Jump to content
Dogomania

Jaki pies japoński jest dla mnie?


matijas
 Share

Recommended Posts

Mój pierwszy post na forum :) Może zabrzmi to idiotycznie, ale od jakiegoś czasu mam hopla na punkcie Japonii. Samuraje, manga, te sprawy. Nawet zacząłem się uczyć japońskiego :) Już dawno myślałem o psie, ale studia nie pozwalały na to, teraz kiedy jestem już na swoim chciałbym zamieszkać z psem. Z racji swoich zainteresowań zwróciłem uwagę na psy z Japonii: akity i shiby. Odwiedzam forum od jakiegoś czasu i dowiedziałem się się że są jeszcze inne rasy z Japonii ainu, kai, kishu, shikoku nieszczególnie je jeszcze wszystkie rozróżniam :) Ponieważ decyzja o kupnie psa to decyzja na co najmniej 8 lat, nie chciałbym popełnić błędu. Czym te rasy się od siebie różnią? Jakie mają wymagania? Albo lepiej którą rasę najlepiej podpasywać pod moje warunki? Mieszkam w Warszawie, w bloku na osiedlu na 5 piętrze (kawalerka), mieszkam sam, goście bywają sporadycznie. Pracuję od 9 do 17 do pracy mam 20 minut samochodem, w weekendy zazwyczaj jeżdżę do rodziców do domu z ogrodem.

Kiedyś po pracy po prostu jeździłem rowerem teraz pewnie mógłbym spacerować z psem :) Z tego co widzę niedaleko mnie jest szkółka dla psów.

Która z ras byłaby dla mnie odpowiednia? A i gdzie najlepiej za przeproszeniem kupić takiego psiaka?

Link to comment
Share on other sites

kai, kishu od razu możesz sobie odpuścić bo w polsce nie ma ani jednego egzemplarza

shikoku miot w polsce był jeden i pewnie tanio nie było


ktrebor powinien coś więcej sensownego napisać, bo ma wiedze o wszystkich japońskich rasach.. ja tylko o akitach moge napisać, ale porównania do innych brak

Link to comment
Share on other sites

Z uwagi na fakt, że mieszkasz w kawalerce, a więc miejsca masz raczej mało, to proponował bym raczej którąś z mniejszych ras.
Do wyboru masz: hokkaido inu albo shiba inu.
Shiba jest mniejsza i dobrze znosi okresy samotności. Co do hokkaido to niestety niewiele Ci powiem, bo jestem właścicielem shiby, poza tym, że piesek ten jest większy niż shiba.
Pieska kupuj zawsze z dobrej hodowli i zawsze z rodowodem. Nie daj się wpuścić w kanał tak jak ja, że w końcu okazało się, że piesek jest bez papierów. Szczeniak shiba z dobrej hodowli i po dobrych rodzicach będzie kosztował 2000 -2500 zł. Drogo, ale naprawdę warto.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem właścicielką shiby inu , mieszkam w bloku, pracuję więc również nie ma mnie w domu ok. 8 godz. i mogę polecić z czystym sumieniem tę rasę. Oczywiście trzeba mieć świadomość wszystkich cech charakteru jakie posiada shiba, tzn. niezależność, czasem upór i skłonność do chadzania swoimi drogami ( czyt. charakterystykę rasy) ale plusem jest to, że bez problemu zostaje sam w domu,nie niszczy mebli, butów, a nawet mam wrażenie że czeka aż wyjdę do pracy ( oczywiście po uprzednim spacerze) żeby wreszcie pobyć sam i wyspać się gdy nikt się nie kręci po domu i mu nie przeszkadza. Poza tym, wielki plus: prawie nie szczeka, a zwłaszcza nie ujada z byle powodu jak inne psy. Jest opanowany, wesoły i pełen entuzjazmu ale nie nadpobudliwy. Dla mnie IDEAŁ i nie wyobrażam sobie innego pupila :multi: A dobrych hodowli jest kilka.

