Jump to content
Dogomania

Badanie w kierunku syndromu Fanconiego


Ypsylon

Recommended Posts

[quote name='basenjifiona']Cieszę się, że świadomość rośnie w rasie i chęć zgłębienia zdrowia w rasie :Dog_run:, Memsahib chyba już wiem Kim jesteś i pozdrawiam serdecznie :ylsuper::klacz:[/quote]


Krzysztof, Ty to chyba wszystkich znasz...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 210
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[COLOR=black][FONT=Verdana]ktoś usilnie odgrzebuje tematy z 2005 roku... [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Niewiedza jest najgorszą rzeczą w życiu. Według mnie nie ma się, czego bać, najwyżej mamy w Polsce nosicieli.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Są już przebadane psy, ale i takie, których dzieci są przebadane, więc nawet, jeśli sami hodowcy nie zrobią badań, to powoli pojawi nam się pełen obraz polskich hodowli. Już szczeniaczki kryte jednym z Aboters mają wykazane nosicielstwo. [patrz Czechy], ale to jest tylko nosicielstwo...Nie ma się czego bać, a oszczędzać na pewno nie wolno... chcąc prowadzić dobrą hodowlę.[/FONT][/COLOR]
Chyba, że ktoś ma przyjemność w upajaniu się nieświadomością, która może doprowadzić do śmierci małego bezbronnego psa.
Ponieważ są przypadki śmierci basenji na SF tym bardziej należy dołożyć wszelkiej staranności by choć zdawać sobie sprawę, którym psem nie kryć danej suki, tu bez wiedzy szczęście i natura niewiele pomogą.

Link to comment
Share on other sites

gmk, widzę że niektórzy hodowcy niedośc, że nie robią badań, to jeszcze uważają to za cnotę. faktycznie temat odgrzebany, po to by po latach błysnąc ignorancją...
ale wszyscy zamilkli i chyba tylko my tu piszemy :-)
ale jak nie reagowac, jak się czyta taką rewelację jak wczorajsza...

pozdrowienia
memsahib

Link to comment
Share on other sites

przepraszam, mam mało czasu na net, moja ukochana Alexa jest bardzo chora... :(
ale wracając do tematu! czy osoby nie badające swoich psów zdają sobie sprawę, że skojarzenie na przykład dwóch nosicieli to prawdopodobieństwo i to duże, że część szczeniąt może urodzić się "zakażona" ?? owszem, te zakażone nigdy nie muszą zachorować, ALE... uważam, że lepiej chuchać na zimne o ile jest taka możliwość...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ypsylon']przepraszam, mam mało czasu na net, moja ukochana Alexa jest bardzo chora... :(
ale wracając do tematu! czy osoby nie badające swoich psów zdają sobie sprawę, że skojarzenie na przykład dwóch nosicieli to prawdopodobieństwo i to duże, że część szczeniąt może urodzić się "zakażona" ?? owszem, te zakażone nigdy nie muszą zachorować, ALE... uważam, że lepiej chuchać na zimne o ile jest taka możliwość...[/quote]

.... zawsze będą ignoranci tylko czy w tym przypadku warto? - Nie, na pewno nie :shake:
Iza, a kto to jest Alexa ? współczuję

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ypsylon']przepraszam, mam mało czasu na net, moja ukochana Alexa jest bardzo chora... :(
ale wracając do tematu! czy osoby nie badające swoich psów zdają sobie sprawę, że skojarzenie na przykład dwóch nosicieli to prawdopodobieństwo i to duże, że część szczeniąt może urodzić się "zakażona" ?? owszem, te zakażone nigdy nie muszą zachorować, ALE... uważam, że lepiej chuchać na zimne o ile jest taka możliwość...[/quote]

Ja też współczuję, czy można Ci jakoś pomóc?

