Jump to content
Dogomania

Chodsky Pes


viktoria07

Recommended Posts

Dzień pierwszy " rozprostowanie kości i przegląd weterynaryjny"[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/9308/suki1.jpg[/IMG]

[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/8374/88165352.jpg[/IMG]

[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/9130/p5154094.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

16 maja odbyła się w Jeseniku wystawa chodskiego psa. Na początek wystąpiły dzieci ze swoimi pupilami. Szkoda, że były tylko 3 medale bo każdy z uczestników zasługiwał na nagrodę. Czasem małym wystawcom musieli pomagać dorośli...

[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/5031/dziecko1.jpg[/IMG]


[IMG]http://img198.imageshack.us/img198/7736/dziecko2m.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Tobą całkowicie... Chociaż tak naprawdę ich piękno trzeba umieć dostrzec. Przeważnie znajomi określają mojego psa określeniem "podobny do owczarka niemieckiego tylko jakiś mały" ;)
Niewątpliwie mają w sobie "to coś" ale mam nadzieję że ich uroda nie sprawi iż zaczną trafiać w ręce tzw "pseudohodowców" ( tu może wielkim plusem okazać się trudna hodowla psów tej rasy oraz to że nadal nie uznano rasy przez FCI) Z pewnością natomiast rasa zasługuje na uwagę tych osób które lubią z psem pracować, wypoczywać i aktywnie spędzać czas. Niezmordowany, pozbawiony niepotrzebnej agresji kompan jakim jest chodski pes sprawi wówczas wiele radości :)

Link to comment
Share on other sites

z twojego opisu to ta rasa pasuje idealnie do mnie. Hihi. Ale tak na serio to wiem co czujesz- też mnie krew zalewa jak na widok mojego schipra ludzie mówią że ,, to taki szpic jest?,, grr :) wracając jednak do tematu- są naprawdę cudowne i na 100% sobie kiedyś takiego sprawie. . . :) będę tu często zaglądać bo jestem ciekawa jak potoczy się dalej rozwój tej pięknej rasy

Link to comment
Share on other sites

piekne...
a ta dluzsza i bujniejsza siersc u niektorych to tak w jednej rasie taka roznorodnosc czy moze dymorfizm plciowy?
Mi sie bardzo podobaja te z mniej bujna czupryna stad moje pytania ;)

bedzie mozna je zobaczyc na wystawie badz zawodach psow pasterskich ktore odbeda sie w czerwcu we wrocku?;)

[I]edit: widze ,ze twoj piesek tez ma krotsza siersc wiec to chyba nie od plci zalezy?[/I]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o kurcze ... zobaczcie :

Imię: Badi
Płeć: pies
Wiek: ok 5 lat
Opis: Duży, mieszaniec Długowłosego Owczarka Niemieckiego. Jest spokojny i cichy. Wobec ludzi łagodny. Narazie jest trochę nieśmiały. Nie chce chodzić na spacery. Widocznie musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Gdy tylko się oswoi, z pewnością będzie świetnym, kochanym psiakiem
[IMG]http://www.ostrowschronisko.pl/galeria_pliki/badi2.jpg[/IMG]
[IMG]http://www.ostrowschronisko.pl/galeria_pliki/badi3.jpg[/IMG]

Moim zdaniem jest idealnie w typie rasy .... a nawet bym powiedziała że wygląda identycznie jak psiak na pierwszej stronie (2 zdjęcie)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam po urlopie :-)

Psiak na zdjęciu w poście powyżej rzeczywiście jest trochę podobny do chodskiego, ale nie sądzę aby rzeczywiście mógł mieć coś wspólnego z rasą tak mało popularną w Polsce. Poza tym w opisie jest napisane że jest dużym psem, a chodsky pes jest raczej psem średniej wielkości. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że psiak jest śliczny i mam nadzieję, że znalazł już domek.

