Jump to content
Dogomania

wylew u psa


montana1

Recommended Posts

Witam, mój pies miał wylew krwi do mózgu:-(, czy ktoś z Was ma psa z podobnym problemem? nie wiem jak się nim opiekować, co wolno a czego nie...
chcę mu zapewnić jak najlepszą opiekę po wyjściu z kliniki.mam nadzieję,że ktoś podzieli sie swoim doświadczeniem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moja suczka - 14-letnia sznaucerka olbrzymka - w maju też miała wylew. Nie był duży jednak ślady pozostawił. Właściwie przestała samodzielnie stawać na tylne łapy, miała asymetrię uszu, skrzydełek nosa, zaburzenia równowagi, zaburzone odruchy ścięgnowe w tylnych łapach. Była na lekach przez parę tygodni i po tym czasie właściwie nie było widać już śladów jednak do pełnej sprawności nie wróciła. Ciężko powiedzieć czy to kwestia wieku czy tego wylewu.
Jeśli chodzi o opiekę to poza lekami które dostawała to nic specjalnego. Dużo spokoju, krótkie spacery, bez extra wrażeń.
W jakim wieku jest twój pies? Jakie są skutki wylewu? Jeśli jest w klinice to chyba stan jest poważniejszy niż był u mojej Buni.

Link to comment
Share on other sites

Witaj,miło że napisałaś jak to przebiega u Twojej suni. Moja ma 13 lat i musiała zostać na kroplówkach bo miała porażoną prawa stronę ciałą włącznie z główką przechyloną w prawo i silny oczopląs.Lekarze postawili ją na nogi. Cofnął się paraliż jeszcze tylko czasami główkę przechyla na prawą stronę.Problemy z utrzymaniem równowagi szczególnie tył- więc podtrzymujemy ją na specjalnym pasie.Jest osłabiona nawet bardzo- więc tylko cisza, spokój i maleńkie spacery takie do 10 min góra bardzo powolutkie.
Dostała Nootropil, ale źle na niego zareagowała więc ma teraz Karsivan i po tym widać poprawę- reaguje już jak ktoś obcy przychodzi.
No i rehabilitacja- nagrzewanie stawów tylnych i ćwiczenia 3x dziennie.
I chyba dzięki temu już sama wstaje-powoli ale wstaje a przedtem wogóle.
Strasznie ciężko to przeszła a my z nią. nawet nie wiedziałam,że takie choroby dotykaja nasze psy.lekarze tez coś wspominają o wieku, ale walczymy.wiem ,że już pełnej sprawności nie będzie i nawet o tym nie marzę ale,żeby tak w codziennym życiu dawała sobie radę ( denerwuje ją ten brak sprawności) i żeby była z nami nic więcej.Pozdrawiam Montana

Link to comment
Share on other sites

Miała typowe objawy neurologiczne jak się później dowiedziałam a wyglądało to tak, spała spokojnie po czym wstała i się zaczęło, w jednej chwili oddała mocz w ogóle nie panowała nad tym , straciła równowagę, bardzo silny oczopląs i źrenice nie reagowały na światło, utrata władzy w 4 kończynach.
Została w klinice.wszystkie leki podawano jej w kroplówkach.teraz po 2 tygodniach już chodzi samodzielnie ale bardzo pomalutku i krótko.Wylew jest po prostu atakiem który trudno nie zauważyć, no chyba,że jakiś słaby wylew.
I mięśnie są osłabione a to już można zbadać.A co u Twojego psa?

Link to comment
Share on other sites

Wet po badaniu odruchów neurologicznych rozpozna przebyty wylew nawet jeśli przebiegł łagodnie i podczas nieobecności opiekunów. Bada odruchy w łapach, świeci w oczka itp.
[B]montana[/B] wylew u Twoje suni musiał być poważniejszy bo u mojej obyło się bez kroplówek i aż takiej rehabilitacji.
[B]beka [/B]a co Cię niepokoi u Twojej suni?

Link to comment
Share on other sites

Monia- moja sunia była 4 dni w klinice, podawano jej sporo kroplówek z lekami.
Po wylewie nie miała ataków padaczkowych- więc nie wiem jak jeszcze to dochodzi.Mówiono mi ,że każdy pies inaczej z tego wychodzi w róznym tempie tak jak ludzie i zależy w jakim obszarze mózgu był wylew.teraz mija 2 tygodnie i widać poprawę, codziennie malutkie kroczki ale do przodu.Gdzie leczysz swojego psa? Nam pomogli weterynarze na Gagarina w W-wie.Pozdrawiam i bądź dobrej myśli.

