Jump to content
Dogomania

Nestor Notabilis - NOWOŚCI


NESTOR.NOTABILIS

Recommended Posts

Bucz za to znalazl sobe inna zabawke (nie mam zdjecia niestety), komorka lezala na stole, ktos zadzwonil, wlaczyl sie alarm wibracyjny i telefon podskakiwal na stole, widocznie Bucz uznal ze co mu jakas nokia bedzie podskakiwac, cos se uroil ze telefon jest agresywny i stanowi zagrozenie, podskoczyl, zlapał, i scisnał, z telefonu zostalo to co z Tu-154 miesiac temu, czyli miazga, a byly to stare czasy kiedy komorka to byla kosztowna zabawa...:)

Link to comment
Share on other sites

Poison też kiedyś znalazł sobie podbną zabawę pod moją nieobecność. Przychodzę do domu i już w przedpokoju pióra latają.. wchodzę dalej, a w sypialni śpi pies.. na nim pierze, w powietrzu unoszące się pierze, wszędzie pierze! Leży grzeczny Poisonek i macha ogonkiem - co zrobił? Wlazł do łóżka no i znalazł fajną zabawkę - poduszkę! Mogę tylko przypuszczać jaką miał frajdę ;) Nie pozostało mi nic innego jak śmiać się, do czego zachęcał mnie ucieszony Poisonek :lol: Pierze latało mi w domu jeszcze przez kilka dni, sprzątnąć cholerstwa nie szło!:placz:

Link to comment
Share on other sites

zabic poduszke to nie sztuka, ja sie dziwilem jak Gonzo dal rade rozpruc tak tapczan zeby wyciagnac z tamtad ten materac ktory jest na zdjeciu, to autentycznie nie bylo latwe, musial sie biedak niezle namordowac, zreszta caly az syczal i dyszal przy tej pracy, byl tak zapamietały w dewastacji ze zauwazyl dopiero po chwili ze weszlem do pokoju,

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NESTOR.NOTABILIS']Jak dodasz jeszcze trochę pieprzu to jestem u Cię za 2 godzinki :eviltong: :eviltong: :eviltong: :eviltong: :eviltong: :eviltong:;)[/QUOTE]
Rrrrany, przegiełam jak ten Gonzo i Bucz razem wzięci...

A tak BTW - moje baski tez tak potrafia. Dwa telefony komórkowe, poduszki , wszystko co wisi, zwisa itp - przestaje wisiec. Jakiez macie czasami podobne wrażenia po powrocie do domu, jak ja:)

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Magda! Nie wiesz co potrafi zrobić moja panna obrażalska, jak nas nie ma w domu. Gdy wzięłam ją ze schroniska uczyłam , że przez pewnien czas może nie być mnie w domu ( nie chciała puścić mnie nawet do łazienki ) wychodziłam z synkiem na 5 min, zeby się przyzwyczaiła. Ale demolka jaką odstawiła po tyg gdy poszłam z małym na pół godziny do pediatry przeraziła mnie a nie jednego zmanierowanego psa w życiu widziałam.
Do tej pory potrafi wykręcać takie numery, że po powrocie nie wiem czy sprzątać czy sobie strzelić w łeb.

Link to comment
Share on other sites

Ha! Ha! Ha! Ale macie wesoło !
NN dziękuję . Wklejam . Artykuł bardzo ciekawy . Myślę że przyda się nie tylko mnie .

[URL="http://www.zuzik.eu/"]
[/URL]
/Nie chce mi przyjąć - operator każe zredukować - przepraszam ale podzielę ten art. na połowę/

[LIST]
[*][URL="http://www.fitnessdog.pl/?strona=artykuly&typ=rasy"]informacje o rasach psów[/URL]
[/LIST]


BULLMASTIFF
Zamieszczone 2010-04-11 o 13:48 przez admin
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=5][B]BULLMASTIFF[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[CENTER]
[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][B]WZORZEC FCI nr 157[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][B]KRAJ POCHODZENIA:[/B] Wielka Brytania.

[B]DATA OPUBLIKOWANIA OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA:[/B] marzec 1994

[B]KLASYFIKACJA FCI:[/B] Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie
psy pasterskie i rasy pokrewne.
Sekcja 2.1 Molosy, typ dogowaty.
Nie podlegają próbom pracy.

[B]WRAŻENIE OGÓLNE:[/B] Pies masywny, sprawiający wrażenie bardzo silnego lecz nie ociężałego. Mocny i aktywny.

[B]CHARAKTERYSTYKA:[/B] Silny, wytrzymały, aktywny i niezawodny.

[B]CHARAKTER:[/B] Bardzo żywy, czujny i wierny.

[B]GŁOWA I CZASZKA:[/B] Głowa oglądana ze wszystkich stron potężna i graniasta. Gdy pies jest czujny na czole tworzą się fałdy, niewidoczne w spokoju. Obwód czaszki równa się wysokości w kłębie. Czaszka powinna być szeroka i głęboka z dobrze rozwiniętymi policzkami. Zaznaczony stop. Kufa winna być krótka; odległość od czubka nosa do krawędzi czoła winna wynosić mniej więcej 1/3 całej długości od czubka nosa do guza potylicznego. Kufa pod oczami szeroka, tylko nieznacznie zwęża się ku nosowi. Zakończona tępo, graniasta, we właściwej proporcji do czaszki. Grzbiet nosa tworzy z frontem kufy kąt prosty. Żuchwa szeroka aż do końca. Nos szeroki o szeroko rozwartych nozdrzach. Linie kufy oglądane z profilu są proste. Fafle nie obwisłe, nie powinny zachodzić poza dolny kraj żuchwy.
[B]Oczy:[/B] Ciemne lub orzechowe. Średniej wielkości, rozstawione na szerokość kufy, pomiędzy nimi znajdować się powinna bruzda czołowa. Oczy jasne lub żółte w najwyższym stopniu niepożądane.
[B]Uszy:[/B] W kształcie litery V, załamane do tyłu, osadzone wysoko i szeroko podkreślając kwadratowy kształt czaszki, do czego przywiązuje się dużą wagę. Są małe a ich kolor powinien być ciemniejszy niż umaszczenie szaty na tułowiu. Gdy pies jest podniecony końce uszu powinny znajdować się na wysokości oczu. Uszy w kształcie płatka róży są wysoce niepożądane.
[B]Zgryz:[/B] Pożądany zgryz cęgowy, dopuszczalny, ale niepożądany nieznaczny przodozgryz. Kły duże szeroko rozstawione, pozostałe zęby silne i regularnie rozstawione w szczęce.

