Jump to content
Dogomania

Zywienie psa chorego na encefalopatie wątroby


beba

Recommended Posts

Moja Beba ma zdiagnozowaną encefalopatie wątroby. Ostatnie wyniki krwi pokazały że ma znacznie obniżony mocznik. Spowodowane to najczęściej jest zbyt małą ilością białka w pożywieniu. Problem w tym że Bebula jest wybredna i nie zawsze chce jesc to co trzeba a ja juz sama nie wiem co bym mogła jej podać. Zwracam się więc do dogomaniaków którzy spotkali się z tą chorobą i co nie co mogą mi powiedzieć na temat żywienia. Sporo wiem od weta ale chciała bym tez zapoznać się z waszymi opiniami. Ogólnie jest mi potrzebny kącik wsparcia bo czasem nie daje już rady:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='beba']Moja Beba ma zdiagnozowaną encefalopatie wątroby. Ostatnie wyniki krwi pokazały że ma znacznie obniżony mocznik. Spowodowane to najczęściej jest zbyt małą ilością białka w pożywieniu. Problem w tym że Bebula jest wybredna i nie zawsze chce jesc to co trzeba a ja juz sama nie wiem co bym mogła jej podać. Zwracam się więc do dogomaniaków którzy spotkali się z tą chorobą i co nie co mogą mi powiedzieć na temat żywienia. Sporo wiem od weta ale chciała bym tez zapoznać się z waszymi opiniami. Ogólnie jest mi potrzebny kącik wsparcia bo czasem nie daje już rady:roll:[/quote]
[FONT=Arial Black]Rozumiem cie bardzo dobrze ja tak samo czasami mam wszystkiego dosyć mój psiak ma niewydolność serca (Przewlekła choroba zastawek :-() i dodatkowo wątroba też nie zadobrze pracuje...A odnośnie twojego psa Wątroba psia czestko sie regeneruje(nie wiem jak bedzie w przypadku twojego psiaka) A odnośnie choroby twojego psiaka[/FONT]
[FONT=Arial Black][SIZE=2]Choroba określona terminem "encefalopatia wątrobowa" (EW) jest to zespół zaburzeń nerwowo - psychicznych towarzyszący niewydolności i/lub marskości wątroby. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial Black][B][SIZE=2][COLOR=#0081d7]Jakie są przyczyny powstania encefalopatii wątrobowej u Psów?[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

[FONT=Arial Black][SIZE=2]Podstawowymi przyczynami doprowadzającymi do EW są choroby wątroby: ostra niewydolność wątroby (ONW) i marskość wątroby.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial Black][SIZE=2]Encefalopatia wątrobowa spowodowana przez ostrą niewydolność wątroby. Przy marskości wątroby, encefalopatia wątrobowa stanowi najważniejsze, ale niestety -niepomyślne - powikłanie.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial Black][B][SIZE=2][COLOR=#0081d7]Jakie zaburzenia w organizmie powoduje encefalopatia wątrobowa u Psów?[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]
[FONT=Arial Black][SIZE=2]Niewydolność wątroby prowadzi do zachwiania równowagi w stężeniu aminokwasów i wzrostu we krwi stężenia neurotoksyn - substancji toksycznie wpływających na komórki nerwowe....[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial Black][SIZE=2]Postępująca i nie leczona niewydolność wątroby, a w jej następstwie encefalopatia wątrobowa prowadzą ostatecznie do utraty przytomności (śpiączki) i śmierci zwieżecia.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial Black][FONT=Arial Black]A polecam djete wątrobową z royal canina mój psiak właśnie kończy 1,5 kilogramowe opakowanie a jest naprawde niejadkiem potrafi 2 dni nic nie jesć jak ma niesmaczna karme:cool3:Naprawde polecam tą karme i wiem ze jest bardzo dobrze bo robiłam badanie krwi Fafciowi i wyszy bardzo dobre Jakby nie ta karma to nie wiem czy fafciu by w taki dobrym stanie jak jest teraz (fafik miał przewlwkłe zapalenie wątroby)I trzymak kciuki za psiaka Bedzie dobrze:roll:[/FONT]







