Jump to content
Dogomania

Bieganie z psem


kurczaq6

Recommended Posts

pisze o normalnych onach a nie o kalekach;).
nie zauwazylam zeby moim po 10 godzinach latania przy owcach cos sie rozpadlo a zrobily ze 40 km na bank:diabloti: latajac non stop jak matoly przy stadzie 264 owiec.:cool1:.kirschentale tez sie nie porozpadaly na driebiezgi;).
nikt z chorym onem nie bedzie cwiczyl nawet AD.;).

Link to comment
Share on other sites

Napisalam, ze byla uzytkiem, bo nie wszyscy na forum musza to wiedziec. Co do biegania, to juz wspominalam, ze znacznie wydajniejszy i rowny bieg miala Nana (eksterierka dla niezorientowanych:eviltong:).

EDIT: Oooo, moj post przeskoczyl nad post Nutka. Hmmm, zowu dogo szaleje :-)

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co .. ja smiem przypuszczac, ze uzytki trzymaja sie lepiej jesli chodzi o stawy.
Bynajmiej z moich obserwacji ( uzytków ktore znam ) psów pracujacych na pełnych obrotach od małego w dniu przeswietlenia maja wszystko A ... a eksteriery ? trzeba sie niezle ograniczyc zeby te wyniki były A.
Przynajmiej tak jest z psmi ktore widuje na placu badź znam z okolicy.
Nie wiem moze mi sie wydaje, ale naprawde ... jak dla mnie linia uzytków jest mniej obciazana dysplazja, czemu ? bo wydaje mi sie, ze Ci co hoduja uzytki stawiaja na uzytkowosc wiec nie moga sobie pozwolic na hodowanie " na lewo" psa z dysplazja .. to nie miało by sensu .. a jak widac u eksterierów ma i .. no.
Tak mi sie wydaje ;)

Link to comment
Share on other sites

oj axusia nei bardzo;)zobacz jaki procent uzytkow niknie bez wiesci.:diabloti:
bez przesady.dysplazja jest genetyczna a nie liniowa.
nie ma tak prosto.uzytki maja tak samo problemy jak eksteriery.to taki mit zesa zdrowsze.genetyczne przypadlosci rasy dotycza calej populacji:cool1:.
niej ets tak zle ze stawami onow co widac na zestawieniu sv.oczywisce zdarza sie ze mimo kryc na zw zdarza sie dysplazja ciezka ale jest tego mniej niz np w hodowli nei na zw.generalnei nie da sie tego wyrzucic z rasy wiec zostaje tylko minimalizowanie.
natomiast krycie bez brania zw pod uwage to ci dopiero ruletka:evil_lol:.
generalniezadna linia nie jest wolnaani od dysplazji hd ani ed ani npzespolu konskiego ogona czy problemow z kregoslupem czy mielopatii on.:cool1:.byloby pieknie gdyby byl taki przepis:kupie osbie arbeita i bedzie zdrowiuski.hehehe.g... prawda.:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Mysle, ze Axusi chodzilo po prostu o to, ze hodowcy uzytkow bardziej dbaja o to, by nie rozmnazac psow obciazonych dysplazja, wiecej jest takich, co sie probleme przejmuje, mniej takich, ktorzy olewaja. Bo co moze robic uzytek z dysplazja? Niewiele. A eksterier...dalej moze biegac po ringu. Wiadomo, ze w obu liniach zdarzaja sie psy chore, ale dysplazja u uzytka przekresla go z jego uzytkowowsci, a u eksteriera jego "uzytkowosc" (ktora w wielu sytuacjach ogranicza sie do biegania po ringu) juz nie. Wiec hodowcom uzytkow mniej kalkuluje sie ryzykowac chorobe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saJo']Mysle, ze Axusi chodzilo po prostu o to, ze hodowcy uzytkow bardziej dbaja o to, by nie rozmnazac psow obciazonych dysplazja, wiecej jest takich, co sie probleme przejmuje, mniej takich, ktorzy olewaja. Bo co moze robic uzytek z dysplazja? Niewiele. A eksterier...dalej moze biegac po ringu. Wiadomo, ze w obu liniach zdarzaja sie psy chore, ale dysplazja u uzytka przekresla go z jego uzytkowowsci, a u eksteriera jego "uzytkowosc" (ktora w wielu sytuacjach ogranicza sie do biegania po ringu) juz nie. Wiec hodowcom uzytkow mniej kalkuluje sie ryzykowac chorobe.[/QUOTE]