[B]SZYJA:[/B] Dobrze wysklepiona, średniej długości, bardzo muskularna. Obwód jej prawie równy jest obwodowi głowy.

[B]KOŃCZYNY PRZEDNIE:[/B] Klatka piersiowa szeroka i głęboka, zachodząca głęboko między kończyny przednie. Przedpiersie głębokie. Łopatki muskularne, ukośne i silne, ale nie nadmiernie przeładowane. Kończyny silne i proste, o mocnym kośćcu. Rozstawione szeroko. Nadgarstki proste i silne.

[B]TUŁÓW:[/B] Grzbiet krótki i prosty, wzmacniający wrażenie krępej budowy.
Grzbiet nie może jednak być tak krótki, aby ograniczał zwrotność bullmastiffa.
Grzbiet karpiowaty lub łękowaty wysoce niepożądany.

[B]KOŃCZYNY TYLNE: [/B]Lędźwie szerokie i muskularne, z proporcjonalnie zaznaczoną słabizną. Kończyny tylne silne i muskularne, podudzie dobrze rozwinięte, powinno świadczyć o sile i zwrotności, ale nie powinno być zbyt ciężkie. Staw skokowy umiarkowanie kątowany. Postawa krowia jest wysoce niepożądana.
[B]Łapy:[/B] Palce dobrze wysklepione i zwarte, tzw. kocia łapa. Opuszki twarde. Pożądane ciemne pazury. Mało zwarta łapa jest wysoce niepożądana.

[B]OGON:[/B] Wysoko osadzony, silny u nasady, zwężający się ku końcowi, sięga do stawu skokowego. Noszony prosto lub zagięty, lecz nigdy nie wzniesiony jak u psów gończych. Ogon załamany w wysokim stopniu niepożądany.

[B]CHODY/RUCH:[/B] Ruch powinien wykazywać siłę i użytkowość. U psa oglądanego w ruchu od przodu i od tyłu kończyny nie powinny krzyżować się czy też „przeplatać". Prawa kończyna przednia i lewa kończyna tylna powinny unosić się i opadać równocześnie. Zwarty grzbiet, na który nie wpływa ujemnie mocne przesuwanie tylnych kończyn, powinien gwarantować wyrównany i harmonijny ruch.

[B]SZATA:[/B] Krótka i twarda, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, ściśle przylegająca. Długi, jedwabisty lub wełnisty włos wysoce niepożądany.

[B]UMASZCZENIE:[/B] Wszelkie odcienie pręgowania, płowe lub czerwone. Kolor powinien być wyraźny i czysty. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na piersi. Wszelkie inne białe znaczenia są wadą. Wymagana jest czarna, ograniczona do kufy maska, rozjaśniająca się stopniowo w kierunku oczu, ciemna oprawa oczu nadaje psu typowy wyraz.

[B]WYMIARY:
[/B]Wysokość w kłębie: Psy 63,5 do 68,5 cm
Suki 61 do 66 cm.
Waga: Psy 50 -59 kg
Suki 41 -50 kg.

[B]WADY:[/B] Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.

[B]UWAGA:[/B] Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie [/SIZE][/FONT]


[CENTER] [IMG]http://www.fitnessdog.pl/img/art_9a33f8a1.jpg[/IMG]


[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]HISTORIA RASY BULLMASTIFF [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Niezaprzeczalnie ojczyzną tej rasy jest Anglia, w której odbywała się także jej wstępna ewolucja. Pierwsze wzmianki o bullmastiffie pojawiły się w opublikowanej w 1791 roku w Anglii książce niejakiego Buffona pt. „Historia naturalna". Autor napisał w niej, że „Mastiff skrzyżowany z buldogiem daje w wyniku psa znacznie potężniejszego od bulldoga". Pierwsze zarejestrowane w angielskim Klubie Hodowców psy nosiły nazwę „Psów zagranicznych". Mimo to w wielu publikacjach opisywano je jako tzw. „Nocne psy" z racji pełnionej przez nie funkcji. Pojawieniu się i promowaniu tej rasy towarzyszyły liczne pochlebne artykuły w prasie, różnego typu pokazy a także pozytywne opinie ze strony ministerstwa wojny. Wszystkie te działania miały na celu odstraszenie i zniechęcenie kłusowników szabrujących arystokrackie posiadłości. Typowej nazwy Bullmastiff zaczęto jednak używać w Anglii dopiero w roku 1860 mimo, że osobniki reprezentujące tą rasę jeszcze przez długie lata nie były jednakowe eksterierowo. Z tego powodu angielski Klub Hodowców w roku 1905 wprowadził rejestrację Mieszańców popartą uprzednio stosownym oświadczeniem. W roku 1922 został oficjalnie zarejestrowany pod nazwą bullmastiff pierwszy pies, który był jednakże nadal „podpięty" pod wspomniane Mieszańce. Był to samiec o nazwie Farcroft Fidelity, który dał następnie początek innym przedstawicielom tej rasy. Farcroft był synem nie rejestrowanego psa o nazwie Vindictive. Kolejnym psem, o którym nie można zapomnieć był samiec Tiger Prince - pierwszy rasowy Champion, zarejestrowany i podlegający już pod rasę bullmastiff w roku 1928. Natomiast pierwszym oficjalnie uznanym i wyhodowanym w czystości rasy był także samiec o imieniu Springwell Major, którego właścicielką została w 1939 roku pani Dorotha Nash. W grudniu tego roku został on następnie odsprzedany przez nią do firmy De Beers Consolidated Mines Ltd, gdzie wsławił się jako pies pilnujący kopalni diamentów w Afryce Południowej. W roku 1920 powstał w Anglii pierwszy oficjalny Klub Rasy. Natomiast pierwszych wpisów oraz rejestracji czystych w rasie bullmastiffów, czyli takich, które od minimum trzech pokoleń miały za swoich przodków mastiffa lub buldoga dokonano w roku 1924. Na ten rok datuje się także początek hodowli bullmastiffów w Anglii w tzw. czystości rasy. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Do Polski rasa dotarła po II wojnie światowej, jednak nie była ona wówczas zbytnio popularna. Załamanie w rozwoju tej rasy przypada właśnie na ten okres oraz na lata sześćdziesiąte. Dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych oraz na początku lat dziewięćdziesiątych rasa ta zaczęła odżywać na nowo. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] I tak, w roku 1989 zarejestrowanych było w Polsce zaledwie sześć bullmastiffów, w 1994 - dwadzieścia cztery, w 1995 dziewiętnaście a w roku 1997 - dwadzieścia siedem sztuk. Na dzień dzisiejszy w Polsce marny zarejestrowanych mniej więcej trzysta egzemplarzy tej pięknej i niepowtarzalnej rasy.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Pierwszym importowanym do Polski bullmastiffem była suka maści płowej o nazwie GLORY vom Galhorn, której wizerunek mamy możliwość widzieć w książce autorstwa p. Smyczyńskiego "Psy, rasy i wychowanie". Niestety, suka ta nigdy nie została uznana przez nasz Związek Kynologiczny. [/SIZE][/FONT]



