Jump to content
Dogomania

Zaktualizowany wzorzec australian silky terriera


Recommended Posts

[B]AUSTRALIJSKI SILKY TERIER[/B]
(Australian Silky Terrier)


[B]Pochodzenie:[/B] Australia
[B]Data publikacji obowiązującego wzorca:[/B] 19.04.2005
[B]Użytkowanie:[/B] terier.
[B]Klasyfikacja FCI:[/B] grupa 3 teriery
sekcja 2 teriery miniaturowe (do towarzystwa)
Próby pracy nie są wymagane.


[B]WYGLĄD OGÓLNY:[/B]
Pies zwartej budowy, raczej niskonożny, o średniej długości tułowia, wysmukłej
sylwetce. Dostatecznie przy tym silny by polować i zabijać domowe gryzonie. Do czego był używany. Jedwabista, prosta sierść z przedziałkiem biegnącym wzdłuż ciała stanowi dopełnienie obrazu i sprawia, że odnosimy wrażenie iż pies jest wypielęgnowany.


[B]USPOSOBIENIE/CHARAKTER:[/B]
Ma typowe dla teriera cechy, jest pełen temperamentu, odważny i żywotny.


[B]GŁOWA:[/B]
Średniej długości, kufa jest nieco krótsza od mózgoczaszki. Głowa powinna być mocna, charakterystyczna dla teriera, umiarkowanie szeroka między uszami.


Mózgoczaszka płaska, nie wysklepiona między oczami, z jedwabistą, delikatną w
dotyku czuprynką, która nie opada na oczy (długa sierść, opadająca na kufę i policzki jest wysoce niepożądana).


[B]Trzewioczaszka:[/B]


Trufla nosowa czarna.
Wargi cienkie, ściśle przylegające.
[B]Uzębienie[/B]: szczęka i żuchwa mocne. Zęby regularnie rozstawione, nie ściśnięte. Siekacze szczęki ściśle przykrywają siekacze żuchwy tworząc zgryz nożycowy.
[B]Oczy[/B] powinny być małe, owalne, nigdy okrągłe, ani wyłupiaste, jak najciemniejsze. Ich wyraz jest żywy, inteligentny.


[B]Uszy[/B] małe, w kształcie litery „V”. Małżowina winna być cienka. Są osadzone na szczycie czaszki, wyprostowane, nie obrośnięte długą sierścią.


[B]SZYJA:[/B]
Średniej długości, zgrabna, z lekkim łukiem, harmonijnie wtapia się w łopatki. Jest
okryta długą, jedwabistą sierścią.


[B]TUŁÓW:[/B]
Umiarkowanie długi w porównaniu z wysokością psa mierzoną w kłębie.
[B]Górna linia [/B]w postawie i akcji zawsze prosta. Poważną wadą jest wysklepienie, bądź zapadnięcie.
[B]Lędźwie[/B] silne.
[B]Klatka piersiowa[/B] umiarkowanej szerokości i głębokości. Żebra dobrze wysklepione, sięgające ku mocnym lędźwiom.
[B]OGON:[/B]


Zwykle jest kopiowany, wysoko osadzony, noszony do góry, ale nie „wesoło”. Nie może być na nim frędzli.


Ogon niekopiowany: trzy pierwsze kręgi powinny być noszone prosto, lub lekko zagięte, ale nie zakręcone nad grzbietem. Ogon nie może być zwinięty. Jego długość pasuje do sylwetki psa.


Ogon kopiowany, jest taki jak naturalny. Tak skrócony, jak i naturalny ogon nie mogą mieć frędzli.


[B]KOŃCZYNY:[/B]


[B]Kończyny przednie [/B]o delikatnym obrysie, okrągłej (w przekroju poprzecznym) kości. Proste, dobrze ustawione pod tułowiem, bez oznak słabości w nadgarstkach.
[B]Łopatki[/B] smukłe, wyraźnie pochylone ku tyłowi. Tworzą odpowiedni kąt z ramionami i ściśle przylegają do żeber.
[B]Łokcie[/B] nie są skierowane ani do wewnątrz, ani na zewnątrz.


[B]Kończyny tylne:[/B]
[B]Uda[/B] dobrze rozwinięte.
[B]Stawy kolanowe[/B] dobrze kątowane.
[B]Stawy skokowe[/B] odpowiednio kątowane. Oglądane od tyłu powinny być nisko położone i równoległe.
[B]Łapy [/B]małe, kocie, o jędrnych opuszkach i zwartych palcach. Pazury czarne lub bardzo ciemne.


