na początek gratulacje :) i Witam. Słyszałam z mojej książki że Cairny to .. po prostu westy ale różnią się sierścią? Oczywiście charakterem też. ;) Serio Westy to białe cairny? :o LOOL ;P Przecież różnią się też innymi rzeczami *zamyślony xD*[/quote]
Cairny i westy mają wspólne korzenie. Przodkowie tych ras żyli na wyspie Skye w Szkocji oraz prawdopodobnie w regionie Szkocji zwanym Highland. Jeszcze w XIX wieku wspólny przodek cairnów i westów był znany jako "[I]short-haired Skye-Terrier[/I]".
Rasa cairn terrier została zarejestrowana w 1912 roku przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii. Podobno jeszcze przez 12 lat po tym fakcie Cairny i Westy były krzyżowane (w tym okresie pochodzące z mieszanych miotów: białe szczenięta rejestrowano jako westy, a kolorowe jako cairny), dopiero w 1924 zakazano takich praktyk.

Jako zwolenniczka cairnów wolę mówić, że westy to białe cairny :) Minęło już prawie 100 lat od oddzielenia tych ras i dlatego różnice są zauważalne.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Waxy'].........Słyszałam z mojej książki że Cairny to .. po prostu westy ale różnią się sierścią? Oczywiście charakterem też. .......[/quote]

My mamy w domu i westie i cairna. I różnic jest bardzo wiele. Oprócz wyglądu, dla nas główna różnica to charakter. Fakt, że nasza westiczka to dorosła dama, bo ma już 3,5 roku, a cairnica ma dopiero 17 miesięcy, ale różnice są bardzo widoczne.

Cairnica to wieczny szczeniak. Wcale nie widać, że dorasta. Wiecznie uśmiechnięta i chętna do zabawy i psot. A maksymalne szaleństwo następuje w w momencie pojawienia się bardzo dużych psów:lol: Z rhodesianką naszej siostrzenicy potrafi szaleć godzinami i obraża się, gdy tamta pada zmęczona:lol:

Natomiast westiczka bardzo szybko wyrosła z psot i najchętniej z boku obserwuje poczynania cairnicy, czasem ją strofując. Do zabawy długo trzeba ją namawiać. Najchętniej cały dzień by spała i to w miejscu, do którego nikt nie będzie miał dostępu :razz:

Czasem jednak widać, że nasze panny mają wspólne korzenie:lol:


Dziękuję wszystkim za gratulacje i również gratuluję Remedii ukończenia młodzieżowego championatu. Myślę, że spotkamy się jeszcze na wystawach.

Link to comment
Share on other sites

A to nasza urocza Remedia:
[URL="http://img92.imageshack.us/my.php?image=rafi9mstronanx3.jpg"][IMG]http://img92.imageshack.us/img92/7082/rafi9mstronanx3.th.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://img143.imageshack.us/my.php?image=fergieirafimn9.jpg"][IMG]http://img143.imageshack.us/img143/4926/fergieirafimn9.th.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

No to przyznam się, że ja też dopiero się nauczyłam wklejać:oops: Nasza Rafi (Remedia) ma 14 m-cy i nadal jest szczeniakiem, wciąż chce się bawić, doskonale znajduje się w towarzystwie briardów, kotów i naszej shiby która jest wyjątkowo nietowarzyską suczką. Dla mnie cairn to po prostu pies bez wad!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kawka']No to przyznam się, że ja też dopiero się nauczyłam wklejać:oops: [/quote]

Dla mnie to zbyt skompilkowane:(

[quote name='Kawka']...Dla mnie cairn to po prostu pies bez wad![/quote]

Dla mnie ma jedną - głuchota. Darma cierpi na tą przypadłość dość często:cool3: Szczególnie ostatnio weszło jej to w krew. I na spacery trzeba zabierać kilka parówek, bo inaczej do domu wracać nie chce. Czasem jednak i parówki nie pomagają, ale wtedy mówimy, że ma "dzień osiołka". Niestety nasza westiczka będąc w wieku Darmy też miewała takie dni. Szkoda tylko, że przypadają one wtedy, gdy leje albo jest siarczysty mróz:cool3: Gdy jest cieplutko Darma posłusznie biegnie do domu. Mam jednak nadzieję, że tak jak u westiczki, z wiekiem "dni osiołka" miną.

