Jump to content
Dogomania

Być może zostanę przyszłym właścicielem Filecika...


M^T

Recommended Posts

Oczywiście, z naciskiem na grzecznej :diabloti:

Napisz coś więcej ;)

A w łikend byłam w Krakowie na wystawie. Maśko, co to się z tymi filetami porobiło :roll: Nie mówiąc o tym, że wygrał kulejący pies :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Maśko, co to się z tymi filetami porobiło[/quote]

Chodzi ci o przykurczowatosc i waskie tylki? Ci co aktualnie "przoduja" w filach nazywaja to cafibem (ehhhmmm... o ile dobrze pamietam to nas obowiazuje FCI) Czy o cos jeszcze innego? Nie za bardzo jestem aktualnie w temacie, bo moje filuty sie "nieco" zestarzaly i juz daaawno nie bylo sie na zadnej wystawie...


[quote]Kupki tłuszczu i miłości:evil_lol: [/quote]

bylee nie tluszczu - juz lepiej, zeby psu zebra wystawaly, niz zeby byl spasiony....

Link to comment
Share on other sites

A zaraz Ci pokażę o co mnie chodzi. Modele z Krakowskiej międzynarodowej...

[img]http://images34.fotosik.pl/302/b08e93eccf95fe55.jpg[/img]

[img]http://images34.fotosik.pl/302/b0cceb3759d73447.jpg[/img]

[img]http://images28.fotosik.pl/238/72b9b39838f1a25b.jpg[/img]

Ten wygrał (kulał :roll:)
[img]http://images34.fotosik.pl/303/a88b5ec5f5e6863e.jpg[/img]

A tu suki w klasie szczeniąt (albo młodzieży :hmmmm:)
[img]http://images32.fotosik.pl/302/cf5bb802f5c04371.jpg[/img]

Chude, wąskie główki, jakieś takie delikatne strasznie...

Link to comment
Share on other sites

To pierwsze 0 zote, jeszcze jako tako proporcjonalne - choc ta glowka jakas taka... , ten co wygral nawet niebrzydki (tyle, ze kulawizna powinna go calkowicie wyeliminowac ze zwycieztwa, a - jak na moj gust - rowniez z oceny doskonalej)

te pregowane - rzeczywiscie - strasznie sucharowate...

a gadali ze to moje file sa "dlugonozne"....

Dla porownania - fila sprzed 9 lat... (czyt: 9 letnia)
[IMG]http://img501.imageshack.us/img501/7764/obraz105po9.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Ileczka

[img]http://images34.fotosik.pl/310/bdb1920edef14bb2.jpg[/img]

Diablo

[img]http://images31.fotosik.pl/279/9942aafcc600a334.jpg[/img]

Fila

[img]http://images34.fotosik.pl/276/0b5d6734cfbe5d66.jpg[/img]

Diabeł jest za chudy, ale generalnie (jestem nieobiektywna :evil_lol:) jest ładniejszy niż te, które biegały w Krakowie :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Loona i Iras - czy dobrze rozumiem, iż sugerujecie że fila powinna być duża i masywna oraz im większa i grubsza tym lepiej?

Fila Brasileiro i owszem nie ma być suchotnikiem, ale też jej wartość nie zależy od ilości kilogramów ani centymetrów. Fila będąc psem o charakterze użytkowym - psem pracującym, wykonującym codziennie i niestrudzenie swoją pracę, do której została stworzona oraz nadal hodowana, powinna przede wszystkim być psem sprawnym - a tu im pies większy, grubszy i cięższy, tym gorzej ( z naciskiem na grubszy).

Wstawione zdjęcia z wystawy, mam wrażenie, że zostały umieszczone dość tendencyjnie, choć nie zmienia to faktu iż aktualna sytuacja Fila Brasileiro w Polsce, jeśli chodzi o [B]jakość[/B] psów nie jest zachwycająca - ale takie mamy psy jakich mamy sędziów, takie psy są wystawiane jakie są hodowane, a takie są hodowane , które są nagradzane na wystawach...

