Jump to content
Dogomania

MOŻE DOWIEM SIĘ TU CZEGOŚ NA TEMAT TEJ RASY???


@NUL@

Recommended Posts

[quote name='@NUL@']wszystko chciałabym wiedzieć[/quote]
Tu w topicku jest baardzo dużo informacji .... ;) BC szybko się uczą, są to psy do sportów i nie nadają się do stróżowania :) Ogólnie to pasterskie psy i jest często tak że jak nie ma owiec to mogą zaganiać (starać się zagonić) samochody, roweżystów ale to kwestia wychowania, jeśli nauczysz psa szybko tego nie robić odrazu będzie zachowywał się normalnie :lol: Jednak czasem Boogie jak idzie to zapomina czego nie wolno a co wolno :lol: Naszczęscie to już żadkie zjawisko ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='@NUL@']Trochę dawno tu było pisane.[/quote]

:crazyeye: Tak to niestety prawda :crazyeye:
Cóż pewnie większość już wie że Boogie zdobyła tytuł najładniejszego szczenięcia border collie na WDS :lol: Ale pochwalę się :evil_lol: :eviltong: :evil_lol:
No a jak poszło innym dogo-borderomaniakom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wiele osób mi odradza BC, mówiąc, że sobie nie poradzę, że maja ogromne wymagania, że więcej czasu trzeba im poświęcićniż np. haszczakom- czy to prawda???
nie można sobie 1 dzień odpuścić- nie zawsze będę miała czas:shake:

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie mają INNE wymagania niż SH. BC potrzebuje Twojej uwagi, czasu, pracy. To nie jest pies, którego wystarczy mieć, nakarmić i wyprowadzić na dwór, żeby sobie pobiegał. BC lubi się uczyć, lubi wyzwania. Jeśli mu to zapewnisz, to podaruje Ci, że raz w tygodniu będziesz miała mniej czasu dla niego :lol:
Jeśli się przyjrzysz borderom, to szybko zauważysz, że są linie typowo pracoholików, a są też egzemplarze kanapowców :) Dużo też zależy od wychowania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwarek']Zdecydowanie mają INNE wymagania niż SH. BC potrzebuje Twojej uwagi, czasu, pracy. To nie jest pies, którego wystarczy mieć, nakarmić i wyprowadzić na dwór, żeby sobie pobiegał. BC lubi się uczyć, lubi wyzwania. Jeśli mu to zapewnisz, to podaruje Ci, że raz w tygodniu będziesz miała mniej czasu dla niego :lol:
Jeśli się przyjrzysz borderom, to szybko zauważysz, że są linie typowo pracoholików, a są też egzemplarze kanapowców :) Dużo też zależy od wychowania.[/quote]
Nie da sie ich porównac do sh??? Na pewno nie z charakteru, bo SH są uparte, samodzielne, ale też wymagają poświęcenia im uwagi, też lubia kontakt z ludźmi i pieszczoty.Samo wybieganie to nie wszystko, też lubią być szkolone, cieszą się jak mają wykonać jakieś zadanie. Przynajmniej TAKIE HASZCZAKI ma moja rodzina- ale ja upatrzyłam sobie BC.
Dobra, pocieszyło mnie to, że gdybym miała nawał pracy i nie mogła się psem zająć, to nie stanie mu się wielka krzywda - ja naprawdę chcę mieć psa odpowiedniego dla siebie, zachwycają mnie BC,czasem na Błonoach w Krakowie widuję dziewczynę , w którą psiak jest wpatrzony jak w obraz, takiego chciałabym mieć, więc muszę, zanim kupię zebrać jak najwięcej info, aby psa nie skrzywdzić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='@NUL@']Nie da sie ich porównac do sh??? Na pewno nie z charakteru, bo SH są uparte, samodzielne, ale też wymagają poświęcenia im uwagi, też lubia kontakt z ludźmi i pieszczoty.Samo wybieganie to nie wszystko, też lubią być szkolone, cieszą się jak mają wykonać jakieś zadanie. .[/quote]
Nie znam się na husky, ale krążył kiedyś taki kawał, że jeśli każesz coś zrobić borderowi to zapyta się jak szybko? A husky zapyta: po co? :lol:
Powiem jeszcze inaczej: gdy idę z psem na spacer, nie mogę liczyć na to, że pies sobie pobiega a ja pospaceruję lub poczytam książkę. Holka bez przerwy podchodzi i każe się sobą zajmować :) Wydaje mi się, że SH szybko sam znalazłby sobie zajęcie :) Ale powtarzam: nie miałam bliżej do czynienia z tą rasą, więc nie wiem.
A jeśli lubisz bawić się z psem, to z borderem dasz sobie radę :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwarek']Nie znam się na husky, ale krążył kiedyś taki kawał, że jeśli każesz coś zrobić borderowi to zapyta się jak szybko? A husky zapyta: po co? :lol:
Powiem jeszcze inaczej: gdy idę z psem na spacer, nie mogę liczyć na to, że pies sobie pobiega a ja pospaceruję lub poczytam książkę. Holka bez przerwy podchodzi i każe się sobą zajmować :) Wydaje mi się, że SH szybko sam znalazłby sobie zajęcie :) Ale powtarzam: nie miałam bliżej do czynienia z tą rasą, więc nie wiem.
A jeśli lubisz bawić się z psem, to z borderem dasz sobie radę :lol:[/quote]
BARDZO DOBRY KAWAŁ:evil_lol: TAKIE SĄ!!! Ale nie wszystkie.
A co do poczytania na spacerze, to HOLKA nie daje ci spokoju, a haszczak po prostu nawieje i to paredziesiąt kilometrów, to zależy jak się bardzo zaczytasz.
Dobra dość tego OFF-a.
Będę się przygotowywać jak najlepiej na przyjaźń i miłość z BC !!! Myślę ,że dam sobie radę i nie skrzywdzę psa:loveu:
POZDRAWIAM i DZIEKI ZA INFO

