Jump to content
Dogomania

Proszę mi wytłumaczyć dlaczego jest tak duża różnica w wyglądzie?


Vogue

Recommended Posts

Witajcie ogórkomaniacy!!!
Zabieram tu głos pierwszy raz, choć incognito jestem od dawna.
(rasa bardzo mi sie podoba):loveu:
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego jest tak duża różnica w wyglądzie
Duni i Sprawki Goniwiatra.
Dunia wygląda na tym zdjeciu jak młódka:loveu:
Czy to sprawa genów, czy żywienia, czy jakiś innych czynników???

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem fachowcem ale wydaje mi sie ze to kwestia dwoch roznych linii .W Duni płynie rydzyński las , w tej lini spotkałam sie z kilkoma ogarami lzejszej budowy oraz wezsza głowa, po Duni w Krakowie sa dwa psy Bohun i Bogdanka i pomimo ze tata jest ogromny pies akurat te dwa łobuzy wdały sie w mamę. Mysle ze tu musimy siegnac do poczatku odradzania rasy, osobniki były zroznicowane , ja posiadam kilka zdjec niby pierwszych ogarów i były w typie Duni . Aktualnie Ogary kojarzone sa jako psy silne mocnej kosci ale sa psy i suczki lzejszej budowy tak jak moj pies. Dlatego powinnismy kojarzyc takie osobniki z przeciwienstwem tzn psem lub suka silniejsza w budowie aby wyposrodkowac rase, jednak zazwyczaj jest tak ze nie cały miot wyjdzie rowny czesc w typie ojca lub matki. Kiedys napewno dojdziemy dojedengo typu .Chociaz jakbys widział Dunie i mojego psa na zywo sa całkiem sobie rowni ale głowy maja w innym typie. Natomiast Dunia wcale nie jest taka mała:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vogue']
Sprawki Goniwiatra
[/quote]

Sprawki Goniwiatr ;)


fachowcem nie jestem, ale powiem tylko, że Sprawka mimio dobrego zywienia, zapewnionego ruchu na świezym powietrzu i miłosci w rodzinie - bardzo szybko się zestarzala...z roku na rok robi sie coraz bardziej siwa.
A Dunia wygląda faktycznie jak młodka, slicznie:loveu:

tez mi sie wydaje , ze jest to sprawa tego, ze dziewczyny są przedstawicielkami dwóch róznych linii.

Link to comment
Share on other sites

Myślę , że różnice w wyglądzie Duni i Sprawki wynikają nawet nie tyle z wielkości (choć pewnie drobniejszy pies jest postrzegany jako drobny), co z tego że Sprawka jest siwa na mordce...Bard też szybko osiwiał, chociaz jego brat jest zupełnie biały na pysku. Większość ogarów siwieje dość szybko..niestety. U niektórych pierwsze oznaki siwienia pojawiają się już w 4 roku życia. Mój przy siwiźnie jednak jest sprawy i chętny do ruchu, czasami nawet z mładzieńczymi zapędami , a ma prawie 10 lat.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ania W']Myślę , że różnice w wyglądzie Duni i Sprawki wynikają nawet nie tyle z wielkości (choć pewnie drobniejszy pies jest postrzegany jako drobny), co z tego że Sprawka jest siwa na mordce..[/quote]
[COLOR=blue]Wydaje mi się, że Puz pisała o innych liniach (innych genetycznie) a nie o wielkości. Nawet się kiedyś spotkałam z okresleniem ,,gen siwizny", który się kiedyś ,,w ogarach zaplątał". Dunia ma ojca Z Gończaków ale fakt- jest bardziej Z Rydzyńskiego Lasu. Gończaki poprawiły jej maść (Tajga jest żółtawa a nie cynamonowa jak Dunia) ale za to rozjaśniły oko (Tajga ma bardzo ciermne oczy). Dunia jest drobniejszej kości (np niż Harmonia) i tak to można okreslić (bo jest suką raczej rosłą- sporo ponad wzorzec-czyli- nie należy do suk ,,postrzeganych jako drobne"). Dunia ma (ja to okreslam jako) ,,lisią kufę" i zupełnie inną głowę ( np zupełnie się nie fafluni) i ma zupełnie inne łapy (wąskie ,,palce"). [/COLOR]
[COLOR=blue]AniuW: Nic z tego, że Sprawka jest siwa na mordce ;) Taka jest i już (piękna z tą siwizną :loveu:) i Bard- podobnie :loveu: .[/COLOR]
[COLOR=blue]Myślę, że tutaj decydują geny (mieszanka genów) i natura ,,zawiniła". Zresztą niech się Hania wypowie...chociaż ona nie lubi określenia ,,linie hodowlane" ale ja nie znam lepszego określenia ;) [/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem, że one w ogóle bardzo się różnią od siebie i wiem , że to wszystko przez rodziców ;-) (zarówno umaszczenie jaki i budowa).
Chodzi o to , że psy siwe nawet jeżeli mają 6-7 lat postrzegane są jako stare. Nie ważne jak to się wydaje nam urocze (ja tez czuję duży sentyment do psich dziadków i babć). Dochodzi do tego jeszcze drobniejsza budowa i stąd moim zdaniem takie różnice w postrzeganiu Sówki i Duni.
Tu nawet nie chodzi o wysokość bo Bard też w górnej granicy wzrostu i długo miał taki młodzieżowy wygląd dopóki...nie zaczął siwieć.
Podsumowujac " Wszystkie ogary nasze są! " :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...