Link to comment
Share on other sites

Nie mówię, że im większy/cięższy pies tym lepszy. Chodzi mi o proporcje, te które tam pokazywałam mają wąskie główki i są raczej wątłej budowy. Teraz takie psy dostają doskonałe oceny. W czasach gdy ja wystawiałam psy i bywałam na wystawach częściej, takie psy dostałyby ocenę maksymalnie bardzo dobrą.

Jest mi smutno, że file w Polsce się "psują".

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że łatwiej byłoby zweryfikować to czy się psują na konkretnych przykładach.

Czy file się "psują"? Nie zauważyłam - są obecnie inne niż te pierwsze, ale nie znaczy to że gorsze. Po prostu jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego typu fili, co nie znaczy że inne/nowe jest wadliwe. I bardzo dobrze że aktualnie wkracza na ringi "inny" typ fili gdyż te pierwsze file hodowane w Polsce wcale nie były idealne.
Najwyższy czas osiągnąć prawidłową wg wzorca Fila Brasileiro.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Loona']
A tu suki w klasie [B]szczeniąt[/B] (albo młodzieży :hmmmm:)
[IMG]http://images32.fotosik.pl/302/cf5bb802f5c04371.jpg[/IMG]

Chude, wąskie główki, jakieś takie delikatne strasznie...[/quote]

[COLOR=Green]Jestem szczesliwa posiadaczka pierwszej z lewej z wyzej pokazanych filek.
Byly one w klasie szczeniat.
Dla osob, ktore nie wiedza - napisze, ze kl szczeniat jest od 6 do 9 miesiaca. Te suki mialy na wystawie 6 miesiecy i 2 tygodnie.
Dlugonoznosc mojej (bo o siostrze nie wiem) polega na tym, ze mialam 64cm w klebie i wazyla 37kg... niezle.

/a ile wazy 6/7 latek...? i czy wyglada jak dorosly czlowiek? proporcjonalnie itd?/

Osoby, ktore chcialbymy zeby MOLOS byl w tym wieku - nie wiem, gruby, ciezki i obwisly - to chyba sobie pomylily rase, bo molosy, a w tym file dojrzewaja fizycznie do 4 lub 5 roku zycia !!!!
Mysle, ze maja jeszcze troche czasu, zeby nabrac ciala.

A jeszcze slowem CAFIB - to wszystko jest kwestia gustu.
Ale to FCI w latach 60/70'tych mieszalo file m.in z dogami, mastino, mastifem angielskim... a CAFIB pozostal wierny rasie w jej pierwotnej formie.
Tak gwoli "czystosci rasy" :D

Fakt, ze pies ktory wygral (ale nie rase, bo BOBa dostala suka umieszczona na pierwszym zdjeciu) kulal, ale wszyscy stojacy przy ringu zaprotestowali przeciw temu!

A to co sie komu podoba - to inna sprawa.

U fili najwazniejszy jest temperament - a wyglad jest na 2 miejscu... wiec jesli chcemy oceniac file - to niestety robiac to po zdjeciach, oceniamy jej "zawartosc" tylko w 45% :-?
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się, miałam przerwę w filetach i przyzwyczajona do "starego" wzorca nie podobała mi się część fil, które widziałam. Może już się nie znam i to co mówię jest herezją, ale takie jest moje zdanie.

Sunie w szczeniaczkach oczywiście nie są w pełni ukształtowane, dlatego zaznaczyłam, że wychodziły w szczeniakach. Niektóre rzeczy widać jednak już od szczeniaka.

Swoją drogą, fajnie że wątek o filach odżył :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=Green]Watek o filach zyje - na molosach ....[/COLOR][COLOR=Green]

Ja tu w ogole nie zagladam bo dogomania ma dla mnie inny cel.

Jestem zwiazna z rasa FB od 1996 roku... i tez wiele rzeczy mi sie nie podoba. W szczegolnosci laicyzm podejscia do tej rasy! ...
Jestem zwolennikiem dobrych fil - zarowno FCI jak i CAFIB. I tak samo z jednego jak i drugiego klubu niektore file mi sie nie podobaja.

