Jump to content
Dogomania

Nowelizacja ustawy - smycz lub kaganiec obowiązkowo!


hohufka

Recommended Posts

A tak w ogóle to niezgodność restrykcyjnych uchwał rad gmin (czyli takich, które stanowią smycz+kaganiec) z ustawą nie jest taka pewna. Przecież ustawa nigdzie nie stanowi o tym, że psy (czy inne zwierzęta) powinny mieć możliwość swobodnego wybiegania się bez smyczy, a jedynie określa, że uwięź ma im zapewniać możliwość niezbędnego ruchu. Czyli według ustawodawcy taka sytuacja, gdy pies jest wyprowadzany wyłącznie na smyczy jest możliwa.

W takiej kwestii należy wnioskować o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego - lekarza weterynarii, czy wyprowadzanie psa wyłącznie na smyczy daje mu możliwość niezbędnego ruchu. Nie znam takiego weta, który powiedziałby, że tak. Moja wetka, która wie, że wzięłam psa ze schroniska i na początku nie spuszczałam go ze smyczy, żeby się nie zgubił, po jakichś 2 miesiącach zapytała mnie: "Mam nadzieję, że już go pani spuszcza ze smyczy i daje mu pobiegać?" :D

BTW Czy uchwały zawierające rozwiązanie smycz+kaganiec regulują długość smyczy? Bo jeżeli nie to wypuszczanie psa na 40m lince jest jak najbardziej zgodne z prawem.

Nie regulują i linka jest jak najbardziej zgodna z prawem jako smycz, choćby miała i 100 m długości. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

W takiej kwestii należy wnioskować o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego - lekarza weterynarii, czy wyprowadzanie psa wyłącznie na smyczy daje mu możliwość niezbędnego ruchu. Nie znam takiego weta, który powiedziałby, że tak.

Czy ja wiem..., opinia biegłego pewnie byłaby jednoznaczna, ale skoro ustawa przewiduje, że zwierzęta mogą być wyprowadzane wyłącznie na uwięzi... Opinia ta nie zmieniłaby faktu, że uchwała jest zgodna z ustawą o ochronie zwierząt :roll:.

Skuteczne 'odwołanie się' od mandatu mogłoby mieć miejsce wtedy, gdyby SM ukarał nieszczęśnika za wypuszczenie na długiej lince, która stwarza 'możliwość niezbędnego ruchu'.

Link to comment
Share on other sites

Wyraziłem się nieprecyzyjnie: ustawa stwarza możliwość, aby zwierzęta były wyprowadzane wyłącznie na uwięzi, pod warunkiem, że uwięź ta zapewni im możliwość niezbędnego ruchu (co oczywiście nie oznacza, że muszą być w ten sposób zawsze ograniczane). Z tego powodu przepisy prawa miejscowego, które określają, że psy mogą być wyprowadzane jedynie na smyczy i w kagańcu są zgodne z ustawą. Oczywiście pod warunkiem, że smycz stworzy im warunki do niezbędnego ruchu.

Link to comment
Share on other sites

Cortina, ustawa na razie nie została znowelizowana. I póki co nie ma w niej mowy ani o smyczy, ani o kagańcu. Te sprawy regulują uchwały poszczególnych rad miejskich. Więc musisz dotrzeć do uchwały Rady Miasta Poznania o utrzymaniu porządku i czystości na terenie miasta (albo jakoś podobnie, zwykle ten porządek i czystość są w tytule uchwały). To, co pisałam wyżej dotyczy wyłącznie Warszawy, w której od 1 września 2004 r. obowiązuje nowa uchwała.