[FONT=Arial Black][SIZE=1]Pozdrawiam Julita i pies hawańczyk Fafik[/SIZE][/FONT]






:Dog_run:

[FONT=Arial Black][B][FONT=Tahoma][COLOR=#c45f2b]45,90zł[/COLOR][/FONT][/B][B][FONT=Tahoma][COLOR=#c45f2b][IMG]http://www.krakvet.pl/images/pixel_trans.gif[/IMG][/COLOR][/FONT][/B][URL="http://javascript<b></b>:popupWindow('http://www.krakvet.pl/royal-canin-hepatic-15kg-pi-853.html')"][B][FONT=Tahoma][COLOR=#c45f2b][IMG]http://www.krakvet.pl/thumbnails/hepatic_75_115.jpg[/IMG][/COLOR][/FONT][/B][/URL]
[URL="http://www.krakvet.pl/images/royal_vet/hepatic.jpg"][COLOR=#0c6f07]Kliknij aby powiększyć[/COLOR][/URL] [B][SIZE=3]HEPATIC - HF 16[/SIZE][/B]
[B][SIZE=3]SCHORZENIA WĄTROBY[/SIZE][/B]

[B]WSKAZANIA:[/B]
- Przewlekłe zapalenie wątroby.
- Zespolenie wrotno-czcze.
- Encefalopatia wątrobowa.
- Uszkodzenie wątroby.
- Piroplazmoza.
- Żółtaczka.
- Zaburzenia metabolizmu miedzi.
[B]PRZECIWSKAZANIA:[/B]
- Ciąża, laktacja, okres wzrostu.
[B]ZALETY PRODUKTU:[/B]
- Obniżony poziom miedzi przy podwyższonej ilości cynku zmniejsza akumulację miedzi w hepatocytach oraz uszkodzenie istoty międzykomórkowej spowodowanej cholestazą.
- Kompleks współdziałających przeciwutleniaczy spowalnia degenerację hepatocytów.
- Ograniczony poziom sodu zmniejsza nadciśnienie wrotne oraz ucieczkę płynów poza naczynia krwionośne.
- Wysoki poziom energii uzyskiwanej z tłuszczu, zapobiega nadmiernemu katabolizmowi białek, co ogranicza ryzyko rozwoju lub nasilenia encefalopatii wątrobowej.


[COLOR=white][B]CZAS TRWANIA TERAPII[/B][/COLOR]
Czas trwania terapii zależy od patologii schorzenia oraz możliwości regeneracyjnych tkanki wątrobowej. W przypadku schorzeń o przebiegu przewlekłym dietoterapia może być stosowana do końca życia zwierzęcia. Aby uniknąć silnego obciążenia wątroby po posiłku, zaleca się podzielić dzienną dawkę na kilka mniejszych posiłków.


[COLOR=white][B]INFORMACJE DODATKOWE[/B][/COLOR]
Wysoko strawne białko pochodzenia roślinnego (izolat białka sojowego) jest lepiej tolerowane przez psy z encefalopatią wątrobową. L-karnityna usprawnia katabolizm lipidów w wątrobie oraz pomaga pokryć wysokie zapotrzebowanie wątroby na energię.


[COLOR=white][B]SKŁADNIKI[/B][/COLOR]
Mączka kukurydziana (wytłaczana), ryż (wytłaczany), tłuszcz zwierzęcy, izolat białka sojowego, wątróbka drobiowa, pulpa buraczana, sole mineralne, fruktooligosacharydy (FOS), olej roślinny, tran, pierwiastki śladowe, DL-metionina, L-lizyna, tauryna, L-karnityna, wyciąg z aksamitki (bogaty w luteinę), witaminy.


