Jump to content
Dogomania

Briard


Recommended Posts

  • Replies 575
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Odsłaniać oczy czy zostawiać zasłonięte? Jakie macie zdanie na ten temat- ew jakie doświadczenia? Już macisię chyba troszkę o tym mówiło ale może ktoś zmienił zdanie :)

Coffi troszke ucierpiała bo pan ma stałe łącze internetowe, ale jej pan strasznie sie cieszy bo będzie na bieżąco mógł śledzić forum. Pozdrawiamy wszystkich briardziarzy i ich kudłate maleństwa Ali Iza i Coffi (wciąż z opadającą na oczy grzywką)

Link to comment
Share on other sites

Cześc Ali jak się macie ja też ogę teraz pisać do woli.byliśmy dzisiaj na wystawie i zebraliśmy 2 pierwsze miejsca w klasie młodzieży psów i w klasie otwartej psów.

Siostra waszej suni niestety nie miała tyle szcześcia kłapła na sędziego i nietstety musiała opóścicć rind.Byliśmy też III na BIS JUNIORA tak że wystawa super.

Napiszcie do mnie jak wam leci?Pozdrawiam Bożena

Link to comment
Share on other sites

Jutro wielki dzień:

BOSIA urodziny :new-bday: (muszę przyznać, że z przerażeniem myślę, że to już jego piąte)

Ale ten czas szybko leci, bo mnie osobiście się wydaje, że on ma najwyżej 2-3 lata, a tu już prawie okrągła rocznica mu stuknęła.

:niewiem: Jakoś chyba się za mocno rozczuliłam.....

P.S.

:tort: :Rose: Dla siostry i przyszłej mamusi i także czekamy z niecierpliwością na wieści o maluchach

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Zadałam juz te pytania na forum generalnym ale tu zagląda więcej milosników briardow więc mam jeszcze pytania co do briardów:

-Czy są ona szczekliwe, jak się układają stosunki z sąsiadami pod tym względem ;)

-Czy uwielbiają czy to górskie wędrówki, czy wypady nad morze, czy sa dobrymi piechórami?

-Czy lubią pływac, biegać przy rowerze?

-Czy cięzko znoszą upały, mrozy?

-Czy łatwo się je szkoli?

-Czy lubią dominować?

-Jak sie układają stosunki z innymi psami?

-Czy w małym mieszkaniu mogą dobrze funkcjonować?

-Jak jest z dolegliwosciami , chorobami?, czy moga chodzic po schodach?

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Zadałam juz te pytania na forum generalnym ale tu zagląda więcej milosników briardow więc mam jeszcze pytania co do briardów:

-Czy są ona szczekliwe, jak się układają stosunki z sąsiadami pod tym względem ;)

briardy lubia szczekac ale zalezy bo np moje szczekaja tylko jak sa na dworze na podworku przy czym sa same i ktos lub cos idzie blisko

-Czy uwielbiają czy to górskie wędrówki, czy wypady nad morze, czy sa dobrymi piechórami?

raczej tak briard potrzebuje stalego zajecia

-Czy lubią pływac, biegać przy rowerze?

nie wiem czy biegac przy rowerze tego bym im nie kazala, biegac jak najbardziej z innymi psami lub z toba , sa briardy zdobywajace sukcesy w agility, plywanie owszem ale uwaga na uszy

-Czy cięzko znoszą upały, mrozy?

moim zdaniem bardzo dobrze, ich siersc je chroni i przed jednym i drugim ale oczywiscie w granicach (nie caly dzien na plazy)

-Czy łatwo się je szkoli?

tak

-Czy lubią dominować?

raczej sa dominowane przez inne psy

-Jak sie układają stosunki z innymi psami?

od strony briardow bardzo dobrze ale z innymi psami bywa roznie

-Czy w małym mieszkaniu mogą dobrze funkcjonować?

zdecydowanie nie. to znaczy jezeli bedzie mial naprawde duzo spacerow zabaw z innymi psami bo inaczej choroba psychiczna tak jak u wszystkich ras (znam i owczarki i nawet bernardyny, ktore w m2 na poddaszu nigdzie nie wychodza tylko sie zalatwic i tyle i maja naprawde odchyly)

-Jak jest z dolegliwosciami , chorobami?, czy moga chodzic po schodach?

briardy to bardzo zdrowe psy oczywiscie trzeba uwazac na skret zoladka i choroby uszu no i pies musi byc z dobrej lini (zdrowej dysplazja , pra itp)

ale odsylam do lektury ksiazki o briardach

i do www.briardy.sisco.pl (o ile dziala) czy do www.briards-fr.com 9choc po francusku ale duzo zdjec briardow w typowych dla nich zachowaniach

Link to comment
Share on other sites

Odpowiem ci po kolei:

ciche to one nie są -one są bardzo czujne dlatego też bardzo szybko reaguja na jaieś odgłosy dużo szybciej niz psy mojego taty (on,leon).

