Jump to content
Dogomania

Zakup psa na zasadach hodowlanych...


Recommended Posts

[quote name='GPooLCLD']a jak to wyglada w sprawach ogloszeniowych. Jezeli hodowca chce wydac psa na zasadach hodowlanych to pisze taka informacje np. na swojej stronie internetowej czy na ewentualnych ogloszeniach? Czy powinno sie pytac czy nie jest zainteresowany przekazaniem psa na zasadach hodowlanych?[/quote]

Jeżeli nie ma na stronie internetowej to zapytaj się jak będziesz kontaktować się z daną hodowlą :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Okamia']Jeżeli nie ma na stronie internetowej to zapytaj się jak będziesz kontaktować się z daną hodowlą :cool3:[/QUOTE]

dzieki za odpowiedz. to pytanie było teoretyczne, poniewaz jak przegladam strony hodowli to nie spotkalam sie nigdy z taka informacja.

Jeszcze chcialabym zapytać czy czesto hodowca decyduje sie na wydanie pieska na zasadach hodowlanych, czy raczej tylko pod warunkiem, ze szczenie jest wybitnie obiecujace?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GPooLCLD']dzieki za odpowiedz. to pytanie było teoretyczne, poniewaz jak przegladam strony hodowli to nie spotkalam sie nigdy z taka informacja.

Jeszcze chcialabym zapytać czy czesto hodowca decyduje sie na wydanie pieska na zasadach hodowlanych, czy raczej tylko pod warunkiem, ze szczenie jest wybitnie obiecujace?[/quote]
Raczej tylko kiedy szczenie jest obiecujące ;) ja spotkałam się z tym niedawno w jednej hodowli na ich stronce ;)

Link to comment
Share on other sites

ja tez jakis czas temu spotkalam sie w ogloszeniach z taka informacja i zaciekawiło mnie to, w jaki sposob podejmowana jest taka decyzja (tzn czy to tak odgórnie właścieciel zadecyduje czy własnie objawi sie obiecujace szczenie).

Wychodzi też na to ze raczej taka informacja pojawia sie na stronie po narodzinach wybitnie obiecujacego szczeniaka.

Link to comment
Share on other sites

W pełni zgadzam się z poprzedniczkami. Oddać najlepszego szczeniaka z miotu na prawach hodowlanych można tylko naprawdę zaufanej osobie. Takiej co do której ma się pewność, że umowa będzie respektowana, umie zadbać o psa, wystawiać, odchowa miot, nie zrobi przekrętu przy kryciu. Czasami trudno znaleźć odpowiednią osobę a jeśli się kogoś takiego ma to skarb dla hodowcy.

Już ktoś tu pisał, że prawa hodowlane są dla hodowców a nie dla kogoś kto chce psa za darmo.

Znam przypadek suczki oddanej na prawach. Wszystko cacy ale suczka ma tylko hodowlankę i pokryta została pieskiem z sąsiedztwa (z uprawnieniami). Niby w porządku ale chyba nie całkiem o to hodowczyni chodziło.

Link to comment
Share on other sites

Pytajac nie chodzilo mi o osoby z "łapanki", które chcą pieska za darmo. Głównie interesował mnie proceder takiego oglasznia
. Natrafiłam na taka informacje na serwerze aukcyjnym, pozniej z ciekawosci szukalam na stronach hodowli, az postanowilam napisac tutaj.

jestem na etapie zakladania hodowli, a scislej importu psow, dlatego chcialam zapytac przyszlosciowo, doswiadczonych ludzi jak to wyglada w praktyce (tj. oglaszanie, czy oddajemy szczenie wybitnie obiecujace, czy tez przyjmujemy ze przykładowo co drugi miot jedno szczenie bedzie wydane na zasadach hodowlanych. )

Nie ukrywam, że wolalabym przekazac psa na zasach hodowlanych i kontrolowac jego rozwoj, warunki zycia, czy tez decydowac racjonalnie o jego przyszlosci, stad wlasnie moje pytania.


Han Sharn jeszcze mam pytanie co do Twojej wypowiedzi, jakie sa konsekwencje nie dotrzymania umowy na podstawie ktorej pies jest przekazany? Tzn. jezeli jak w Twoim przykladzie suka zostala pokryta psem z sasiedztwa, czy w takiej sytuacji hodowca zawsze moze odbrac psa? Czy konsekwencje spisuje sie w umowie indywidualnie?

Link to comment
Share on other sites

Czyli spisuje umowe pod siebie ze tak to okresle.

Teraz mi troche namieszalo w glowie to oglaszanie, wkoncu niewiadomo kto moze na nie odpowiedziec. Sprawdze dom, wszystko super , a potem ... Jako zabezpieczenie pozostaje na szczescie ta umowa, rzecz jasne - pisemna.
Mam jeszcze czas cale szczescie.