Link to comment
Share on other sites

Jestem z małego miasteczka na Śląku wiec i tu leczymy naszego pieska. Na szczescie wylew nie byl zbyt rozlegly.. Domelek zjadl dzis pierwszy raz od dnia w ktorym to wszytsko sie zaczelo, nawet zrobil kilka kroczkow.. wprawdzie przewracajac sie i zataczajac ale jednak. Ze wzgledu na ataki padaczki dostaje m.in Luminalum po ktorm prawie caly czas spi. Wiem ze bedzie dobrze bo musi byc.. Nie wyobrazam sobie zeby mogło go zabraknac... Trzymam kciuki za Twoja sunie.. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mój Vario miał dwa wylewy...Faktycznie charakterystycznymi objawami jest zataczanie się, oczopląs i przechylenie głowy na którąś ze stron - często nazywa się to zespołem przedsionkowym albo zespołem starego psa...Ja się upieram, że stary nie jest.........ale skoro pierwszy raz piszę w dziale geriatria to.........

W każdym bądź razie po wylewie warto podawać codziennie (chyba, że Wasz wet zaleci inaczej) Lucetam. To taki lek poprawiający krążenie mózgowe.

Mimo, że oba wylewy Varia były dość rozległe, wyszedł z tego bez śladu. Przy drugim wylewie trochę to trwało, poprawa jakaklowke nastąpiła po trzech tygodniach, ale jak już się zaczęło poprawiać to bardzo szybko.

Jeśli jesteście z Warszawy - dr Ada Uznańska z Białobrzeskiej czyni cuda.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Montana odnośnie tego co napisałaś:
"Witaj,miło że napisałaś jak to przebiega u Twojej suni. Moja ma 13 lat i musiała zostać na kroplówkach bo miała porażoną prawa stronę ciałą włącznie z główką przechyloną w prawo i silny oczopląs.Lekarze postawili ją na nogi. Cofnął się paraliż jeszcze tylko czasami główkę przechyla na prawą stronę."
Moja ukochana suczka Doli też ma 13 lat! W Sylwestra wieczorem dostała poważne ataki jakby padaczki! Miała porażoną prawą stronę ciała, główka przechylona w prawo, oczopląs! Dokładnie takie objawy jak twoja suczka! Lekarz dał jej kilka zastrzyków, silny czopek na ataki, ale to nic nie pomogło! Całą noc miała ataki! On kazał jej podawać co 3 godziny luminal, ale nic nie pomógł! Ataki ciągle ją męczyły! Po nocy w Nowy Rok zawieźliśmy ją do kliniki do Poznania do innego weterynarza, od razu jej podali Relanium i ataki ustały, ale Doli nie wróciła świadomość! Ma nadal silny oczopląs i jest nieruchoma, nie reaguje na nic! Jak roślina! Lekarz stwierdził, że ataki spowodowały nieodwracalne zmiany w mózgu i trzeba uśpić Doli! Serce mi pękło na tą diagnozę!!! Nie zrobili jej tomografu ani rezonansu, bo w Poznaniu nie mają takiego sprzętu, po prostu stwierdzili, że mózg jest nieodwracalnie uszkodzony przez ataki i nic nie da się zrobić! Byłam u niej dzisiaj, bo lekarz kazał zostawić ją w klinice, nie reagowała na mnie, ale wiem, że czuła moją obecność! Jak ją głaskałam to oddech jej się zmieniał. Muszę coś jeszcze dla niej zrobić! Pomóżcie mi! Nie chcę żeby umarła!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Witam. Rozpaczliwie poszukuje pomocy. Weterynarze nie wiedzą co robić. Pies lat 13 kundel waga 16 kg. W niedzielę po powrocie do domu około godziny 14 wszystko było z nim ok, około 2 godziny później pies próbował wskoczyć na kanapę co zawsze czynił, lekko pisnął i już tak został. Od tamtego momentu niespełna 4 godziny później pies nie potrafi ustać na łapach, przewraca się, nie potrafi normalnie oddać moczu bąźdź stolca trzeba go potrzymać żeby się nie przewrócił, bardzo często dyszy. Pierwsze podejrzenie weterynarza uszkodzenie w kręgosłupie. Wczoraj byłem we Wrocławiu zdjęcia RTG nic nie wykazują kręgosłup jest w super stanie jak na wiek psa, żadnych zwyrodnień przesunięć, na tyle na ile można określić zmiany nowotworowe na podstawie RTG to też nic nie ma. Podejrzewam że nie ma dolegliwości bólowych bo nie piszczy gdy chodzi przewraca się, siada itp. W USG wykazane zmiany w wątrobie, badania krwi nie miał. Ns chwilę obecną jest leczony na zapalenie korzeni nerwowych acz kolwiek podejrzewam że to jest tylko terapia robiona w ciemno, sterydy antybiotyki, witaminy itd. Dodam że są u nas od jakiegoś czasu dzikie koty z którymi pies miał znikomą styczność, jednak mógł zjeść odchody kocie, w tym roku i poprzednim nie był jak dobrze pamiętam szczepiony gdyż nie był w zbyt dobrej formie (operacja gruczołu przy odbycie, operacja więzadłą krzyżowego kolana) jednak zdaniem weterynarzy nie ma potrzeby szczepić co roku gdyż jak piszą producenci szczepionek działają one co najmniej 3 lata... czy to może być udar? spotkałem też na forum hasło choroba odkleszczowa, też miał w tym roku trzy kleszcze ale były usuniętę w całości haczykami do kleszczy...