Dokładnie o to mi chodziło.
Nie mowie, ze dysplazja nie ma miejsca u uzytków .. pewnie ma.
Na szczescie uzytkami jak narazie( choc znam juz 2 hodowle gdzie uzytek nic nie ma wspolnego z uzytkiem) zajmują sie w wiekszej czesci miłosnicy, a u eksterierów raczej rozmnazacze, ludzie poszukujacy zarobku i jacys tam hobbysci, ktorych jest jednak mało. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Dokładnie o to mi chodziło.
Nie mowie, ze dysplazja nie ma miejsca u uzytków .. pewnie ma.
Na szczescie uzytkami jak narazie( choc znam juz 2 hodowle gdzie uzytek nic nie ma wspolnego z uzytkiem) zajmują sie w wiekszej czesci miłosnicy, a u eksterierów raczej rozmnazacze, ludzie poszukujacy zarobku i jacys tam hobbysci, ktorych jest jednak mało. ;)[/quote]
Sajao ma racje pod tym względem że hodwcom użytków zależy bardziej na wyeliminowaniu dysplazji w swoich miotach niż hodowcon eksterierów z uwagi na wykonywaną prace w przyszłości ich szceniąt[generalizuję oczywiście] ale niestety w liniach użytkowych też bardzo często wśród znajomych ,przewodników użytków ta choroba nie omija i ich.

Link to comment
Share on other sites

kochani....z zasady nie pisze o nieuczciwosciach w hodowli piszac rzeczy ogolne.:cool1:.
normalnie kazdy zwraca uwage na zdrowie.przeciez to tak normalne jak oddychanie.czy ci od arbeitow czy ci od eksterierow przeciez hoduja psy rasy uzytkowej prawda?no to chyba norma jest dbanie o sprawnosc rasy.
odstepstwa od tej normy to zupelnie inny temat.:razz:

Link to comment
Share on other sites

jesli mowa o wyliczeniach procentowych to musimy brac pod uwage cala populacje czy to eksterierow czy uzytkow bo inaczej wynik bedzie zaklamany ! to tak z matematycznego punktu widzenia :razz:
takie stwierdzenie ze "znam wiecej eksterierow niz uzytkow " juz mi podpadajaco dla wyniku wyglada, poniewaz w statystyce czym wieksza liczbe danej populacji badamy tym wynik jest blizszy prawdzie !

Link to comment
Share on other sites

[LEFT]a no chyba saJo ze to pisanie o tym co nam sie wydaje:evil_lol:.no to co innego.:cool3:.
obiektywne badania populacji zrobilo sv.
a wg moich obserwacji arbeity maja wieksze problemy z kregoslupem oraz kontuzjami przodu:diabloti:.
jest dostepna tabelka sv z badaniami populacji on i stanem hd.jet ona w pelni udokumentowana i jabym sie wystrzegala podziale onow na te zdrowsze uzytki i te bardziej dysplastyczne eksteriery.:roll:.
kazdemu hodowcy podniesie takie gadanie cisnienie.zwlaszcza na duzym publicznym forum co takie teksty niesie pod strzeche a nie jest to prawda.tylko prywatne obserwacje wycinka populacji.
moge podac przyklady mnostwa uzytkow[rowniez startujacych]ktore maja dysplazje.
ktos wzamian da mi przyklad jakiejs ilosci eksterierow ktore zna z dysplazja...itd:lol:
takie mnie sie wydaje to moze byc krzywdzace tak mowie cichutko ;).[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam.
Chcialabym dowiedziec sie jak "dawkowac" spacery szczeniakowi?
Ile mozna przejsc z 2-miesiecznym (i potem starszym) donkiem? Sama zaliczam spacer, a raczej marsz dookola jeziora 8 km. Jak dawkowac szczeniakowi takie marsze, zeby mu nie zaszkodzic? O bieganiu napisane jest wiele, a ja nie biegam tylko maszeruje.
Dziekuje za wszelka pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...