Link to comment
Share on other sites

Wbrew pozorom, akita być może także byłaby dobrym partnerem dla ciebie, gdyż nie należy do psów zbyt aktywnych, w domu generalnie śpi :)

Ale po kolei. Decydując się na psa japońskiego musisz być świadom jego wad.

To są szpice, psy pierwotne, mają niezależne charaktery, co oznacza, że pies nie będzie na każde twoje zawołanie i nie zawsze będzie ci okazywał swoje oddanie.

Psy ras japońskich wymagają starannego wychowania już od pierwszych tygodni, tak by w dorosłym życiu były psami nie sprawiającymi problemu w "miejskim" stylu życia.

Po pierwsze muszą być zaznajamiane z ludźmi by nie okazywać agresji wobec obcych osób (a pamiętaj, że definicja obcej osoby dla psa jest zgoła inna niż twoja - twoja mama która cię odwiedzi raz na pół roku może nie być zadowolona z tego, że pies na nią warczy i spogląda spode łba) i w sumie o wiele bardziej obcych psów.

Psy japońskie nie należą do ras kochających swoich współplemieńców, nie mają zbyt dobrze rozwiniętego zmysłu stadnego, żeby uniknąć problemów z dorosłym psem musisz intensywnie przyzwyczajać szczeniaka do różnych ras i różnych typów psich zachowań. Choć i tak być może będziesz skazany na spacery w kagańcu i na smyczy (wszystko zależeć będzie jak silny może być temperament psa).

Przy socjalizowaniu shiby pojawia się dodatkowo ten problem, że są one małe i często histerycznie reagują na wszystkie nowe rzeczy, człowiek musi się uodpornić na wrzask nieszczęśliwej shiby :)

Jeżeli należysz do osób lubiących porządek, pamiętaj, że psy japońskie to psy posiadające tzw. podszerstek (miękkie krótkie włosy, chroniące przed zimnem), który gubią dwa razy do roku. Wtedy włosy są wszędzie. W twoim piwie i na garniturach w których chodzisz do pracy. Dywany pokrywają się białym nalotem, a odkurzacz zapycha się tylko po jednym sprzątaniu.

Wszystkie psy japońskie służyły kiedyś do polowań, choć przyjmuje się, że shiby i akity utraciły już w pewnym stopniu swój hmm zmysł myśliwski. Co nie przeszkadza im oczywiście pieczołowicie tropić wszystkie interesujące ślady i rzucać się w pogoń za zwierzyną.

Z średnimi rasami japońskimi hokkaido, kai, kishu, shikoku może być większy problem, gdyż nadal w ojczyźnie są traktowane jako zwierzęta użytkowe i umiejętności myśliwskie są cechą celowo utrwalaną przez lokalnych hodowców. Tak więc te rasy mają większy temperament od shib czy akit.

U niektórych przedstawicieli ras japońskich może pojawić się nieprzyjemny zwyczaj oznaczania terytorium w domu. Przodują w tym zwłaszcza poddenerwowane samce.

Pamiętaj też, że drugim zadaniem psów japońskich była rola psa stróżującego. To doskonałe psy sprawdzające się na podwórku, kiedy informują o każdej niepokojącej jej sytuacji, gorzej w bloku gdy podniosą raban bo ktoś łomocze na klatce, albo dobiegają głosy pijaków z dworu. Wydaje mi się że suki są bardziej ciche od samców.

Psy japońskie to psy jednego Pana, bardzo silnie wiążą się z właścicielem choć czasem po nich tego nie widać (no może wyjątkiem jest hokkaido, które całym swoim jestestwem pokazuje swoją radość, bądź żal z rozstania).