[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]SŁYNNE BULLMASTIFFY[/B][/SIZE][/FONT]

[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Na szczególną uwagę zasługuje bullmastiffka o imieniu BELL, której miłość i poświęcenie dla rodziny opisał w swej książce pt. „Bullmastiff" niejaki Arthur Craven. Czytamy w niej taki opis : [I]"Książka ta jest dedykowana Bell, która była bullmastiffem starego typu, wiernym zwierzęciem i cudowną oddaną matką. W czasie, gdy jej pani nie było w domu, stojak na bieliznę, który stał przed kominkiem, przypuszczalnie przez wibracje przewrócił się i spowodował, że cały dom spalił się prawie doszczętnie. Bell w tym czasie była w budzie, zajmując się szczeniętami, jednak widząc płomienie, ruszyła szybko do domu, który niestety był zamknięty. Rzucając się całym ciałem i z pełną siłą na drzwi sprawiła, że te rozwarły się, po czym popędziła do kuchni, gdzie znajdowało się dziecko jej pani leżące w wózku. Wówczas Bell, stając na tylnych łapach, z delikatnością matki wzięła dziecko z wózka i wyniosła je na zewnątrz w bezpieczne miejsce. Następnie znów wróciła do domu, tym razem zapewne w poszukiwaniu swej ukochanej pani. W tym akcie odwagi, w kłębach dymu Bell straciła życie poprzez uduszenie się. Ale poprzez jej pełen oddania i dzielności czyn pozostanie dla nas na zawsze symbolem wierności. Bell była jeszcze jedną z naszych psich bohaterek, która stanęła na wezwanie swej powinności, wierna do końca. Oby pamięć o niej zawsze pozostała świeża."[/I][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Mając na uwadze słynne bullmastiffy nie można nie wspomnieć o słynnych i jakże zasłużonych dla rasy w naszym kraju psach i sukach.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Były to m. in. :[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]1. [B]LADY PANDORA [/B]- pierwszy polski bullmastiff z tytułem Champion Polski[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]2. [B]ALEXA BEROLINA BUU'S[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]3. [B]POLO z Budy Ody[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]4. [B][I] Champion Polski [/I]ARTUS Radikal [/B] - jeden z pierwszych bullmastiffów w Polsce maści pręgowanej[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]5. [B]AGA Radikal[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]6. [B][I] Champion Polski [/I]FART BULL des Georges Noires[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]7. [B][I] Młodzieżowy Champion Polski, Champion Polski[/I] IVOR Arany Eso[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]8. [B][I] Champion Polski [/I]FERRO Sesybo[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]9. [B]FRANK Sesybo [/B]- ojciec wielu championów[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]10. [B][I] Champion Polski[/I] FAMA z Rybia[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]11. [B]FIESTA z Rybia[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]12. [B]BRUTUS Atlant [/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]13. [B][I] Champion Polski[/I] BIRMA Wigonia[/B] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]14. [B][I] Champion Polski, Champion Słowacji, Champion Rosji, Champion RKF, Klubowy Zwycięzca Roku 2002, 2004, Multichampion, Intechampion [/I] CHANEL Sesybo Mart[/B] (wł. M.E.Wołoczko) - pierwsza suka w historii rasy w Polsce z tytułem Interchampion oraz pierwszy bullmastiff w naszym kraju będący championem więcej niż jednego Państwa. Ponadto suka ta jest pierwszym w historii tej rasy w Polsce bullmastiffem nominowanym na najbardziej prestiżową wystawę na świecie - angielski Cruft's. Notabene na tą chwilę suka ta posiada aż cztery nominacje na tą prestiżową wystawę. Ponadto należy zauważyć, że jest najstarszym żyjącym bullmastiffem w naszym kraju![/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]15. [B][I] Młodzieżowy Zwycięzca Klubu, Champion Polski, Champion Rosji, Champion Słowacji, Multichampion, Zwycięzca Słowacji 2002, 2005 [/I] CHERRY Sesybo Mart[I], [/I][/B]która jako pierwszy bullmastiff w Polsce, będący własnością polskiego hodowcy (wł. M.E.Wołoczko), otrzymała tytuł zwycięzcy obcego Państwa. Jest ona także kolejną suką - Multichampionem w naszym kraju.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]16. Czy choćby niezaprzeczalnie topowa suka [B]KYLIE MINOQUE Nestor Notabilis[/B] (wł. M.E.Wołoczko) - która poza tytułem Interchampiona, kilkukrotną nominacją na Cruft's, posiada na swym koncie championaty wielu Państw z różnych części Europy co bezsprzecznie pretenduje ją do grona najbardziej utytułowanych bullmastiffów na Świecie.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Na uwagę zasługuje na pewno jeszcze wiele innych pięknych bullmastiffów, których nie sposób wymienić a które wszystkie, bez wyjątku, są wspaniałymi przedstawicielami swojej rasy.[/SIZE][/FONT]