Ja staram sie ich uciszać jak zabardzo hałasują.

Piechurami sa super górskie wędrówki tez moga być tak samo rower ale to juz u psów dorosch powyżej 1,5 roku wysiłek i rower(biodra)

Jeżeli chodzi o wodę to chyba wiekszość brairów uwielbia wode i pływanieprzynajmnie tych które znam.

Mrozy i śnieg uwielbiają upały znoszą gorzej moje się "chomikują" na kafelkach i w cieniu.

Szkola się dobrze i myślę że są pojetne ale na zasadzie nie kija tylko marchewki:lekka reka z dużą ilością przekupstwa(smakołyków)najlepiej szkolić juz maluch 3-4 miesiące chyba sa najlepsze efekty.

czasem zdarza sie im dominować ale jedna konkretna interwencja i nie ma problemu ale trzeba umieć sobie z tym poradzić nie udawać że to przejdzie bo to jeszcze malutki szczeniaczek.One są cfane i czasem chcą to wykożystać że tak słodko i niewinnie wyglądają.

Jeżeli chodzi o kontakty z innymi psami to niestety nie są to psy które moga żyć w dużych sworach.Ja mam dorosłą sukę i psa i jest o.k.

Ale często kontakty suka-suka pies-pies są cięzkie trzeba też umieć wprowadzić szczeniaka i wazne jest jaki jest drugi pies.

W mieszkanich moga funkcjonować pod warunkiem że zapewnimy mu dużo ruchu i oczywiście kocha być blisko nas(stada)

Jeżeli chodzi o chodzenie po schodach to puki możemy go udzwignąć to lepiej go nosić przynajmniej tak sie zaleca a jeżeli chodzi o choroby to dzieki Bogu nie są rasą jakąś bardzo hakliwą.

Maja skłonności do dysplazji stawu biodrowego jak wszystkie dyże rasy ale temu tez wymagane są badania,zdażają się też skręty żołądka,robi sie również badania na zanik siatkówki.Tak raczej są zdrowe.

Wazne żeby zwrócić uwage na charakter psów (szczeniat i ich rodziców a także w czy mają testy psychiczne i jakie sa w kontaktach z ludzmi) i na odchowanie i socjalizację.

Link to comment
Share on other sites

Nam tez te 5 lat minelo jak z bicza strzelił. Wydaje mi sie jakby to bylo wczoraj kiedy przywiozlam do domu 10 kilogramowego (siedmio tygodniowego) czarnuszka. :Dog_run:

Vicia też ma dzisiaj urodziny i szykuje małą imprezkę :BIG: :bday: .

Chociaż teraz najbardziej obchodzi ją jedzonko. :eating:

Oczywiście dla Bossa rowniez wszystkiego najlepszego,sukcesów wystawowych,suczek do krycia, :iloveyou: i zdrowia . :tort: :Rose: :new-bday:

Całuski dla pańci :calus:

Link to comment
Share on other sites

Ja moge odpowiedziec na przykladzie mojej Rudisi :

-Czy są ona szczekliwe, jak się układają stosunki z sąsiadami pod tym względem ;)

Rudi szczeknela w ciagu roku moze 5 razy. I nie bylo to "prawdziwe" szczekanie a pojedynczy szczek. Jest chyba wyjatkiem wsrod briardow ale jak widac i takie sie zdarzaja. Ponadto nie wyje, nie drapie i nie warczy. A zatem stosunki z sasiadami jak najlepsze.

Jedyna rzecz, ktora troche przeszkadza sasiadam z dolu to tzw."glupawki" kolo polnocy, zaczyna wtedy biegac jak oszala po calym mieszkaniu, slizgac sie na parkietach itp. Na szczescie jest to juz coraz rzadsze.

-Czy uwielbiają czy to górskie wędrówki, czy wypady nad morze, czy sa dobrymi piechórami?

Za wczesnie aby to oceniac, w kazdym razie od dawna jezdzimy z nia w gory i nie ma problemu. Jedynie nalezy pamietac o zabraniu jej wody - pije za trzech.

-Czy lubią pływac, biegać przy rowerze?

