Jump to content
Dogomania

AKITA - wzorzec + charakterystyka rasy


Agappe

Recommended Posts

nie wydaje mi się, choć dobrze wyszkolona moze być nawet psem policyjnym ;)...ale to zawsze akita....jakoś nie wyobrażam jej sobie jako przewodnika tym bardziej dla osoby niepełnosprawnej, która musi na psie polegać...
Pies towarzyszący oznacza raczej, że to pies, który ma towarzyszyć człowiekowi...to w tej chwili jego przeznaczenie...nie zaprzęgi, polowania czy tropienie...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

towarzyszący z asystującym chyba Ci się pomyliło albo wikipedii :) nigdy nie uważałam tego miejsca za sprawdzone źródło informacji....
W tej chwili spora ilość psów ma przeznaczenie jako towarzysząca...czyli do towarzystwa ja przynajmniej tak to rozumiem :) tak samo akita, to nie jest pies typowo zaprzęgowy do polowań w tej chwili juz chyba tez nie używany.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sen87']Tak właśnie myślałam, że jest to pies do zaprzęgów, polowań, ale na wikipedii napisali że pies towarzyszący to:

[URL]http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_towarzysz%C4%85cy[/URL]

i do Akity nie bardzo mi to pasowało ;)[/QUOTE]

Dlaczego ?:roll:
[B]"[/B]Typowe zadania wykonywane przez psa towarzyszącego to wyszukiwanie i podawanie przedmiotów, naciskanie przycisków, pociąganie za klamki, sygnalizowanie stanów zagrożenia itp."
Sądzisz,że akita nie jest zdolna do wykonywania takich zadań?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']towarzyszący z asystującym chyba Ci się pomyliło albo wikipedii :) nigdy nie uważałam tego miejsca za sprawdzone źródło informacji....
W tej chwili spora ilość psów ma przeznaczenie jako towarzysząca...czyli do towarzystwa ja przynajmniej tak to rozumiem :) tak samo akita, to nie jest pies typowo zaprzęgowy do polowań w tej chwili juz chyba tez nie używany.[/QUOTE]

Na dzień dzisiejszy znam jedną rodowodową akitę,która używana jest do polowania na dzika.To BOTOKADO z Doliny Wiązów.Pies ten był też pokazywany na wystawach,ale z marnym skutkiem-jest tak agresywny,że właściciel miał problemy z pokazaniem go sędziemu/jajka,zęby/,on, jak się spotkac z nim wzrokiem to chce zjeść każdego ,oprócz swego pana.Ponoc na polowaniach jest wspaniały...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sen87']Czy to oznacza że Akity mogą być przewodnikami i opiekunami dla osób niepełnosprawnych?[/QUOTE]

uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale na pewno nie poleciłabym akity jako psa przewodnika.. jest to baaaaardzo ryzykowne "przedsięwzięcie", ale nie z góry skazane na niepowodzenie.. słyszałam o kilku kitkach pomocnych w dogoterapii.. proponuje napisać do hodowli Duma Samuraja (w linkowni znajdziesz adres stronki) może hodowczyni coś będzie wstanie powiedzieć więcej o tego typu pracy z człowiekiem.

Link to comment
Share on other sites

Do pracy jako opiekun czy przewodnik niezbędne jest BEZWZGLĘDNE posłuszeńswo,pies nie może odmówić wykonania komendy.Przygotowuja do tego kursy Psa Towarzysza ,są I,II i III stopnia.Znałam tylko jedna akitę ,która miała ukończony kurs PT II.Startowała też na XXIII Mistrzostwach Polski PT w 2003 roku.Startowała w tych zawodach z cieczką ,jej przewodnikiem nie był właściciel,a właściciel był dureń ,bo podglądał z daleka,suka go wywąchała i zachowywała sie nie do końca jak trzeba,ale ostatnia nie była...;)

[url]http://zkwp.bialystok.pl/mistrzostwa.html[/url]

[url]http://zkwp.bialystok.pl/protokolPT.htm[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']ale kurs PT to sa podstawowe komendy przydatne w codziennym życiu z psem. Można psa uczyć już w domu bo kurs nie jest wymagany żeby móc przystąpić do egzaminu. U nas sporo Akit jest chyba po PT :)[/QUOTE]

Zgoda,PT można ćwiczyć w domu i zdawać eksternistycznie,ale PT II /teraz to chyba PTT/ nie da się zrobić samemu w domu:) i szkoda,że nikt z właścicieli akit w cos takiego sie nie bawi.

Link to comment
Share on other sites

[CENTER][B][FONT=Comic Sans MS]Ja mam ochotę na "wyższe loty" :lol:[/FONT][FONT=Comic Sans MS] poważnie się zastanawiam nad zaawansowanym szkoleniem dla Gina. Zobaczymy czy dalej będzie się tak szybko i chętnie uczył, teraz jesteśmy na etapie uczenia się komendy "przyciśnij" czyli włącz przycisk świateł na przejściu dla pieszych. Mały załapał o co chodzi, teraz tylko trzeba to dobrze zapamiętać :lol: Mam za to inne zmartwienia w tej chwili, suczki mają cieczki i pies mi wariuje, spacer to wieczne wąchanie, bycie głuchym i ta upartość, mam nadzieje, ze to szybko minie...
Narazie uczymy się w domu i po domowemu, a jak bozia da cierpliwość czas chęci i troszkę kasy na kursy to może wyjdzie z tego piękna przygoda :lol:[/FONT][/B]
[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

ależ Akita uczy się bardzo szybko...ale szybko tez stwierdza, ze jej się czasem nie chce czegoś zrobić. Osobiscie potrzebne były mi podstawy posłuszeństwa zeby teraz spokojnie bez ciągnięcia chodzić na spacery, żeby bez nerwów mojego puszczać wiedząc że wróci, albo zostawi coś co właśnie znalazł czy też minie psa z na przeciwka :) Widziałam jak psy zachowują się na tych wyższych PT....i mimo sporej chęci Tania do współpracy nie wyobrażam go sobie zeby zawsze ale to bezwzględnie zawsze wykonywał komendę od razu :(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

szczerze mówiąc nie wiem do kiedy dokładnie akity rosną, pewnie zależy to od egzemplarza.. ostawiałabym, że do 9-12 miesięcy (ale to bardziej moje przypuszczenia, które mogą być mało miarodajne :roll:)

braciszek Twojego psiaka pojawia się często na wystawach i do dużych to zdecydowanie nie należy.. może taki już ich urok.. chociaż 61 cm jak na psa to rzeczywiscie troche mało.. jeszcze ze 3 cm by sie przydaly

Link to comment
Share on other sites

Ja przepraszam, że z takim refleksem... Ale dorzucam jeszcze jednego pręgusa/tygrysa - swojskiego };]
[IMG]http://fc05.deviantart.net/fs71/i/2010/215/4/7/Become_a_Man_by_OniisanModo.jpg[/IMG]
To moja "Parówa" - Sekaiteki Halne Wzgórze

Tatą ACHIKO GO Akita Inu Of Cacic (blue brindle), Mama to Nagasaki Mago Kakusui Halne Wzgórze (white) - a to ich dzieło };]
(po tacie paski ładne odziedziczył)

Pozdr!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Myślę, że pasuje to do tematu tego wątku - akity nominowane do tytułu Meiyo Sho w latach 1999-2011:
[url]http://akitainu.ru/information_about_the_breed/nominees_receiving_meiyo_sho_1999_2011/[/url]

Polecam! Dużo zdjęć, można zobaczyć jak wyglądają najlepsi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...