[/FONT]
(skopiowane z krakvetu karma wątrabowa)[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Ja głównie karmie sunie karmą własnej roboty ale mam też royala tyle że nie hepatic a renal. Moja pani weterynarz twierdzi ze jest dużo lepszy na wątrobę bo zawiera mniej białka. Beba zresztą bardzo ją lubi. Wczoraj dostała pierwszy raz Ornipural nie wiem niestety na czym dokładnie polega działanie tego leku :roll: Może znajdzie się tu ktoś mądrzejszy o de mnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Beba skąd wiadomo że to encefalopatia a nie uszkodzenie, czy też marskośc wątroby?? Po czym to rozpoznac? Moja sunia ma kiepskie wyniki Aspat 364.1, Alat 696.1, GGt 8, GLDH 97.3, Alkaline phosphatase 585, mocznik 2.3 i niski cholesterol 1.4
Jest na hepaticu, essentiale forte, hepatil.
Jak działa Ornipural????

Link to comment
Share on other sites

Moj pies 9 letni samoyed tez ma problemy z watroba. Bral essentiale i hepatil i wyniki ani drgnely. Super zadzialal jednak hepatil w iniekcjach. Pol ringera lub pwe pod skore i do tego pol ampulki hepatilu. Po miesiacu kuracji wyniki wrocily do normy. Teraz znow jest pogorszenie, wiec mial dostawac Hepatil jednak w lecznicy dostalismy wlasnie Ornipural (jestem na 95%pewna ze to Ornipural, gdyz pies mieszkau rodzicow i nie moge w tym mom. sprawdzic). Ponoc dziala tak samo jak Hepatil.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='beba']Moja Beba ma zdiagnozowaną encefalopatie wątroby. Ostatnie wyniki krwi pokazały że ma znacznie obniżony mocznik. [B]Spowodowane to najczęściej jest zbyt małą ilością białka w pożywieniu.[/B] Problem w tym że Bebula jest wybredna i nie zawsze chce jesc to co trzeba a ja juz sama nie wiem co bym mogła jej podać. Zwracam się więc do dogomaniaków którzy spotkali się z tą chorobą i co nie co mogą mi powiedzieć na temat żywienia. Sporo wiem od weta ale chciała bym tez zapoznać się z waszymi opiniami. Ogólnie jest mi potrzebny kącik wsparcia bo czasem nie daje już rady:roll:[/quote]

BEBA, skontaktuj się choćby telefonicznie z Dr. Lenarcikiem w lecznicy Anima ( [URL="http://www.anima.waw.pl/"]Lecznica zwierząt Anima Warszawa - weterynaria Podleśna Warszawa, weterynaria Różana Warszawa, Ratajska, weterynarz Warszawa, lecznica zwierząt Warszawa[/URL] )
Z tym białkiem to jakaś horrendalna pomyłka!
Albo coś nie zostało dobrze przekazane, albo Twój wet próbuje Ci zabić psa...
Psy przy encefalopatii mają diety NISKOBIAŁKOWE!!! (jak najmniej białka)
Białko je zabija...
1,5 roku ratowałem psa z podobnym schorzeniem!! Niski mocznik był spowodowany nie syntetyzowaniem mocznika z amoniaku przez uszkodzoną wątrobę. Im więcej białka, tym wyższe stężenie amoniaku i szybsze wyniszczenie psa!!!
[U][B]ZRÓB BADANIA AMONIAKU WE KRWI![/B][/U]

Dieta mojego psa:
(ZERO mięsa, ZERO nabiału)
- ziemniaki (tak, tak, ziemniaki, gotowane, rozgniecione starannie i trochę masła)
- gotowane buraki (też rozgniecione, można dodać trochę cukru i masła dla zachęty)
- jabłka, obrane, pokrojone i po 1-2 minutach w mikrofali (nie surowe!!)
+ hepatil vit i L-karnityna
Zalecenia wykładowcy weterynarii !!!

Trzymam kciuki!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Apbt_sól']Bosko!! powiedz a jaka cena leku i ile ml?[/quote]

Prawde mowiac nie pamietam, zawsze kupowalismy ampulki i kroplowki. Psiak mieszka z mama i to ona robila mu kroplowki, pewnie wie ile ml w tych ampulkach bylo. Wiem, ze moj pies (ok.33kg) dostawal 1/2 ampulki na raz 2x w tyg.
Za ampulke chyba ok 9zl, ale to tylko moje przypuszczenia, tak mniej wiecej by wychodzilo.
Jesli chcesz moge zadzwonic do lecznicy i zapytac o szczegoly, lub moge podac Ci do niej tel.

