Jump to content
Dogomania

Żywienie przy niewydolności trzustki


@sk@

Recommended Posts

Moja suńka ma niewydolność trzustki od jakiegoś czasu dostaje neo-pankreatyne.

Karmimy ją RC bo tak się upiera wet, a sunka jakoś niechętnie je suchą karme. Więc trzeba jej ja polepszac dodając choc troche mieska z kurczaka zeby chociaz ruszyla. Nietstety bardzo często są biegunki, na jedzeniu gotowanym kurczak+ryż+marchewka też. Wet twierdzi ze na suchej w końcu przejda ale dla nas to trwa za dlugo. Tym bardziej ze sunka je sucha co drugi dzien jak juz jest bardzo glodna inaczej nie da sie jej zmusic.

Myslelismy o karmieniu jej barfem co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Moja niunia niestety też od urodzenia chorowała na zwnt.
Niestety ale RC jest chyba najlepszy w tym przypadku. Ale podawałam jej Hypoallergenic - też ma przetworzone białko, a jest bardziej kaloryczny, więc pies szybko przybiera na wadze -a zapas tłuszczyku przy tej chorobie jest niezbędny, bo przy zaostrzeniu szybko zrzucają kilka kilogramów. Poza tym porcję są mniejsze więc proporcjonalnie worek karmy wystarcza na dłuzej.
Z enzymow podawałam tylko Kreon. Jest najbardziej przyswajalny.
Czasem zmieniałam RC na inna karmę bytówkę, ale z jagnięciną.
Wszelakie diety domowe, gotowane kończyły się fiaskiem.
Przy takiej diecie jak powyżej przez wiele lat miałam spokój, a weterynarze, którze jej nie znali nie chcieli wierzyć, iż pies choruje na zwnt.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moja tymczasowiczka - Kasia - owczarek niemiecki bez lapki ( ma watek na dogo - sunia, ktora nie przyswaja zadnego pokarmu ) je wylacznie [B]Royal Canin Intestinal[/B] .
Poczatkowo dostawala Eukanube, ale po niej nie mogla przytyc ( a wazyla , kiedy do mnie trafila - 14,8 kg ! ).
Teraz po 1,5 roku - wazy 22,2 kg - wlasciwie tylko na Intestinalu ( dostaje ok. 280 gr dziennie podzielone na 3 porcje w ciagu dnia - z ostatnia porcja dostaje spora garsc ugotowanego ryzu lub makaronu ).
Ma sliczna lsniaca siersc i naprawde pieknie wyglada, kiedy nie stercza jej juz wszystkie kosci :lol:.

Link to comment
Share on other sites

u nas tez byl RC Intestinal, ale najpierw probowalismy dawac gotowane i enzymy trzuskotwe - Kreon? cos takiego...ale nie pomagalo.
Moja nie zdazyla schudnac jeszcze jakos bardzo, bo problemy z trzustka wyszly dosc szybko - wiec u niej nie bylo widac problemow zdrowotnych. Ale ta karma bardzo nam pomogla

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']u nas tez byl RC Intestinal, ale najpierw probowalismy dawac gotowane i enzymy trzuskotwe - Kreon? cos takiego...ale nie pomagalo.
[/quote]

Polecam naprawde ta karme dla psow z tego typu doleliwosciami.
Powoli mozna potem dodoawac do jedzenia gotowany ryz i makaron. Nie zaszkodza.
W tej karmie jest wszystko, co potrzeba do odzywienia organizmu, a siersc jest piekna i lsniaca, ato wizytowka "zdrowego" ( w tym przypadku chyba nigdy zdrowa nie bedzie , ale wyglada na zdrowa i odzywiona ) psiaka.
I Kasia tez dluzszy czas dostawala [B]KREON[/B] ( ale to wlasciwie nie jest lek, ale po prostu enzymy w czystej postaci, ktore pomagaja w trawieniu w zastepstwie enzymow, ktorych nie produkuje chora trzustka ).
A na biegunki, ktore sie czasem zdarzaja, podaje Kasi [B]TANINAL[/B] ( to lepsze niz wegiel ).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']Jest jeszcze TROVET HLD:
[URL]http://www.krakvet.pl/trovet-highly-digestible-liverprotecting-diet-psow-10kg-p-2335.html[/URL][/quote]


I ta karma nie jest tak tragicznie droga.
R.C. Intestinal - 14 kg kosztuje 235,- zl :-(. Dla Kasi wystarcza zaledwie na miesiac.