[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]CHARAKTER I USPOSOBIENIE[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Bullmastiff niewątpliwie jest psem o dwóch twarzach, skupiającym w sobie dwie zasadniczo różne cechy charakteru, czy wręcz dwie osobowości. Z jednej strony bullmastiff jest szalenie czułym i subtelnym psem rodzinnym, obdarzającym swym uczuciem bez wyjątku wszystkich domowników. Nie jest psem konfliktowym wobec innych zwierząt czy obcych ludzi. Jest to pies, który wbrew wizualnym pozorom ma bardzo delikatną psychikę. Toteż łatwo go zranić niesprawiedliwym traktowaniem i nieuczciwym postępowaniem wobec niego. Dodatkowo bullmastiff jest niepowtarzalnie zakochany w dzieciach, które obdarza wielką czułością, opiekuńczością i cierpliwością. W kontaktach z dziećmi zawsze stara się być bardzo ostrożny i delikatny, co przez wzgląd na jego masę czasami mu się nie udaje. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Drugą twarzą bullmastiffa jest jego wysoce rozwinięty terytorializm oraz nieufność i nieprzekupność wobec obcych. Można by rzec, że rodzina i dom są dla niego nietykalną dla obcych świętością. Mimo to nie jest on skory do ataków czy gryzienia. W zdecydowanej większości przypadków zadowala się jedynie „onieśmielającym" wrażeniem, jakie sprawia na potencjalnym intruzie. Z czego doskonale zdaje sobie sprawę. Zdecydowanie można powiedzieć, że bullmastiff jest nieprzekupnym obserwatorem, który świadomie i celowo wzbudza respekt i nie pozwala na poufałości ze strony obcych. Najczęściej już pierwszy kontakt z chcącym odstraszyć intruza bullmastiffem jest tak paraliżujący, że nikt przy odrobinie zdrowego rozsądku nie waży się posunąć wobec tego psa o krok dalej. Należy zdecydowanie podkreślić, że bullmastiff jest zdolny do ataku tylko i wyłącznie w sytuacji prawdziwego zagrożenia, gdy jego rodzina realnie jest narażona na utratę zdrowia lub życia. Na co dzień jest psem pozytywnie nastawionym do świata, spokojnym, miłym i nie stwarzającym jakiegokolwiek zagrożenia.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Mimo swojego wrodzonego poczucia terytorializmu bullmastiff naszych gości traktuje [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] jako ciekawą życiową atrakcję i wychodzi z założenia, że skoro są naszymi gośćmi i [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] traktujemy ich przyjaźnie to nie ma powodu, aby on zachowywał się inaczej. Niemniej [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] jednak należy mieć na uwadze, że obca osoba musi sobie „zasłużyć' na to, aby bullmastiff [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] chciał być przez nią głaskany. Najczęściej jednak bullmastiff zachowuje dystans i z [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] „bezpiecznej" odległości, w spokoju obserwuje poczynania naszych gości i dalszy rozwój [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] wydarzeń.[/SIZE][/FONT]


[CENTER] [IMG]http://www.fitnessdog.pl/img/art_51b7727c.jpg[/IMG]


[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Prawo autorskie - Magdalena E. Wołoczko[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]autorka książki o rasie bullmastiff [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]oraz [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]właścicielka hodowli bullmastiffów NESTOR NOTABILIS[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][URL="http://www.nestornotabilis.com/"]http://www.nestornotabilis.com[/URL][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]




[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]* Kopiowanie i powielanie tekstu oraz zdjęć w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorki - zabronione *[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

BULLMASTIFF
Zamieszczone 2010-04-11 o 13:48 przez admin
[CENTER]


[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][B]UMIEJĘTNOŚCI[/B][/SIZE][/FONT]

[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Pierwotną rolą bullmastiffa była współpraca z leśniczym mająca na celu ochronę ziem ówczesnej arystokracji. Powstały ze skrzyżowania mastiffa z buldogiem staroangielskim bullmastiff był psem dużo lżejszym, zwinniejszym i szybszym w pościgu za kłusownikiem aniżeli ówczesny mastiff a przy tym bardziej posłuszny aniżeli buldog. Dzięki temu doskonale spełniał swoją rolę „Nocnego psa" i doskonale współpracował z człowiekiem. Z uwagi na fakt, że psy te pracowały w nocy przyjmuje się, że pierwotnym umaszczeniem bullmastiffa prawdopodobnie było umaszczenie ciemno pręgowane, buro zabarwione, które pełniło świetną funkcję maskującą psa w zaroślach. Praca bullmastiffa polegała na wytropieniu oraz bezszelestnym zbliżeniu się do kłusownika i zaatakowania go w najmniej oczekiwanym dla niego momencie, najczęściej od tyłu, a następnie powaleniu go na ziemię. Przy czym powalenie kłusownika na ziemię z założenia miało być całkowicie bezkrwawe. Jednak co tak naprawdę - niekiedy zapewne w akcie desperacji - rozgrywało się pod osłoną nocy możemy dziś jedynie spekulować. Przypuszczalnie wiele bullmastiffów poświęciło życie w obronie ziem pańskich i wielu kłusowników polowało po raz ostatni w swoim życiu po starciu z rozjuszonym bullmastiffem.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Poza funkcją mającą na celu ochronę mienia pańskiego ówczesne bullmastiffy były także używane jako psy tropiące, posokowce oraz psy pilnujące majątków przed złodziejami bydła. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Obecny bullmastiff przez wieki swej ewolucji bezpowrotnie zagubił naturę swoich „nocnych przodków" i dzisiaj zasadniczo się od nich różni. Nad polowanie zdecydowanie przedkłada leniuchowanie, najchętniej u boku swego pana. I z typowym dla siebie flegmatyzmem obserwuje otaczający go świat sprawiając przy tym wrażenie obojętnego na tempo obecnego życia.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Oczywiście bardzo lubi się pobawić w ciągu dnia, trochę pobiegać po ogrodzie, uwielbia też spacery a także wszelkie wypady za miasto czy jazdę samochodem. Jednak generalnie przesypia większość życia najchętniej w naszych objęciach lub tuż przy nas.[/SIZE][/FONT]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Dzisiejszy bullmastiff jest psem typowo rodzinnym ceniącym sobie ciepło domowego ogniska. Zanim podejmie decyzję o wykonaniu jakiejś czynności musi najpierw po swojemu przeanalizować opłacalność ewentualnego działania. Mimo to jest skory do umiarkowanych zabaw i z uwagi na swoje narcystyczne zapędy - zawsze spragniony uczucia i pochwał z naszej strony. [/SIZE][/FONT]


