Jump to content
Dogomania

Jakie sporty i aktywności?


soti

Recommended Posts

witam,
mam 13miesięcznego onka. W wieku 6 miesięcy miał robione prześwietlenie u mojego małego weterynarza i okazało się, że ma dysplazję - lekarz zdiagnozował C. Podejrzewałam jednak, że zdjęcie było źle zrobione więc teraz zrobiłam jeszcze jedno przeswietlenie tym razem u Gierka w Katowicach - i mimo, że teraz zdjęcie było poprawne, diagnoza ta sama. dyspazja minimalnie się pogorszyła.

Tym razem nie dostałam żadnej "literki". Dowiedziałam się tylko, że jeśli taki stan się utrzyma, to choroba nie będzie w żaden sposób przeszkadzała (ponieważ Kendo nigdy nie przejawiał żadnych objawów dysplazji, normalnie biega, skacze, wstaje, nie kuleje. Jedynie czasem jeszcze siada tak na jednym boku).

Dowiedziałam się, że jak najbardziej wskazane jest pływanie a rower - na który miałam ochotę - wykluczony.
Chciałam się was zapytać jakie polecacie sporty?
Na pływanie nie możemy sobie często pozwolić. Pobliskie zbiorniki wodne są bardzo zaniczyszczone - jedynie 1 czy 2 na miesiąc mamy mozliwość pływania, ale to za mało.
Chciałabym po pierwsze wyrobić w nim mięśnie a po drugie zapewnić trochę ruchu, który by go zmęczył.
Macie jakies pomysły?
Czy rzeczywiście 15 minut dziennie truchtu przy rowerze to zły pomysł?
Słyszałam, że właściciele dysplatyków nie zgadzają się z opinią weterynarza, że należy ograniczać ruch...

Link to comment
Share on other sites

Pokombinuj jednak z tym pływaniem, bo to zdecydowanie najlepsze.... Poza tym lepiej niech biega swobodnie, np w zabawie niz przy rowerze, bo to jednak co innego biegabnie tyle ile chce, może się położyć, chwile odpocząć, a przy rowerze ruch jest niejako wymuszony, no i oczywiście w żadnym wypadku po betonie, wyłącznie trawa!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='soti']
Czy rzeczywiście 15 minut dziennie truchtu przy rowerze to zły pomysł?
[/QUOTE]

Taki trucht (kłusem) ładnie wyrabia mięśnie, które potem trzymają "do kupy" nie do końca poprawne stawy biodrowe. 15 minut to optymalna dawka, dokładnie taką zalecali nam warszawscy ortopedzi (starsza gordonka ma HDD). Pływanie to oczywiście najlepsza forma, ale ja jakoś nie mogłam wymusić żeby pies mi tkwił w wodzie pływając chociażby te 15 minut...no i rzeczywiście kłopot gdzie można by spokojnie pójść z psem, nikomu nie przeszkadzając i nie fundując mu przy okazji czegoś na skórze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Mam pewne doświadczenia w tym względzie (wychowanie sznaucera olbrzyma z dysplazją C) więc napiszę parę słów z własnych obserwacji i rad cudownego dr Janickiego z Warszawy.
Ruch jest jak najbardziej wskazany ale pod kilkoma warunkami:
- najpierw kilkuminutowa rozgrzewka na smyczy, zanim pies zacznie biegać - nie od razu spuszczanie ze smyczy i szaleństwa
- bez gwałtownych startów i hamowań - więc raczej aportowanie odpada, a jeśli to na spokojnie, bez nakręcania
- unikać gwałtownych zabaw z psami w zapasy, wpadnie jeden na drugiego
- żadnych skoków za patykiem, piłką
- generalnie ruch ale codzienny (nie że cały tydzień na smyczy a w weekend do upadu ;)), spokojny, we własnym psim tempie, bez szaleństw
- uważać żeby pies się nie rozjeżdżał na śliskich nawierzchniach (!)
- rower polecany po całkowitym zakończeniu wzrostu (najpierw parę minut) ale u szczeniaka czy młodego psa (nawet całkiem zdrowego) to nie jest dobry pomysł

Dysplazja dla niektórych oznacza wyrok ale to nieprawda. Psy z dobra masą mięśniową i mądrze prowadzone nie odczuwają dyskomfortu. Moja 10 letnia olbrzymka ma się super.
Życzę powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...