Ale najbardziej mi sie nie podoba - upodobnianie fil do MA, czy do dogow. To jest przeciez jednak inna rasa i inaczej ma wygladac.
Sama mam jedna bardzo nietrafiona FB. Jest przekochana, ale nie nadaje sie do hodowli... bo ma wiele czynnikow 'zlych'. Ale to jest moja ocena i moja decyzja.
Gorsze file od niej zdobywaja zlota na wystawach... ale to juz nie moje sumienie :-?
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iras']Chodzi ci o przykurczowatosc i waskie tylki? Ci co aktualnie "przoduja" w filach nazywaja to cafibem (ehhhmmm... o ile dobrze pamietam to nas obowiazuje FCI) Czy o cos jeszcze innego? Nie za bardzo jestem aktualnie w temacie, bo moje filuty sie "nieco" zestarzaly i juz daaawno nie bylo sie na zadnej wystawie...

bylee nie tluszczu - juz lepiej, zeby psu zebra wystawaly, niz zeby byl spasiony....[/quote]

Iras, a może byś wkleiła zdjęcie Inacio, kiedy był w okresie swojej szczytowej formy i ważył 102 kg!!!, jak to kiedyś mówiła Twoja mama.
Sądzę, że niektóre mastiffy angielskie mogłyby mu tej masy pozazdrościć. :crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Iras, a może byś wkleiła zdjęcie Inacio, kiedy był w okresie swojej szczytowej formy i ważył 102 kg!!!,[/quote]

moja matka ma tendencje do przesadzania - inacio gdy byl "w swojej szczytowej formie" wazyl 72kg. Poza tym nigdy nie twierdziłam, ze inacio jest "ideałem" - bo do takowego bylo mu daleko. Co nie zmienia faktu, że byl bardzo dobrym reproduktorem - nie ze wzgledu na plodnosc, ale patrzac na to z perspektywy jakosci potomkow.


[quote][COLOR=Green] A jeszcze slowem CAFIB - to wszystko jest kwestia gustu.
Ale to FCI w latach 60/70'tych mieszalo file m.in z dogami, mastino, mastifem angielskim... a CAFIB pozostal wierny rasie w jej pierwotnej formie.
Tak gwoli "czystosci rasy" [/quote]
[COLOR=black]
widzisz - owa "czystosc" jak to nazywasz wclale nie sklania ku temu, ze to wlasnie cafib jest prawdlowy - a to z tej przyczyny, ze masa brazylijskich hodowli to produkcje tasmowe.... - w zwiazku z tym - co z tego, ze rasa pozostala "czysta" skoro prowadzony byl scisly chow wsobny?


[quote][/COLOR][/COLOR][COLOR=Green]
U fili najwazniejszy jest temperament - a wyglad jest na 2 miejscu... [/quote]

[COLOR=black]Mieszkasz w POLSCE, w EUROPIE. To co wy nazywacie "ojeriza" to nic innego jak nadmierna agresja i jest to coś - co należałoby wyeliminować - a nie utrwalać. W przeciwnym razie "wielcy miłośnicy temperamentu" doczekaja sie w koncu, ze fila stanie sie rasa zakazana - tak jak to juz jest w niektorych krajach... Pies ma być odważny, potrafić zareagować w sytuacji zagrożenia, a obcych ogólnie - mieć w głebokim powazaniu. Może nie życzyć sobie glaskania przez obcych - jednak to co propagujecie na molosach jest gorsze, niz zrobienie z fili przytulanki dla wszystkich...

Poza tym - ta twoja "pierwsza z lewej" widac wlasnie jaki ma "temperament" - podkulony ogon...

[quote][/COLOR][/COLOR][COLOR=Green] /a ile wazy 6/7 latek...? i czy wyglada jak dorosly czlowiek? proporcjonalnie itd?/[/quote]

[COLOR=black]tyle, ze widzisz - w wieku 6 miesiecy latwo mozna stwierdzic, czy pies bedzie "dlugonozny" - nogi mu sie juz nie skroca, ani nie poglebi sie klatka piersiowa..a porownywanie czlowieka do psa... rhhhmmm... bez komentarza...