Pozdrawiam
memsahib

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basenjifiona'].... zawsze będą ignoranci tylko czy w tym przypadku warto? - Nie, na pewno nie :shake:
[B][I]absolutnie nie warto!!! przecież to chodzi o zdrowie psów... o ich życie...[/I][/B]

Iza, a kto to jest Alexa ? współczuję
[B][I]to Always & Forever Ypsylon...[/I][/B]
[/quote]

memsahib - nie umiem podwójnie cytować, tępak ze mnie :/
nie, już nie można, ale dziękuję... :placz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

[COLOR=black]Kolejne wyniki testów basenji żyjących w Polsce[/COLOR]


[B][COLOR=royalblue]1.BUMBALA BAHATI LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]2.COOL AND THE GANG MOVIE STAR LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]3.DOMINO DANCING PRINCE LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]4.ACHAKA DONBASENJI [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]5.NORA EKADO [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]6.I AM NOT AN ANGEL YSPYLON [sunia] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]7.IT`S RAINING MAN YPSYLON [pies] CR[/COLOR][/B]
[COLOR=#4169e1][B]8.BAAGNA FREE TRADER [piesek] CL[/B][/COLOR]
[B][COLOR=#4169e1]9.HERHOR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]10.BALTAZAR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]11.Bi BAHATIKA LOANGO [pies] CR[/COLOR][/B]

[COLOR=black]Niedługo następne wyniki, ale już po tych widać jak ważne jest przeprowadzanie testów.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gmk'][COLOR=black]Kolejne wyniki testów basenji żyjących w Polsce[/COLOR]


[B][COLOR=royalblue]1.BUMBALA BAHATI LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]2.COOL AND THE GANG MOVIE STAR LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]3.DOMINO DANCING PRINCE LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]4.ACHAKA DONBASENJI [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]5.NORA EKADO [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]6.I AM NOT AN ANGEL YSPYLON [sunia] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]7.IT`S RAINING MAN YPSYLON [pies] CR[/COLOR][/B]
[COLOR=#4169e1][B]8.BAAGNA FREE TRADER [piesek] CL[/B][/COLOR]
[B][COLOR=#4169e1]9.HERHOR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]10.BALTAZAR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]11.Bi BAHATIKA LOANGO [pies] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]12. Bulldobas MISSING LINK [sunia] CR[/COLOR][/B]

[COLOR=black]Niedługo następne wyniki, ale już po tych widać jak ważne jest przeprowadzanie testów.[/COLOR][/quote]

Zaktualizowane

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black]Lista przebadanych basenji, żyjących w Polsce[/COLOR]
Na niebiesko psy, na różowo sunie

[B][COLOR=royalblue]1.BUMBALA BAHATI LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]2.COOL AND THE GANG MOVIE STAR LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]3.DOMINO DANCING PRINCE LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=darkorchid]4.ACHAKA DONBASENJI [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=darkorchid]5.NORA EKADO [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=darkorchid]6.I AM NOT AN ANGEL YSPYLON [sunia] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]7.IT`S RAINING MAN YPSYLON [pies] CR[/COLOR][/B]
[COLOR=#4169e1][B]8.BAAGNA FREE TRADER [piesek] CL[/B][/COLOR]
[B][COLOR=#4169e1]9.HERHOR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]10.BALTAZAR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]11.Bi BAHATIKA LOANGO [pies] CR[/COLOR][/B]
[COLOR=darkorchid][B]12. BULLDOBAS MISSING LINK [sunia] CR[/B]
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[Fakt- suczkę kupiłam ja i to mój problem, i moja obawa, a nie hodowcy,
jeśli ewentualnie poniosę z tego tytułu stratę emocjonalną.]


memsahib

Jako hodowca czuję się urażona tymi słowami.Mimo moich licznych prób nawiązania kontaktu i dowiedzenia się jak rozwija się Aminia,czy wszystko jest w porządku,właściciele nie odzywają się.Jest to jedyny psiak z miotu o którym prawie nic nie wiem,nie z mojej winy.Mam nadzieję,że to się zmieni i o rozwoju suni nie będę dowiadywać się od osób trzecich lub czwartych.
Jeszcze raz gratulacje w związku z udanym debiutem na wystawie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Buszki'][Fakt- suczkę kupiłam ja i to mój problem, i moja obawa, a nie hodowcy,
jeśli ewentualnie poniosę z tego tytułu stratę emocjonalną.]