Podsumowując wydaje mi się, że ze względu na gabaryty najbardziej odpowiednia będzie dla ciebie shiba, potem akita. A średnich szpiców japońskich ci nie polecam bo to wyspecjalizowane psy myśliwsko stróżujące, będą się marnowały w bloku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='matijas']Super dzięki za info, w jakiej cenie można nabyć szczeniaka tych ras? I czy zwracać uwagę na coś szczególnego w trakcie kupna? Albo może od razu... czy macie jakieś hodowle godne polecenia?[/quote]
Napisałem Ci, że shiba po dobrych rodzicach to wydatek ok. 2000 - 2500 zł.
Hodowli jest sporo:
[URL]http://www.tajgeta.republika.pl[/URL] - chyba powinny być jeszcze szczeniaki po SUNAMIE i GINKO Czech Jakobin
[URL]http://www.shiba.pl/SzczeniakiGaleria.htm[/URL]

Nawet jak nie będą mieli aktualnie szczeniąt, to zawsze dostaniesz namiar na inne hodowle gdzie psiaki mogą być.

Link to comment
Share on other sites

Tak bardzo dziękuję za tę informację, ale chodziło mi też o ceny psów także pozostałych ras? A masz może jakąś hodowlę godną polecenia, albo powiedzieć mi na co mam zwrócić uwagę pytając o szczeniaka?

Link to comment
Share on other sites

No linkownia, linkownią a mi bardziej zależało na takim osobistym poleceniu :) Że psy zdrowe fizycznie i psychicznie :) że nie mieszkają w klatkach i takie tam, tyle się naczytałem na forum jak mam wybrać hodowlę, że już zgłupiałem:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Co do wyboru rasy, to musisz sam zdecydować czy np. mała shiba czy duża akita. Ja miałam owczarka niemieckiego mieszkając w bloku, a mieszkanie mam chyba większe od kawalerki, i przyznam, że tak duży pies niestety przeszkadzał samymi swoimi gabarytami. Nawet miejsce na legowisko musi mieć odpowiednio większe. Dlatego teraz mam shibę :p . Jego rozmiary sprawdzają się zwłaszcza na spacerach gdy np. spieszę się do pracy i czas wracać ze spaceru, a "osiołek" akurat nie ma takiego zamiaru bo chce sobie postać i pokontemplować. Wtedy nie działa wołanie ani po dobroci ani na zachętę więc cóż robić, psa na ręce i do domu :cool3: Nie chcę się mądrzyć ale tylko z własnego doświadczenia doradzić. Co do zdrowia psa, to myślę, że kupując psa z papierami nie ma ryzyka, że coś będzie nie tak. A jeśli byś chciał shibę, to już wiesz jakiej hodowli nie wybierać. Pisał o tym chyba wcześniej właściciel Akiego.

Link to comment
Share on other sites

Hodowle, które podałem i te w linkowni to nie jest jakieś badziewie tylko naprawdę porządne hodowle.
Niestety musisz wykonać parę telefonów i dowiedzieć się czy są mała albo kiedy będą.
[B]Przestrzegam przed ofertami typu "shiba rodowodowa - tanio bo bez papierów" itp.[/B]
[B]Ze swojego doświadczenia wiem, że lepiej zapłacić 2 razy więcej za psa i mieć jasna sytuację niz potem wykonywać masę telefonów itd.
[/B]

Link to comment
Share on other sites

W Tajgeta są na dzień dzisiejszy szczenięta i to do wyboru i do koloru;):lol:
Dzieci Gienki i Bibiego /GINKO i SUNAMIE/ mają ponad tydzień,zaś dziesiejszej nocy na świat przyszły dzieci Joko i Brusa.Są pieski i suczki,są czerwone i czarne podpalane.Oba mioty warte grzechu:lol:-polecam.Aaaa,ceny nie znam,ale znając hodowczynię nie są z księżyca;)-można się dogadać!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shibomania']miałam na myśli tę hodowlę, z której pochodzi Aki :roll: Ta zdaje się powinna znależć się na czrnej liście i lepiej ją pominąć. Czyż nie :razz:[/quote]
Jasne!
Pomińmy tę wylęgarnię milczeniem!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shibomania']A przy okazji, co tam u Akiego? Kochany z niego łobuziak? :lol:[/quote]
Oj łobuziak z niego jest okropny:diabloti:;)
A po za tym to w tej chwili wszystko ok.
Było trochę problemów związanych ze zdrowiem, ale to już historia:multi:
W wolnej chwili zrobię mu parę fotek i wrzucę do odpowiedniego wątku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='matijas']Tak bardzo dziękuję za tę informację, ale chodziło mi też o ceny psów także pozostałych ras? A masz może jakąś hodowlę godną polecenia, albo powiedzieć mi na co mam zwrócić uwagę pytając o szczeniaka?[/QUOTE]