Czy mozna gdzies zdobyc probki, zeby sprawdzic, jak bedzie przyswajana przez Kasie ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Jesli ja miałabym wybierac, to wybrałabym Trovet i nawet nie ze wzgledu na cene. 10 kg Trovetu kosztuje ok. 160 zł. Próbki moga byc u wetów lub po prostu kup 1 małe opakowanie.

Ja karmiłam długo sowego psa Intestinalem Eukanuby (był zdrowy, chciałam go podtuczyc). 10 kg Eukanuby kosztuje ok. 196 zł (zalezy od miejsca zakupu, ale to "przyzwoita cena", która moza zapłaci, bowiem najdroższy jaki widziałam kosztował ok 230 zł)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']Ja karmiłam długo sowego psa Intestinalem Eukanuby (był zdrowy, chciałam go podtuczyc). 10 kg Eukanuby kosztuje ok. 196 zł (zalezy od miejsca zakupu, ale to "przyzwoita cena", która moza zapłaci, bowiem najdroższy jaki widziałam kosztował ok 230 zł)[/quote]

Dzieki za rade. Poszukam wiec probek i sprobuje.
Wazna jest dla mnie cena o tyle, ze kasia bedzie pewnie juz do konca musiala to jesc, a ma dopiero 3 latka.
Eukanube Iintestinal tez juz podawalam przez dluzszy czas, ale po niej Kasia ani grama nie przytyla.
Wazyla 14,8 kg ... i dopiero po Royalu Intestinal przybrala na wadze i to naprawde szybko.

Link to comment
Share on other sites

Podzielę się swoimi doświadczeniami. Mój pies choruje na trzustkę od ok 5 lat (później doszła jeszcze wątroba). Był na ścisłej diecie, czyli dostawał Intestinal Eukanuby + combizym + zastrzyki raz na msc. Niestety po jakimś czasie leczenie straciło na skuteczności i wet zaproponował przejście na Hepatic RC. Odstawiliśmy Combizym,zostały zastrzyki raz na 3-4 tyg. Póki co wszystko jest ok. (ścisła dieta nadal obowiązuje!) Hepatic jest na wątrobę, ale wszystkie objawy trzustkowe również zniknęły.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

[quote name='Ato']Podzielę się swoimi doświadczeniami.

Hepatic jest na wątrobę, ale wszystkie objawy trzustkowe również zniknęły.
Pozdrawiam.[/quote]

W naszym przypadku nie zdalo egzaminu :shake:
Probowalam i tej karmy i niestety, kupilam od razu 14 kg opakowanie i ..... musialam odsprzedac po kilku dniach podawania ..... Kasia miala po niej biegunki :shake:.
Tak wiec chyba odpowiedni dobor karmy to sprawa indywidualna dla kazdego przypadku .....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='@sk@']Moja suńka ma niewydolność trzustki od jakiegoś czasu dostaje neo-pankreatyne.

Karmimy ją RC bo tak się upiera wet, a sunka jakoś niechętnie je suchą karme. Więc trzeba jej ja polepszac dodając choc troche mieska z kurczaka zeby chociaz ruszyla. Nietstety bardzo często są biegunki, na jedzeniu gotowanym kurczak+ryż+marchewka też. Wet twierdzi ze na suchej w końcu przejda ale dla nas to trwa za dlugo. Tym bardziej ze sunka je sucha co drugi dzien jak juz jest bardzo glodna inaczej nie da sie jej zmusic.