[IMG]http://www.fitnessdog.pl/img/art_6d9f339d.jpg[/IMG]

[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]SZOLENIE I WYCHOWANIE[/B][/SIZE][/FONT]

[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Bullmastiffy są bardzo inteligentne, a w swej inteligencji nadzwyczaj pomysłowe i sprytne. Świetnie współpracują ze swym opiekunem, gdy są należycie przez niego traktowane i prowadzone. Tzw. „twarda ręka" i „krótkie trzymanie" w szkoleniu odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego powodując, że bullmastiff zamyka się w sobie, popada w kompleksy, a niekiedy nawet popada w apatię. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Bullmastiff jest bardzo zapatrzony w swojego opiekuna i szkolenie go sprowadza się bardziej do uatrakcyjnienia mu życia aniżeli do konieczności opanowania go. W szkoleniu należy stosować wyłącznie pozytywne metody polegające wyłącznie na nagradzaniu, nigdy na cielesnym karaniu. należy pamiętać, że jak każdy molos bullmastiff będzie wykonywał nasze polecenia wolniej i z mniejszym zapałem aniżeli np. owczarek. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Szczenięta tej rasy dla prawidłowego rozwoju potrzebują kontaktu z domownikami, okazywania im zainteresowania i uczucia. Jak każde szczenię tak i mały bullmastiff powinien być socjalizowany i zapoznawany ze światem od jak najmłodszego wieku.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Bullmastiffy uwielbiają bawić się praktycznie każdą dostępną na rynku zabawką, ponadto uwielbiają spać z pluszakami czy na poduszkach, ogryzać pocięte w kawałki pieńki drzew, piszczeć piszczącymi zabawkami i bawić się piłkami. Generalnie wszystko co mogą nosić w pysku sprawia im wielką frajdę podczas zabawy. Należy jedynie pilnować aby pies nie połykał kawałków z „rozbrojonych" zabawek, gdyż w najlepszym razie może się to dla niego skończyć solidną niestrawnością. [/SIZE][/FONT]


[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]ŻYWIENIE[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Bullmastiff nie jest psem wybrednym w jedzeniu, mimo to potrzebuje karm wyłącznie doskonałej jakości. Organizmu tego psa nie da się oszukać "produktami zastępczymi". U niewłaściwie karmionego bullmastiffa niemalże natychmiast zauważa się tego efekty na jego szacie, która staje się matowa, bez połysku, cierpka w dotyku i niekiedy zmierzwiona.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Karmiąc psa tej rasy karmami przemysłowymi należy zwracać uwagę na jakość tych karm, które powinny być naprawdę doskonałej jakości. Z uwagi na fakt, że sucha karma pęcznieje w żołądku, co nie jest reakcja pozytywna dla organizmu psa należy ją uprzednio namaczać aby do maksimum wyeliminować ryzyko skrętu żołądka. Przygotowując jedzenie we własnym zakresie należy pamiętać o urozmaiceniu pokarmu, aby ilość podawanych składników była jak największa a proporcje białka do węglowodanów odpowiednio wyważone. Nie wolno też zapominać o rybach, warzywach i owocach. A także o niezbędnych preparatach mineralno-witaminowych. Bardzo ważną funkcję w prawidłowym rozwoju stawów psa odgrywa chondroityna, kolagen oraz glukozamina. [/SIZE][/FONT]


[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]PIELĘGNACJA I PRZYGOTOWANIE DO WYSTAW[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Bullmastiff nie stwarza problemów pielęgnacyjnych i ze spokojem znosi wszelkie wykonywane przy nim zabiegi. Jego pielęgnacja przy systematyczności ogranicza się do niezbędnego minimum. Raz dziennie - najlepiej po nocy - należy oczyścić wilgotną, czystą ściereczką oczy. Raz w tygodniu bullmastiffa należy wyczesać szczotką ze sztywnego włosia (szczotki z metalowym włosiem drażnią delikatną skórę psa) i następnie przetrzeć go wilgotnym ręcznikiem aby usunąć resztki wyczesanego kurzu czy naskórka. Czyszczenie uszu powinno polegać wyłącznie na zapuszczeniu dobrej jakości preparatu czyszczącego i usunięciu wydalonego na zewnątrz brudu a następnie umiejętnym przepłukaniu i zdezynfekowaniu. Nie powinno się głęboko czyścić bullmastiffowych uszu wacikami czy patyczkami, gdyż często powoduje to podrażnienie i w konsekwencji opuchliznę przewodu słuchowego. Czyszczenie uszu powinno się przeprowadzać u bullmastiffa według potrzeby, z reguły nie częściej niż raz na tydzień-dwa tygodnie. Przycinanie pazurów - według potrzeby. Bullmastiff ma cienki, twardy i pozbawiony podszerstka włos, który gubi przez cały rok. Niemniej jednak nie jest to zbyt uciążliwe dla domowników. Kąpiele także w miarę potrzeby, ale zawsze z dwukrotnym myciem skóry psa połączonym z masażem w/w szczotką. Mycie tylko w dobrych szamponach i w umiarkowanie ciepłej wodzie. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Dbając o psa przez cały rok specjalistyczne przygotowanie do wystaw staje się zbędne.[/SIZE][/FONT]


