Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Ag@tA

Obróżka dla spaniela

Recommended Posts

Otóż moja 5m-c spanielka strasznie ciągnie. Na razie chodzi na zwykłej ,skórzanej obrózce, ale miałam zamiar zmienić ją na łańcuszek zaciskowy. Jednak w sklepie zoologicznym dowiedziałam sie, że łańcuszek nie jest odpowiedni dla spanieli, gdyż wyrywa sierść z karku. Sprzedawca poradził mi zamiast łańcuszka kolczatkę. Nie wiem czy kolczatka to dobry pomysł :roll: . Z tego co się dowiedziałam w tym sklepie wynika, że gdy pies ma kolczatkę to przy szrpnięciu smyczą go to kłuje a nie boli. Co wy o tym sądzicie??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sądzę, że ani łańcuszek, ani kolczatka nie są rozwiązaniem na problem ciągnącego na smyczy psa. Psa trzeba po prostu nauczyć chodzić na smyczy tak, żeby nie ciągnął. W tym celu polecam szkolenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam ONke dlugowlosa i na pewno ci moge powiedziec ze dla twojego spanielka nie bedzie dobra kolczatka, obroza zaciskowa lepsza ale nia tez trzeba umiec sie poslugiwac, bo inaczej mozesz psu zrobic krzywde. A moze sprobuj szelki, mojej Hadze pomaga szkoleniu owsze, ale na szelkach chodzi zdecydowanie lepiej

Pozdr

Monika z Cortina i Haga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boze !!! czemu ludzie wciskaja taka ciemnote ze kolczatka nie boli :evil:

moj kuzyn mowi : zobacz jak ladnie chodzi jak jej kolczatke zaloze, a ja mu powiedzialem, ze jakbym ja mu zalozyl taka sama, to tez by ladnie chodzil :evilbat: . Dlatego uwazam, ze sama kolczatka nie zalatwi sprawy, zlikwiduje skutek, ale nie przyczyne... :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szczerze mówiąc i tak nie zamierzałam zakłada jej kolczatki, a po tym co m napisaliście to już całkowicie !! A co z tymi szelkami? Dlaczego psy mniej siągną na szelkach niż na obroży czy ktoś się orientuje??
Po pierwsze, nie wszyscy się z tym zgadzają :wink: . Szelki powstrzymują psa w inny sposób, niż obroża, więc właścicielowi może się wydawać, że pies ciągnie mniej, podczas gdy w rzeczywistości ciągnie tak samo, albo więcej. Dlatego np. psy zaprzęgowe ciągną zaprzęgi w specjalnych szelkach, a nie w obroży. To samo z weight pulling.

Jak nauczysz psa chodzić na luźnej smyczy, to nie będzie miało znaczenia, czy chodzi w szelkach, czy w obroży.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z moich obserwacji wynika, że na smyczy ciągną zazwyczaj psy, które swojego właściciela mają w momencie spaceru w... głębokim poważaniu. :roll: Nie interesuje ich ani to, gdzie właściciel jest, a już tym bardziej to, gdzie chce iść...

Świetny sposób zaproponował autor książki "Mój pies świadczy o mnie". Cel: nauczyć psa zwracania na siebie uwagi na spacerze (a w konsekwencji - nie ciągnięcia). Otóż idziemy z psem (najlepiej, aby miał na sobie odpowiednio założony łańcuszek zaciskowy - smycz 1.20m skórzana), trzymamy go przy swojej lewej nodze. Prawą ręką trzymamy koniec smyczy, lewą ją tylko podtrzymujemy. Idziemy prosto, po czy robimy NAGŁY ZWROT w prawo. NIE CIĄGNIEMY PSA, tylko pozwalamy, aby SMYCZ SAMA SIĘ NAPIĘŁA i w naturalny sposób szarpnęła psa. Dalej idziemy prosto. Chwilkę przed skręceniem mówimy wyraźnie "równaj!", po czym - skręt. Poza "równaj" nie mówimy do psa nic. Robimy zwroty nie tylko w prawo - należy również przecinać psu drogę (dobrze, jeśli nawet lekko uderzy się o nogi właściciela!), robić skręty o 180st., podbiegać... Najważniesze, aby pies zrozumiał, że TRZEBA ZWRACAĆ UWAGĘ NA PANA, BO INACZEJ WLEZIE MI POD ŁAPY. :wink:

Początkowo trening taki należy wykonywać na dużym, niezaludnionym polu. Pies musi się maksymalnie skupić na właścicielu, a i właściciel będzie mógł wygodnie robić "zwody", nie wpadając przy tym w przechodzniów.

Gdy idziemy z psem po chodniku i zacznie on ciągnąć, NIE WYKONUJEMY TYPOWEJ KOREKTY (czyli szarpnięcie smyczą), a jedynie odwracamy się na pięcie (pies musi iść po lewej stronie) i zaczynami iść w przeciwnym kierunku.

Mam nadzieję, że w miarę jasno wszystko wyjaśniłam. Jeśli nie, to pytać! :D

Gwarantuję, że po paru takich lekcjach psiur zacznie zwracać większą uwagę na to, gdzie jesteś TY, a nie pachnąca kępka trawki :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...