Myslelismy o karmieniu jej barfem co o tym sądzicie?[/quote]
Mój mały ma niewydolnoś trzustki od zawsze.Ja daję Kreon 1000 , a karmię gotowaną cielęciną z makaronem i włoszczyznąi Acaną dla szczeniąt.Nic się nie dzieje,Cóz gruby nie jest,ale nie wymiotuje,nie ma rozwolnienia.Ja jeszcze robię badania raz do roku.Sa dobre.

Link to comment
Share on other sites

Mój psiak nie chciał suchej karmy, w zasadzie żadnej; do jedzenia od 4m-ca dostawał dawniej cielęcinę a teraz gotowaną piers z indyka + ryż , bo jakiekolwiek warzywka "przelatują" w całosci niestety... Tyle, że dużo więcej mięska ; mięsko gotujemy osobno ( tł€szcz służy nam do zup albo dorabiamy żarcie potrzebującym) i takie 'suche" mieszamy z ryżem; okres podawania intensywnego Kreonu mamy już za sobą; fajne, nieduże kupy ma po karmie Oliver's , którą używam od ponad 2 lat ( nawet ją woli niż mięsko, nie ma po niej wzdęć i prawie zapomniałam o bolącym brzuchu); po okresie "ostrym" dodatkowo dostawał biały chudy ser

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sajtka']Mój psiak nie chciał suchej karmy, w zasadzie żadnej; do jedzenia od 4m-ca dostawał dawniej cielęcinę a teraz gotowaną piers z indyka + ryż , bo jakiekolwiek warzywka "przelatują" w całosci niestety... Tyle, że dużo więcej mięska ;

fajne, nieduże kupy ma po karmie Oliver's , którą używam od ponad 2 lat [/quote]


Ja mam 4 psy i 2 koty, wiec indyczek z ryzem :shake:.... szkoda gadac .... poszlabym szybciutko z torbami :lol:. Kasia ( ta chora wlasnie sunia ) ma apetyt taki, ze kon z kopytami by jej na dwa dni wystarczyl :lol:.
Ona nawet surowe marchewki mi podkrada, jak poloze swiezo wykopane z ogrodka, na trawie :evil_lol:.
A ubieglego roku latem ja przylapalam jak sobie zrywala jezyny z krzaczka :evil_lol:. Latem musialam po kryjomu truskawki zbierac, zeby Kasia nie podejrzala, ze to sie nadaje do jedzenia :lol:, bo juz bym ich nie zobaczyla !
I zaraz sprobuje poszukac gdzie mozna ta karme Oliver's kupic.
Moze sprobujemy i tego :roll:.

Link to comment
Share on other sites

Walek też zanim się sytuacja nieunormowała to żarłby wszystko, szczególnie że to i tak przelatywałoby i szkodziło...nawet zgniłe liscie ( taki wet tradycjonalista, co mi przypadkowo - bo moja wet była chora- przestawił psa na takie gotowanie zamiast suchego żarcia stw. , że jedząc te wynalazki pies próbuje sie sam wykurowac i ma tzw. spaczony smak czy jakos tam) . Był strasznie chudy a teraz jest prawie norma ( waży ok 70 kg, czyli z lekką niedowagą jak na jego wzrost i budowę) ; zamiast indyka zawsze można np kurczaka albo wołowinę... BYLE BEZ TŁUSZCZU
w stanie ostrym był bardzo podatny na nieżyty jelitowe; zaczynało się zwyczajnie od trzustki, potem wsadzał paszczę nie tam gdzie trzeba i prawie na okrągło sraczuszki... Ile to nocy przechodzilismy razem:) Dlatego dostawał ludzki nifuroksazyd ( długa kuracja niestety) , ale lepszy był w stosowaniu enterol ( 1-2 kapsułki załatwiały problem) czy teraz stoperan...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sajtka'] Był strasznie chudy a teraz jest prawie norma ( waży ok 70 kg, czyli z lekką niedowagą jak na jego wzrost i budowę) ;



czy teraz stoperan...[/quote]

:crazyeye:.... 70 kg i jeszcze z niedowaga ? ? ? ho ho ho ..... ! Piekny pies !