Link to comment
Share on other sites

Beba jak na razie ma sie dobrze, je warzywa i owoce. Jesli chodzi o jablka je surowe nigdy nikt mi nie powiedzial ze trzeba je podgrzewac. Podstawowym jej jedzonkiem jest zupa warzywna z ryzem i lekka domieszka kaszy. Czesto dostaje biały ser.

Link to comment
Share on other sites

To była dieta [B]mojego[/B] psa a TWÓJ może mieć trochę [B]inne[/B] schorzenie i inną kuracją/dietę...

Z jabłkami to nie chodzi o podgrzanie, a raczej o zmianę konsystencji. Podajesz zimne, ale po dłuższym podgrzaniu robi się taka łątwiejsza do strawienia papka...

Co do sera, [U][B]MÓJ PIES[/B][/U] miał zakaz (za duża zawartość białka).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[EMAIL="M@d"]M@d[/EMAIL] myślałam że ser biały można dawac, w diecie ludzkiej na wątrobę jest wskazany, oczywiście nie w dużych ilościach.
A my niestety na gotowanym jedzonku coraz gorzej z wątrobą :( Muszę przejśc na dietę weterynaryjną, choc sunia ma alergię na nią. Oj nie wiem co to będzie dalej :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='Ela38']M@d myślałam że ser biały można dawac, w diecie ludzkiej na wątrobę jest wskazany, oczywiście nie w dużych ilościach.
A my niestety na gotowanym jedzonku coraz gorzej z wątrobą :( Muszę przejśc na dietę weterynaryjną, choc sunia ma alergię na nią. Oj nie wiem co to będzie dalej :([/QUOTE]

I co tam u was? Jak leczenie?
BTW - chora wątroba to pojęcie bardzo pojemne! Różnie chora może być ...
Nic samemu,wszystko pod kontrolą weta!
Np. niski mocznik, MOŻE wskazywać na upośledzenie syntezy białka. Trzeba sprawdzić poziom amoniaku WE KRWI.
Jeżeli amoniak jest wysoki (górna norma 50) to każde podane białko podwyższa jego stężenie we krwi, a amoniak niszczy układ nerwowy psa!
Może prowadzić do zapalenia wątroby i szeregu innych objawów...
Tylko wet na podstawie USG i badań krwi może zdiagnozować rodzaj schorzenia i określić konieczne postępowanie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Hej M@d, mam do Ciebie kilka pytań. Otóż właśnie mój 13-letni piesek ma podwyższony poziom amoniaku we krwi. Gożej się poczuł po kuracji na powiekszoną prostate (antybiotyk, potem ypozane). Stal sie bardzo słaby, ciągle spał, i miał kilka ataków padaczkowych - zbadaliśmy mu krew i weterynarz powiedział, ze to przez podwyzszony amoniak. Jesli chodzi o wątrobe, to wczesniej ALT mial odrobinę przekroczone, ASP w normie (tuz po pierwszych atakach, gdy wyszedl też podwyzszony poziom amoniaku), natomiast tydzien póżniej, po braniu leków i kroplowkach na wypłukanie amoniaku, ALT podwyzszyło się do ok. 200, amoniak spadl do 12. Ucieszyłam się, że juz jest OK i trzeba tylko podleczyc wątrobę... niestety, dałam mu do jedzenia rybę na jeden posiłek (zamiast Hepaticu), i w 2 godz po posiłku znów miał atak...tak jak by poziom amoniaku nagle znów wzrósł. Nie wiem juz co robić. Z Twoich postów wnioskuje, że Twój piesek miał cos podobnego?? czy wiesz, czemu podwyższyl mu się amoniak? Jak go leczyłeś? Mozesz coś mi poradzić, skoro mialeś podobne doswiadczenia??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...