Link to comment
Share on other sites

Ja stosowałam metodę kija i marchewki, z przewagą marchewki (czyli łapówek), choć nie ukrywam, że kilka razy "potrząsnęłam" suczką trochę. W tej chwili nie ma problemu, a komenda "wróć" jest święta! Ale wyprowadzam na spacer równocześnie 3 psy, więc nie może być inaczej.:shake:

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze dodam, że Rafi jest naprawdę grzeczna, nawet na wystawie psów mogę ją puścić luzem. Ale też długo zajmowałam się szkoleniem,(wcześniej briardów), więc od początku uniknęłam pewnie błędów popełnianych przez mniej doświadczonych posiadaczy psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kawka']Jeszcze dodam, że Rafi jest naprawdę grzeczna, nawet na wystawie psów mogę ją puścić luzem. Ale też długo zajmowałam się szkoleniem,(wcześniej briardów), więc od początku uniknęłam pewnie błędów popełnianych przez mniej doświadczonych posiadaczy psów.[/quote]

W przypadku naszej pierwszej suki o błędach wychowaczych mówić mogę, bo jest dominantką, która rządzi całym domem. Niestety jest to ewidentnie nasza wina, bo nie zrozumieliśmy co nam suka chciała przekazać.

W przypadku Darmy, o błędach raczej nie ma mowy. Jest to kwestia jej zwariowanego charakteru. Po prostu co pewien czas miewa gorszy dzień. Wtedy mamy wrażenie, że chciałaby pobyć sama. A tu jak nie my, to Fibi lub ktoś inny się koło niej kręci. Wtedy jest to dzień osiołka. I wtedy wołanie nic nie daje. Myślę, że jak każde żywe stworzenie, tak i ona potrzebuje mieć dzień tylko dla siebie. Gdy samotność zaczyna jej dokuczać, szybko wraca do domu. Poza tymi dniami jest sunią, która na komendę wróć, wraca. Na spacery chodzimy bez smyczy, więc problem głuchoty nie jest problemem ogromnym. Poza tym Darma ma za sobą szkolenie w psim przedszkolu. Takim bardzo sportowym, gdyż prowadzonym przez klub agility. Mieliśmy zamiar zapisać Darmę na agility, ale czasu nam brak. A szkoda, bo zajęcia sportowe jej się podobały. Myśle, że jak Darma zakończy swoja karierę wystawową, to wtedy spróbujemy psich sportów.

Co do posłuszeństwa na wystawach, to tutaj jest super. Może bałabym się puścić ją bez smyczy, gdyż w stosunku do dużych psów bywa namolna ze swoim zapraszaniem do zabawy, ale po swoim występie zawsze siada na krzesło i ocenia występy kolejnych psów. Na szczęście nie szczeka, gdy się jej werdykt sedziego nie podoba:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kawka']Kto się wybiera do Kielc? Właśnie rozmyślam nad zgłoszeniem mojej suczki, ale jeszcze nie jestem zdecydowana. [/quote]

Nas nie będzie. Ten sezon wystawowy już zakończyliśmy:)


[quote name='Kawka']Czy p.Opara dobrze sędziuje?[/quote]

Nigdy nie miałam przyjemności spotkać się z tym panem na ringu. Wiem, że kiedyś hodował cairny. A zdania o jego sędziowaniu są podzielone.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kawka']Kto się wybiera do Kielc? [/quote]
Raczej nie jedziemy do Kielc. Zgłosiliśmy się do Zabrza i Poznania (na niedzielę). Powodzenia !

[quote name='nokian73'] Ten sezon wystawowy już zakończyliśmy:)[/quote]
Aż się prosi o podsumowanie sezonu.... :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='altacarya']......Aż się prosi o podsumowanie sezonu.... :)[/quote]

Marcelino! Obiecuję, że sezon podsumujemy jak tylko ruszy nasza nowa strona :) Mam nadzieję, że nastąpi to szybko.

