Jump to content
Dogomania

Chodsky Pes


viktoria07

Recommended Posts

Witam :-)

To ja wstawię najnowsze wieści ze świata chodiaczków ;)
W Polsce urodził się pierwszy miot chodskiego psa :multi:. Urodziły się dwie suczki i dwa pieski :multi: Szczęśliwą mamusią została Ch. Pl Gyrra Daraskar mieszkająca w hodowli z Coyoacan.
Po długim weekendzie spędzonym w Jaseniku, gdzie w sobotę odbyła się wystawa klubowa chodskiego psa ( zgłoszonych 77 :p ) oraz w niedzielę młodzieżowy svod i bonitacja psów dorosłych, mamy w Polsce również pierwszego uznanego reproduktora tej rasy :multi: Jest nim Karus z Dasickeho zatisi mieszkający w tej samej hodowli co Gyrra. Wielkie gratulacje dla właścicieli ;).
Mój młodzieniec Nystan z Gipova na sobotniej wystawie w kl. młodzieży uzyskał ocenę doskonałą bez lokaty ( zgłoszonych 15) oraz pokonał pierwszy kroczek do hodowlanki czyli młodzieżowy svod z ładnym opisem z czego również jestem dumna ;) Wraz z właścicielami Karuska wrażenia z wystawy mamy bardzo miłe. Zakwaterowanie, a także wystawa, svod i bonitacja odbywały się na terenie campingu, a atmosfera przypominała raczej długi weekend wśród miłośników rasy niż wystawę co niestety nie jest normą na większości polskich wystawach :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ano, własnie, musze sie pochwalić, mamy pierwszy w Polsce miot chodiaczków. Są sliczne, rosną jak na drozdżach, mają już 4 tygodnie.
A mamą ich jest Balbinka (Gyrra Daraskar), pierwsza i jedyna Championka Polski, a tatusiem Zack Bryvilsar, Champ. Czech i Słowacji.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karmel

[SIZE=5]KARUS z Dasickeho zatisi wł. z Coyoacan FCI[/SIZE]
[IMG]http://img138.imageshack.us/img138/5625/karuszdasickehozatisi1xr6.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Guest Karmel

[SIZE=5]Nystan z Gipova wł. Saga Dalii[/SIZE]
[SIZE=5][IMG]http://img138.imageshack.us/img138/7135/24122007089qr9.jpg[/IMG][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Guest Karmel

[SIZE=5]ZACK Bryvilsar wł. "DARASKAR"[/SIZE]
[IMG]http://img80.imageshack.us/img80/7457/zackbryvilsarcv5.jpg[/IMG]

[IMG]http://img220.imageshack.us/img220/4633/zackbryvilsar2hy4.jpg[/IMG]



Prosze Viktorio:):) mam nadzieje ze nic nie pokiełbasilem:P:diabloti::loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmel']
Prosze Viktorio:):) mam nadzieje ze nic nie pokiełbasilem:P:diabloti::loveu:[/quote]


Dzięki Karmel za wstawienie fotek :buzi:

Czyż one nie są śliczne? ;)
Ale jak to ktoś pisał na owczarkach "owczarek niemiecki to charakter a nie wygląd", to samo tyczy sie chodiaków ;)
To co bardzo podoba mi się w chodiakach to ich użytkowość ;). W Polsce znam 4. Z tej czwórki jeden jest kwalifikowanym psim terapeutą - FALKO Daraskar, drugi jest w trakcie szkolenia specjalistycznego - NYSTAN ;)
Jeśli ktoś wie o innych chodiakach mieszkających w Polsce , proszę o info ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[COLOR=Red][B]Sukcesy w Dogfrisbee[/B][/COLOR] :)


W dniach 31.05-01.06 odbyły się we Wrocławiu zawody dogfrisbee.[B] Darri[/B] Stamo-Bud, który przyjechał ze swoją właścicielką na zawody z Czech zajął 3 miejsce w [SIZE=3][SIZE=2]Super Minidistance kwalifikując się do finału w Warszawie :multi:[/SIZE]
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

I pora na najnowsze wieści ze świata najmłodszych "polskich" chodiaczków :)
Maluszki kończą już siedem tygodni, rosną zdrowo i "ustawiają" o tydzień młodsze husky ( tzn że odzywa się w nich instynkt psa pasterskiego ;) ) Są baaaardzo ciekawe świata, a bodźców i wrażeń mają dość dużo biorąc pod uwagę różnorodność mieszkańców gospodarstwa p. Czarkowskich ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/-/USTAWI%7E1/Temp/moz-screenshot-7.jpg[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/-/USTAWI%7E1/Temp/moz-screenshot-8.jpg[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/-/USTAWI%7E1/Temp/moz-screenshot-9.jpg[/IMG]http://img60.imageshack.us/img60/8966/nystandogoum6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Psiaki przepiękne.Szczególnie Nystan chwycił mnie za serducho:-) jest cudowny:smile:Zupełnie przypadkiem natrafiłam na kilka zdjęć i krótki artykuł o tej rasie w dwumiesięczniku "Pies" i jestem nimi absolutnie zachwycona!Jaka szkoda, że są tak mało popularne, bo ciężko znaleźć jakiś konkretny opis rasy:-? Może wy jesteście w stanie coś mi o nich opowiedzieć?Jakie one są na codzień?Jak się je wychowuje?Nadają się dla niedoświadczonych , czy też wyłącznie dla "znających się na rzeczy"?Czy jest jakaś szacunkowa liczba chodiaczków w Polsce(tych rodowodowych i nierod.)?