akita rodowodowa od 1200 do 3000.. najczęściej cena świadczy o jakości chociaż nie zawsze

polecać publicznie żadnych hodowli nie będę..

Link to comment
Share on other sites

Fotki zawsze porządane! Szczególnie shib ;) A co do zdrowia Akiego, to coś poważnego? Biedny shibuś :sad::sad: Dobrze,że już jest ok. Ale shibka tylko gdy jej coś dolega, to staje się bardzo przytulna i przylepna i można się naprzytulać za wszystkie czasy :multi: Przynajmniej za te gdy jest niedotykalska i ma gdzieś objawy czułości :shake:

Link to comment
Share on other sites

Problemy zdrowotne Akiego dotyczyły brzucha. Nie wiadomo dlaczego nagle zaczął wymiotować i mieć biegunkę. Brzuszek miał bardzo twardy. W usg i rtg nic konkretnego nie wyszło. Skończyło się na zastrzykach (antybiotyk + rozkurczowe + coś tam jeszcze) oraz kroplówkach. Wszystkie badania były w normie, posiewy krwi, moczu, kału i śliny też.
Wet powiedział, że może to być wskutek bardzo wczesnego odstawienie szczeniaka od mleka matki, czyli że najprawdopodobniej wina leży po stronie hodowli (a raczej wylęgarni Gamron z Łodzi).
Teraz wszystko jest już ok, ale Aki jest jednak chyba nieco mniejszy niż shiby w jego wieku.

Link to comment
Share on other sites

No szkoda,że tak cierpiał malutki :-( Ale za to pewnie jeszcze bardziej jest uwielbiany i kochany :lol: A jak dorośnie, to się okaże czy bardzo odstaje wielkością od normy. Ups. Odbiegliśmy od wątku głownego :p Ale każda okazja jest dobra do pogadania o swoich psiakach. Ciekawe na co zdecyduje się założyciel tego wątku :-? Może wkrótce się pochwali :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja to chyba jednak wolę żeby pies japoński był rudy :) czarny jakoś do mnie nie przemawia. Ale w sumie kolor to sprawa drugorzędna, ważne by pies miał w sobie to coś :) A wy jak wybraliście swoje psy? Czym się kierować przy wyborze szczeniaka?

Link to comment
Share on other sites

Właśnie o to "coś" mi również chodziło, dlatego też wybrałam shibę. To,że nie okazuje swego oddania, nie jest służalczy nie znaczy ,że nie jest oddany swemu panu (lub pani). Ja też zanim zdecydowałam się na psa, czytałam o różnych rasach. Gdy poczytałam o shibie i pooglądałam je na zdjęciach, a potem na wystawie psów, zapragnęłam mieć właśnie takiego "typka" :evil_lol: No i mam rudego psa moich marzeń :multi: Gdy oglądałam szczeniaczki u hodowcy od razu wybór padł na małego indywidualistę, który chadzał własnymi drogami. Lubię wyzwania. Gdy tylko mogł już opuscić swój rodzinny dom i matkę, czyli w ósmym tyg. życia zabralismy go do nowego domku. Od początku zajęłam się jego wychowaniem (pozytywnym na zasadzie nagradzania) Nawet wzięłam urlop "wychowawczy" żeby te pierwsze tygodnie być z nim jak najwięcej no i żeby nie zostawał sam w domu na początku. Zostawiałam go najpierw samego na krótko, potem coraz dłużej, a później zostawał już po osiem godz. Nigdy nie było problemu,żeby coś znizczył czy też płakał z tęsknoty. Owszem gdy wracam do domu radość jest ogromna. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to żeby szczeniak nie był lękliwy czy agresywny. Nie wiem czy wsród shib takie się zdarzają. Mój z całej trójki rodzeństwa był tym najbardziej skłonnym do dominacji ale to akurat mi się podobało. Zachował cechy shiby, a więc niezależność i "własne zdanie" ale udało mi się przekonać go, że warto słuchać poleceń swojej pani.