Link to comment
Share on other sites

Ahh, jeszcze nowe wieści z życia polskich chodskich psów.

[SIZE=4][B]Na początek DOBRE:[/B][/SIZE]
Na początku lipca jedyna jak do tej pory hodowlana suczka GYRRA Daraskar ( i jedyna championka tej rasy w Polsce) wydała na świat szczeniaczki, swój drugi miot. Ja niestety jeszcze ich nie widziałam, ale myślę, że uda mi się w najbliższym czasie odwiedzić hodowlę "z Coyoacan" :)

Często jest w życiu tak, że z dobrymi nowinami w parze idą też te gorsze.
Nadal mamy w Polsce jednego psa hodowlanego ( także hodowla " z Coyoacan") Niestety mój Nystanek pomimo, że bardzo ładnie przeszedł bonitację i testy psychiczne nie będzie psem hodowlanym. Niestety okazało się, że ma zbyt duży stopień dysplazji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='viktoria07']Niestety mój Nystanek pomimo, że bardzo ładnie przeszedł bonitację i testy psychiczne nie będzie psem hodowlanym. Niestety okazało się, że ma zbyt duży stopień dysplazji.[/quote]
Przyglądałam się trochę tym pieskom na stronach czeskich hodowli. Zauważyłam że stosunkowo dużo jest opisanych jako niehodowlane. Czy największy wpływ na ten stan rzeczy ma właśnie wskaźnik określający stopień dysplazji? Czy aż tak dużo psów tej rasy ma ten wskaźnik zbyt wysoki? Selekcja wydaje się bardzo ostra i rzetelna.

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście selekcja psów dopuszczonych do hodowli w tej rasie jest bardzo ostra i pomimo tego, że mój pies został uznany jako niehodowlany całkowicie się z nią zgadzam.
Jednak nie chodzi tu tylko o dysplazję. Zdarzają się psy i suczki przerośnięte, mające wzrost poniżej dopuszczanego przez wzorzec ( tu zaostrzenia, górne i dolne granice wzrostu są bardzo rygorystycznie pilnowane). Każdy pies i suczka, które maja być dopuszczone do hodowli muszą przejść młodzieżowy svod ( psiaki do 14 miesiąca), a następnie bonitację psów w wieku powyżej 14 miesiąca. Na bonitacji psy nie tylko są dokładnie mierzone we wszystkie możliwe strony ;) ale także muszą przejść testy psychiczne. Pozostaje jeszcze oczywiście prześwietlenie stawów. Na młodzieżowym svodzie jak i na bonitacji każdy pies i suczka dostają kartę z dokładnym opisem (kody niedostatków i wad) poczynając od budowy każdej części ciała psa, poprzez umaszczenie każdej części a na ruchu i cechach psychicznych psa kończąc.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że warto tu jeszcze poruszyć jedną sprawę. Czesi bardzo często decydują się na posiadanie chodskiego psa zwyczajnie dla siebie a nie do hodowli. Wspominałam już wcześniej o ich niesamowitych walorach użytkowych. Są one bardzo często wykorzystywane jako psy pasterskie, służbowe oraz jako zwykli towarzysze. Są pozbawione niepotrzebnej agresji skierowanej do ludzi i innych zwierząt, a to właśnie czyni z nich wspaniałe psy rodzinne. Wiele psów, które pewnie mogłyby zostać uznane jako hodowlane nie zostało zgłoszonych nigdy na wystawę, svod czy bonitację bo właściciele decydując się na psa tej rasy wybrali go dla jego cech i dla radości jego posiadania :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za te informacje. Tak, to też zauważyłam że rubryczki przy niektórych pieskach są puste, nietrudno się domyślić że właściciele nie mieli potrzeby testom czy ocenom je poddawać. Nie każdy się przecież do hodowli przymierza.
Ciekawa rasa :) Gabarytami, charakterem i potencjalnymi predyspozycjami do pracy bardzo mi pasująca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...