Link to comment
Share on other sites

Witam :-)

W Polsce z tego co mi wiadomo są cztery dorosłe osobniki tej rasy. Trzy mieszkają w hodowli z Coyoacan FCI ( Karusek, Falco i Gyrra) i jeden ze mną. Poza tym jak już wspomniałam przyszedł w Polsce pierwszy miot chodskich psów, niestety niezbyt liczny bo urodziły się tylko 2 pieski i 2 suczki.
Wszystkie psiaczki mają już nowe domki, a jedna suczka została w hodowli Coyoacan.
Co do charakteru piesków... Są to typowe owczarki, wiecznie czujne i starające się mieć przez siebie zaprowadzony porządek na swoim terenie. Nie są psami agresywnymi, powiedziałabym raczej, że są nieco powściągliwe i nie lubia spoufalać się z obcymi ale gdy kogoś zaakceptują to traktują go już jak swojego. Nadają się do każdego typu szkolenia bo z moich obserwacji wynika że są niesamowicie inteligentne, właściwie uczą się wszystkiego same ... Nie wiem naprawdę skąd mój pies zna takie sztuczki jak daj łapę i drugą łapę bo go tego nie uczył nikt. Któregoś dnia go poprosiłam i podał ;)
Według mnie jest to pies dla każdego kto chce towarzysza na długie spacery. Nie należy jednak zapominać, że są to owczarki ( psy pracujące) dlatego należy im zapewnić jakieś zajęcie i sporo ruchu .

Link to comment
Share on other sites

Z tego, co udało mi sie o nich dowiedzieć też wynikało, że są niezwykle inteligentne i wszechstronne, ale obawiałam się, że "znawca" rasy ostudzi mój zapał...a tu zapał jeszcze większy:lol: zastanawiałam sie tylko, czy chodiaki gubia sierść z taka samą intensywnością, co owczarki niemieckie?jak w ogóle wyglada ich pielęgnacja?czy ich sierść jest specyficzna?np. czy się szybko kołtuni, albo czy wyjatkowo łatwo się ją czyści?
Co do "niespodzianek", to tego typu zachowania psa (sam podaje łapę, a potem drugą) najlepiej pokazuja jak bardzo pojętny jest pies, niektórym wystarczy pewne podstawowe komendy pokazać raz, najwyżej dwa, a one już wszystko wiedzą:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Karolina'] zastanawiałam sie tylko, czy chodiaki gubia sierść z taka samą intensywnością, co owczarki niemieckie?jak w ogóle wyglada ich pielęgnacja?czy ich sierść jest specyficzna?np. czy się szybko kołtuni, albo czy wyjatkowo łatwo się ją czyści?
[/quote]


Ponieważ rodzaj włosa podobny jest do tego u owczarków niemieckich długowłosych to i podobny sposób pielęgnacji ;)

Dostaliśmy wczoraj potwierdzenie przyjęcia na wystawę w Łodzi. Będziemy zarówno w sobotę i niedzielę więc jeśli miałby ktoś ochotę poznać chodiaka w "realu" to zapraszam :lol:
Jest tylko jedno "ale" jeszcze nie wiemy kto nas sędziuje i na którym ringu będziemy bo naszej rasy nie ma w wykazie :evil_lol: Mamy tylko nadzieję, że oddadzą nas w ręce czeskich fachowców znających eksterier a nie na ring gdzie sędzia będzie zaskoczony skąd na ringu owczarek niemiecki i do tego taki niewyrośnięty :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Jesteśmy już po Krajowej Wystawie psów Gr. I. Nystanek dostał ocenę doskonałą, a w związku z tym tytuł najlepszego psa w rasie oraz tytuł zwycięzcy rasy. Szkoda, że nie udało się przyjechać na wystawę reszcie Chodiakom " z Coyoacan".
Ponieważ jeszcze niedawno gościłam wyłącznie na ringu gr. V to niewielu mamy z Nystankiem znajomych wśród owczarkarzy, ale udało nam się poznać dzisiaj 2 owczarki holenderskie :-). Obie panny przypadły bardzo do gustu także Nystankowi.