Ja polecam tez na biegunki TANINAL - naprawde swietny i skuteczny.

Link to comment
Share on other sites

Boni który jest u mnie na dt, też ma zwnt. dostaje kreon (zamiennie lipancea) do każdego posiłku - łacznie ok 60000 jednostek w ciągu dnia. Z karmy dostaje (je trzy razy dziennie) hillsa i/d.
Kupy uformowane, ale olbrzymie i 4-5 razy dziennie...
A jak to wygląda u waszych psów.

Boni ważył 21 kilo jest dorosłym samcem ON.

Link to comment
Share on other sites

Dokladnie tak samo !
Moja Kasia tez dostawala Kreon ( jest u mnie w DT juz od stycznia 2007 ). W miedzyczasie tez Essentiale Forte. A na poczatku jeszcze Raphacholin, bo miala potwornie obrzmiala watrobe !
Teraz dostaje sucha karme Royal Canin Intestinal - 4 razy dziennie, w tym jedna taka porcje lacze z makaronem lub ryzem na przemian , a do tego dodaje gotowana marchew ( robie to w celu zapoznawania Kasi organizmu z innymi rodzajami pozywienia ).
Daje jej tez niewielkie ilosci innych suchych pokarmow - po kilka chrupek moich zdrowych psic ( np. Purina Activ ).
Kasia dostaje tez gotowane kosci z zupy - z karczku lub schabu.
Kupy byly kiedys straszne :shake:... wodniste i bardzo czeste... natychmiast po kazdym posilku i pomiedzy nimi dodatkowo.
Teraz Kasi kupy sa zwykle 2 x dziennie, czasami 3 x.
Konsystencja w pzewadze bardzo dobra ( normalna ). Czasami, ale rzadko juz zdarza sie rzadsza.
Wtedy podaje lek p.biegunkowy - TANINAL.
Ale mimo to nie sa to kupy zdrowego psa..... maja specyficzny zapach kwasu ( przypominajacy wymiociny ) i barwe jasna.

Przymierzamy sie do zrobienia Kasi testu TLI - to badanie krwi mowiace szczeolowo o chorobie trzustki.
Na jego podstawie bedzie mozna stwierdzic odpowiednie leki i mamy nadzieje, ze i da sie to jakos pokonac.....
Takie testy robi Klinika we Wroclawiu i w Bielsku B.
Krew do badania jest wysylana do Niemiec.

Link to comment
Share on other sites

od ponad 2 lat w zasadzie nie muszę ani stale ani sporadycznie nawet podawać Kreonu ( choć w domu jest zawsze jakby co)a tylko daję gotowane miesko z ryżem oraz Oliver'sa; kupa maksymalnie 2 razy dziennie, nieduża , acz grubiutka, fajnie pofałdowana ( jak ktos ma psa z trzustką, to wie ile znaczy fajny balasek zamiast tej smrodliwej mazi ze sluzem itp); ostatni raz sraczuszkę miał... nie pamiętam kiedy , choć sporadycznie nieładną kupę miewa od czasu do czasu ( wtedy nie dostaje białego sera)
moja siostra [I]ludzki lekarz specjalista [/I]mówiła, że na trzustkę u ludzi w zasadzie nie ma żadnych lekarstw tylko ważna jest wysokobiałkowa dieta ( no chyba że jakies osłonowe wątroby itp) więc nie wiadomo czy te szczegółowe badania były by takie konieczne ( co dalej z tą wiedzą zrobić???)
i faktycznie: porcje daję dwa razy dziennie ( a nie raz, bo by też miał kłopoty ze strawieniem ilosci) a poza tym dosc czesto były w uzyciu espumisan oraz no-spa, bo przy tych problemach często miewał wzdęcia i silne bóle brzucha... to przynosiło w miarę szybko ulgę; a kreon zaczełam stosować jak tylko się pojawił a aptekach, dobierając dawkę " na oko" tzn w miarę potrzeby( maksymalnie dostawał 2 kapsułki po 10 000 jedn.)przy niezadowoleniu wetki, bo ona chciała mu dawań niemiecką pankreatynę lub cos podobnego, co znajdowalam nienaruszone w kupie:); stan zaostrzenia objawów dosć latwo poznać po zachowaniu: dyszenie, rzadkie kupy , przykulona postawa

