Jump to content
Dogomania

Chodsky Pes


viktoria07

Recommended Posts

pozdrawiam Pana, Panie Marcinie, muszę sprostować - nie mieszkamy w Małopolsce a od 5 lat w woj. świętokrzyskim, gdzie oprócz Chodskich psów mamy równiez swoje Siberian Husky, o ho, ho, już tyle lat jesteśmy hodowcami tej rasy... Rzeczywiście nie bardzo zainteresowalismy się walką o przywrócenie tej rasie praw do zdobywania tytułów na ringach polskich, bo jakby nie jest to dla nas sensem posiadania i hodowania tej rasy. Psy są wspaniałe, chętnie wyjeżdżamy do Czech na wystawy, svody i bonitacje, bo są to wspaniałe spotkania z ludżmi o podobnych upodobaniach, można się wiele od nich dowiedzieć - to sprawia nam ogromną radość. W Zwiazku Kynologicznym jestem od ponad 30 lat, i wiem, że obowiazuje mnie regulamin. Na moja niekorzyść właśnie tak postanowiono, ze pieski tej rasy nie maja praw do tytułów - ot i wszystko.
Zapraszam na naszą stronę [URL="http://www.zcoyoacan.pl"]www.zcoyoacan.pl[/URL] i życzę samych sukcesów i miłych chwil spędzonych ze swoimi czworonogami.
Pozdrawiam, Ewa Czarkowska

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jak widać - nie minąłem się z prawdą.

Nikt, kto ma psa, nie powinien go chcieć po to, by przyznawano mu tytuły. Więc jest to zupełnie poza kwestią regulaminu wystawowego.

Natomiast jeśli tę kwestię połączyć, to wówczas można by postulować, by wszystkim rasom, jakie w ogóle są, zaprzestać przyznawania tytułów.

Nowy regulamin miał na celu zniechęcenie do hodowania i nabywania psów ras nie uznanych. Myślę, że z taktem i kulturą należy o tej sprawie mówić, jeśli jesteśmy zainteresowani rozwojem "naszych" ras.

Oczywiście Państwa stanowisko przyjąłem już dawniej do wiadomości. Szkoda, że takie jest, ale trudno i tyle.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MarcinB']
Nowy regulamin miał na celu zniechęcenie do hodowania i nabywania psów ras nie uznanych. Myślę, że z taktem i kulturą należy o tej sprawie mówić, jeśli jesteśmy zainteresowani rozwojem "naszych" ras.
[/quote]

Nie sądzę, żeby jakiekolwiek gulaminy ZK mogły mnie zniechęcić do posiadania psa rasy nieuznanej, nawet brak możliwości zdobywania tytułów. Chodskiego psa cenię za to jaki jest...

A przy okazji wracając do tematu spotkań z innymi hodowcami i pasjonatami rasy, o których wspominała ULOTKA chciałam wspomnieć że na początku stycznie kolejny raz spotkaliśmy się w gospodarstwie agroturystycznym " Coyoacan". Psy miały okzję wspólnie pobiegać i socjalizać się, a my mieliśmy okazję porozmawiać o swoich pasjach i powymieniać uwagami odnośnie chskiego psa.
Podczas spotkania niesamowicie urzekła mnie młodziutka Agawa z Coyoacan FCI, która pozostała w hodowli Państwa Czarkowskich. Myślę, że nie tylko mnie bo również Nystan nie odstępował jej na krok ;)
Ze wstawieniem fotek mam niestety problem ale może coś wymyślę...:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Ja też chętnie poczytam o odtwarzaniu chodiaka, czy w tym procesie bazowano tylko na egzemplarzach, które się uchowały z przeszłości, czy też stosowano domieszki innych ras?[/quote]

Odnośnie historii chodskiego psa proponę poczytać na stronie hodowli " z Coyoaca" [url=http://chodskycoyoacan.w.interia.pl/]Chodsky Pes z COYOACAN[/url]
Rasę odtwarzano na bazie kilku odnalezionych osobników odpowiadających wzorcowi rasy.

AXUSIA szkolenie psów tej rasy jest stosunkowo łatwe. Są to typowe owczarki, inteligentne, bardzo szybko uczące się ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Już wiem. Przebrnęłam przez te rodowody. Do odtwarzania tej rasy użyto trzech psów. Były nimi suczka Bessy i dwa psy Dixi i Blesk, są to przodkowie wszystkich obecnych chodiaków. Pierwsze szczeniaczki z pary Bessy i Dixi urodziły się 20.10.1985r., następne z pary Bessy i Blesk 28.10.1986r. Wszystkie przyszły na świat w hodowli "na Barance". To były początki:)

Link to comment
Share on other sites

Tylko 5 pokoleń? :-o
Pod linkiem, który podała Victoria (i który już wcześniej znałam, bo już wczesniej się nim podzieliła ;) ) jest napisane, że próby odtworzenia rasy zaczęto na początku XX wieku. Czyli przez te wszystkie lata (od początkow XX w. do ok. 1982?) tylko trzech psów się dochowano?
A wiadomo coś o przodkach Bessi, Dixi i Bleska?

