Jump to content
Dogomania

hodowla - jak zalozyc?


Lara

Recommended Posts

Czy wiecie moze jak od strony prawnej zalozyc hodowle? Czy hodowla psow trasowych to forma dzialalnosci gospodarczej, ktora zglasza sie do odp.organu, rejestuje sie w ZUSie (moze w KRUSie??!!!! jako rolnik ... ??? :o ). Czy tak na prawde hodowla to dodatkowa robota na czarno, ukryte dochody itp??? ...

Mysle, ze hodowla powinna byc forma dzialanosci gospodarczej i tym samym forma samozatrudnienia gdzie mozliwe jest wpisywanie w koszty dzialalnosci wszystkich kosztow zwiazanych z utrzymaniem hodowli (wystawy, jedzenie, szkolenia itp.) Ale jak to jest w rzeczywistosci?

Z gory dzieki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

dzieki Agamblu!

co prawda nadal nie wiem jaka jest procedura calego zakladania hodowli, ale mniej wiecej teraz wiem, jednak zarejestrowac taka dzialalnosc nalezy ... choc ktos napisal o tym, ze skoro prowadzi sie dzialalnosc gosp. to nie jest to juz hodowla amatorska, nie mozna zatem byc zarejestrowanym w zwiazku :-?

a moze jest ktos z Was hodowca i podpowie jak hodowle "legalizuje"?

Link to comment
Share on other sites

Kilka miesiecy temu tym tematem interesowała się moja koleżanka. Hodowla psów podlega pod dział specjalny produkcji rolnej i płaci się zryczałtowany podatek w jakiejś śmiesznej wysokości - cos koło 30 zł rocznie. Poza tym do Krus można się zgłosić- zabrać ze soba papiery ze związku potwierdzające posiadanie suki hodowlanej lub psa reproduktora. Co dalej...? Myślę, że najlepiej podejść do najbliższego Krus i się zapytać....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Jeśli chcesz hodowlę amatorską to wystarczy że zgłosisz ją w związku. Jeśli masz suczkę musisz wymyślić przydomek hodowlany. Dajesz listę kilku do związku, oni sprawdzają czy nie ma takiej nazwy w Polsce i rejestrujesz swoją hodowlę no i płacisz składki członkowskie oczywiście :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz hodowlę amatorską to wystarczy że zgłosisz ją w związku.

Nie wystarczy...... :roll:

Hodowla powinna być zgłoszona w Urzędzie Skarbowym (w moim US wymagoano jeszcze REGON) - tak jak to już napisano,jest to dział specjalny produkcji rolnej,wypełniasz PIT-6 i płacisz zryczałtowany podatek w wysokosci zależnej od "ilości sztuk stada podstawowego" :wink:

.Ja za dwie sztuki płaciłam ok.11 zł za cały rok...

Link to comment
Share on other sites

no to dziwnie w sumie zapłaciłas 11 zł za szt2? ja za jedna płace 28

i tak najpierw suka zdobyla miano ski hodowlanej potem wysłaalm do zk nazwy hodowli, po ok2 mcach wybrano jedna nazwe z tych co podałam , no i w US pit 6 i regon dostalismy i wszystko

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja to dostałam jakieś 3 miesiące temu i już dokładnie nie pamiętam ale to była chyba kwestia stażu. Jeśli ktoś był zarejestrowany przed marcem 2003 to może dalej korzystać z tego ubezpieczenia a jeśli póżniej to d... zbita :wink: Jeśli nie dostałaś pisma z KRUS-u to pewnie ne ma problema

Link to comment
Share on other sites

Witam .... Dopuszczalne są 2 formy prawne.

Pierwsza jak piszecie ....Witamy urząd miasta,...zakładamy działalność gospodarczą itd,..itp. Rusza cała maszyna prawna. Tutaj juz zalezy jak się rozliczacie .... i czy ma byc to działalność podstawowa czy dpoisujecie sobie ją .... do działlnoci którą już prowadzicie.

Ale dopuszczalna jest tutaj 2 ga forma prawna sporo prostsza.

Taką formę prowadzi chyba 90 procent hodowli amatorskich i domowych.

Czyli ...po pierwsze

Rejestracja w Związku.

Po drugie suka hodowlana lub/i reproduktor

Po trzecie ....sprzedaż miotów odbywa sie na podstawie umów kupna/sprzedaży...

Sprzedajemy pieski tak jak np. samochód ..odprowadzając stosowny podatek od kwoty zawartej w umowie i to tyle>

Natomiast co do kwestii rejestracji hodowli ..... jako działalności nie jestem pewien czy nie jest potrzebna jakaś akceptacja ...tego faktu ze strony sąsiadów itp..... Tego nie wiem niestety ...