Wody sie boi, woli nie wchodzic nie mowiac juz o plywaniu. Rower wyciagniemy za jakies 2 miesiace i sie przkonamy. W kazdym razie my mowimy, ze jest niezniszczalna, ma wrecz niespozyte poklady energii.

-Czy cięzko znoszą upały, mrozy?"

Zima to ulubiona pora roku. Problem to straszne ilosci sniegu jaki wbija sie w lapki. W lecie nie bylo zle, ale wtedy jeszcze byla mniej zarosnieta.

-Czy łatwo się je szkoli?

Mysle,ze tak

-Czy lubią dominować?

Oj tak, Rudisia to maly dominator, ale dobrze prowadzona zostala utemperowana.

-Jak sie układają stosunki z innymi psami?

Suuuper. Az za super, kocha wszytkie psy, male duze i srednie. Jedna z ulubionych przyjacilek to kotka od sasiadow. Obydwie szaleja za soba. Ponadto kazdy czlowiek to przyjaciel z ktorym nalezy sie przywitac.

-Czy w małym mieszkaniu mogą dobrze funkcjonować?

56 metrow, 2 pokoje. Mysle ze wystarczajace. Ponadto duzo zieleni wokol, czeste wyjazdy do lasu, na wies czy w gory.

-Jak jest z dolegliwosciami , chorobami?, czy moga chodzic po schodach?

Przez rok wchodzi kilka razy dziennie na 2 pietro. Miala mlodziencze zapalenie kosci, ale to ponoc dolegliwosc wielu mlodych psow i nie wynika z wchodzenia po schodach. Ponadto jest b.drobna, szczuplutka i ladnie sie rusza.

Link to comment
Share on other sites

Bedac w sklepie M1 w Czeladzi zagladam do sklepu zoologicznego.

Jest tam duze ogloszeni o sprzedazy briardow z rodowodem. Wisi juz od jakiegos czasu.

Pytalem z ciekawosci z jakiej sa hodowli, po krotkiej konsternacji pani udzielila odpowiedzi "Z pszczynskiej puszczy". Cena pieska to 2000zl, suczki 2500zl.

Dobrze,ze te pieski nie musza sie meczyc z innymi w sklepie. Strasznie mi zal tych psow do sprzedazy, lezacych w takim gwarze i cieple. Wiem,ze maja jedzenie, picie,zebawki itp, ale sa takie kochane i tak mi ich zal.....

Link to comment
Share on other sites

nie wiem ale mi on wyglada nie ciekawie zwlaszcze, ze dla mnie to ma wyglad 100% suki a w tym filmie zwracali sie do neigo jak do psa, gdyby byl pomaranczowy jak pomarancza to bym powiedziala, ze napewno moravia campanella) jak i pigmentu. no a po za tym to wyciecie wlosow na buzi na nosie to juz wyglada tragicznie choc do budowy sie nie przyczepie jezeli to jest suka ktora gra w filmie psa :)

Link to comment
Share on other sites

Owy briard po domowemu nazywa sie CZESIO.Prawdopodobnie jest to CROSS Batangas.

I moim zdaniem wcale nie jest taki beznadziejny.A fryz miał całkiem całkiem. Mi sie akurat podobała jego wypielęgnowana sierść.

A jak by był suka to niezle przerośnietą. :wink:

Link to comment
Share on other sites

A propos szczekania to wlasnie walcze z moja Coffinka- szczeka nawet na mrowki przechodzace za płotem. :lol: Poza tym wszystkie briardy sa piekne !!!

Wszystkiego najlepszego dla jubilatów My czekamy na 30 maja- 1 rocznice :)

PS helcia odedzwe sie na priv

Link to comment
Share on other sites

beznadziejny nie byl na pewno. ale ja bym mu nie dala championatu ze wzgl na powyzsze.

przerosnieta nie koniecznie, suki bywaja i male drobne jak i wieksze lepiej zbudowane tak jak np moja na zdjeciu choc przyznaje jest bardzo duzo przerosnietych briardow w Polsce, sama widzialam takiego co mial chyba z 75cm wzrostu i 2 razy tyle dlugosci) ale jezeli to pies no to wyglada na suke wystarczy spojrzec na jego twarz a pies nie powinien wygladac na suke :))

Link to comment
Share on other sites

Tak czy inaczej mi sie podobało ale może ja się nie znam........

A widzieliście briardy z "Dziekiego" oraz "Samego Życia" może to ten sam w obu filmach, jest czarny, bez kopiowanych uszu, mało co go widać, ale jest :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...