[quote][/COLOR][/COLOR][COLOR=Green] Ale najbardziej mi sie nie podoba - upodobnianie fil do MA, czy do dogow. To jest przeciez jednak inna rasa i inaczej ma wygladac.[/quote]
[COLOR=black]
fila ma byc filą - z tym się zgadzam. Fila nie może być chuchrem (nie mowie o tych ze zdjęć - bo akurat chucherkowatosc u szczeniaka minac moze) nie moze byc tez chodzącym czolgiem. Tak samo jak fila powinna mieć odpowiedni wzrost - jak dla mnie - optymalnie 70cm dla psa, 65 dla suki - przy czym jesli pies ma wzrost graniczacy z dolna granica - sory, ale to ma byc jednak duzy pies... Chocby we wzorcu jest, ze powyzej gornej granicy jest to ciezka wada - ponizej - pies powinien wyleciec z ringu... Liczą się też proporcje - bo nie raz miałam okazje widziec psy nieproporcjonalnie wielkimi/malymi lbami.

[quote][/COLOR][/COLOR][COLOR=Green] Gorsze file od niej zdobywaja zlota na wystawach... ale to juz nie moje sumienie :-? [/quote]

[COLOR=black]Przy sedziowaniu w polsce prawdopodobnie daloby sie zrobic papiery hodowlane mojej ferris...

Co do podanych zdjęć - pierwsza - przydałoby się ją zmierzyć - dodatkowo jest krótka...

druga - kwadrat - aż w oczy razi...

nr. 3 - tu przyczepię się do braku kątowania...
[/COLOR][/COLOR][COLOR=Green][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[B]Iras[/B] - ale nie napisalaś ani jednego słowa o [B]głowach[/B] tych psów.
Pierwsza fila - jest moja - ma 63 cm w kłębie długość tułowia od łopatki do najdalszego punktu zadu wynosi 70 cm - więc tułów jest 10 % dłuższy niż wysokość w kłębie - tak jak podaje to wzorzec.
A ta? Na zdjęciu ma 11 miesięcy.
[IMG]http://img180.imageshack.us/img180/1043/aaaanabelkahx1.jpg[/IMG]

[IMG]http://img397.imageshack.us/img397/4814/anabelcm0.jpg[/IMG]
[IMG]http://img180.imageshack.us/img180/1827/aanabelkari4.jpg[/IMG]

No to wkleję jeszcze tą pod kątem głowy.
[IMG]http://img91.imageshack.us/img91/8266/jefffws8.jpg[/IMG]

PS - na polskich ringach moglabyś zrobić Ferris nie tylko hodowlankę, ale i championat.

Link to comment
Share on other sites

[quote][B]Iras[/B] - ale nie napisalaś ani jednego słowa o [B]głowach[/B] tych psów.
Pierwsza fila - jest moja - ma 63 cm w kłębie długość tułowia od łopatki do najdalszego punktu zadu wynosi 70 cm - więc tułów jest 10 % dłuższy niż wysokość w kłębie - tak jak podaje to wzorzec.[/quote]
troche mniej niz 10% :P
zdjecie robione od tylu, wiec dlugosc mogla byc przeklamana - wielkosc podobnie. O głowach nic nie pisalam, bo AŻ TAK nie ma się do czego przyczepić. Jeśli chodzi o głowy - do nr. 1 się nie czepiam, przy 2 trudno powiedziec z racji spojrzenia w obiektyw i szerokiego usmiechu - choc czaszka moglaby byc odrobinke węższa. Nr. 3 - jak na moj gust - pysk mogłby być dłuższy + nieco inny kształt fafli (choć z racji tego, ze akurat sie marszczy - moze tu byc przeklamanie) + węższa czaszka.

