Jump to content
Dogomania

Figury obowiązujące na MP


Paula&Goofi

Recommended Posts

[quote name='enjoyeve']meander i zygzak to absolutnie nie to samo. meander to nie ostre zwroty, jak w zygzaku, tylko polkola (takie, jakby sie robilo litere S).

i tylko na rysunku "roznica miedzy trojkatem lewo i prawostronnym" sa poprawnie przedstawione trojkaty lewo i prawostronny.[/quote]

Aha :oops: w takim razie mogłabyś rozrysować meander?
I w ogóle zygzak / meander pojawia się na MP? Bo ja widziałam kilka występów MP i nie widziałam, chyba że to na jakiś mistrzostwach itp.

Tak myślałam, ale nie byłam pewna. W takim razie usuwam tamte.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote] Bo ja widziałam kilka występów MP i nie widziałam, chyba że to na jakiś mistrzostwach [/quote]Na "mistrzostwach" MP typu Cruft's czy finał wystawy światowej, nie znajdziesz nic bardziej skomplikowanego niż trojkat, L i I . Tam oceniają handling - ten prawdziwy, a nie wygibasy :) Z zygzakami spotkalam sie tylko raz, w Polsce, u Pana Siejkowskiego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agasia']Na "mistrzostwach" MP typu Cruft's czy finał wystawy światowej, nie znajdziesz nic bardziej skomplikowanego niż trojkat, L i I . Tam oceniają handling - ten prawdziwy, a nie wygibasy :) Z zygzakami spotkalam sie tylko raz, w Polsce, u Pana Siejkowskiego.[/quote]

No i bardzo dobrze... gdzieś czytałam, że MP to ma być przygotowanie do normalnego ringu - ja nigdy nie widziałam na normalnym ringu, żeby któryś sędzia kazał biegać w literę "T" czy trójkąt :lol: A co dopiero w zygzak czy w ósemke. Dodatkowe przygotowanie na MP, uważanie aby nie zasłonić psa sobą, żeby zacząć z dobrej strony, wszelkie zawracania i tak dalej - OK, ale bez przesady.

***

Mam takie pytanie - jak są figury łączone, czyli np. "T" przechodzące w okrąg - to robi się tak jak normalnie "T" i okrąg tylko bez zatrzymywania przed sędzią, tak?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shetanka']No i bardzo dobrze... gdzieś czytałam, że MP to ma być przygotowanie do normalnego ringu - ja nigdy nie widziałam na normalnym ringu, żeby któryś sędzia kazał biegać w literę "T" czy trójkąt :lol: A co dopiero w zygzak czy w ósemke.
[/quote]

8, zygzakow i innych tym podobnych nie daja. litere T widzialam raz - n bisie w wilnie. a trojkat jest na zwyklych ringach dosc czesto.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shetanka']Czy trzymanie ringówki na szyji podczas gdy pies stoi w statyce jest błędem? :crazyeye:[/quote]
Tez mnie to bardzo ciekawi, bo raz sędzina mnie chwaliła, ze sobie właśnie dobrze z ringówką radze, a dzisiaj w Opolu [FONT=Verdana][COLOR=Black][FONT=Arial]Viera Staviarska (Słowacja)[/FONT][/COLOR][/FONT] prosiła, żeby nie zakładać za szyje ringówki. Chodzi oczywiście o rasy typu york ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prawda, teraz ta moda na skórzane kompleciki :roll: Ja wystawiałam raz Jaśka z obrożą od kompletu, i do tego przywiązałam ringówkę, było mi wygodnie, ale nie polecam długich :cool1: Przynajmniej ja nie lubię :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

[URL="http://www.youtube.com/watch?v=djXDrSGJvyU&NR=1"]YouTube - Katowice '07 Dog Show - Junior Handling[/URL]

Zęby trzeba pokazywać sędzinie ?