Link to comment
Share on other sites

W niedzielę, pomimo paskudnej pogody znów zawitaliśmy na Start, tym razem na wystawę klubową. Znów nam się udało i oceniała nas sędzina z Czech, tym razem p. Bożena Ovesna. Nystanek dostał bardzo ładny opis i ocenę doskonałą, a z uwagi na brak konkurencji automatycznie tytuły Najlepszy Pies w Rasie, Zwycięzca Rasy i Zwycięzca Klubu ;)
Pomimo niesprzyjającej aury znów zostaliśmy do końca wystawy czyli do wyboru najpiękniejszego psa gr.I ale podobnie jak w sobotę nawet nas nie zauważono... trudno. Mam nadzieję, że kiedyś jednak jakiś sędzia zwróci uwagę na jak to niektórzy moi znajomi mówią "takiego wynalazka" :razz:

Link to comment
Share on other sites

Hehhe a tak przy okazji... musicie przyznać że w ciągu 2 dni 2 razy BOB to niezły wynik :evil_lol:. Szkoda tylko że bez walki ;)
W mojej przygodzie z kynologią kiedyś co prawda też miałam taki sukces ale z dwoma róznymi psami. Pierwszego dnia BOB wywalczył mój husky występujący wówczas w klasie młodzieży a następnego dnia moja suczka husky z klasy championów :lol: Ale w ówczas były to duże stawki zgłoszonych psów w rasie więc radość ogromniasta z przyznanych tytułów :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam :-)
Dość długo się nie odzywałam, no ale cóż szara codzienność czyli brak czasu...
Nadszedł długo wyczekiwany przeze mnie dzień... Nystanek zdał egzaminy i jest już psem użytkowym :p
A małe polskie chodiaczki... Rozmawiałam z p. Ewą Czarkowską, podobno rosną zdrowo, mają się świetnie, a sunia która została w hodowli już uczy się zaganiać konie :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='viktoria07']W niedzielę, pomimo paskudnej pogody znów zawitaliśmy na Start, tym razem na wystawę klubową. Znów nam się udało i oceniała nas sędzina z Czech, tym razem p. Bożena Ovesna. Nystanek dostał bardzo ładny opis i ocenę doskonałą, a z uwagi na brak konkurencji automatycznie tytuły Najlepszy Pies w Rasie, Zwycięzca Rasy i Zwycięzca Klubu ;)
Pomimo niesprzyjającej aury znów zostaliśmy do końca wystawy czyli do wyboru najpiękniejszego psa gr.I ale podobnie jak w sobotę nawet nas nie zauważono... trudno. Mam nadzieję, że kiedyś jednak jakiś sędzia zwróci uwagę na jak to niektórzy moi znajomi mówią "takiego wynalazka" :razz:[/quote]

No niestety to, co piszesz nie jest prawdą. Psy ras nieuznanych nie mają w Polsce prawa do tytułów, które psu przypisałaś: Najlepszy Pies w Rasie, Zwycięzca Rasy i Zwycięzca Klubu.

Wynika to z przepisów, które wprowadzono do regulaminu wystaw od 01.01.2007

Kontaktowałem się z hodowcami chodskyego psa z propozycją zebrania szyków celem przywrócenia przepisów do normalności, ale wydali się tą sprawą zupełnie niezainteresowani. A przyznam, że sam jestem właścicielem psów ras nieuznanych i z powyższych powodów zaprzestałem wystawiania swoich psów w PL. - Po tytuły i uprawnienia hodowlane wyjeżdżam poza Polskę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam Marcinie

To prawda, że psy ras nieuznanych nie mają prawa do uzyskiwania tytułów co nie zmienia faktu, że w kartach ocen sędziny wpisywały Nystanowi te tytuły o których wcześniej już napisałam. Sama zwracałam uwagę sędzinom, że w Polsce chodsky pes nie ma prawa do tytułów ale za każdym razem słyszałam że i tu mogę praktycznie zacytować "wpisane może mieć, niech każdy wie że mu się należy, przepisy może kiedyś się zmienią"
Tak więc drogi Marcinie nie przypisałam sobie sama tytułów, karty ocen są do wglądu w ZK ;)

A przy okazji... można wiedzieć z którymi hodowcami się kontaktowałeś?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli kogoś niechcący wprowadziłam w błąd pisząc o tytułach Nystanka to z góry przepraszam. Nie pomyślałam, że nie każdy ma świadomość, że rasy nieuznane nie mają prawa do tytułów. Moim jedynym wytłumaczeniem, że nie miałam zamiaru nikogo celowo wprowadzać w błąd może jedynie być oczko które było wstawione za tytułami.

Viktoria

Link to comment
Share on other sites

Nazwy hodowli nie pamiętam. Poza chodskimi psami mają husky i mieszkają gdzieś w Małopolsce. Znalazłem ich na internecie, zadzwoniłem i usłyszałem coś, co mnie zupełnie zaskoczyło, ale że była to prywatna rozmowa, nie wypada mi jej tu cytować. Napisałem maila do tych Państwa, ale nigdy nie było zainteresowania z drugiej strony, by coś w tym względzie zrobić razem.

Cieszy mnie natomiast to, co piszesz. Tzn., że nawet sędziowie mówiąc, że przepisy być może się zmienią, dają wyczuć, że uważają je za niewłaściwe.

Nie zdradzając o kogo i o co w tym chodzi, powiem, że chodzi o kaprys pewnej pani i której jakoś nikt nie ma odwagi się sprzeciwić. Sprawa jest prosta - wnieść kwestię na zgromadzenie, przegłosować i już. Argumentów za jest mnóstwo, przeciw - jeden: kaprys pewnej pani.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...