Jump to content
Dogomania

Cieczka


Nata

Recommended Posts

Skoro zaczelam, to popisze dalej :)

Wspomniany ciemniejszy wyciek, o ktorym mowa, moze byc, ale tez byc nei musi - to indywidualna sprawa - tu pisze o przebiegu cieczki. W sumie mozna go tez nie zauwazyc, jesli suka sie intensywnie wylizuje. Z problemem, czy bywa on po kryciu, czy tylko w ramach cieczki, trudno mi powiedziec jednoznacznie, bowiem to, co mi mowiono (i lekarze i hodowcy i lekarze-hodowcy), moze. Natomiast wspomniany u mnie, ktory mial miejsce byl akurat po pustym kryciu. A puste bylo nie dlatego, ze na sile krylam sunie wczesniej, ale ze mimo typowych objawow i ze strony psow, jak i suni (ot chociazby z samego zaistnialego fakty, przeciez nie robilismy nic na sile) owulacja nastapila pozniej. Po tym fakcie, podobnie, jak coniektorzy z Was naprawde wierze juz tylko w testy badajace poziom progesteronu. Tak wyznaczony termin owulacji pozwolil mi na jednorazowe owocne krycie.

Nie zgodze sie z tym, ze na wyniki sie czeka dlugo ... Tak, jak wspomniano wczesniej. Robiac testy u weta ma sie wynik po 2 h, a nawet, jesli robi sie w ludzkim laboratorium, to tez nie czeka sie dniami - chyba, ze weekend. Dlatego tez osobiscie preferuje badanie u weta. Kosztowne stosunkowo, ale... bardzo korzystne.

Pozdrawiam

Asia

Link to comment
Share on other sites

Moi drodzy.

Jak widac niektorzy cos na temat slyszeli ale nie do konca to byla prawda...

Zaufac naturze......hmmmmmmm

Jak sie jedzie do krycia np 2000km, placi za to (Z GORY) tyle pieniazkow ze w Polsce moznaby kryc ze trzy razy to nie wiem czy ufanie naturze to najlepszy pomysl.

A tereaz obalam pare mitow

1. Nie ma problemu z dostepnoscia tego badania. Jakikolwiek wet pobiera suce krew ktora zanosisz do jakiegokolwiek ludzkiego laboratorium ( a w tym momencie wszystkie prawie robia badanie progesteronu)

2. Na wynik czeka sie ok 2-3 godzin - wynik pokazuje ile czasu jest jeszcze do krycia wiec spokojnie wszedzie zdazysz dojechac. Ja robie badanie od 7 dnia co drugi dzien i zasada jest prosta:

wynik 0-2 - jeszcze duuuuzo czasu

wynik 2-5 - owulacja za ok 2 dni

wynik powyzej 5 - juz trzeba kryc

3. Koszt badania to 25 zl w laboratorium plus koszt pobrania krwi.

Zeby nastapila owluacja MUSI wzrosnac poziom progesteronu wiec nie ma takiej mozliwosci by metoda ta byla nieskuteczna. Co prawda sa weterynarze nieuki ktorzy zle oceniaja moment krycia bo w innych jednostkach maja wyniki z laboratorium a w innych jednostkach sa wyniki w ksiazkach i wtedy nie przeliczajac jednostek faktycznie wychodza jakies bzdury.

Pozdrawiam

Krystyna - wlasnie robie badania progesteronu bo wybieram sie w dluuuuuga drogena krycie i mam nadzieje miec liczne stadko przeslicznych szczeniakow ;-) ;-) ;-)

Link to comment
Share on other sites

nice-girl- Znam dr Sowę, bywam u niej z sunią na USG przed i po kryciu, ale testów niestety nie robi (przynajmniej nie robiła jeszcze w maju).

Moja hodowczyni również prowadzi ciążę swojej suki pod jej okiem :wink:

I moja była pod jej opieką jako szczeniaczek :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rysiczka,

To jest sprawa indywidualna i po prostu Twoja suczka sie później rozwija.Znam cardigankę , która dostala pierwszą cieczkę coś po ukończeniu roku. :wink: Moja dostała jak miała 10 msc, wiec bardzo późno jak na małą rasę. :)

Ale jesli bardzo Ci to martwi to moze warto jej zrobic badania? :roll:

Link to comment
Share on other sites

A czy możliwa jest cieczka bez rui?