Link to comment
Share on other sites

Jak wybrać hodowlę i szczeniaka? O... Temat rzeka.

Jak słusznie zauważyli przedmówcy kupno szczeniaka przed wystawą, na bazarze, na giełdzie samochodowej, czy też nawet w mieszkaniu osoby sprzedającej psy (ale bez należycie udokumentowanego pochodzenia), nie jest rozsądne.

O założeniach akcji rasowy=rodowodowy nie będę się rozpisywał, bo można o tym przeczytać w tysiącach tematów na tym forum.

Załóżmy, że zdecydowałeś się na kupno psa z zarejestrowanej hodowli, który będzie posiadał wszystkie odpowiednie dokumenty. Jak dokonać wyboru pomiędzy hodowlami?

Po pierwsze hodowca powinien dbać by rozmnażane były wyłącznie zdrowe i "normalne psychicznie" zwierzęta. Część chorób występujących u psów japońskich ma podłoże genetyczne i odpowiednie badania rozmnażanych psów mogą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Mówię tu o dysplazji (ciężkie schorzenie stawów biodrowych i łokciowych, które w ekstremalnych przypadkach uniemożliwia chodzenie psom), chorobach oczu takich jak katarakta, PRA oraz pozostałych np. padaczka.

Możesz spotkać się z stwierdzeniem, że dysplazja może wystąpić u potomków dwóch zdrowych psów (które były przebadane z doskonałymi wynikami), więc badania są bezsensowne, gdyż nie udowadniają niczego. To opinia wynika z braku rozumienia genetyki, każdy żywy organizm dziedziczy pulę genów od wszystkich swoich przodków. Badania prowadzone w Szwecji przez Królewski Instytut Weterynaryjny, wykazały, że im więcej przodków przebadanych pod kątem dysplazji i wolnych od tego schorzenia, tym więcej spada szansa wystąpienia dysplazji u potomstwa. Przebadani i zdrowi rodzice, są ok, dodatkowo przebadani dziadkowie super.

Decydując się na psa poproś o wyniki prześwietleń stawów biodrowych i łokciowych - moim zdaniem akceptowane wyniki to A i B, ale są puryści, którzy uznają tylko wynik A.

Dodatkowo pamiętaj, że dysplazja jest chorobą na którą cierpią nie tylko duże psy takie jak akity (u dużych psów ta choroba po prostu może wcześniej się objawić ze względu na wagę psów). Dysplazja występuje także u shib, znane mi są przypadki z Polski - tak więc shiby powinny być również prześwietlane.

Psy Japońskie jak już wcześniej wspomniałem powinny posiadać także aktualne badania oczu, które stwierdzają, że nie wystąpiły u nich objawy katarakty i PRA.

Wątek zdrowego psa powiedzmy mamy zamknięty.

Teraz przejdźmy do jego normalności :)

Psy Japońskie to psy pierwotne, u których może wystąpić genetyczna lękliwość czy też agresja. Jeśli masz okazję pojechać do hodowcy przed kupnem (a warto - najlepiej podczas pierwszej wizyty nie brać kasy - by nie dokonać impulsywnego zakupu gdy zobaczysz szczeniaczka), poproś o możliwość zobaczenia rodziców (zazwyczaj jedynie suka jest osiągalna, w wielu przypadkach reproduktor jest spoza hodowli). Suka lękliwa, agresywna, niedotykalska nie jest dobrym wyborem, jej charakter może ci przedstawić jak będą w przyszłości zachowywać się szczenięta.