Link to comment
Share on other sites

Paweł, przydałoby się badanie krwi. Wtedy będzie można stwierdzić czy to nie jest choroba odkleszczowa. To, że kleszcze zostały wyciągnięte w całości niestety nic nie zmienia. Kleszcz może być w ciele psa choćby 5 min i to wystarczy żeby go zarazić babeszją.

Czemu nie może ustać na łapach? Przewraca się ciągle na jeden bok czy na różne boki? Kręci się w kółko i wtedy traci równowagę? Zobacz czy nie ma oczopląsu czyli szybkiego ruchu gałek ocznych.

Jeśli to udar to leczy się go też sterydem. Postaraj mu się ograniczyć ruch. A jak z apetytem?

Link to comment
Share on other sites

Co do badanie krwi to sam jestem wściekły bo weterynarz potraktował psa odgórnie i założył że problem jest w kręgosłupie, toteż zaraz po przyjeździe do kliniki pies został uśpiony i trafił na RTG a dopiero potem pojawił się doktor. Bynajmniej nie mogę zrobić badań dopóki nie skończę terapii którą zalecił weterynarz. Na chwilę obecną pies dostaje: dexamethasone 0,2%, betamox L.A., cocarboxylasum,nivalin2,5 mg, karsivan, vit B comp, rutinoscorbin, magnez, hepachol (zamiennik hepatilu). leki zaczął dostawać we wtorek koło godziny 19, Do tej pory niewiele się zmieniło. Co do oczopląsu to nie zauważyłem, pies przewraca się np gdy otrzepuje się jakby wyszedł z wody i wtedy nie potrafi utrzymać równowagi, jest jakby osłabiony na łapach. Nie zaobserwowałem też żadnej asymetrii ciała.

Link to comment
Share on other sites

Mhm....to raczejnie udar, a jeśli już to nietypowy.
Badania krwi możesz zrobić w każdym momencie - wyniki mogą być lekko zafałszowane przez działanie leków, ale dobry lekarz to odczyta ;)


W przypadku udaru poprawa może nastąpić po długim czasie przyjmowania leków - w przypadku drugiegi udaru u mojego Varia ['] wystąpiła po trzech tygodniach.

Moim zdaniem to nie są objawy kręgosłupowe, tylko bardziej od strony Ośrodkowego Układu Nerwowego właśnie - np. dokładnie takim objawem jest niemożność utrzymania równowagi prz otrzepywanie się psa.

Trzymam za Was kciuki.

Ja mimo wszytsko zrobiłabym badania - nawet gdy działa antybiotyk i steryd, babeszja wyjdzie jeśli jest.

Kolor moczu pies ma normalny?