Link to comment
Share on other sites

[quote name='beka']to znaczy że teraz juz nie dostaje enzymów??
tylko rc intestinal?[/quote]

Dokladnie. Juz od prawie pol roku nie daje Kreonu ani innych lekow.
Jedynie czasami, przy luzniejszej kupie, daje Taninal - to lek p.biegunkowy.
I , jak pisalam, suchy RC w 4 porcjach w ciagu dnia.
A do tego po troszeczke daje i inne pokarmy normalne : makaron, ryz, gotowana marchew i buraki, gotowane kosci, czasami surowa kurza lapke ( ale rzadko ), bialy ser chudy, gotowana lub surowa rybe.
Kasia jest tak wszystkozerna, ze co bym nie dala, to lyka w 2 sekundy.
Po prostu ucze jej organizm wszystkiego, co jest pokarmem.
Kiedys lekarz wet. powiedzial, ze byc moze i taka sytuacja, ze pies karmiony od szczeniaka jedynie np. suchym chlebem z woda, nie potrafi przetrawic niczego innego, bo po prostu jego organizm tego nie zna.....
Moze i tak jest :roll:..... wiec ucze Kasi organizm na nowo.

Kiedys tez slyszalam, jak pani doktor Suminska w programie o zwierzetach odpowiadala na pytania telewidzow.
I bylo jedno pytanie takie :
" Czy to prawda, ze psy nie moga jesc ziemniakow, bo ich nie przetrawi ?"
Ona odpowiedziala, ze : " To nie jest prawda. Jesli sie psu zacznie sie podawac ziemniaki, to jego organizm , ktory ich do tej pory nie zna, nauczy sie z nimi postepowac - czyli bedzie je w koncu tolerowal i trawil. "
No coz ...... ja tez wiec probuje ......:roll:


[quote name='sajtka'] kupa maksymalnie 2 razy dziennie, nieduża , acz grubiutka, fajnie pofałdowana ( jak ktos ma psa z trzustką, to wie ile znaczy fajny balasek zamiast tej smrodliwej mazi ze sluzem itp);


więc nie wiadomo czy te szczegółowe badania były by takie konieczne ( co dalej z tą wiedzą zrobić???)


stan zaostrzenia objawów dosć latwo poznać po zachowaniu: dyszenie, rzadkie kupy , przykulona postawa[/quote]

Oj :lol:, ja to doskonale rozumiem ! To niesamowite, jak sie mozna cieszyc z ladnej psiej kupy :lol: :evil_lol:.


Sama nie wiem, po co te badania dadza, ale .... jak pisalam, wszystkiego probuje.... kto wie .... :roll:?

Na bole brzuszka ( nie tylko w przypadku Kasi ale i innych moich psiakow ) , mam wyprobowana metode bezlekowa.
Nalewam do sloika ( wielkosc zalezna od gabarytow psiaka ) goracej wody.
Zawijam go w sciereczke ( zeby nie oparzyc psiaka ) i masuje brzuszek ruchami okreznymi przez 20-30 minut.
Metoda SKUTECZNA w 100 % ! ! !
Przy struciach z bolesnoscia brzuszka.

Link to comment
Share on other sites

ja też Walka masowałam po brzuszku ( przec. do ruchu wsk. zegara) ale czasem były takie długie noce , że sam nie chciał się układać na boku tylko się kulił ( utrudniony dostęp do brzuszka ) i szybciej było dać nospę.. Ja mam jeszcze taki drobny problem, że pies ma b.głęboką klatkę piersiową i przy piciu wody bardzo się zapowietrza ( nawet nie powinien pic zaraz po jedzeniu), więc może dlatego szłam [I]na łatwiznę[/I] z tymi odgazowaniami....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...