Jump to content
Dogomania

Hodowla psów a Urząd Skarbowy


wandko

Recommended Posts

Dostałam szacowne pismo z wysokością podatku i teraz potrzebuje pomocy bo się zakręciłam:roll: bo te pani w US mówiły mi,ze jeszcze raz będę musiała składac pit 6 teraz w listopadzie mimo,ze złożyłam we wrzesniu...i teraz tak dostałam,ze pit 6 złozyłam na 2008 rok i dochód wynosi 35zł i ma byc wykazany w zeznaniu rocznym za 2008rok - czyli w tym zeznaniu co składa się do końca kwietnia 2009roku,tak? I czy do końca tego listpoada musze złożyć jeszcze raz pit 6 za rok 2009 czy w listopadzie 2009 go składam? bo z tym mi panie namąciły.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ilka21']Dostałam szacowne pismo z wysokością podatku i teraz potrzebuje pomocy bo się zakręciłam:roll: bo te pani w US mówiły mi,ze jeszcze raz będę musiała składac pit 6 teraz w listopadzie mimo,ze złożyłam we wrzesniu...i teraz tak dostałam,ze pit 6 złozyłam na 2008 rok i dochód wynosi 35zł i ma byc wykazany w zeznaniu rocznym za 2008rok - czyli w tym zeznaniu co składa się do końca kwietnia 2009roku,tak? I czy do końca tego listpoada musze złożyć jeszcze raz pit 6 za rok 2009 czy w listopadzie 2009 go składam? bo z tym mi panie namąciły.[/quote]
Tak, PIT 6 składa się co roku, za rok następny. Ten który złożyłaś we wrześniu dot. 2008 (ja go składałam w listopadzie 2007). Ten który musisz złożyć do końca [U]tego [/U]listopada będzie dot. roku 2009, i będzie rozliczany w 2010.

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie sobie spałam nic nie wiedząc o spoczywającym na mnie obowiązku podatkowym, a teraz po przeczytaniu postów jestem przerażona. Nie dość, że spóźniłam się ze złożeniem tego całego PIT-6 to nadal całe to opodatkowanie jest dla mnie czarną magią. Czy ktoś może mi to podać w jednej małej pigułce i to łatwej do przełknięcia dla prwdziwej blondynki ?

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie konsekwencji, bo w tej chwili zgłaszasz się NA ROK 2009 po raz pierwszy. Termin do 30 listopada jest dla tych, którzy JUŻ BYLI ZGŁOSZENI tylko przedłużają swoje zgłoszenie na następny rok.

Ty musisz powiedzieć, że dopiero zaczynasz i na formularzu wpisz datę rozpoczęcia 1 stycznia 2009. Bo inaczej to będziesz musiała złożyć dwa formularze Pit-11: jeden od 1 do 30 grudnia 2008 i jednocześnie drugi, tzw "kontynuację" od 1 stycznia do 31 grudnia 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='wandko']Wejdź na moją stronę [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl [/URL]

W lewym nawigatorze są "DOKUMENTY DO POBRANIA". Pobierz plik [I]Hodowla psów a Urząd Skarbowy [/I]i to jest właśnie wersja dla blondynek :lol:[/QUOTE]

A mnie sie tam otwieraja tylko krzaczki:(:( Czy moglabym prosic ta "pigulke" na maila. Juz pisalam w tej sprawie ale nie dostalam odpowiedzi:(:( Przedczytalam temat ale dla mnie tez nie rozjasnil on co skladac do kiedy i co z regonem w koncu. :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Odgrzebię stary temat. Moje suczki dostały wpis suk hodowlanych w listopadzie 2008, przydomek został zarejestrowany w styczniu 2009. Czy w związku z tym składam wsteczną deklarację za rok 2008? że nie wspomnę o zaległej deklaracji za rok 2009. Mam nadzieję że czynnym żalem ich udobrucham :diabloti:. No i drugie pytanie - składam PIT-6 czy PIT-6L? Co prawda druk ten sam ale program krzyczy żeby niepotrzebne skreślić :mad:. Zgodnie z instrukcją [URL="http://www.uskoscian.pl/infopit6.pdf"]TUTAJ[/URL] wynika że jeśli będę się rozliczała na PIT-36 to składam PIT-6L, PIT-6 składałabym gdybym rozliczała się na PIT-36L co jak dla mnie logiki nie ma wcale :placz:

Link to comment
Share on other sites

Nie, nic wstecznego nie składaj.

Złóż w tej chwili Pit-6 podając datę rozpoczęcia "teraźniejszą", z tego okresu i nic się nie przyznawaj co kiedy dostałaś, co kiedy zarejestrowałaś, a od kiedy byś chciała. To wszystko podlega oświadczeniom, nie musisz legitymować się żadnymi dokumentami.