[B]RUCH:[/B]


Swobodny, ale nie luźny w łopatkach i łokciach. Łapy i śródręcza nie powinny kierować się ani do wewnątrz, ani na zewnątrz. Kończyny tylne dają mocny impuls, wypchnięcie, dzięki elastyczności stawów kolanowych i skokowych. Oglądane od tyłu nie powinny być zanadto rozstawione, ani wąskie.


[B]OKRYWA WŁOSOWA:[/B]
[B]Włos[/B] winien być gładki, delikatny, błyszczący i jedwabisty. Takiej długości, by nie krępować ruchów psa. [B]Pod tułowiem ma być widoczny prześwit.[/B] Tak przednie, jak i tylne łapy nie są porośnięte długą sierścią.


[B]Umaszczenie:[/B] wszystkie odcienie niebieskie z płowym podpalaniem są uznawane.
Bardziej ceni się intensywne odcienie i wyraźnie odgraniczone podpalania. Srebrna i
biała maść są niedopuszczalne. Błękitna sierść na ogonie powinna być bardzo ciemna.
Pożądane jest, by czuprynka była błękitno-srebrna lub płowa.
Kolor błękitny i podpalanie są następująco rozmieszczone: podpalanie wokół nasady
uszu, na kufie i bokach policzków, błękit od nasady głowy po koniuszek ogona. Na
przednich kończynach błękitne umaszczenie sięga nadgarstka, na tylnych stawów
skokowych. Podpalanie na przednich kończynach jest do nadgarstków, a na tylnych
stopniowo schodzi od kolan, przez stawy skokowe do łap. Podpalanie występuje też
wokół odbytu.
Błękitna maść ma być czysta, bez płowych lub brązowych nalotów. Podpalanie jest także czyste, bez czerwonego przesiania. Dopuszcza się maść czarną u szczeniąt, jednak od 18 miesiąca życia pies powinien być już błękitny.


[B]WZROST I WAGA:[/B]
[B]Wysokość w kłębie:[/B] dla samca ok. 23- 26 cm. Suki są nieco mniejsze.
Waga jest proporcjonalna do wzrostu.


[B]WADY:[/B]
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i
oceniane w zależności od ich stopnia.
[B]Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub odchylenia psychiczne powinny być[/B]
[B]dyskwalifikowane[/B].


[B]UWAGA:[/B]
[B]Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.[/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[quote name='Martach1']
[B]Umaszczenie:[/B]
Bardziej ceni się intensywne odcienie i wyraźnie odgraniczone podpalania. Srebrna i
biała maść są niedopuszczalne. [/quote]

Jak to srebrna maść niedopuszczalna? :lying:
Kiedy ja właśnie najbardziej w silkach upodobałam sobie ich błękitną ( a nie stalową jak u yorków) okrywę włosową! :sadCyber:

A teraz hodowcy mają od tego odbiegać?!:zly7:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote]która nie opada na oczy (długa sierść, opadająca na kufę i policzki jest wysoce niepożądana).[/quote]znaczy sie, ze trzeba im przyciac te wloski nad oczami na krotkie, czy moga byc takie jak do tej pory - dlugie z przedzialkiem przez co nie opadaja na oczy, a sa po bokach glowy?

[quote][B]Pod tułowiem ma być widoczny prześwit.[/B][/quote]hmm... czyli wlos nie do ziemi? czy tez robi mi sie jakis naturalny przeswit jak chodzi bo wlos ma byc nie za gesty? :hmmmm:


i jeszcze bardzo bym prosila jakby mi ktos mogl udostepnic zdjecia wytrymowanych lap i kufy silka w dobrej rozdzielczosci. bo kompletnie nie wiem jak sie za to trymowanie zabrac. a nie chce go za bardzo 'wygolic' bo niestety mojemu wlosy rosna bardzo, ale to bardzo wolno :shake:


jeszcze jedno mi sie przypomnialo: mam wrazenie, ze mojemu silkowi wycieraja sie wlosy na szyji :-( szelek oczywiscie nie nosi, chodzi w specjalnej obrozce dla yorkow (takiej ze skorki, dwustronnie zaszywanej, itp. ktora wlasnie ma zapobiegac wycieraniu sie wlosa) i nie mam pojecia co zrobic :mad: szczescie w nieszczesciu, ze jest to w tym miejscu, gdzie doskonale zaslania to ringowka, ale... moze ktos ma jakas dobra rade?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...