Jump to content
Dogomania

Pudel średni brązowy


Olinka

Recommended Posts

Ja na razie raczkuję w pudlach i tym bardziej interesuje mnie dziedziczenie ich umaszczeń. Podejrzewam, że brązy są dość trudne i "niewdzięczne" w hodowli, skoro tak ich mało. Proszę o fotki w różnym wieku z zaznaczeniem, czy po obu brązach, czy np. z czarnych itp.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Coffe jest po brązach ojciec i matka.
[url]http://www.teschiro.cz/files/coffe.php[/url]

Tu są jej zdjęcia w różnym wieku.

A tu świeże z zawodów.
Zrobię inne zdjęcie jak znajdę chwilę czasu.
[url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=106938&page=24[/url]

Co do dziedziczenia kolorów to ja nie jestem mocna w temacie,
Marzena i Coffe

Link to comment
Share on other sites

Beta pisze tak jak jest.
Bardzo rzadko brązy utrzymują kolor , często go gubią już w wieku 2 lat.

Co do występowania samego koloru "czekoladowy".
Najprościej wygląda to tak:
W miotach po 2 brązach mają być same brąziki.
Czarny x czarny (obaj nosiciele ) brąz pojawia sie w proporcjach 1 brąz : 3 czarne
Brązowy x czarny (nosiciel) - 1 brąz :1 czarny
Brązowy x czarny (brak nosicielstwa) 0 brązu : 100 % (czarny nosiciel brązu)

Link to comment
Share on other sites

Czy ja wiem czy złośliwy ?
Pisze prawdę - a swoja drogą ciekawe czy faktycznie ten maluch ma takiego francuza czy po prostu ktoś wyrządził psu niedźwiedzią przysługe :shake:
Bo fakt faktem - szczeniaki potrafią sie wykrzywiać do zdjęć niemiłosiernie :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']Ale tam jest jeszcze jedno chyba zdjecie i tez tak stoi.

Ale jak mowie, fryzurki bobma!

Az chyba pojde moja pokrake wykapac i przyciac troszke....[/quote]

Oj chyba ja też musze cos ze swoimi :cool3: zrobić po wczasach.
Każdy marzy o brąziku i jakoś nie każdy ma odwagę kupić,
hm to trudna decyzja :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Znajoma poszukuje hodowli pudli średnich(koniecznie średnich - mini i toy za małe a duże za duże :P ) , chodzi o brązowe, redy i morelki - polska, czechy, niemcy ew szwecja, litwa.

Chodzi o hodowle czynne.. jakby ktos mial linki to bylabym wdzieczna..

Link to comment
Share on other sites

Na Planet poodle [URL="http://www.planetpoodle.de"]Planet Poodle The German Poodle Magazine[/URL] oraz na Scandinavian Poodle [URL="http://www.poodles-in-scandinavia.com"]Poodles In Scandinavia, show, puppies, breeders[/URL] są linki do hodowli. Można zerknąć na działy "szczenięta".

Lub inna droga to podzwonić po hodowlach miniatur i popytać czy spodziewają się przerostów.
Z tego co wiem jest pokryta i ma niedługo rodzić (albo już urodziła) suczka czarna średnia która jest pokryta nosicielem brązu - może akurat się uda i urodzi się brązik :razz:

Link to comment
Share on other sites

bardzo dziekuje :) przekaze ;) niech sama dzwoni :D

swoja droga, ja teraz mam pytanie - jak to jest z tymi pudlami, sa niby odmiany podzielone wielkosciowo - wiec skąd te przerosty? i na ile duze one sa? :cool3: az 10cm? (bo taka jest chyba roznica miedzy mini a średniakiem..) no i jak to sie ma do pozniejszej we kariery wystawowej? czy pudel po dwoch mini startuje jako przerosniety mini czy jako średniak?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']bardzo dziekuje :) przekaze ;) niech sama dzwoni :D

swoja droga, ja teraz mam pytanie - jak to jest z tymi pudlami, sa niby odmiany podzielone wielkosciowo - wiec skąd te przerosty? i na ile duze one sa? :cool3: az 10cm? (bo taka jest chyba roznica miedzy mini a średniakiem..) no i jak to sie ma do pozniejszej we kariery wystawowej? czy pudel po dwoch mini startuje jako przerosniety mini czy jako średniak?[/quote]

Granice sie zazębiają, toy jest do 28cm, miniatura od 28 do 35, średni od 35 do 45 i "teoretycznie" duży od 45 do 60 ( w praktyce co to za duży o wzroście 45 cm ??? Duże są po prostu duże :cool3:).
W praktyce psy o podobnym pochodzeniu potrafią biegać w odmianach toy, miniaturach i średniakach. A z kolei prawie nie spotyka się skoligaconych średniaków i dużych ;)