Psy zdrowe i normalne, przejdźmy teraz do najbardziej spornego punktu wyboru hodowcy, a mianowicie ETYKA HODOWCY.

Trudno ją jednoznacznie opisać, ale chodzi o to w jakich warunkach są trzymane psy i jaki jest do nich stosunek ich właściciela.

1. Klatki i kojce. W idealnym świecie psy jak w filmach disneya bawią się ładnie ze sobą i nie sprawiają problemów. W realnym świecie, a zwłaszcza w hodowli psów japońskich, które są wielkimi indywidualistami często zachodzi potrzeba separacji osobników, które się wyjątkowo nie znoszą. Tak więc widok klatki, czy kojca nie powinien cię wprowadzić w panikę. Jednak jeśli okazuje się, że wszystkie psy siedzą pozamykane w kojcach lub klatkach, a przyprowadzany do ciebie jest jeden - odpuść sobie tę hodowlę. Oczywiście może paść stwierdzenie, że psy na czas wizyty są zamknięte, bo mogą być agresywne wobec obcych - wtedy patrz punkt o normalności psów :) Idealna sytuacja to taka w której psy z hodowli kręcą się koło ciebie, a jeden czy dwa osobniki są odseparowane.

2. Rozmnażanie. Zgodnie z regulaminem ZKWP, suka hodowlana, może być rozmnażana do 8 roku życia. Raz w roku, przepisy nie mówią nic o odstępie czasowym, a jedynie potrzebie zmiany roku kalendarzowego. Często zdarza się, że w niektórych hodowlach po miocie jesiennym suka jest kryta już na wiosnę, co stanowi spore obciążenie dla jej organizmu. Etyczny hodowca, robi dłuższe odstępy pomiędzy ciążami, ba czasem nie kryje suki co roku.

3. Postęp hodowlany. Ideą kynologii nie jest produkowanie szczeniąt i sprzedaż ich ludziom, a stworzenie idealnego psa. Można to osiągnąć poprzez pracę polegającą na nieustannym szukaniu nowego lepszego rozwiązania. Uwierz mi. Krycie jednej suki tym samym psem przez klika lat z rzędu nie jest pracą hodowlaną a rozmnażaniem zarobkowym. Fakt udany miot można powtórzyć raz, ale częstsze powtarzanie nie ma sensu. Są od tego wyjątki oczywiście - rasy o małej populacji, ze względu na brak odpowiednich partnerów, są ograniczone w doborze. Ale shiby a zwłaszcza akity nie znajdują się w tej sytuacji.

4. Stare psy. Zgodnie z regulaminem ZKWP, psy mogą być używane do pracy hodowlanej do 8 roku życia. Pies żyje średnio od 8 do 16 lat. Łatwo się domyślić, że u hodowli z długim stażem, ilość starszych psów powinna w praktyce odpowiadać liczbie psów w aktywnej hodowli. Sprawdź od kiedy dana hodowla istnieje i przyjrzyj się psom. Psy nie znikają tak sobie po 8 latach. O tym kim jest hodowca świadczy to jak traktuje obecne psy i te, które "nie są mu już potrzebne".

5. Wywiad środowiskowy. To naturalne, że możesz mieć pytania do hodowcy, ale hodowca, który zamierza ci sprzedać szczenię, także powinien uzyskać od ciebie informacje. Unikaj osób, których nie interesuje los psa. Hodowca powinien zapytać cię dlaczego decydujesz się konkretnie na tę rasę, upewnić się co do twoich warunków mieszkaniowych, uprzedzić o kosztach związanych z utrzymaniem psa - a także powinien uprzedzić cię o wadach danej rasy - te już znasz bo o wadach poszczególnych ras było tu sporo pisane na forum.

6. Umowa. Hodowca powinien podpisać z tobą umowę cywilno-prawną kupna psa - i to on powinien w sumie wyjść z tą propozycją a nie ty.

To na razie tyle, co mi przychodzi do głowy, może później coś jeszcze wymyśle. Powyższe punkty to jedynie moja opinia jak powinna wyglądać idealna hodowla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...