Jump to content
Dogomania

Pierwszy polski miot tajganów


MarcinB

Recommended Posts

Tazy i tajgany to bardzo ciekawe zagadnienie kynologiczne. Granice między Kazachstanem i Kirgistanem zawsze były łatwo przenikalne, dzisiaj też. Z tego powodu rasy się pomieszały, teraz Kirgizi i Kazachowie nabywają świadomości kynologicznej i zaczynają rozdzielać obie populacje.

Zewnętrznie tazy podoba mi się też bardziej niż tajgan. Jednakże tajgan ma bardzo ważną cechę, która jednak stawia go nieco wyżej w oczach wielu miłośników chartów, czy psów w ogóle. Jak wiadomo, w PL chartami polować nie wolno, zatem tazy ostatecznie wyhodowany do polowania, jest w PL psem słabo przystającym do naszej rzeczywistości, a nawet jest psem nieco kłopotliwym. Tajgan natomiast, poza tym, że poluje, to ma jednak silny instynkt terytorialny i świetnie pilnuje obejścia. Dlatego tajgan może być w Polsce poniekąd psem użytkowym. Tajgan ma dość gęstą sierść, chętnie nocuje poza domem w miesiącach wiosenno-jesiennych. Nasze tajgany pilnują naszego domu i ogrodu większość część roku i obroniły nas już przed włamaniem. - Jako charty, nie są łakome na jedzenie, więc trudno je nawet otruć - mówiąc wprost. Bardzo fajne psy!

Wiadomości, które opublikowałem na łamach PSA o obu rasach, są prawdopodobnie jednymi z najobszerniejszych opracowań ras w ogóle. Zebranie wiadomości było bardzo trudne. Artykuł o tazy z przerwami pisałem przez dwa lata, ale napisałem niemal książkę. Mam nadzieję, że dalsze części także się spodobają.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[COLOR=Green][B][URL="http://www.dogomania.pl/forum/members/8922.html"]xxxx52[/URL] jeśli nie masz nic do powiedzenia na temat rasy i pierwszego miotu tajganów w Polce,to się nie wypowiadaj.
Przestań wreszcie trollować na wątkach (nie tylko tutaj) i obrażać ludzi.
Każdy post nie na temat będzie usuwany.W razie niesłabnącego uporu, wraz z trollem.[/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wracając do tematu jako,że jestem nałogową bibliofilką kynologiczną i interesuje mnie kynologia od lat dostałam od znajomych płytkę z kilkoma tysiącami fotek z wyprawy do Ojczyzny rasy wraz z oryginalną monografią.Oglądanie tych zdjęc sprawiło mi wiele przyjemności i niesamowitych wrażeń (może poza polowaniem na lisa!) ale to jest ich życie,tam w ojczyżnie.Ciekawa rasa i z przyjemnością śledzę losy pierwszego miotu i debiutu suni w Kielcach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MarcinB']Tak, to zdjęcia z naszej wyprawy. Z dumą przyznam, że w tej monografii moje nazwisko pojawia się 4 razy. ;)

To o tę książkę chodzi:
[URL="http://www2.tulpar.pl/news_view.php?tpl=289&nid=54235"]Chart Kirgiski TAJGAN[/URL][/quote]


dokładnie o tą,innej chyba nie ma,a przynajmniej nie spotkałam


oczekuję na c.d artykułu w PSIE

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...

[quote name='Alicja']:evil_lol::evil_lol::evil_lol: Ress za późno ...za późno .... ona to robi od zawsze :p[/QUOTE]


Niestety tez tego doświadczyłam to babsko nudzi się i to bardzo:mad:

Marcin B jak jeszcze tu zaglądasz daj info o swoich szczeniakach - tych pierwszych i być może kolejnych (zaraz zajmę się lekturą Twojej strony). Bardzo mnie ta rasa zaintrygowała tym bardziej że Kazachstan i Wschód bardzo mnie interesują. A zajrzałam tu zupełnie przez przypadek :p może i ja dołączę do grona właścicieli Tajgana - (kiedyś)

Link to comment
Share on other sites

Tak, tak zaglądam. Jestem ostatnio zajęty pracą zawodową i nie mam czasu, by pisać.

W skrócie - psy trafiły znakomicie. Znakomicie się chowają, są zdrowe. Czasem bywają na wystawach, ale bez szaleństw. Mają instynkt terytorialny, nie są takie kruche, jak pozostałe, bardziej znane charty. Lubią pilnować, czasem nawet bronić.

Nie było kolejnego miotu. Pewnie kiedyś tam będzie, bo coraz więcej osób się domaga psów - w PL oraz głównie w Niemczech. Do Niemiec właśnie zawitały dwa pierwsze tajgany z Rosji, będą do PL na wystawy jeździć. A przynajmniej jeden z nich.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...