W niedziele mam swój debiut - dowiedziałam się dopiero w środę bodajże ze jednak startuję i jak coraz bardziej patrzę na te figury to coraz gorzej się boję :shake:

Możecie jeszcze raz powiedzieć co może dać sędzia na krajowej - T,L,I,koło -trójkąt też ?

Jak robię T to wszystko jedno czy pójdę po prostej w lewo czy prawo ? [chodzi mi w które skrzydło "T" wejść najpierw].

A trójkąt to się robi pełny trójkąt ?

_ A

B___C
Jak zaczynam dajmy na to od B to staję na C i nie dobiegam do B czy od B do B ? :eviltong:

Fakt,moje pytania mogą być naprawdę banalne ale denerwuje sie tym że prawie nic nie wiem :shake:

Link to comment
Share on other sites

Tak, trzeba.

Jaką figurę da sędzia na MP to zależy tylko od niego, nie zauważyłam jakiegoś związku miedzy rangami wystawy, a figurami dawanymi przez sędziów.

Nie wiem, czy to reguła, ale zazwyczaj zaczyna się w lewo, bo tak jest nawet wygodniej.

Trójkąt równoboczny robi się w ten sposób.
C----B

A
Zawsze zaczynasz przed sędzią i kończysz tez przed.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agata_Roki']Zuza i Noddy - wielkie dzięki ;)

A o co może pytać nas sędzia ? :lol:[/quote]
Polscy sędziowie pytają najczęściej o: rasę, płeć, wiek, grupę, jaka teraz dana rasa spełnia funkcję(towarzysz, obronny, myśliwski itp.), do czego użwana była wcześniej.
Niedawno sędzina ze Słowacji pytała też o budowę psa(staw skokow, pieta, stop itp.)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agata_Roki']Możecie jeszcze raz powiedzieć co może dać sędzia na krajowej - T,L,I,koło -trójkąt też ?

Jak robię T to wszystko jedno czy pójdę po prostej w lewo czy prawo ? [chodzi mi w które skrzydło "T" wejść najpierw].

A trójkąt to się robi pełny trójkąt ?

_ A

B___C
Jak zaczynam dajmy na to od B to staję na C i nie dobiegam do B czy od B do B ? :eviltong:

Fakt,moje pytania mogą być naprawdę banalne ale denerwuje sie tym że prawie nic nie wiem :shake:[/quote]

w katalogu z wystawy zdaje sie bytomskiej na poczatku byly rozrysowane te figury i dokladnie strzleczkami pokazane w ktora strone sie chodzi.
moze ktos kto ma ten katalog moglby Ci zeskanowac?
niestety nie mam skanera, a zdjecie bede mogla zrobic i wstawic tutaj dopiero jutro wieczorem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madika']w katalogu z wystawy zdaje sie bytomskiej na poczatku byly rozrysowane te figury i dokladnie strzleczkami pokazane w ktora strone sie chodzi.
moze ktos kto ma ten katalog moglby Ci zeskanowac?
niestety nie mam skanera, a zdjecie bede mogla zrobic i wstawic tutaj dopiero jutro wieczorem.[/quote]
Dobrze, ze przypomniałaś już skanuje.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Niedawno sędzina ze Słowacji pytała też o budowę psa(staw skokow, pieta, stop itp.) [/QUOTE]

:crazyeye: Tu to bym poległa pewnie :eviltong:

Byłam poćwiczyć przed chwilą z psem[nie wystawianym - bo jakbym miała z nim to bym się tam rozpłakała na środku jakby wyczyniał mi to co w ogródku :lol:]

No cóż jeszcze się dzisiaj pozostaje doedukować,jutro poćwiczyć z prawdziwą suńką[jak nie będzie autobusu to nawet nie] i w niedzielę do 13:30 jest jeszcze czas ;)