Jeżeli jesteś na podatku liniowym (odnośnie roku, którego dotyczy rozliczenie dz. specj. prod. rolnej będziesz w przyszłości wypełniała PIT-36L) składasz Pit-6L - czyli na formularzu SKREŚLASZ Pit-6, zostawiasz napisane "Pit-6L". I odwrotnie. W instrukcji jest napisane dobrze!
Ja wiem, że nie należy się doszukiwać logiki w działaniach urzędników, ale żeby aż tak...? :razz:

Przysyłają CI w odpowiedzi na Pit-6 swój Pit-7, płacisz - za rok wpisujesz zapłacony podatek do Pit-36, lub Pit-36L... dalej tak jak w instrukcji na [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl[/URL]

Powodzenia. Jak coś jeszcze niejasnego, to pytaj bez opamiętania... :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Z tymi L to moje niedoczytanie, zamiast "skreślają" doczytałam "składają" dlatego było dla mnie nielogiczne że jak to dla PIT-36 składam PIT-6L a dla PIT-36L składam PIT6, teraz własnie doczytałam że źle przeczytałam :oops: Dziękuję. Ale to za rok 2008 nie składać?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym nie składał, bo pojęcie "suka hodowlana" bez posiadania hodowli nie daje Ci uprawnień do sprzedawania szczeniąt rasowych, więc nie może generować dochodu opisanego w dziale specj. prod. rolnej. A jak nie może, to nie można od tego płacić podatku. Płacisz tylko dlatego, że twoja RASOWA (ze wszystkimi z tego tytułu płynącymi szykanami) daje RASOWE szczenięta.

To wszystko są pojęcia tak nieostre i bardziej polegające na umiejętnościach interpretacyjnych, że sami urzędnicy US się w tym nie łapią. Do tego stopnia, że dzwonią do mnie panie z US i pytają się jak tak naprawdę mają te psy rasowe traktować, a US w Świnoujściu to nawet przekierował link dotyczący tych spraw na moją stronę, właśnie na tę instrukcję :roll:

Link to comment
Share on other sites

W "Przyjacielu Psie" -chyba z lutego-poruszano temat podatków wynikających z posiadania psa. Z artykułu wynikało ,że z samego faktu posiadania reproduktora ,czy suki hodowlanej nie wynika obowiązek podatkowy . Właściciel psa moze uprawnienia psu zrobic ,ale wcale nie musi miec zamiaru rozmnażać go.

Link to comment
Share on other sites

No to nie mieli racji. Akurat w sprawie podatków "Przyjaciel Pies" jest mało miarodajnym źródłem.

Jak kupisz sobie samochód i go zarejestrujesz, to musisz zapłacić OC, choć wcale nim nie jeździsz. Podobnie z telewizorem, nie oglądasz, a abonament płacisz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ilka21']mnie się pytały od kiedy suka ma uptawnienia i musiałam oświadczenie pisać[/quote]

Ale to bardzo rzadkie przypadki. Generalnie hodowla psów nie jest "tematem wiodącym" w działach specjalnych produkcji rolnej.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Wandko, mam pytanie;) W Twoich materiałach jest napisane, że obowiązek odprowadzania podatku ciąży na osobie która posiada zarejestrowaną w związku nazwę hodowli oraz sukę, mającą wpis do rodowodu "hodowlana" lub właścicielu reproduktora. A co w przypadku, gdyby suka miła zrobioną hodowlankę a nie zarejestrowałabym przydomka hodowlanego? Czy wtedy też powinnam zgłaszać do US?

Link to comment
Share on other sites

No tak, jest to pewna nieścisłość w moim tekście, sorki. Rejestracja hodowli jest w zasadzie nieistotna. Rejestracja ta, to czynność wymagana przez stowarzyszenie jakim jest ZKwP. To US nie obchodzi. Jego obchodzi tytuł "suka hodowlana" bo tak ma napisane w ustawie.

Tak, samo posiadanie "suki hodowlaej" spełnia warunki, przy których kinieczna jest rejestracja w US.

Natomiast posiadanie zarejestrowanej hodowli i nie posiadanie żadnej suki z takim tytułem nie zmusza do rejestracji w US.

Link to comment
Share on other sites

No to jeszcze jedno pytanie. Powiedzmy, że dziś moja suka stała się hodowlana - mam składać PIT 6 w ciągu 7 dni od uzyskania jej uprawnień (swoją drogą to tu tez mam problem bo powiedzmy, że stempel wbili mi w ZKwP 10 dni temu i nic o tym nie wiedziałam, a odbiorę rodowód dopiero dziś więc od kiedy te 7 dni się liczy?). PIT 6 składa się na rok następny? Czyli choć suka zyskała uprawnienia w tym roku to mam złożyć PIT 6 za rok 2010, tak?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sorki za tak późną odpowiedź, ale jakoś mnie "nie powiadomiło" i nie spojrzałem.

To nie jest tak, że PIT 6 składasz dopiero "na rok następny".

PIT 6 składasz na rok następny do 30 listopada, jako "przedłużenie" tego, że już masz zgłoszone wszystko do US. za bieżący rok.

Jeżeli robisz to po raz pierwszy, to składasz go zaraz po tym, jak się dowiesz o tym, że masz "sukę hodowlaną", czyli jak odbierzesz (w Twoim wypadku) wpis z ZK, albo od daty wpisu - to nie jest precyzyjnie uregulowane i nie jest również w żaden sposób ścigane. Jeżeli zrobisz to w 7 dni od "powzięcia wiadomości o wpisie", czyli odebrania rodowodu z wpisem "suka hodowlana", będzie bardzo dobrze.

I wtedy podatek ten oblicza Ci się proporcjonalnie, tylko za tę część roku, jaka pozostała do jego końca. I w tym samym roku złożysz jeszcze raz PIT 6 przed 30 listopada, jako zgłoszenie na rok następny. I tak już będzie co roku - zawsze do 30 listopada na rok następny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...