Jump to content
Dogomania

Bikejoring, ciągniecie rowewru czy tez klasa VELO


Nat

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja uprawiam ten sport, uwazam, ze jest naprawde swietny!! Na zawodach 3 razy startowalam w tej klasie, niestety nie jest on jeszcze zaliczany do Pucharu Polski, ale mam nadzieje, ze juz niedlugo to sie stanie.

Wyglada to nastepujaco: potrzebny ci rower, linka(najlepiej amortyzator), szelki i pies:))) Pedalowac mozesz jak najbardziej, tylko ja np. przez pierwszy kilometr nie czuje w ogole ze pedaluje tak moja psina pedzi(mam ulubiona sunie do roweru- w tym nikt jej nie zastapi :))))

Na zawodach jest tylko jedno zastrzezenie, nie wolno wyprzedzac psa, nie mozesz go ciagnac kiedy nie ma sily biec, pies ma biec przed toba lub ewentualnie obok-ale wtedy nie ciagnie.

Do roweru psa musisz przyzwycajac powoli, ja zaczynam z kazdym pieskiem gdy mial 6 mies. Tylko nie wolno go wtedy przeciazac tzn w zadnym wypadku nie moze ciebie ciagnac i nie wolno robic na poczatek zbyt dlugich tras, 2-3 km wystarcza.

Link to comment
Share on other sites

nie wiedziałem że jest taka dyscyplina :o wiedziałem tylko o bieganiu z linką mam pytanie jakie robisz trasy (ile kilometrów) i w jakim tempie z przygotowanym psem bo moje byłe psy i te które brałem na rower bardzo szybko padały (wymienie rasy które przy rowerze słabo wypadły owczarek niemiecki, spaniel ,kundel podobny do wyżla ,i mieszańce ala owcz niemieckie ) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Popek, no wiesz ja trenuje z huskimi. Wiadomo, ze sa one szybkie no i szybsze od ON-ow. Teraz trenuje tylko na wozku, a rower to tylko z najmlodszym i to w dodatku tata jezdzi(trasy ok 5 km). Na czasy mozesz popatrzec na mojej stronce(archiwum/zawody/ostrow(mialam tam 2 miejsce:))), zabrze, oborniki sl, morsko)

Link to comment
Share on other sites

Niedługo zamierzam zacząć startować z moją roczną dalmatynką w cani crossie (oprócz tego bierzemy udział w wystawach i tenujemy agility i posłuszeństwo). Chciałabym też wziąć udział w bikejoringu, ale nie wiem czy mogą w nim brać udział psy ras "nie północnych". Czy ktoś wie kiedy w tym roku (na terenie Polski i Czech) będą organizowane zawody cani cross i bikejoringu ? Pozdrawiamy, Ania i Salma

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja takze mam pytanko:

Bylam na Twojej stronie lima i...sie zainteresowalam. Z Baca biegam przy rowerze rekreacyjnie nie wiedzialam ze cos takiego istnieje. Dziennie ptrafimy przebiec naprawde daleko. Sek w tym ze Baca to border collie i nie wiem czy moge startowac z takim psem. Uprzaz mam, rower naturalnie tez. Nie mam linki nie wiem gdzie taka kupic. Aha czy aby startowac trzeba byc w jakims klubie???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sory, ze tak pozno odp, ale wczoraj wrocilam z wakacji. Z borderem mozesz startowac, ale tylko na zawodach organizowanych przez POZSSPZ czyli federacje, ktora do stasrtow dopuszcza psy roznych ras, takze bez rodowodu. Amorek mozesz kupic na zawodach lub przez neta, u mnie na stronie jest pare adresow sklepow.

Nie musisz nalezec do zadnego klubu, zeby startowac.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mam prosbe do ludzi znajacych sie co nieco :D ..a wiec czy mozecie mi podeslac lub jakiegos linka podac, albo ksiazki tytul ( cokolwiek ) gdzie moglabym sie dowiedziec cos wiecej o bikejoringu ( ale od strony technicznej, chodzi mi o przerobki roweru linki itp ) z gory thx :))))

