Jump to content
Dogomania

wychodzenie i schodzenie ze schodow


bartek_yo

Recommended Posts

zakladam ten temat na weterynarii, bo jakby nie bylo, tu chodzi i zdrowie mojej suni. Mieszkam w bloku, na pierwszym pietrze, wiec wychodzenia po schodach nie ma duzo, ale zawsze to cos jest. Ona ma ponad 2 miechy, wiec jest jeszcze malutka, i po schodach ja wynosze i znosze po nich, ale ona juz chce isc !! Czy pozwolic jej?? to nie jest chyba zbyt bezpieczne, wiec narazie nie pozwalam. Kiedy juz bez ryzyka bedzie mogla schodzic i wychodzic po schodach ??

Link to comment
Share on other sites

mysle ze mozesz ja przyzwyczajac do schodzenia po schodach - na poczatku powoli zeby sie oswoila z wysokoscia i trudem

moja sunia od malego zaczela schodzic po schodach i to z 5-go pietra i robila to bardzo sprawnie, czasami ja nie moglam jej dogonic - zwlaszca jak bardzo jej sie chcialo siusiu

to jest moje zdanie ale moze ktos bardziej doswiadczony sie wypowie na ten temat

Link to comment
Share on other sites

Dysplazji i chorob stawow od chodzenia po schodach pies sie nie nabawi. Jesli genetycznie dysplazji nie ma to chocby biegal po schodach tam i z powrotem to nic mu nie bedzie. Jesli natomiast cos ze stawami jest nie tak ( czego nie mozna teraz u tak malego psa stwierdzic) to dodatkowe ich obciazanie nic dobrego nie przyniesie. Lepiej wiec na zimne dmuchac niz potem ( tfu, tfu odpukac) miec do siebie zal ze sie czegos nie chcialo robiic. Przynajmniej ja tak uwazam.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Absolutnie zgadzam się z Krystyną. Stwierdzenia typu "mój pies ____ i nic mu nie jest" (gdzie ____ można uzupełnić w sposób dowolny, np. "skakał i biegał po schodach od młodości", lub nawet "nigdy nie był szczepiony") działają na mnie jak płachta na byka, dlatego do tej pory nic nie odpowiedziałam - musiałam ochłonąć. Jak dany pies zareaguje na swoje środowisko to kwestia jego genetyki, szczegółów tego środowiska, a także przypadku - szczepiąc psy, czy też nie pozwalając im skakać jak są młode, staramy się ustawić je niejako "po odpowiedniej stronie" statystyk.

A szczegółowo, to ja bym radziła tak. Po pierwsze, wchodzenie po schodach w górę nie jest niebezpieczne dla stawów - tylko schodzenie na dół jest. Więc pozwalałabym psu na wspinaczkę. Po drugie, pierwsze piętro to niezbyt wysoko :wink: ; ja uczyłaby psa schodzić po schodach w sposób kontrolowany, nie skacząc na wariata, ale nie więcej jak, powiedzmy, raz na dzień z tego pierwszego piętra. Pozostałe razy bym na razie znosiła. Jak pies podrośnie i nauczy się schodzić spokojnie, to akurat będzie za ciężki na znoszenie i wtedy będzie mógł sam spokojnie schodzić za każdym razem.

Poza tym oczywiście uważałabym, żeby pies za bardzo nie skakał i podawałabym karmę dla szczeniąt ras dużych, która ma mniej białka, tłuszczu oraz wapnia niż normalna karma dla szczeniąt, tym sposobem starając się zapobiec zbyt szybkiemu wzrostu szczenięcia, co również zostało skorelowane z rozwojem dysplazji. Dodatkowo, karmy dla ras dużych często mają glukozaminę i siraczan chondroityny, co dodatkowo ma chronić stawy.

Link to comment
Share on other sites

moze zle sie wyrazilam - chodzilo mi o to zeby powoli pozwalac pieskowi pokonywac te przeszkode jaka sa schody, zeby stopniowo nauczyl sie sobie radzic i sie oswoil

ja tez tak robilam - najpierw kilka stopni w gore, potem w dol - po jakims czasie pol pietro az doszlysmy na sam dol z 5-go

Link to comment
Share on other sites

bartek_yo,

mam dla Ciebie jeszcze jedna rade odnosnie znoszenia / wnoszenia po schodach psa, tym razem w trosce o Twoj ... kregoslup :lol:

Pamietaj, zeby zawsze kucnac przed podniesieniem psa i podnosic go wstajac z przysiadu. Absolutnie nie zginac sie w pasie stojac na wyprostowanych nogach!

pozdrawiamy

Zeliika + Dakar (znoszony i wnoszony do konca 6 miesiaca, chyba ze wczesniej peknie mi zylka ) :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...

Witam, chciałabym odświeżyć temat i zapytać, bo nie padła tu taka odpowiedź: Kiedy bez ryzyka będzie można schodzić i wchodzić po schodach? Słyszałam, że po 1.5 roku. Mam szczeniaka Goldena. 7 miesięcy. Z hodowli. Rodzice wolni od dysplazji. Bardzo proszę o odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Cześć wszystkim. Trudno mi było znaleźć odpowiednie miejsce więc podepnę się tutaj z jednym pytaniem. Mianowicie, na jak długi spacer można zabrać 11 tygodniowego owczarka niemieckiego. Ktoś mi powiedział żeby na początku nie forsować szczeniaka zbyt mocno, ale ile to jest? Dziękuję każdemu, kto coś podpowie.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 15.10.2023 o 22:04, SHIRA-ON napisał:

Dziękuję każdemu, kto coś podpowie.

trzeba uwazac,zeby nie przeforsować dzieciaka,a jednoczesnie musi sie wyszaleć...trudno jest jednoznacznie wyznaczyć czas.Myślę,że kilka razy po około 40 minut,ale popytaj mądrzejszych. (weta,np.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...