Link to comment
Share on other sites

Fajne porownanie. Swego czasu, planowalam podobna mieszanke - husky i BC. Pozornie, dwie rasy maja takie same wymagania. Duza ilosc pracy. Niemniej jednak, roznica jest, i to diametralna. Husky potrzebuje pracy fizycznej, a BC mentalnej, jak to juz zreszta zostalo napisane.
Przygladalam sie szkoleniu husky, faktycznie psy te swietnie sobie radza, ale potrzebuja cierpliwego przewodnika. Taki, ktory nie bedzie wrzeszczal gdy po n-tym razie haszczak nadal nie wykona jego polecenia. ;-)
I tak jak napisalas, w sytuacji gdy bedziemy z psem sam na sam, husky zwieje, bo nie bedziemy dla niego interesujacy - to rasa zyjaca "obok" czlowieka. Border z kolei potrzebuje silnej wiezi psychicznej, dla niego Ty jestes krolem, panem wielkim etc. ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ajrisz']Husky potrzebuje pracy fizycznej, a BC mentalnej[/quote]
BC i w tym i wtym potrafi zamęczyć. No bo BC nie może mieć spacerku po parczku i do domku, musi się wybiegać (tylko czy to możliwe ?!). A po spacerku chce się uczyć :) Ale nie każdy jest taki ;)

Link to comment
Share on other sites

Moja np. uwielbia się uczyć ..... jest nie do zmordowania ... idę z nią do lasu na długi spacer (ostatni z forumową Ewelinąbuck na 6 godzin :lol: ) i co .... wracam do domu, a ta mi piłke pod nogi przynosi :lol: :diabloti: :lol: Pani ledwo żyje i musi psu piłke rzucać ..... naszczęście chyba jej się coś pomyliło i po 5 minutach poszła kimać :lol: :cool1: :lol:

Link to comment
Share on other sites

oj tak boogie Palmy jest chyba nie do zmeczenia inny szczeniak w tym wiku to by padl jak zabity nawte by sie wlukl na spacerze a tej wariatce to nic nie przeszkadzalo i dalej podrywala i zaganiala mojego Bucka:evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...