Jump to content
Dogomania

Obróżka dla spaniela


Ag@tA

Recommended Posts

Otóż moja 5m-c spanielka strasznie ciągnie. Na razie chodzi na zwykłej ,skórzanej obrózce, ale miałam zamiar zmienić ją na łańcuszek zaciskowy. Jednak w sklepie zoologicznym dowiedziałam sie, że łańcuszek nie jest odpowiedni dla spanieli, gdyż wyrywa sierść z karku. Sprzedawca poradził mi zamiast łańcuszka kolczatkę. Nie wiem czy kolczatka to dobry pomysł :roll: . Z tego co się dowiedziałam w tym sklepie wynika, że gdy pies ma kolczatkę to przy szrpnięciu smyczą go to kłuje a nie boli. Co wy o tym sądzicie??

Link to comment
Share on other sites

Mam ONke dlugowlosa i na pewno ci moge powiedziec ze dla twojego spanielka nie bedzie dobra kolczatka, obroza zaciskowa lepsza ale nia tez trzeba umiec sie poslugiwac, bo inaczej mozesz psu zrobic krzywde. A moze sprobuj szelki, mojej Hadze pomaga szkoleniu owsze, ale na szelkach chodzi zdecydowanie lepiej

Pozdr

Monika z Cortina i Haga

Link to comment
Share on other sites

Boze !!! czemu ludzie wciskaja taka ciemnote ze kolczatka nie boli :evil:

moj kuzyn mowi : zobacz jak ladnie chodzi jak jej kolczatke zaloze, a ja mu powiedzialem, ze jakbym ja mu zalozyl taka sama, to tez by ladnie chodzil :evilbat: . Dlatego uwazam, ze sama kolczatka nie zalatwi sprawy, zlikwiduje skutek, ale nie przyczyne... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc i tak nie zamierzałam zakłada jej kolczatki, a po tym co m napisaliście to już całkowicie !! A co z tymi szelkami? Dlaczego psy mniej siągną na szelkach niż na obroży czy ktoś się orientuje??

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc i tak nie zamierzałam zakłada jej kolczatki, a po tym co m napisaliście to już całkowicie !! A co z tymi szelkami? Dlaczego psy mniej siągną na szelkach niż na obroży czy ktoś się orientuje??
Po pierwsze, nie wszyscy się z tym zgadzają :wink: . Szelki powstrzymują psa w inny sposób, niż obroża, więc właścicielowi może się wydawać, że pies ciągnie mniej, podczas gdy w rzeczywistości ciągnie tak samo, albo więcej. Dlatego np. psy zaprzęgowe ciągną zaprzęgi w specjalnych szelkach, a nie w obroży. To samo z weight pulling.

Jak nauczysz psa chodzić na luźnej smyczy, to nie będzie miało znaczenia, czy chodzi w szelkach, czy w obroży.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Z moich obserwacji wynika, że na smyczy ciągną zazwyczaj psy, które swojego właściciela mają w momencie spaceru w... głębokim poważaniu. :roll: Nie interesuje ich ani to, gdzie właściciel jest, a już tym bardziej to, gdzie chce iść...

Świetny sposób zaproponował autor książki "Mój pies świadczy o mnie". Cel: nauczyć psa zwracania na siebie uwagi na spacerze (a w konsekwencji - nie ciągnięcia). Otóż idziemy z psem (najlepiej, aby miał na sobie odpowiednio założony łańcuszek zaciskowy - smycz 1.20m skórzana), trzymamy go przy swojej lewej nodze. Prawą ręką trzymamy koniec smyczy, lewą ją tylko podtrzymujemy. Idziemy prosto, po czy robimy NAGŁY ZWROT w prawo. NIE CIĄGNIEMY PSA, tylko pozwalamy, aby SMYCZ SAMA SIĘ NAPIĘŁA i w naturalny sposób szarpnęła psa. Dalej idziemy prosto. Chwilkę przed skręceniem mówimy wyraźnie "równaj!", po czym - skręt. Poza "równaj" nie mówimy do psa nic. Robimy zwroty nie tylko w prawo - należy również przecinać psu drogę (dobrze, jeśli nawet lekko uderzy się o nogi właściciela!), robić skręty o 180st., podbiegać... Najważniesze, aby pies zrozumiał, że TRZEBA ZWRACAĆ UWAGĘ NA PANA, BO INACZEJ WLEZIE MI POD ŁAPY. :wink:

Początkowo trening taki należy wykonywać na dużym, niezaludnionym polu. Pies musi się maksymalnie skupić na właścicielu, a i właściciel będzie mógł wygodnie robić "zwody", nie wpadając przy tym w przechodzniów.

Gdy idziemy z psem po chodniku i zacznie on ciągnąć, NIE WYKONUJEMY TYPOWEJ KOREKTY (czyli szarpnięcie smyczą), a jedynie odwracamy się na pięcie (pies musi iść po lewej stronie) i zaczynami iść w przeciwnym kierunku.

Mam nadzieję, że w miarę jasno wszystko wyjaśniłam. Jeśli nie, to pytać! :D

Gwarantuję, że po paru takich lekcjach psiur zacznie zwracać większą uwagę na to, gdzie jesteś TY, a nie pachnąca kępka trawki :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...