[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]ZDROWIE[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Jak ogół dużych i ciężkich ras bullmastiffy z założenia mogą mieć problemy ze stawami. Należy tu uwzględnić zarówno dysplazję stawów biodrowych czy łokciowych jak również wszelkiego typu urazy mechaniczne, które przede wszystkim są efektem niewłaściwego postępowania z psem i nadmiernej jego eksploatacji. Zawsze trzeba pamiętać, że bullmastiffa nigdy nie można forsować. Powinien mieć tyle ruchu i tyle aktywności, ile sam potrzebuje. Zabawy ani spacery nigdy nie powinny go męczyć a ich tempo powinno odbywać się wyłącznie według możliwości i kondycji psa. Jest to pies mało energiczny i stosunkowo ciężki toteż bardzo długie spacery, skoki przez przeszkody czy bieganie za rowerem należy wykluczać przez całe życie u psa tej rasy, gdyż bullmastiff zupełnie nie nadaje się do tego typu zajęć ruchowych. Wprawdzie ruch i przebywanie na świeżym powietrzu są niezbędne przez całe życie psa, jednak należy przestrzegać zasady : nic w nadmiarze i nic na siłę. I nie należy mylić pojęć typu swobodny ruch a trening.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Podobnie jak wszystkie duże i ciężkie rasy, bullmastify teoretycznie narażone są także na skręty żołądka. Trzeba więc bardzo uważać i pamiętać aby pies nigdy nie biegał co najmniej godzinę przed jedzeniem. Natomiast po jedzeniu bullmastiff powinien spokojnie poleżeć przez 2-3 godziny. Po intensywnym spacerze pies powinien odpocząć na tyle, aby jego oddech stał się spokojny i wyrównany. Dopiero wówczas może zjeść bez obawy o powstanie skrętu żołądka. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Częstym problemem u bullmastiffa, wynikającym z niedbałości o psa i lekceważenia symptomów z jego strony, jest pourazowe entropium, które powstaje w wyniku urazu czy zaprószenia oka. [/SIZE][/FONT]


[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]DLA JAKIEGO PANA?[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Bullmastiff nie jest rasą dla każdego. Z racji swych predyspozycji fizycznych i psychicznych nie nadaje się do mieszkania w budzie, kojcu czy na dworze mimo, że niektórzy hodowcy/właściciele z uporem maniaka uparcie twierdzą, że tak. Rasa ta mimo swych pokaźnych rozmiarów jest bardzo rodzinną i wrażliwą psychicznie dlatego nadaje się do trzymania wyłącznie jako pełnoprawny członek rodziny, mieszkający w domu razem z domownikami. W przeciwnym razie bullmastiff staje się apatyczny, smutny, zamknięty w sobie w konsekwencji czego najczęściej zaczyna poważnie chorować i staje się obojętny na otoczenie. Dodatkowo, jak każda rasa o krótkim pysku, jest o wiele mniej odporny na upały a jego krótka, pozbawiona podszerstka sierść i goły brzuch czynią go zupełnie nieodpornym na zimno, deszcz i śnieg. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Właścicielem bullmastiffa nie powinna być osoba pobudliwa, chimeryczna, nerwowa i zmienna. Pies tej rasy ceni sobie spokój, ciszę i pewność jutra u boku swojego pana. Dlatego decydując się na psa tej rasy musimy mieć pewność, że bez względu na ewentualne zawirowania w naszym życiu pies ten zostanie z nami na zawsze.[/SIZE][/FONT]


[CENTER] [IMG]http://www.fitnessdog.pl/img/art_e4ee87a2.jpg[/IMG]


[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4]ZALETY :[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- bardzo mocno przywiązuje się do właściciela[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- nie absorbujący pies domowy[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- towarzyski i kontaktowy[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- pies całej rodziny[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- doskonały do domu z dziećmi[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- łatwy w pielęgnacji[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- bardzo inteligentny[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- nieprzekupny[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- cichy[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- bardzo opiekuńczy[/SIZE][/FONT]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4]WADY :[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- nie jest służalczy więc nie lubi się uczyć bez konkretnego celu[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- musi mieć przyjemność z nauki aby chętnie wykonywać polecenia[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- uparty i zamknięty w sobie jeśli jest niesprawiedliwie traktowany[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]- pozbawiony uczucia ze strony rodziny potrafi być niszczycielski i bardzo przy tym pomysłowy[/SIZE][/FONT]



[CENTER] [IMG]http://www.fitnessdog.pl/img/art_0c69bfe8.jpg[/IMG]

[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Trebuchet MS][SIZE=4][B]ZANIM KUPISZ BULLMASTIFFA ...[/B][/SIZE][/FONT]


[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Dumny i „niedostępny" kolos o gołębim sercu. Pies o dwóch twarzach. Nieprzekupna, uparta i silna osobowość z wielką potrzebą obdarzania uczuciem całego świata. [/SIZE][/FONT]


[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Gro osób widzących skupioną „twarz" bullmastiffa oczyma wyobraźni widzi w nim bestię, której lepiej nie wchodzić w drogę. Po części mają rację, bowiem bullmastiff to pies o dwóch twarzach : subtelny pieszczoch i gentelman ale też macho potrafiący pokazać niepokornym ich miejsce w szyku. Myli się jednak ten, kto myśli, że z bullmastiffem nie można się „dogadać". [/SIZE][/FONT]

[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]Ugodowy indywidualista[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Decydując się na posiadanie bullmastiffa należy zdać sobie sprawę z tego, że wchodzimy w układ z psim Narcyzem, który w dodatku jest typowym molosem. To iście „książęce" połączenie może przysporzyć nam nieco kłopotu, gdy nieumiejętnie będziemy obchodzili się z psem tej rasy. Bullmastiffy to szalenie inteligentne i uczuciowe psy, których nie można zostawiać samym sobie. To psy bardzo oddane, zapatrzone i zakochane w ludzką rodzinę ale pod warunkiem, że nigdy nie zamknie się ich w kojcu, klatce czy tym podobnych - tak "cenionych" przez niektórych właścicieli/hodowców - miejscach. Wprawdzie gabarytowo na pozór jest to pies idealny do kojca czy budy jednak fundując mu los psa podwórzowego bardzo szybko doprowadzimy go do depresji, apatii co sporadycznie może prowadzić nawet do samookaleczenia się przez psa. Jakby tego było mało - pozostawiony samemu sobie i zestresowany bullmastiff łatwo będzie zapadał na choroby spowodowane obniżeniem odporności organizmu na skutek osamotnienia czy nienależytej dbałości o niego. [/SIZE][/FONT]