Dziekuje za wyjasnienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='kensei']Witam|! Ja mam jeszcze kilka pytań:

1. A co jeśli suka nie zdobędzie uprawnień hodowlanych? Np. nie zaliczy wystaw ze względu na wadę która nie jest zależna od opiekuna?

2. Co jeżeli suka okaże się bezpłodna?[/quote]

1.hodowca oddaje na warunek szczenie bez wad,ktore najlepiej rokuje wystawowo/hodowlanie
2.na to chyba nikt nie ma wplywu:roll: Ale to chyba zadko sie zdarza tak naprawde

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kensei']Witam|! Ja mam jeszcze kilka pytań:

1. A co jeśli suka nie zdobędzie uprawnień hodowlanych? Np. nie zaliczy wystaw ze względu na wadę która nie jest zależna od opiekuna?

2. Co jeżeli suka okaże się bezpłodna?[/quote]

Zwykle na układzie oddaje się szczenie doskonale zapowiadające się.
Oddałam cztery suki na prawach hodowlanych i w umowach miałam zapis o obowiązku możliwości zrobienia Championatu Młodzieźy i Polski.:razz:
Ale szczenię rośnie i może wszystko się zdarzyc, np zgryz się przestawi, albo zęby nie wyrosną, zostanie stwierdzona dysplazja...Przyjęło się, że w takim przypadku hodowca daje następnego psa i umowa przechodzi na niego. Wszystko trzeba omówic z przyszłym opiekunem psa, czy zależy mu na psie, czy psie hodowlanym i uwzględnic w umowie pisemnej, oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kensei']Witam|! Ja mam jeszcze kilka pytań:

1. A co jeśli suka nie zdobędzie uprawnień hodowlanych? Np. nie zaliczy wystaw ze względu na wadę która nie jest zależna od opiekuna?

2. Co jeżeli suka okaże się bezpłodna?[/quote]


Rozwiązanie tych wątpliwości masz w paragrafie 7 w umowie, która jest na stronie [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Witam wszystkich! A co sie dzieje z przydomkiem? Kiedy biorę suczkę na warunkach hodowlanych to jej pierwszy miot(w zależności od umowy) jest pod przydomkiem hodowcy od którego ją wezme. A kolejne?? kiedy pies jest już moją własnością(zgodnie z umową) to moge założyc własną hodowle i miec swój przydomek?? jak to jest?? Czy muszę by członkiem ZK żeby wziąc pod opiekę sukę na warunkach hodowlanych??
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

Wniosek o przydomek hodowlany możesz złożyć w każdym momencie, nie jest wymagane do tego posiadanie suki hodowlanej, musisz być natomiast członkiem ZPwP, co jest oczywiste. Pomimo posiadania swojego przydomka, jeżeli suka jeszcze nie jest w Twojej hodowli, pierwszy miot wydasz pod przydomkiem tamtego hodowcy.

Choć stosuje się tu różne wybiegi. Jeżeli Twój przydomek to np. Mastifland (sorki, że użyłem swojego, ale tak mi wpadło do głowy), a suka pochodzi z hodowli o przydomku np. "z Puszczy", możesz szczenięta ponazywać: ARIS MASTIFLAND z Puszczy, ALMA MASTIFLAND z Puszczy, AGORA MASTIFLAND z Puszczy... gdzie Mastifland będzie w tym miocie elementam imienia każdego szczenięcia, a w następnych miotach już samodzielną nazwą hodowli.

Odpowiedź na drugą część: Nie, nie musisz być członkiem ZKwP, żeby wziąć sukę na war. hodowlanych. W regulaminie ZKwP nie ma takiego wymogu, bo to jest umowa pomiędzy hodowcą a Tobą - związek nie ma tu nic do gadania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszka']Czy muszę by członkiem ZK żeby wziąc pod opiekę sukę na warunkach hodowlanych?? [/quote]

nie, nie musisz być członkiem ZKwP, ale oczywistym jest, że po przyjęciu psa pod opiekę będziesz musiała się zarejestrować w Związku, chociażby ze względu na to, że staniesz się jego właścicielką. no chyba, że hodowca dający ci szczenię na warunku zarejestruje je również w swoim macierzystym oddziale, a ciebie poda jako współwłaściciela.
ale prędzej czy później i tak będziesz musiała się do Związku zapisać, bo w momencie gdy dany pies/suka spełnią warunki umowy przejdzie on/ona na twoją własność i wtedy chcąc się pokazywać dalej na wystawach będziesz musiała zgłaszać psa na swoje nazwisko.

możesz oczywiście zapisać się do związku kynologicznego w innym kraju jeśli nie chcesz być członkiem ZKwP ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...