Co wy na ten temat powiecie ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

wlasnie draze temat.... stwierdzam, ze wiekszosc hodowli w ogole ma w nosie jakiekolwiek rejestracje (z wyjatkiem ZKwP oczywiscie)....

ale JANOS mnie sie podoba Twoja 2ga koncepcja (ta z umowa kupna - sprzedazy) :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tak tylko gdze sie zglosic,tutaj podobno terzeba szereg badan zrobic,nie tylko sie zameldowac w zwiazku i tyle tych zwiazkow tu da ze sama jestem pogubiona,myslalam ze moze ktos to juz robil i wie gdzie moge sie zwrocic. Mam jeszcze jedno pytanko o co chodzi z tymi katalogami? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Janos Twoja druga wersja jest spoko :D A mam jeszcze ptanka co do hodowli: czy można założyć hodowle nie mając suki hodowlanej ani reproduktora? (słyszałam coś o tym :-? ) Aby założyć hodowle trzeba być członkiem jakiegoś klubu ZK??? Jak zakładamy przydomek hodowlany???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:Dog_run: :Dog_run: :Dog_run:

Kochani, jestem tu nowa, przeczytałam troszke postów i tez po cichu myslę o jakiejś własnej działalności. Na razie mam dwie młodziutkie suczki. Whippetkę i grzywaczkę powder puff. Nie mam żadnych doświadczeń jako hodowca. To dopiero początki, a nawet nie początki....dopiero zamiary. Chętnie oprócz skromnej amatorskiej hodowli, prowadziałabym jeszcze jakąś działalność, może malutki sklepik z artykułami dla zwierzaków, może hotelik dla zwierząt, a może salonik pielęgnacji psów....czy cos w tym sensie, a może wszystko razem??? Mam już troszkę lat, po raz pierwszy zostałam bez pracy, ciężko zyć z jednej pensji. Niestety jak ktoś jest "po 40" , jest traktowany przez potencjalnych pracodawców jak emeryt. Mieszkam w Gdyni. Może ktoś ma podobne problemy, albo jakiś pomysł...Razem zawsze razniej i latwiej. Licze że ktoś się do mnie odezwie...i może coś się "urodzi"
Pozdrawiam Vjolka

Link to comment
Share on other sites

Przydomek hodowlany można spokojnie zarejestrować gdy jest się członkiem (opłaca składkę członkowską) Zw. Kynologicznego. Można mieć samego psa, można nawet nie mieć żadnego na razie :wink:
Ja mam tylko reproduktora, ale właśnie niedawno rejestrowałam przydomek - teraz czekam na jego zatwierdzenie. Idziesz do swojego oddziału, tak wypełniasz druczek z twoimi danymi, i potencjalnymi nazwami hodowli, płacisz 30 zł, składasz, i czekasz. 8)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JANOS']Witam .... Dopuszczalne są 2 formy prawne.
Pierwsza jak piszecie ....Witamy urząd miasta,...zakładamy działalność gospodarczą itd,..itp. Rusza cała maszyna prawna. Tutaj juz zalezy jak się rozliczacie .... i czy ma byc to działalność podstawowa czy dpoisujecie sobie ją .... do działlnoci którą już prowadzicie.
Ale dopuszczalna jest tutaj 2 ga forma prawna sporo prostsza.
Taką formę prowadzi chyba 90 procent hodowli amatorskich i domowych.
Czyli ...po pierwsze
Rejestracja w Związku.
Po drugie suka hodowlana lub/i reproduktor
Po trzecie ....sprzedaż miotów odbywa sie na podstawie umów kupna/sprzedaży...
Sprzedajemy pieski tak jak np. samochód ..odprowadzając stosowny podatek od kwoty zawartej w umowie i to tyle>
Natomiast co do kwestii rejestracji hodowli ..... jako działalności nie jestem pewien czy nie jest potrzebna jakaś akceptacja ...tego faktu ze strony sąsiadów itp..... Tego nie wiem niestety ...
Co wy na ten temat powiecie ?[/quote]Trochę dziwne jest dla mnie to co piszesz. Chyba że każde województwo ma inne przepisy. W woj. maowieckim, gdy masz hodowlę zarejestrowaną w ZK, albo gdziekolwiek indziej , to idziesz do Urzędu Skarbowego, do wydziału Podatków od Produkcji Rolnej. Tam wypełniasz odpowiednie formularze . Zakwalifikowany zostajesz do działu 84 hodowla psów. Co roku przed upływem 31go listopada wypełniasz PIT w którym podajesz ilość psów planowaną na rok następny. W oparciu o dane zawarte w tym PITcie Urząd Skarbowy wylicza podatek i przysyła wyliczenie pocztą. Wyliczony przez nich dochód i podatek, wpisujesz do ogólnego PPITu, który wypełniasz. Podatek jjest to ryczaut, płacony raz do roku i nie ma zadnych innych opłat. Pierwsze słyszę o jakichś umowach kupna i sprzedaży. Byłam w Urzędzie skarbowym, gdy tylko wprowadili obowiązkowe podatki i dokładnie sie o wszystko wypytałam i tak właśnie przez wiele lat płacę. Ską Ty masz takie wiadomości????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...