[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4]Pedantyczny bałaganiarz[/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Och, nie, nie …. Nie łudźmy się, że przy takiej masie psiego ciałka nasza podłoga będzie lśniła niczym lustro. Z całą pewnością po deszczowym spacerze ilością mokrych śladów z błota bullmastiff będzie mógł obdarować co najmniej paru sąsiadów. Może więc warto żyć z nimi w zgodzie? … [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Należy także mieć na uwadze, że bullmastiffowa mądrość być może nie raz skłoni go do częstego taplania się w błotku jeśli tylko zauważy, że wzbudza to w nas „żywe" zainteresowanie. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Musimy się przygotować także i na to, że nasz bullmiś będzie nieszczęśliwy, gdy nie przeznaczymy na jego potrzeby płytkiego pojemnika lub skrzyni na jego zabawki, które z uporem maniaka będzie tam znosił aby mieć je wszystkie „na oku". Poza tym góra składowanych i posiadanych przez niego zabawek wyraźnie go podbudowuje i pozytywnie nastraja.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Musimy oswoić się także z faktem, że bullmastiff - jak przystało na psiego Narcyza - będzie potrzebował systematycznej pielęgnacji i dbałości o niego. Będąc opiekunem bullmastiffa należy wyzbyć się złudzeń, że kąpiel, czesanie czy czyszczenie uszu raz lub dwa razy w roku w zupełności mu wystarczy. W tej kwestii bullmastiff jest prawdziwym pedantem i nie będzie miał dla nas litości …[/SIZE][/FONT]

[CENTER]

[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Prawo autorskie - Magdalena E. Wołoczko[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]autorka książki o rasie bullmastiff [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]oraz [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]właścicielka hodowli bullmastiffów NESTOR NOTABILIS[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][URL="http://www.nestornotabilis.com/"]http://www.nestornotabilis.com[/URL][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]




[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]* Kopiowanie i powielanie tekstu oraz zdjęć w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorki - zabronione *[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

BULLMASTIFF
Zamieszczone 2010-04-11 o 13:48 przez admin


[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4]„Kordżik czy kałasznikow" ?[/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Decydując się na dużego i ciężkiego psa jakim niewątpliwie jest bullmastiff, musimy zdawać sobie sprawę z zagrożeń i ewentualnych problemów zdrowotnych nękających duże i ciężkie psy. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Ich wielkość i duża masa ciała z założenia naraża je na kontuzje kości i stawów, zerwanie więzadeł, dysplazję czy problemy krążeniowe teoretycznie częściej niż psy o małej masie ciała. Ponadto każda rasa mająca krótką kufę dodatkowo narażona jest na poważne problemy zdrowotne objawiające się mniejszą wydolnością oddechową spowodowaną krótszym przewodem nosowym a przez to gorszą wentylacją i chłodzeniem nagrzanego organizmu. Dlatego u ras tzw. „krótkonosych" tak często dochodzi do udarów cieplnych, wylewów czy zawałów.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Toteż zanim kupimy bullmastiffa powinniśmy dokładnie rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy posiadania psa tej wymagającej rasy. Musimy zastanowić się czy podejmiemy ryzyko powyższego i zdecydujemy się na przedstawiciela w ciężkim amerykańskim (kufa 1/3 długości całej głowy lub krótsza, luźna skóra, zbyt ciężka sylwetka w typie mastifa, zbyt wiele zmarszczek na głowie i reszcie ciała, długość tułowia większa aniżeli wysokość psa = sylwetka zapisana w prostokąt = większe obciążenie narządu ruchu, etc) typie czy może bliższy naszemu sercu okaże się pies w sportowym i wzorcowym typie angielskim (kufa nie krótsza niż 1/3 długości całej głowy, skóra ściśle przylegająca do ciała, sylwetka "opięta" o typowo sportowym wyglądzie, brak zmarszczek a zmarszczki na głowie jedynie nieliczne gdy pies jest na czymś skupiony, długość tułowia = wysokości psa = sylwetka zapisana w kwadracie, etc).[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Przyjmuje się, że im psy - w obrębie tej samej rasy - są bardziej „krótkonose", ciężkie i masywne oraz bardziej "obskórzone" - tym większe jest u nich ryzyko wystąpienia chorób serca, udarów, wylewów, chorób skóry czy „zwykłych" kontuzji i defektów układu ruchu.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Nie znaczy to jednak, że pies lekki nigdy nie może się ich nabawić. Nie żyjmy w przekonaniu, że nasz pies na pewno nigdy nie zachoruje, ponieważ bullmastiff - jak każdy żywy organizm - narażony jest na wszelkie choroby czy kontuzje mogące się pojawić w konsekwencji różnych czynników czy choćby nieszczęśliwych wydarzeń losowych bądź nienależytej dbałości o psa. Niemniej jednak ryzyko ich wystąpienia u psa w lekkim typie angielskim jest zdecydowanie mniejsze niż u psa w zbyt ciężkim typie amerykańskim (tzw. „przerasowionym w swojej rasie").[/SIZE][/FONT]