Link to comment
Share on other sites

Gusiu, czytałam o Vario
[*]...
Wiem z tej lektury, że masz doświadczenia z psem po wylewie. Czy Vario po tych wylewach miał kurcze mięśni łap? Jeśli tak, to czy i kiedy należałoby wprowadzić jakieś masaże czy bierne ćwiczenia mięśni?
Czata (ON-ka, 13-letnia) miała wylew w ubiegłą sobotę. Do tego dnia była w zankomitej, jak na swój wiek, formie. Dochodzi do siebie, ale kurcze pojawiły się u niej dopiero w środę i - niestety - ich częstotliwość się nie zmniejsza. Raczej odwrotnie.
Oczywiście, oprócz całego zestawu leków powylewowo-nasercowych, dostaje potas. Jutro skonsultuję z vetem dodanie magnezu, ale może z doświadczenia znasz "pozalekowe" sposby, żeby jej nieco ulżyć ? Będę wdzięczna za radę.
Pozdrawiam
Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beta&Czata']Gusiu, czytałam o Vario
[*]...
Wiem z tej lektury, że masz doświadczenia z psem po wylewie. Czy Vario po tych wylewach miał kurcze mięśni łap? Jeśli tak, to czy i kiedy należałoby wprowadzić jakieś masaże czy bierne ćwiczenia mięśni?
Czata (ON-ka, 13-letnia) miała wylew w ubiegłą sobotę. Do tego dnia była w zankomitej, jak na swój wiek, formie. Dochodzi do siebie, ale kurcze pojawiły się u niej dopiero w środę i - niestety - ich częstotliwość się nie zmniejsza. Raczej odwrotnie.
Oczywiście, oprócz całego zestawu leków powylewowo-nasercowych, dostaje potas. Jutro skonsultuję z vetem dodanie magnezu, ale może z doświadczenia znasz "pozalekowe" sposby, żeby jej nieco ulżyć ? Będę wdzięczna za radę.
Pozdrawiam
Elżbieta[/quote]

Hej Elu,
miał. Ubiegła sobota, mhm, mało czasu minęło w sumie.
Robiłam mu masaże łapek - pomaga, ale dopiero po jakimś czasie.
Masaż zaczyna się od poduszeczek - wykonuje się delikatne koliste ruchu i powoli tymi ruchami przesuwa się do góry aż do tułowia. Powolutko też możesz zginać łapkę w każdym stawie. Każdą łąpkę powinno się masować około 30 min. Nawet jeśli drżą jej np. tylko tylne, to i tak powinno się masować wszystkie cztery.

A jak jest teraz po tygodniu? Ma apetyt? Chodzi samodzielnie? Ma przekrzywioną główkę?

O, widzę, że jesteście z Ursynowa. Ja też. Jakby coś to chętnie podejdę i pokażę jak masować.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.
Jest coraz lepiej. Czata ma apetyt (aż za duży, ale to nic nowego - zawsze łakomstwo było jej główną cechą - za coś do jedzenia zrobi wszystko), ale panujemy nad tym.
Kurcze jeszcze wystepują, ale coraz rzadziej - na szczęście.
Intuicyjnie chyba robię prawie tak, jak napisałaś (od poduszek do tułowia) - tylko krócej, bo Czata jest niecierpliwa.
Chodzi samodzielnie - czasem jeszcze się potyka, ale już nie przewraca. Głowę ma nieco przechyloną w lewo, ale mniej, niż na początku. Chyba gorzej też widzi na lewe oko (miała w nim masywniejszy wylew) ale generalnie ma już kiepski wzrok.
Chętnie jednak skorzystam z Twojej fachowej pomocy.
W której części Ursynowa mieszkasz ? (ja na Imielinie).
Może się jakoś umówimy ? (jeśli znalazłabyś chwilę - to poproszę o wiadomość na PW)
Pozdrawiam
Ela

Link to comment
Share on other sites

Pies był u neurologa, ciągle nic nie wiedzą: może to nowotwór wątroby dający przerzuty do rdzenia ale trzeba by zrobić biopsję wątroby i rezonans, albo tasiemiec... nic konkretnego póki co to wyniki krwi wyglądają następująco:
mocznik - 71,9
kineza kreatyninowa - 240
alat - 812
aspat - 71
cukier - 35,42
amylaza - 819
cholesterol - 277,5
kreatynina - 0,8
potas - 4,6
sód - 150
hemoglobina - 16,2
erytrocyty - 7,09
leukocyty - 18,2
hematokryt - 51,4
MCV - 73
MCH - 22,8
płytki - 223
rozmaz:
pałki - 10,0
segmenty - 71
kwasochłonne - 1
limfocyty - 13
monocyty - 5
nie wiem jak duży wpływ miały sterydy albo wątroba to szrot...
Zachowanie psa na chwilę obecną: siła mięśni osłabiona pies chodzi jak krokodyl jakby miał za sobą ciężki długi ogon tak zarzuca pasem biodrowym szybko się męczy i często dyszy, przez pewien czas miał szybki i płytki oddech ale teraz się już w miarę unormował.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam, mam problem z moim 9 letnim psem miał nie dawno wylew.. próbuje go leczyć już od 3 tygodni na samy początku siadły mu tylne łapy i przestał chodzić zwiło już wszelakie zastrzyki i właśnie dziś skończył brać w tabletkach sterydy i B12 chodzi i się wywraca po domu lecz tylko przez chwile.. nie wiem co może mu pomóc.. ma apetyt i dużo pije jest kontaktowy ale nie wiem czy będzie miał siły wyjść na dwór jak na razie robi pod siebie że tak powiem..

proszę o kontakt jeśli ktoś może mi pomóc co mogę zrobić dalej.
moje GG:6975454

Link to comment
Share on other sites

Głupio zabrzmi ale....czekać....