Co do tej na zdjeciu - pierwsze co mi sie rzucilo w oczy to uszy - ulozone wrecz pieknie jak na stan rozluznienia (nie jestem na czasie - ale "za moich czasow" juz bylo to rzadkoscia. Głowa ładna, kątowanie dobre, o linii górnej i dolnej nie powiem nic - (pozycja - wiec za bardzo nie da sie ocenic, czy po prostu tak stanela, )
Troche masy na bank sie przyda.

Co do ostatniego zdjecia - glowa ladna.

[quote]
PS - na polskich ringach moglabyś zrobić Ferris nie tylko hodowlankę, ale i championat.[/quote]Nie no, az o takie braki w znajomosci wzorca to sedziow nie posadzam... choc biorac pod uwage, ze trzech wystarczy... ktoz to wie...

No ale - Ferris, jako niewystawowy, wysterylizowany stwor, nigdy nie dorzuci swoich genow do fil :P

Link to comment
Share on other sites

No jak mniej! Nawet odrobinkę więcej! :eviltong: 63=100% , 10% = 6,3 63 +6,3= 69,3cm :evil_lol: Normalnie musiałam dokonać skomplikowanego bardzo obliczenia!
A poważnie to mała nie lubi taśmy mierniczej i ciężko ją zmierzyć. Szczególnie wzdłuż.
Druga filka (ta z dobrymi uszami na zdjęciu - ale niestety tylko na zdjęciu) obie linie ma bardzo ładne, ma dobre proporcje ale..... tak naprawdę uszy nosi tak jak na zdjęciu poniżej. Wysokość w kłębie 67 cm długość tułowia 75 cm.

[IMG]http://img239.imageshack.us/img239/2254/anabelkacy9.jpg[/IMG]

Owszem - można sprawić, by na chFilę miała uchole w takiej pozycji, jak na poprzednich zdjęciach - ale - zdjęcie wyżej przedstawia niejako jej naturalny sposób noszenia uszu :shake:
Jest chuda - bo młoda ;) - na nabranie masy ma jeszcze czas. Poza tym miala problemy z nerkami, co też niestety mialo wpływ na jej kondycję.

A ostatnia - czy też raczej ostatni - to potomek Twoich fila - Jeff Mastifland we własniej osobie :p
Gdyby był chociaż ze 3 cm niższy..... (ma 75 cm w kłębie) to byłby po prostu super! Ale niestety - nie ma idealnych fila :shake:

Link to comment
Share on other sites

Nie umiem liczyc :P

Na tym zdjęciu z "normalnym ulozeniem uszu" gorna linie juz widac :]
Co do samych uszu - zdaje sie ze niestety piekne noszenie uszat chyba nalezy do rzadkosci...

No fakt - mloda, a nerki to paskudna sprawa... Niestety u mnie zapowiada sie, ze ferris takowe problemy bedzie miala - kreatynina w gornej granicy normy (bedzie miala, a nie ma z tego wzgledu, ze utrzymuje sie to na takim poziomie od lat) A wlasnie - Ferris dobrze uszy nosi :P zgryz tez ma piekny - ogolnie - glowke ma ladna - tyle, ze na tym jej "ladnosc" sie konczy :P

Co do Jeffa - wiedzialam, ze jakos znajomo mi wyglada :P

Ideałow - to fakt. Nie ma - po to jest wzorzec, by okreslic ideal i do niego dazyc...

jeśli chodzi o wzrost moich - (wymiarow "wzdluz podawac nie bede - psy przede mna uciekaja gdy tylko mam cos "podejrzanego" w reku :P - skutek roznych czynnosci typu zastrzyki itp.) Bakira - ta ze zdjecia na poprzedniej stronie - 69cm. Asan - 73cm, Guri - 71cm, Aida -65cm, Aisha - 62cm, Ferris - 80cm (suka...)

Inacio mial 75cm, baccara (babcia jeffa) 64cm.

a - i właśnie wygrzebałam jakieś zabytkowe zdjęcie (nie wiem czy kiedys, gdzies je wklejalam)

Po lewej - Inacio - na pierwszym planie - Baccara. Chyba jedyne jej zdjęcie, jakie się zachowało :(

[IMG]http://img295.imageshack.us/img295/1581/kuchniavl8.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...