Link to comment
Share on other sites

Witam, jestem tu po raz pierwszy i wypadałoby się przedstawić : wszystkie interesujące Was fakty znajdziecie na stronie mojego psiaka:

http://www.nik-tamajeko.home.pl/. Chciałbym się wypowiedzieć na temat jazdy na rowerze i biegnącego psa przy rowerze. Jest to częsta forma aktywnej rozrywki, którą uprawiam z moim psem. Co do sprzętu to oczywiście nie jest to nic nadzwyczajnego: uprząż, linka z amortyzatorem, rower. Korzystamy nie tylko z dróg polnych ale również z ulic w mieście i poza miastem. Pies zawsze jest z lewej strony roweru ( tak go przyzwyczaiłem ), nie boi się jadących samochodów ani z tyłu ani z przodu, zajmujemy razem tyle miejsca co maluch ale zdarza się, że jakiś czub trąbi tak jakby zobaczył UFO. Nawet mieliśmy przypadek ( na początku ), że zatrzymała nas policja, która przez 15 min próbowała mnie przekonać, że łamię prawo prowadząc tak psa. Skończyło się na tym, że następnego dnia zjawiłem się na komendzie policji ze skargą na w/w policjantów, że zakłucili nam aktywny wypoczynek ( zostałem przeproszony przez kierownika ruchu ). Tak prawo jest po naszej stronie, możecie jeździć z psem biegnącym po lewej stronie roweru nawet w mieście czy poza miastem na drodze asfaltowej. Co do biegnącego psa, na początku każdej wyprawy Gordon biegnie jak oszalały i w zasadzie mnie ciągnie przez jakieś 3 km, później daje sobie luz i biegnie przy rowerze na wysokości przedniego koła. Średnia prędkość ( mam licznik) z jaką pokonujemy trasę to 15 kmh, a ta najwyższa osiągana to 30 kmh. Jeżeli chodzi o długość trasy to średnio 10 km, raz za jednym podejściem Gordon pokonał 34 km.

Link to comment
Share on other sites

Moje psy zawsze biegna przed roweem, nigdy obok:) A co do asfaltu to ja mialabym male watpliwosci. Dla psich opuszek bieg w szybkim tempie po asfalcie nie jest najlepszym wyjsciem.... (kiedys wzielam jednego z moich psow na taka asfaltowa "przejazdzke" i w polowie drogi po prostu sie przrazilam, pies mial cale przednie lapy we krwi). Asfalt nie jest tez zreszta dobry dla stawow, twarda powierzchnia nie amortyzuje tak ciala jak np droga lesna.... to tyle na razie:))

Link to comment
Share on other sites

Co do asfaltu: nigdy nie zdarzyło się aby Gordonowi coś działo sie z opuszkami po takim biegu ( raz miał przecięty opuszek ale zdarzyło się to w zimie na lodzie ), myślę że jest to kwestia treningu i przyzwyczajenia ( możnaby porównać to do pewnych jeżdźców konnych, którzy strzemiono metalowe trzymają pomiędzy 1 a 2 palcem u stopy, po pewnym czasie miejsce to rogowacieje i staje się tak twarde, że nie odczuwają bólu ). Pozatym gdy jesteśmy na spokojnieszym terenie wydłużam Gordonowi linkę, ma wtedy wybór, lewa lub prawa strona na poboczu, wybiera lewą stronę. Na poboczu zdarzają się różne rzeczy np. ostre kamienie, szkło itp., na bocznych drogach też jest nieciekawie, ludziska wywożą gruz i inne śmieci, tak jest w moich okolicach, a lasy to w zasadzie poligon wojskowy ( Drawski poligon ) więc chcemy jeszcze pożyć. Zapewniam wszystkich, że opuszki Gordona są w dobrym jak nie doskonałym stanie.

Linkę ( z amortyzatorem ) mocuję do przedniej części ramy, rurki w którą wchodzi kierownica. Jest to bardzo bezpieczne miejsce, nie polecam mocowania bezpośrednio do kierownicy czy ramy, możliwość przewrócenia roweru i jeszcze ważna sprawa: siodełko powinno być na takiej wysokości aby cały czas w razie potrzeby mieć kontakt stopami ( swobodny ) z podłożem.

Link to comment
Share on other sites

Nik, ale ja nadal nie rozumiem dlaczego gordon biegnie z boku?? Nie ciagnie Cie? Czy moze od poczatku uczyles go nie ciagniecia? U mnie jest tak, ze psy biegna z przodu, a amorek jest non-stop naciagniety.

Czy Ty od poczatku(tj.juz od domu) masz sam asfalt? Moze po prostu twoj pies nie osiaga zadnych wielkich predkosci (piszesz ze biegnie obok roweru), czyli nie zapiera sie moco o podloze= nie ma poobcieranych poduszek. Moje na poczatku, tak jak i potem biegna strasznie szybko, takze ten nacisk na podloze jest wiekszy i wiekse sa mozliwosci obtarcia.

Link to comment
Share on other sites

Fair_Play - czy powinnam juz brac uprzaz na spacery i chwalic Aque za ciagniecie? Dzis skonczyla 5 miesiecy, od paru tygodni jezdza z nia na tej obrozy, ale po kilometrze juz przestaje ciagnac i biegnie z boku (pewnie dlatego ze niewygodnie jej na szyi). Czy niepotrzebne bedzie "przestawianie" do uprzezy na spacerach i chwalenie za ciagniecie mocne?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...