Przekwalifikowanie do klasy wzrostowej następuje wg obowiązującego regulaminu do wieku 15 msc jeżeli pies nie posiada na swoim koncie wystaw w urodzeniowym wzroście.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']Przekwalifikowanie do klasy wzrostowej następuje wg obowiązującego regulaminu do wieku 15 msc [B]jeżeli pies nie posiada na swoim koncie wystaw w urodzeniowym wzroście[/B].[/quote]
Poważnie? Czyli jak pies zdobędzie czempionat młodzieży w miniaturach, a potem w wieku 14 miesięcy ma 38 cm to już zawsze będzie chodził w miniaturach??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']Poważnie? Czyli jak pies zdobędzie czempionat młodzieży w miniaturach, a potem w wieku 14 miesięcy ma 38 cm to już zawsze będzie chodził w miniaturach??[/quote]
Dorosły championat dostajemy w wieku około 2 lat :cool3:,
może troche wcześniej i wtedy pies już nie rośnie

Link to comment
Share on other sites

Cytaz z regulaminu zał. 10A

[QUOTE]Uwagi ogólne:
1. Zmiana przynależności do odmiany rasowej może być dokonana wyłącznie jeden raz w życiu psa/suki i tylko wówczas jeżeli dotychczas:
- nie posiada tytułu „Młodzieżowy Champion Polski” w dotychczasowej odmianie rasy,
- nie posiada tytułu „Champion Polski” w dotychczasowej odmianie rasy,
- nie posiada kwalifikacji hodowlanych w dotychczasowej odmianie rasy,
- nie były użyte do hodowli w dotychczasowej odmianie rasy.[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cheritka']Dorosły championat dostajemy w wieku około 2 lat :cool3:,
może troche wcześniej i wtedy pies już nie rośnie[/quote]
Rozumiem ale ja pisałam o młodzieżowym;)

Dzięki IraKa za info! Już teraz rozumiem, bo się dziwiłam że czasem takie duże miniatury chodzą i się ich nie przepisuje do średniaków. Swoją drogą to potem skutkuje, że w papierach wszędzie w pochodzeniu np. miniatura a szczeniaki przerastają i nie ma się co dziwić bo rodzice byli formalnie miniaturami a realnie np. 38 cm.
A w jakim wieku najwcześniej można zdobyć czempionat młodzieży?

Link to comment
Share on other sites

Z tym wzrostem to tez różnie bywa :shake:
Np samce potrafią dorastać a suczki raczej stają w wieku około 12 msc ("raczej" - ale nie koniecznie :cool3:)
Po dużych rodzicach np. takich co prawie podchodzą do średniaków mogą sie urodzić malutkie szczeniorki - bardzo dużo zależy co masz w rodowodzie a te psy np. mają w papierach toy'e :razz: i nastąpiło małe bum wzrostowe które dotyczy tylko tego osobnika.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście aneta masz rację, że po dużych miniaturach nawet i toy może wyjść ale mi chodzi tylko o to, że jeśli sam pies ma 38cm to powinien być klasyfikowany jako średniak, a tak to te odmiany wydają mi się lekką fikcją.
A jak napisała IraKa to można teoretycznie zrobic np. czemionat mł w toyach w wieku 10 miesięcy (a nawet przy baaaardzo sprzyjających warunkach 9 miesięcy) a pies nadal przecież rośnie! I już go nie przepiszesz - dziwne:roll: Zdaje się, ze nasi południowi sąsiedzi to lepiej rozwiązali?

Link to comment
Share on other sites

Wg regulaminu wolno kryć w kolorach :shake: ( co wiemy z doświadczenia może dawać np osobniki nie hodowlane z nieprawidłowym umaszczeniem) a nie wolno w sąsiednich wielkościach .
I tak wolno niby dopuścić do skojarzenia miniatury o innym kolorze i rozpiętości np. 28 i 35 cm podczas gdy wiemy że jest piękny osobnik np. przerośnięty (niedorośnięty) który jest wyższy / niższy o 1 cm - przepisany do innej wielkości ...

Wg mnie trzeba dążyć do postulatu do Zarządu Głównego aby zmienić ten przepis.
Np. w regulaminie dotyczącym pudli uściślić jakie kolory można łączyć i krycia obwarowac np. zgodą Komisji Hodowlanej lub co jest b.dobre wprowadzić przeglądy z punktem "dopuszczony do krycia w wielkościach i kolorach ".
Tym bardziej że wiele psów ma w rodowodach psy 3 odmian i czasem 2 - 3 kolory ! A ludzie nie wiedzą co robić lub robią na wyczucie nie mając wiedzy o genetyce którą musi mieć sędzia .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...