Link to comment
Share on other sites

Mam kilka pytań. Mam nadzieje, że osoba bardziej doświadczona odemnie zdoła mi na nie odpowiedzieć... ;)
Po pierwsze: jakie figury padają najczęściej? Jest jakaś różnica między tymi zadawanymi na wystawie krajowej, jak i tymi na międzynarodówce?
Po drugie: wiek psa jest ważny? Tak się składa, że moja sucz na wrocławską międzynarodówkę (tak, właśnie wtedy zamierzamy odbyć nasz debiut, czy jak kto woli: porazkę) będzie dopiero w klasie szczeniąt... można już wtedy zaciągnąć takiego psa na mp?
Po trzecie: czy wygląd psa mocno się liczy? mój burek prawdopodobnie będzie wyglądać wtedy niezbyt urodziwie... nie dość, że prawdopodobnie staną jej uszy, to nie jest to pies typowo wystawowy. Jednakże pierwszy raz chcę wystartować z moim burkiem: łatwiej mi będzie się zgrać, wiadomo. :cool3:
Wybaczcie, niektóre pytania mogą wydać się wam banalne... jednak ja moją sucz wystawiałam dopiero raz (i to na normalnym ringu...), i niestety nie mam dużego doświadczenia. :placz:
Wybaczcie że wszystkie pytania w tym temacie.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hania.']Po pierwsze: jakie figury padają najczęściej?[/quote]
To naprawdę zależy- od sędziego.
[quote name='hania.']Jest jakaś różnica między tymi zadawanymi na wystawie krajowej, jak i tymi na międzynarodówce?[/quote]
Nie.
[quote name='hania.']Po drugie: wiek psa jest ważny?[/quote]
Nie, ale żebyś z jakimś Baby nie wyskoczyła :evil_lol:
[quote name='hania.']
Po trzecie: czy wygląd psa mocno się liczy? [/quote]
W mp:
Chodzi o to jaką tworzycie parkę z pieskiem. I oczywiście o to, jak prezentujesz psa itp. :p
To chociaż z mojego doświadczenia... :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hania.']Mam kilka pytań. Mam nadzieje, że osoba bardziej doświadczona odemnie zdoła mi na nie odpowiedzieć... ;)
Po pierwsze: jakie figury padają najczęściej? Jest jakaś różnica między tymi zadawanymi na wystawie krajowej, jak i tymi na międzynarodówce?
Po drugie: wiek psa jest ważny? Tak się składa, że moja sucz na wrocławską międzynarodówkę (tak, właśnie wtedy zamierzamy odbyć nasz debiut, czy jak kto woli: porazkę) będzie dopiero w klasie szczeniąt... można już wtedy zaciągnąć takiego psa na mp?
Po trzecie: czy wygląd psa mocno się liczy? mój burek prawdopodobnie będzie wyglądać wtedy niezbyt urodziwie... nie dość, że prawdopodobnie staną jej uszy, to nie jest to pies typowo wystawowy. Jednakże pierwszy raz chcę wystartować z moim burkiem: łatwiej mi będzie się zgrać, wiadomo. :cool3:
Wybaczcie, niektóre pytania mogą wydać się wam banalne... jednak ja moją sucz wystawiałam dopiero raz (i to na normalnym ringu...), i niestety nie mam dużego doświadczenia. :placz:
Wybaczcie że wszystkie pytania w tym temacie.
Pozdrawiam.[/quote]

1. Najczęściej na eliminacjach są; T, L, okrąg i chodzenie po prostej, żadziej trójkąt. Na finałach ew. półfinałach są przeważnie trójkąty i któraś z tych w/w figur, często są też figury równoległe i zamiana psami. Natomiast na porównaniu to bywa różnie, wtedy jak jest duża konkurencja to są trudniejsze typu ósemka czy zygzak, albo np. trójkąt z zamianą psami.
Nie ma różnicy, czy to krajówka czy międzynarodowa.
2. Wiek psa nie ma najmniejszego znaczenia, z reguły z młodym psem jest trudniej, ale jeżeli to jest Twój pies to raczej nie ma znaczenia.
3. W MP nie ocenia się budowy czy umaszczenia psa, ale sposób prezentacji. Ale mimo to, postaraj się żeby możliwie wyglądała jak najlepiej - da to lepszy efekt ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...