[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=4][B]Inteligent o małym rozumku[/B][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Jeśli chodzi o wykonywanie komend i „rozkazów" bullmastiff wiedzę przyswaja długo, ciężko i powoli. W dodatku bez większego entuzjazmu. Komenderowanie bullmastiffem jest wielką sztuką i zazwyczaj kończy się fiaskiem dla nauczyciela, ponieważ nasz uczeń często „nie jest w stanie" zapamiętać i zrozumieć komend, jakich próbujemy go nauczyć. W dodatku bullmastiff prowadzony niedelikatnie czy szkolony jak "małpka w cyrku" na zawsze zapamiętuje i pielęgnuje w sobie „zło", które mu uczyniono. Przez co z czasem staje się psem „bez wyrazu" w oczach i nieobecnym duchem, tępo wykonującym polecenia bez krzty wkładanego weń uczucia. Zapomnijmy więc o własnej potrzebie wyuczania w nim wykonywania - zawsze dla niego nudnych i bezcelowych - komend. Bullmastiff w sytuacji konieczności skupienia uwagi na danej komendzie - chętniej poogląda krajobrazy, powącha kwiatki a i jego słuch natychmiast ulegnie wyraźnemu pogorszeniu. W dodatku tu go zaboli, tam mu zachrobocze, co bardzo szybko spowoduje totalne „przemęczenie" i wyeksploatowanie całego bullmastiffowego organizmu. Nie znaczy to jednak, że rasa ta jest pozbawiona rozumu i jakichkolwiek chęci do nauki. Bynajmniej… Wszak wiedzę zdobywaną na co dzień w tzw. „życiowych" okolicznościach przyswaja natychmiast z umysłem lotnym i rześkim niczym poranna zorza. Baaa….. On ją natychmiast także utrwala i z wielką chęcią prezentuje w najmniej spodziewanych okolicznościach, popisując się wszem i wobec swoją bystrością i wielką zdolnością w zapamiętywaniu i kojarzeniu wyuczonych czynności. Np., kiedy uzna, że nasi goście są spragnieni poznania wiedzy, jaką właśnie posiadł - nie ma mowy - wszyscy z widocznym podziwem będą musieli obejrzeć jego repertuar bijąc brawo na bis. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Niestety - bullmastiff najchętniej przyswaja głównie tą wiedzę, która „nie jest nam na rękę". [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3] Sumując powyższe, jawi nam się portret psa, który do swego szczęścia w życiu potrzebuje dużo ciepła, uczucia, zainteresowania i uczciwości ze strony opiekuna, w którym będzie chciał widzieć przyjaciela i partnera - nigdy dowódcę czy „kata". Tylko wobec powyższego jego życie z nami i nasze z nim będzie pełne wzlotów i prawie nigdy upadków. Tylko i wyłącznie spełniając powyższe możemy mieć pewność, że osiągniemy kompromis i pełne porozumienie „bez słów". Życie w towarzystwie bullmastiffa można by porównać do balansowania na cienkiej i ostrej krawędzi nad przepaścią, bowiem niewłaściwie i nieuczciwie z nim postępując szybko bezpowrotnie spadniemy w przepaść późniejszego braku zaufania wobec nas i bardzo tym faktem zranimy i jego i siebie samych.[/SIZE][/FONT]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][IMG]http://www.fitnessdog.pl/img/art_1a054392.jpg[/IMG] [/SIZE][/FONT]

[/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]Prawo autorskie - Magdalena E. Wołoczko[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]autorka książki o rasie bullmastiff [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]oraz [/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]właścicielka hodowli bullmastiffów NESTOR NOTABILIS[/SIZE][/FONT][/CENTER]
[CENTER] [FONT=Times New Roman CE][SIZE=3][URL="http://www.nestornotabilis.com/"]http://www.nestornotabilis.com[/URL][/SIZE][/FONT]
[/CENTER]




[FONT=Times New Roman CE][SIZE=3]* Kopiowanie i powielanie tekstu oraz zdjęć w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorki - zabronione *[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

czy ktoś może wie co to za paskudztwo siedzi mi na ścianie przed drzwiami???:-o

[URL="http://img175.imageshack.us/i/dsc00066c.jpg/"][IMG]http://img175.imageshack.us/img175/8412/dsc00066c.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://img263.imageshack.us/i/dsc00072bh.jpg/"][IMG]http://img263.imageshack.us/img263/3567/dsc00072bh.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kalfas']a tak szczerze to mam nadzieje ze nie zabiłaś tej ćmy, bardzo fajny okaz.[/QUOTE]


nie ciągle siedzi na ścianie , ale jak chcesz to mogę Tobie zapakować i wysłać - ale decyduj się szybko bo robi się ciemno i może odlecieć:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BBeta'][B][COLOR="Green"]Proponuje zakończyć tą żenującą "dyskusje"

Już raz prosiłam, żeby takie sprawy wyjaśniać gdzie indziej, najlepiej w cztery oczy[/COLOR][/B][/QUOTE]
[B][COLOR="Green"]Widzę, że niektórzy mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem, szkoda...

To jest moje ostatnie ostrzeżenie [/COLOR][/B]


[B][COLOR="Green"]Edit: Temat posprzątany[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kalfas'][B][COLOR="Green"][post usunięty][/COLOR][/B][/QUOTE]

rozumiem cię :glaszcze:
a na pocieszenie F-16 w barwach :
[URL=http://img43.imageshack.us/i/kopiadsc00077.jpg/][IMG]http://img43.imageshack.us/img43/7793/kopiadsc00077.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze [B]nigdy [/B]nie spotkałam wątku, który byłby tak straszliwą [U][COLOR=Black][B]antyreklamą[/B][/COLOR][/U][B] rasy i wymienianych tu hodowli[/B]. Dziwię się, że uczestnicy tej brutalnej pyskówki zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy.
Po przeczytaniu Waszych ziejących nienawiścią wypowiedzi wątpię, czy ktokolwiek zdecyduje się na kupno psa u dyskutujących hodowców, czy zdecyduje się na [B]jakikolwiek kontakt [/B]z Wami.
Na miejscu Pań poprosiłabym Moderatora o usunięcie najbardziej kompromitujących wypowiedzi.
I bardzo współczuję psom.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bluebell']ja chcę zdjęcia Poisonka!!!!!![/QUOTE]
na rasowca trzeba sobie zasluzyc, masz kundla (boerboela dla odmiany), zdjecia nieswierze,bo z lutego, jak porobie jeskies nowe to wstawie pare fotek, ale nie wiem cz na tym wątku,chyba juz na innym.

[url]http://kalfas74.wrzuta.pl/sr/f/3HDCNbUFtXW/p2251613[/url]

[url]http://kalfas74.wrzuta.pl/sr/f/49iOv314oCI/p2251588[/url]

[url]http://kalfas74.wrzuta.pl/sr/f/2A6npjcfSU0/p2251572[/url]

:)

[url]http://kalfas74.wrzuta.pl/sr/f/3X6951v5MEU/p2251577[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...