W tej chwili mija 3 tydzień pierwszej cieczki. Krwawienie zakończyło się na początku tygodnia, srom się obkurczył, a oznak rui nie widać. Trochę mnie to niepokoi (dziwi), bo u jej matki, poszczególne fazy cieczki (objawy zewnętrzne i zachowanie suki) były wręcz podręcznikowe.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam calkiem inne pytanie,moja sunia(jamniczka) 20 lipca skonczy roczek i nie miala jeszcze cieczki.Bardzo sie martwie,poniewaz wydaje mi sie ze powinna byc juz po.Bardzo prosze o pomoc. :cry:
Ja bym się specjalnie nie przejmowałą. Miałam dwie suczki (co prawda Airedale), które pierwszą cieczkę miały w wieku 18 miesięcy. Twoja pewnie niedługo się pojawi.
Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie.Suka collie znajomej ma aktualnie 3 lata.Pierwszą cieczkę dostała w wieku 1,5 roku.I do tej pory miała tylko jedną cieczkę. :roll: Matka tej suki ma cieczke raz do roku.Znajoma się nie przejmuje , poniewaz nie ma ochoty jej dopuszczać a tak nie ma kłopotu.A czy wg Was może być coś nie tak z ta suka, z jej hormonami? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam suczkę (właściwie dwie) Airedale, które dostały pierwszą cieczkę w wieku półtora roku, a potem miały cieczki raz na półtora roku.

A jeśli znajoma nie ma zamiaru jej rozmnażać, to powinna ją wysterylizować - jeśli zrobi to przed tą drugą cieczką, to ciągle jeszcze zmniejszy szanse tej suczki na raka sutków (poza innymi efektami zzdrowotnymi).

Link to comment
Share on other sites

A czy możliwa jest cieczka bez rui?

W tej chwili mija 3 tydzień pierwszej cieczki. Krwawienie zakończyło się na początku tygodnia, srom się obkurczył, a oznak rui nie widać. Trochę mnie to niepokoi (dziwi), bo u jej matki, poszczególne fazy cieczki (objawy zewnętrzne i zachowanie suki) były wręcz podręcznikowe.

Czy nikt nie spotkał się z czymś takim?

Link to comment
Share on other sites

Jestem w podobnej sytuacji --> mam u siebie matkę i córkę , a teraz dodatkowo wnuczkę.

Najlepiej wyrażone, książkowe cieczki 2 x w roku ma tylko najstarsza suczka (zdecydowanie alfa w tym stadku). Jej córa ma cieczki 1 x i dużo mniej "wyraziste". Najmłodsza skończyła już 7 miesięcy, a cieczki ani widu, ani słychu :wink:

Dodam jeszcze, że najstarsza kryje się łatwo i dokładnie w 11 i 13 dniu, dając średnioliczne mioty. Jej córcia jest beznadziejnie trudna w kryciu i nawet po trzykrotnym kryciu (co drugi dzień) rodzi 1-3 szczeniąt. Mimo to jest na szczęście świetną matką :)

Najmłodsza latorośl pewnie jeszcze długo nie dostanie cieczki :roll:

Choć przypuszczam, że wypadnie to kilka dni po tym jak cieczka rozpocznie się u babci :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Tak tez robilam Juz jestem glupia bo raz jest dosc czerwone raz bladorozowe Glowa mnie juz boli od tego wszystkiego

Ciekawa jestem czy okazało się, że sunia jest w ciąży czy nie? Moja suka mopsica miała te same objawy i kolory i właśnie czekam na poród.

Odpowiedz bo jestem baardzo ciekawa.

NNikka :Dog_run:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Jeszcze raz zachęcam do rozwiania swoich wątpliwości poprzez wizytę u weta. Mam za sobą 5 kryć i tyleż szczęśliwych porodów u własnych suczek. Za każdym razem po 2-3 dniach od krycia zupełnie zanikała wydzielina z pochwy - było sucho! Podobnie wyglądało to u 3 innych suczek, którym towarzyszyłam w kryciu , porodzie i odchowie szczeniat.

Nata --> wizyta u weta rozwieje Twoje obawy lub pozwoli uchwycić problem w momencie kiedy jest jeszcze do opanowania.

No właśnie zastanawiałam się czy to normalne, że suce się skończyła cieczka w 3 dni od krycia ( w czwartek). Dzisaj 18 dzień i sucho.

Krycie wg progesteronu i wymazu w 14 i 15 dzień.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz zachęcam do rozwiania swoich wątpliwości poprzez wizytę u weta. Mam za sobą 5 kryć i tyleż szczęśliwych porodów u własnych suczek. Za każdym razem po 2-3 dniach od krycia zupełnie zanikała wydzielina z pochwy - było sucho! Podobnie wyglądało to u 3 innych suczek, którym towarzyszyłam w kryciu , porodzie i odchowie szczeniat.

Nata --> wizyta u weta rozwieje Twoje obawy lub pozwoli uchwycić problem w momencie kiedy jest jeszcze do opanowania.

No właśnie zastanawiałam się czy to normalne, że suce się skończyła cieczka w 3 dni od krycia ( w czwartek). Dzisaj 18 dzień i sucho.

Krycie wg progesteronu i wymazu w 14 i 15 dzień.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Badania (wymazy) trzeba robić przez kilka-kilkanaście dni.
Zacząć można od samego początku krwawienia.
To wet ustali kolejne terminy badania.
Progesteronu nie oznaczałam, więc nie wiem jak to jest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...