memsahib

Jako hodowca czuję się urażona tymi słowami.Mimo moich licznych prób nawiązania kontaktu i dowiedzenia się jak rozwija się Aminia,czy wszystko jest w porządku,właściciele nie odzywają się.Jest to jedyny psiak z miotu o którym prawie nic nie wiem,nie z mojej winy.Mam nadzieję,że to się zmieni i o rozwoju suni nie będę dowiadywać się od osób trzecich lub czwartych.
Jeszcze raz gratulacje w związku z udanym debiutem na wystawie.[/quote]

Buszki, mam pytanie, czy przeczytałaś cytowany post w całości i ze zrozumieniem ?

Najważniejszy fragment postu memsahib brzmiał :

[quote name='memsahib']Dobry wieczór,
Ale nie tylko to, jest powodem zabrania przeze mnie głosu na forum. Otóż
b.zainteresowała mnie informacja o hodowlach wykonujących testy badające podatnośc basenji na choroby uwarunkowane genetycznie. Kupując moją suczkę niewiele wiedziałam nt. rasy basenji, tj.wzorca, psychiki i chorób, na które zapadają. W wyborze rasy kierowałam się względami estetycznymi, a szczeniaka pochodzeniem jego rodziców oraz renomą hodowli, z której się wywodzą.
W jednym z maili do tej hodowli pytałam, czy to są zdrowe psy i czy są obciążone chorobami genetycznymi. Jeśli tak, to jakimi. [B][COLOR=blue]Otrzymałam odpowiedź, cyt.(...)"Ale ponieważ nie ma obowiązku przeprowadzania takich badań, to nie wiemy dokładnie który psiak i na jaką chorobę zachoruje. Ja moje psiaki przebadałam .(...)."[/COLOR] [/B]Jednocześnie zostałam uspokojona, że psy rasy basenji są zdrowe, z apetytem. Jednym słowem nie trzeba się przejmowac.
Wracając, do tematu zdrowia, otóż nie wiem czy moja suczka nie jest obciążona genetycznie i czy nie zachoruje w ciągu kilku najblizszych lat. Fakt- suczkę kupiłam ja i to mój problem, i moja obawa, a nie hodowcy,
....
[COLOR=blue][B]Mam nadzieję, że mój post nie zostanie odebrany jako przejaw krytykanctwa, ale jako słowo w dobrej sprawie[/B][/COLOR].
Pozdrawiam wszystkich
memsahib[/quote]

Twoja odpowiedź brzmi jak masochizm albo ignorancja, obie wersje nie są adekwatne , a gratlulacje za wystawowy debiut w tym miejscu aż bolą.
Chyba że masz w ręku badania suni i jej partnera - rodziców Aminii.
Wtedy cytuję : "chapeaux bas!"

Link to comment
Share on other sites

Proszę by nikt nawet nie pomyślał że to jest "krucjata". Moje wypowiedzi na temat SF u basenji i konieczności badania psów dopuszczanych do hodowli wynikają z doświadczenia właściciela psa który zmarł z powodu tej właśnie choroby.

Poniżej ponownie podaję aktualną listę przebadanych, mieszkających w Polsce

Na niebiesko psy, na różowo sunie

[B][COLOR=royalblue]1.BUMBALA BAHATI LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]2.COOL AND THE GANG MOVIE STAR LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]3.DOMINO DANCING PRINCE LOANGO [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=darkorchid]4.ACHAKA DONBASENJI [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=darkorchid]5.NORA EKADO [sunia] CR[/COLOR][/B]
[B][COLOR=darkorchid]6.I AM NOT AN ANGEL YSPYLON [sunia] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=royalblue]7.IT`S RAINING MAN YPSYLON [pies] CR[/COLOR][/B]
[COLOR=#4169e1][B]8.BAAGNA FREE TRADER [piesek] CL[/B][/COLOR]
[B][COLOR=#4169e1]9.HERHOR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]10.BALTAZAR LIWANG [pies] CL[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#4169e1]11.Bi BAHATIKA LOANGO [pies] CR[/COLOR][/B]
[COLOR=darkorchid][B]12. BULLDOBAS MISSING LINK [sunia] CR[/B][/COLOR]