Możesz mu dawac leki poprawiające krążenie mózgowe (po komsultacji z wetem) typu Lucetam, Memotropil.

Masuj łapki.

W zależności od tego jak rozległy był wylew i w której części mózgu - tak szybko następuje poprawa. Może się zdarzyć tak, że nie nastąpi, albo, że nie do stany sprzed wylewu.

Może warto pójść do innego weta na konsultację? Z jakiego maista jesteście?


Aaaaa, może zakładaj mu pampersa? Takie załatwianie się pod siebie musi być dla niego mocno dyskomfortowe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='monia23c']Moj piesek wczoraj mial wylew po ktorym dostal atakow padaczkowych, prawie wcale nie widzi. Dzisiaj pojawil sie kolejny atak padaczkowy. Czy ktos byl w podobnej sytuacji, jak dlugo trwalo leczenie?[/quote]

Ja musiałam uśpić:-( 3 dni trwało leczenie zero poprawy widać było ze pies jest w ataku i nie reaguje na żadne leki miał 13 lat ... nie było z nim kontaktu[IMG]http://www.dogomania.pl/forum/images/smilies/icon_frown.gif[/IMG] 2 dni ... przewracał się, nie jadł, na nic nie reagował ale stracił wzrok w jednym oku pół roku przed atakami padaczki, miał 3 praktycznie jeden po drugim w ciągu 10 godzin i każdy następny był silniejszy ... decyzją weta i moją zakończyliśmy cierpienie :-(

Link to comment
Share on other sites

Dziś minął piąty tydzień od wylewu u Czaty. Jak na 13-letniego, dużego psa - jest niemal idealnie :multi:. Czasem tylko się lekko zatacza lub potyka (na nierównym podłożu). Usiłuje zachowywać się jak przed wylewem, tzn. próbuje być aktywna, rwie się do biegania etc. Oczywiście nie pozwalamy na żadne ekscesy.Spacery tylko na smyczy i dość krótkie, jak najmniej emocji, żeby ciśnienie nie podskoczyło.
Wczoraj, decyzją veta, odstawiliśmy furosemid (mam obserwować reakcję) i o połowę zmniejszyliśmy dawkę vetmedinu. Z zewnętrznych objawów pozostał lekki przechył głowy w lewo i to się penwie nie cofnie do końca. No i zdecydowanie gorzej widzi na lewe oko. Odnoszę wrażenie, że prawie nic, ale vet twierdzi (jest także okulistą), że oko reaguje prawidłowo.
Ale i tak jest dobrze:lol:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beta&Czata']Dziś minął piąty tydzień od wylewu u Czaty. Jak na 13-letniego, dużego psa - jest niemal idealnie :multi:. Czasem tylko się lekko zatacza lub potyka (na nierównym podłożu). Usiłuje zachowywać się jak przed wylewem, tzn. próbuje być aktywna, rwie się do biegania etc. Oczywiście nie pozwalamy na żadne ekscesy.Spacery tylko na smyczy i dość krótkie, jak najmniej emocji, żeby ciśnienie nie podskoczyło.
Wczoraj, decyzją veta, odstawiliśmy furosemid (mam obserwować reakcję) i o połowę zmniejszyliśmy dawkę vetmedinu. Z zewnętrznych objawów pozostał lekki przechył głowy w lewo i to się penwie nie cofnie do końca. No i zdecydowanie gorzej widzi na lewe oko. Odnoszę wrażenie, że prawie nic, ale vet twierdzi (jest także okulistą), że oko reaguje prawidłowo.
Ale i tak jest dobrze:lol:.[/quote]


Suuuper wieści.
Z tym przechyleniem głowy - Variowi cofalo się stopniowo i bardzo powoli, ale w koncu w pełni się cofnęło po ponad 2 miesiącach.

A jaki Vetmedin bierzecie - 2,5 czy 5?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...