Jump to content
Dogomania

lęk przed ludźmi - jak pomóc Piratowi?


Piratka

Recommended Posts

Witajcie:)
Jakiś miesiąc temu znalazłam pieska. Małego kundelka ok. 4,5 letniego. Dawałam ogłoszenia i pytałam się w schronisku ale nikt mojego Pirata nie szuka. Piesek był chory i strasznie zaniedbany. Problem polega na tym, że boi się ludzi. Jeśli chodzi o mnie i narzeczonego to jest strasznie przymilny, skacze wariuje jak nas widzi i domaga sie pieszczot, ale jeżeli chce go poglaskac ktoś obcy paraliżuje się warczy i próbuje gryźć (nie ma górnych zębów więc może dlatego nie udało mu się nikogo ugryźć;))
Do nas do domu często przyjeżdżają dzieci i przychodzą znajomi, martwię się że psiak sie nimi stresuje i że może ze strachu kogoś ugryźć.
Macie jakieś pomysły na jak pomóc pieskowi żeby przestał bać się obcych?

Link to comment
Share on other sites

[quote]jeżeli chce go poglaskac ktoś obcy paraliżuje się warczy i próbuje gryźć (nie ma górnych zębów więc może dlatego nie udało mu się nikogo ugryźć;-))
[/quote]
Jeżeli Wasz piesek ma tak wielki strach przed obcymi ludźmi, niech do niego nie podchodzą i nie starają się go głaskać (szczególnie niech sie nad nim nie pochylają - wywoła to natychmiastową reakcje lękową u Pirata). Pirat nie jest do nich przekonany, podchodzenie więc do niego obcych ludzi i namolne "dobry-pieseczek-nie-bój-się-nic-ci-nie-zrobię" moze tylko pogłębic problem.
Zaczynajcie stopniowo oswajać Pirata z ludźmi. Niech na poczatku przechodzenie obok obcej osoby skojarzy mu się z czymś pozytywnym (pobawcie sie z psem, jezeli lubi zabawę lub nagrzdzajcie smakołykami - najsmaczniejszymi!;)); z tego, co zrozumiałam, Pirat boi się nawet, gdy się do niego podchodzi (tak?) - w takim razie za wcześnie na to, zeby ktos obcy zaczął go karmic z ręki. Po prostu oswajajcie go na razie z przebywaniem z obcymi ludźmi; gdy obok Was znajduje sie nieznana osoba - nic sie strasznego nie dzieje, jest dobrze, bezpiecznie, nikt się nad Piracikiem nie pochyla, nikt go nie "ugryzie" :p Tylko dostaje się jedzonko i zabawkę od włascicieli! ;)

Jezeli chodzi o znajomych i gości... Wystarczy uprzedzić, żeby psa nie głaskali i nie zaczepiali. Po drugie, zeby pies za bardzo sie nie stresował samą obecnoscią gosci, warto zaopatrzeć się w klatkę, w której pies będzie czuł sie bezpiecznie (wczesniej trzeba przyzwyczaic psa do tej klatki rzecz jasna;)) albo zajać czymś psa w tym czasie (na przykład dużą wędzoną kością) - niech siedzi w bezpiecznej odległości i sie zajmuje "swoimi sprawami".

Na razie to tyle, co przyszło mi do głowy ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dziękuje za odpowiedz:)
wczoraj wróciłam z wakacji i teraz dużym problemem jest to ze zaczął warczeć na mnie:( Jak wróciłam pierwszego dnia to wszystko było normalnie cieszył się jak głupi,długo leżał sobie koło mnie i sie bawiliśmy, ale dzisiaj rano nie mogłam go dotknąc bo warczał. Martwię się co zrobiłam nie tak, na wakacje musiałam jechać bo było już wcześniej wszystko ustalone.

Link to comment
Share on other sites

Psiak musi mieć jakieś złe doświadczenia z przeszłości, dlatego teraz bardzo boi się obcych ludzi. Najważniejsza w tym wypadku jest ogromna cierpliwość, nie uda Ci się nic osiągnąć w upływie tygodnia, ale nie martw się! Jeśli stopniowo będziesz przyzwyczajała psa do obcych ludzi, np. na spacerze i pokażesz mu, że obcy ludzie są dla niego całkowicie bezpieczni, to pies z czasem nabierze do nich zaufania. Spróbuj np. zaprosić gości (nie zbyt wielu, bo to niepotrzebnie zestresuje psa, ale 1 czy 2 osoby), ustal z nimi jak mają się zachowywać wobec psa. Od samego początku, jak tylko znajdą się w waszym mieszkaniu, powinni ignorować psa, omijać go i traktować jak powietrze. Dobrze by było, gdyby mieli ze sobą jakieś smakołyki dla pupila i przez cały czas trzymali je w ręce, nie pokazując Piratowi, że to dla niego. Na początku pies powinien bacznie obserwować gości, a potem okaże nimi zainteresowanie i sam podejdzie. Na początku najlepiej zaprosić przyjaciół, którzy przyjdą tylko po to, aby pomóc nam w oswajaniu pieska z obcymi ludźmi. Ważne bowiem jest, aby nie popełnić przy tym żadnego błędu i kiedy pies podejdzie z zainteresowaniem, nie zacząć go od razu głaskać, tylko na początek wystarczy obdarzyć go krótkim spojrzeniem. Potem "przypadkowo" zrzucić na podłogę psi smakołyk. Jeśli pies łapczywie rzuci się na niego i szybko wycofa z pola widzenia, to trzeba sięgnąć po kolejny smakołyk i trzymać go w ręce, bawiąc się nim i cicho przy tym nucić lub gwizdać, jeśli pies będzie obserwował go, ale nie odważy się podejść, to znów "upuścić smakołyk,tyle, że bliżej siebie itd., aż pies sam podejdzie i weźmie smakołyk, wtedy trzeba go w dalszym ciągu ignorować. Trzeba do tego podchodzić stopniowo i delikatnie. Pies w przeszłości mógł mieć złe doświadczenia z obcymi ludźmi, pewnie dlatego teraz tak bardzo się ich boi. Jeśli często gości, powinnaś przyzwyczaić do tego psa, jeśli zobaczy, że są dla niego bezpieczni, z czasem przyzwyczai się do nich. Życzę sukcesu!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...