Jeśli ktoś tego nie rozumie to napiszę inaczej Przebadane psy są w Hodowli LIWANG, YPSYLON,NIRSE, LOANGO i u ALI NOWAK, na której przydomek hodowlany czekamy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Buszki']Jestem urażona konkretnie tym fragmentem(cytaty mnie nie dotyczą,bo nie ze mną były prowadzone te rozmowy).Jako hodowca chciałam wiedzieć jak rozwija się sunia,ale zostałam totalnie zignorowana.I tylko tyle.[/quote]


Teraz zaczynam rozumieć...
Ale to oznacza że jest gorzej niż myślałam.

Dziwnie to kiedy czyta się takie teksty jakby zaczerpnęte z materiałów zamieszczanych przeze mnie.
Cytuję :

"[URL="http://www.animalio.nazwa.pl/Vgroup/index.php?option=com_content&view=section&id=9&layout=blog&Itemid=80"][SIZE=2]Artykuły [/SIZE][/URL][SIZE=2]- [/SIZE][URL="http://www.animalio.nazwa.pl/Vgroup/index.php?option=com_content&view=category&id=52:o-rasach&layout=blog&Itemid=81"][SIZE=2]O rasach [/SIZE][/URL][SIZE=2]Wpisał Joanna Groszek-Szymańska [/SIZE][SIZE=2]Poniedziałek, 23. Marzec 2009 21:06 [/SIZE][B][SIZE=2]Basenji[/SIZE][/B]

[B][SIZE=2]....[/SIZE][/B]

[B][SIZE=2]Basenji to generalnie zdrowe psy, o bardzo dobrym apetycie, pełne witalności. Lecz mogą je dotknąć choroby oczu, stanów biodrowych, nerek oraz rzadziej schorzenia jelitowe, problemy z tarczycą, rzepką kolanową czy sercem. W niektórych krajach przed dopuszczeniem psa do hodowli należy wykonać obowiązkowe badania. [COLOR=red]W Polsce takiego obowiązku jeszcze nie ma. A szkoda... "[/COLOR][/SIZE][/B]
tekst pochodzi ze strony :[url=http://www.animalio.nazwa.pl/Vgroup/index.php?option=com_content&view=article&id=63:o-basenji&catid=52:o-rasach&Itemid=81]O basenji[/url]
SEKCJA V GRUPY ODDZIAŁU ŁODZKIEGO

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Buszki']Jestem urażona konkretnie tym fragmentem(cytaty mnie nie dotyczą,bo nie ze mną były prowadzone te rozmowy).Jako hodowca chciałam wiedzieć jak rozwija się sunia,ale zostałam totalnie zignorowana.I tylko tyle.[/quote]

Mam zwyczaj odnoszenia się do faktów, polemizowania z poglądami. Nie odpowiadam na insynuacje. Apeluję o mniej emocji negatywnych i myślenie pozytywne.

Poza tym, piesząc mój pierwszy post starałam się by był on wyważony. Proszę go czytac literalnie, bez własnych dopowiedzeń.

Pozdrawiam
memsahib

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Buszki']A tak jeszcze przy okazji.Aminia od urodzenia wychowywała się z kotami(o czy rozmawiałyśmy),więc nie powinno być problemu z kotem w domu.Jednak proponuję na próbę "pożyczyć" :razz: od kogoś kota i sprawdzić ich zachowanie w domu.[/quote]

Niestety, im jest starsza tym bardziej goni koty. Niczym ptaki i wiewiórki. Ma silny instynkt łowiecki, o czym wiesz ;) O kocie nie mam co marzyc.