Link to comment
Share on other sites

Tak. Napisano na tej stronie, że próby odtworzenia tej rasy sięgają początków XX wieku, ale napisano również, że były one bardzo trudne, ze względu na to, że brakowało jednoznacznego obrazu lub opisu wyglądu tego psa. Prócz tego, brakowało jednakowych przedstawicieli tej rasy. Ja swoją wiedzę opieram tylko na rodowodach, niestety z językiem czeskim jestem na bakier;). Znalazłam jeszcze informację o rodzicach Bessy(byli to Fox i Nera). Ja myślę, że w rodowodach, na samym początku, są uwzględnione tylko te trzy psy(plus rodzice Bessy), bo były do siebie podobne i najbardziej zbliżone do ustalonego wzorca tej rasy. Przede wszystkim ludzie pragnący odtworzyć tę rasę, musieli zdecydować się jak ona ma ostatecznie wyglądać, gdyż tak jak jest napisane nie było to wcale jasne. I chyba jest możliwe dochowanie się "tylko trzech psów"do rozpoczęcia hodowli, zwłaszcza jeżeli selekcja pod względem wyglądu i charakteru, była prowadzona z żelazną konsekwencją. Z tego co zauważyłam, bardzo wiele szczeniąt już uwzględnionych w rodowodach nie doczekało się potomstwa. Mogło to mieć związek ze słabą płodnością tej rasy, ale też wiele najprawdopodobniej nie było wzorcowych i przez to nie użyto ich do dalszej hodowli. Na razie nie umiem lepiej odpowiedzieć. Staram się obecnie tłumaczyć co nieco z czeskich stron ale trochę słabo mi idzie:oops:.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze. Szkoda, że tych zdjęć nie widać, chętnie bym obejrzała. Ja znalazłam kilka informacji na temat szkolenia chodiaków. Z tego co zobaczyłam na YouTobie to królują w agility, dogfrisbee i posłuszeństwie. Jeden ChP jest wyszkolony na IPO3 jest to Gar z Dašického zátiš. Chodiaki są po prostu wszechstronne:loveu:

Link to comment
Share on other sites

A nie sądzicie, że nie o wszystkim osoby odtwarzające rasę mówią publicznie? Np. o tym, że podczas rekonstrukcji chodiaków dolewane były inne rasy? Nie twierdzę, że znam jakieś tajemnice poliszynela, czy słyszałam jakieś plotki, po prostu trudno oprzeć się wrażeniu, że chodsky pes jest taki dość... onkowaty ;)

Link to comment
Share on other sites

Chodsky pes to nie ONek, chociaż nie przeczę,że jest do niego trochę podobny.
Jeżeli mówić o różnicach między Chodiakami a ONkami. Najważniejszą dla mnie jest ta dotycząca agresji. Z tego co doczytałam to Chodiaki są na nią mniej podatne od ONków, u których czasami nieuzasadniona agresja się zdarza. Nie chcę tu urazić miłośników ONków, bo sama bardzo lubię tę rasę i uważam, że w niektórych sytuacjach prześcigają ChP, ale są też sytuacje w których lepiej się sprawdza CHP. Selekcja pod względem charakteru u Chodiaków dała wspaniałe rezultaty, których na razie nie zepsuto przez bezmyślne rozmnażanie. Każdy miot jest przemyślany i analizowany przez hodowców. Oczywiście wpływ na to ma mała popularność tej rasy. Nie wykluczone, że jeżeli stałaby się "modna" to ważniejsza byłaby ilość a nie jakość.

Link to comment
Share on other sites

No trochę posiedziałam nad tłumaczeniem i mogę uzupełnić informacje na temat odtwarzania rasy Chodsky Pes.
Zaczęło się od tego, że w 1984r. Jan Findejs napisał artykuł do czasopisma Pes pritel cloveka, na temat starej rasy Chodsky Pes, umieszczając tam informacje jakie udało mu się znaleźć na temat wzorca tej rasy. Zaznaczył w tym artykule, że poszukuje psów najbardziej zbliżonych do podanych danych, w celu odtworzenia tej rasy. Artykuł okazał się sukcesem i zjawili się właściciele takich psów, z których wybrano wcześniej przeze mnie opisane: Dixi, Bleska i Bessy. Pięć lat później pies Brix i dwie suczki Dina i Brita zostały dodane do programu hodowlanego, dając początek kolejnej linii.
W 1996 roku ostatecznym uzupełnieniem do rasy były dwa psy Alex i Harry z Pristavske basty.

Rasa Chodsky Pes została po raz pierwszy zarejestrowana przez Českomoravsk kynologick unie (krajowy klub kynologiczny Republiki Czeskiej) 14 stycznia 1984. Pierwszy miot jaki zarejestrowano, to sześcioro szczeniąt urodzonych 20 października 1985.

Link to comment
Share on other sites

Tu dodaję adresy dwóch filmików na których można obejrzeć pracę Gara z Dašického zátiš.
[url=http://www.youtube.com/watch?v=4Ydt7fWH5us]YouTube - Gar - obrany VZ MSKS 2007[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=cGG4lp630RI&feature=related]YouTube - Gar - poslušnost VZ MSKS 2007[/url]
Ja nie mogę się na niego napatrzeć :loveu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Witam
Dzisiaj wróciliśmy z Jesenika, gdzie w dniach 16-17 maja odbyła się wystawa chodskiego oraz svod młodzieży i bonitacja dorosłych psów. W wolnej chwili wstawię mini-fotorelację a dziś tylko w paru zdaniach oraz kilka fotek z wyjazdu.
Na wystawę zgłoszonych było ponad setka chodskich psów. Z Polski do Jesenika przyjechały 3 suczki oraz 1 piesek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...