Link to comment
Share on other sites

Powracając do tematu kagańca (w odp. Beacia) to ja nie zakładam kagańca bo reakcja jest ta sama ,ludzie się śmieją po co temu mojemu psiakowi kaganiec ale do pociągu czy autobusu to go jej zakładam. Uważam po prostu, że puszczanie luzem psów w kagańcach (tych uważanych za agresywne) jest bezpieczniejsze dla samych piesków, ich właścicieli i innych użytkowników trawników. :fadein:

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, ze jak ustawa wejdzie w zycie w takim ksztalcie to wszystkie dotychczasowe uchwaly rad misata mozna wyzucic do smieci? i np. w Szczeciie mojego lagodnego psa bede mogla wyprowadzac na smyczy LUB w kagancu a nie tak jak teraz w jednym I drugim?

Link to comment
Share on other sites

Na dogo nauczylam sie, ze Utawa jest zawsze nadrzedna nad uchwala rady miasta...(zreszta wiem to od BeatyG).

Z tego co kojarze to wczesneijsza ustawa pisala, ze kazde miasto moze sobie samo to regulowac stad rozne przepisy odnosnie kagancow w roznych miastach. A tu wydaje mi sie ze nie ma dowolnosci, ale chcialam sie upewnic...Bo jak byloby tak jak mysle to moje suczysko wreszcie nie musialoby sie meczyc w tej atrapie kaganca... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ustawa będzie stanowić, że ma być smycz lub kaganiec, to gmina nie może sobie tego uchwałą zaostrzyć i nakazać smycz i kaganiec. Może tylko określić miejsca, gdzie ze smyczy spuszczać nie wolno, bo to na pewno nie zostanie zawarte w ustawie.

Ale ta nowelizacja ma bardzo małe szanse na uchwalenie w obecnej kadencji sejmu, a jeśli nie zostanie uchwalona do końca kadancji, to projekt trafi do kosza. Na początku tego topicu pisałam, jak wygląda proces legislacyjny i naprawdę nie chce mi się tego powtarzać. Zainteresowanych odsyłam do moich początkowych postów w tym topicu.

BTW - Dobrze byłoby zmienić temat tego topicu, bo obecny wprowadza ludzi w błąd. Tej nowelizacji jeszcze nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle będzie, to jest tylko projekt!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

wlasnie zlapala mnie policja Szpila (bokser) byla puszczona na osiedlu nikogo nie bylo ona sie pilka bawila.............nawet jej nie lapalam bo gloopia liczylam ze nie podejda.

w sumie byli mili ale powiedzieli ze na smycz i wogole no i ze musze miec jeszcze KAGANIEC i to jak mam psa na smyczy wiec ja nie rozumiem. ach Szpila wazy 22.9 wiec nie jest zbytnio duza a oni ze to juz nie maly pies i w kaganicu ma brykac

ps

to nie pierwsi poicjanci ktorzy zwrocili mi uwage za brak kaganca ale wczesniej pies byl na smyczy. zlapali mnie przed 21

Link to comment
Share on other sites

Hohufka...moze i sie nudzilo...mnie i sylwieskalska tez kiedys zaczepili ewidentnie z nudow, ale ja juz mandat zaplacilam, bo rozni Ci panowie policjanci sa...

Ja mocno trzymam kciuki zeby ta ustawa weszla w zycie, bo w moim prypadku przepisy zdecydowanie by sie zlagodzily, bo obecnie obowiazkowo smycz i kaganiec a spuszczanie TYLKO na wybiegach dla psow (ktorych sa da w szczecinie :evil: ) no i na wytbiegu pies rowniez powinien byc w kagancu..popieprzone te przepisy, wiec ja czekam na ta ustawe jak na zbawienie...

Link to comment
Share on other sites

O RRRRANY :o

czuję się ogłupiała od tych wszystkich informacji...nie mam pojęcia gdzie psiunie zarejestrowac ani czy na smyczy ma być w kagancu i czy kupki sprzątamy? I GDZIE TE WYBIEGI !!!

Jesli ktoś wie gdzie mogę znaleśc w necie takie informacje jeśli chodzi o piekne miasto Kraków , to plisss

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...