Link to comment
Share on other sites

memsahib - to troszkę inaczej działa... widzę na podstawie swoich basenji ;) jeżeli wprowadzisz do domu maleństwo (czy to szczeniak czy kociak) nie powinno być problemów z akceptacją...
Jak chodzę na spacery ze swoimi albo na wystawach to gdyby mogły, to by zjadły każdego obcego zwierzaka (wyjątkiem u mnie jest Rybka i Cezar, które tylko się jeżą na grzbiecie), ale gdy ktoś nas odwiedzi z maluszkiem, albo ja jak mam szczeniaki i wniosę do pokoju dorosłych, to jest wąchanie, lizanie i pilnowanie dziecka... fakt, piszę o zachowaniu swoich basenji, tak naprawdę nie wiem, jak by zareagowała Twoja sunia. Ja bym na Twoim miejscu pokazała jej kiedyś szczeniaka/kociaka. Basenji są bardzo opiekuńcze, Twoja sunia nie powinna być aż takim wyjątkiem ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za post. Domyślam się, że się uśmiechnęłaś czytając mój.Moja basenji jest dla mnie wyjątkowa jedynie w sensie subiektywnym. Natomiast ciekawa jestem jakie masz doświadczenia odnośnie instynktu łownego, czy wszystkie Twoje psy mają tak samo silny. Jak zachowują się w otwartym terenie, swobodnie biegając. Czy jedne mają silniejszy, inne słabszy. Czy są różnice osobnicze w tym względzie. Jak to widzisz.

Pozdrawiam
memsahib

Link to comment
Share on other sites

Ja polecam drugie Basenji bo koty jednak się sprawdzają w mojej galerii a nawet prywatnych ciągle są koty i one są ....ale spotkanie jednak musi się odbyć bo moja żywa dziewczyna potrafi zwojować starsze osobniki i ciekawe jak w tym wypadku będzie ..puścimy je we trzy i zoabczymy , ktora tu pałeczkę przejmie :)

Link to comment
Share on other sites

memsahib - każdy pies to tak naprawdę osobny rozdział :) ale fakt, mają silny instynkt, jedne troszkę mniejszy, inne silniejszy... Cezar jest jeszcze młodziutki i głupiutki, akceptuje wszystkie zwięrzęta, a w parku na spacerze to tylko jak podejdzie jakiś nowy pies, wtedy ja widzę minę poddańczą (na zasadzie "o rany, ja tu tylko przyszedłem na chwilkę, nic mi nie rób"), ale dzielnie stoi, tylko jeży grzbiet - póki co, ptaki ani żadne koty go nie ruszają, po prostu spojrzy jak jakieś zobaczy i przechodzi na tym do porządku dziennego, na zasadzie "widocznie tak ma być"... Pepsi puszczona najbardziej zainteresowana jest wszelkimi śmieciami :angryy:, tylko na smyczy taka dzielna jest do innych psów... Rainy w sumie jest grzeczny, poleci za psem, ale tylko sprawdzi co i jak, i wraca, tylko na niego muszę uważać, bo jak już ma dość spaceru to wraca sam do domu - już nie raz goniłam za nim z innymi psami przypiętymi na smyczach :mad: Rybka jest najdziksza u mnie w stadzie, mogę ją puszczać tylko na zamkniętym terenie, spacery w parku odpadają. Niestety najgorszy na spacerach jest Bobo - ten się powścieka, a później to tylko się rozgląda - potrafi gdzieś, na drugim końcu parku zobaczyć małego psa, wtedy włącza mu się niedosłuch spacerowy, leci do psa, wytrzaska go i dopiero wraca do mnie :angryy:... to wszystko sprawiło, że chodzę z nimi do parku o 4 rano - wtedy mam cały park dla siebie i małe ryzyko, że spotkam kogoś na spacerze z psem (co nie zmienia faktu, że oczy wciąż mam naokoło głowy)... tylko Cezar pośród moich basenji nadaje się na spacery i zabawy z innymi pieskami i oby mu się to nie zmieniło...
się wzięłam i rozpisałam :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...