Teraz musimy wyleczyć z depresji naszą Fibi, bo strasznie jej żal, że Darma ma tyle tytułów, a ona żadnego:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Coś nikt się nie odzywa ostatnio, czyżby nic się nie działo ciekawego??? Moja Rafi gdy przywiozłam małe briardki, była w 7-mym niebie! Bawiła się z nimi, spała, jadła. Teraz gdy mamy 5-cio miesięczną briardkę w domu już na stałe, kapitalnie się dogadują. Ale cairny chyba ogólnie są na tak, w stosunku do innych psów. (choć oczywiście jedzenia odebrać sobie nie dadzą:evil_lol:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kati']jest cos o kernach w PP?[/QUOTE]
Y...e...można powiedzieć...w "Kontrasty" jest terier pszeniczny i cairn i czym się różnią...coś takiego ;) i to hodowczyni mówi, ale nie powiedzieli jaka to hodowla...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Poświata']Cioteczka Tofeczka ogarkiem się nie opiekuje, bo mamuśka jej nie dopuszcza do kojca :shake:, jedynie co pozwala nos wetknąć do pokoju i zaraz warczy. Rodzynek jest jeszcze za maniuni i mamunia go prawie nie odstępuje, ale jak troszkę podrośnie i Poświata będzie miała go dosyć, to Tofulec chętnie się z nim pobawi. W końcu sama jest dopiero co wyrośniętym szczeniakiem :lol:.
[/quote]

To Darma miała lepiej;) Mogła się małymi zajmować już od trzeciej doby. Niestety mamuśce wydawało się, że Darma zajmie się również karmieniem maluchów i był z tym mały problem.

[quote name='Kawka']....Teraz gdy mamy 5-cio miesięczną briardkę w domu już na stałe, kapitalnie się dogadują.Ale cairny chyba ogólnie są na tak, w stosunku do innych psów. (choć oczywiście jedzenia odebrać sobie nie dadzą:evil_lol:) [/quote]

To fakt. Darma z dogadywaniem się z innymi psami nie ma problemów. Czasem aż za bardzo chce się dogadywać:cool3: A co do odbierania jedzenia, to chyba zależy od pozycji w domowym stadzie. U nas przywódcą jest Fibi, więc Darma nie podchodzi pierwsza do miski. A że Fibi bywa niejadkiem, Darma ma przeważnie możliwość sprawdzenia co w jest w obydwu miskach.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Kawka']Coś nikt się nie odzywa ostatnio, czyżby nic się nie działo ciekawego??? [/quote]

Dzieje się, owszem :) W Zabrzu 14 października nasza Marysia ukończyła dorosły championat.
[url]http://www.altacarya.com/marysia/marysia-16-2007zabrze.jpg[/url]


A jej młodsza siostra Alta Carya AGAWA znów została Zw.Rasy :)

[IMG]http://www.altacarya.com/agawa/agawa-4-2007-zabrze.jpg[/IMG]

Ponadto zajmujemy się odchowywaniem najmłodszych: 5-miesięcznej Zuzy i 7-tygodniowego Bubu :)
[IMG]http://altacarya.com/adelaxnils/bubu-5w-1.jpg[/IMG]

[B][COLOR="Red"]maksymalna wielkość zdjęcia to 640 x 640[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gratuluję obu suczkom:multi: My byliśmy ostatnio w Kielcach, Rafi II dosk, zaraz za swoją miotową siostrą Ramayą. Bardzo fajna wystawa, duże, przestronne hale, i ogrzewane! A tu fotka jak Rafi radzi sobie z większą od niej briardką:

[URL="http://img516.imageshack.us/my.php?image=zabawyfergiebz0.jpg"][IMG]http://img516.imageshack.us/img516/470/zabawyfergiebz0.th.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Kawka']Gratuluję obu suczkom:multi: My byliśmy ostatnio w Kielcach, Rafi II dosk, zaraz za swoją miotową siostrą Ramayą. Bardzo fajna wystawa, duże, przestronne hale, i ogrzewane! A tu fotka jak Rafi radzi sobie z większą od niej briardką:
[url]http://img516.imageshack.us/img516/470/zabawyfergiebz0.th.jpg[/url][/quote]
Dziękujemy:) Gratulujemy także Nilsowej córce - Rafi i życzymy następnych udanych wystaw :)

[B][COLOR="Red"]Nie kopiujemy zdjęć tylko wstawiamy linki.[/COLOR][/B]
Pkt 10 regulaminu:[url]http://www.dogomania.pl/forum/announcement.php?f=78[/url]

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...