Jump to content
Dogomania

Karta krycia


kayla

Recommended Posts

Mam pytanie:

Jak wyglada krycie psow rodowodowych?

Nie chodzi mi o fizjologiczna strone zagadnienia (mysle, ze ma to cos wspolnego z pszczolkami i kwiatkami), tylko raczej - skad wiadomo, ze to na pewno dany psiak jest ojcem?

Specjalna komisja czuwa i asystuje "w trakcie"?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli kupisz szczeniaka i masz wątpliwości czy jego rodzice sa jego rodzicami, to masz prawo zażądać od właścicieli rodziców twojego psa o udostępnienie zwierząt w celu pobrania śliny do badań genetycznych. Jeżeli nie uzyskasz takiej zgody to zwracasz się do komisji hodowlanej ZKwP i oni wzywaja hodowców do udostępnienia psów. Jeżeli hodowcy odmówia, to są wykluczani ze Związku.

Przy kryciu psów hodowca i właściciel reproduktora wypełniają kartę krycia. Karta jest podwójna i każda ze stron oddaje ja do swojego oddziału. Na karcie jest numer tatuażu psa, który przed kryciem należy sprawdzić. Nie należy zostawiać suki u reproduktora. Należy byc obecnym przy kryciu.

Jeżeli pies ma chip to hodowcy (zagraniczni) mają czytniki chipów u siebie.

Jezeli importujesz spermę do inseminacji, to razem ze spermą jedzie jej "paszport" i zaświdczenie o zgodności genetycznej. /Nikt tu nie robi przekrętów bo za to są straszne odszkodowania/.

Generalnie rodzice psa w jego metryce wpisani sa po deklaracji (karta krycia) złożonej przez hodowców. Nalezy tym deklaracjom wierzyć. W razie wątpliwości patrz - pierwsze zdanie tego tekstu.

Generalnie hodowcy wypełniają karty rzetelnie (w końcu grozi im rozstanie ze Związkiem). Bywaja jednak mioty, w których rodzice formalni nie są rodzicami rzeczywistymi. oprócz ewidentnych przypadków fałszerstw, zdarza się, ze hodowcy posiadający luzem biegające towarzystwo obojga płci sami nie wiedzą, kto jest tatusiem szczeniaków.

Na zachodzie badania genetyczne i prośby o ich zrobienie są na porządku dziennym . U nas nadal to rzadkość, choc problemów technicznych (pobranie śliny i wykonanie badań) nie ma.

Link to comment
Share on other sites

ale kayli chyba chodzilo o to...ze kupujesz szczeniaka to nie masz pewnosci ze ojciec wpisany w metryke jest ojcem biologicznym....udowodnic mozna tylko przez badanie..

Ja sie po prostu chcialam zapytac jak to wyglada, zwlaszcza w wypadku, kiedy hodowca jest wlascicielem parki. (Czy wtedy wie jaka konkretnie wstawic date?)

Link to comment
Share on other sites

Przyznam, ze juz teraz zupełnie nie wiem o co ci chodzi...

Ja mam parkę i dokładnie wiem kiedy sie przepraszam ...bzykają. I taka date wpisuje na karcie krycia.

Jak tych skoków jest więcej (oczywiście zwykle jest) to w karcie krycia wpisuje sie od - do.

Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś, kto ma parę hodowlaną mógł wszystko puścić na żywioł.

Link to comment
Share on other sites

Przyznam, ze juz teraz zupełnie nie wiem o co ci chodzi...

Ja mam parkę i dokładnie wiem kiedy sie przepraszam ...bzykają.

No, wlasnie o to chodzi. Ja nie mam parki, wiec kompletnie nie wiem, jak to wyglada od strony formalnej i dlatego chce sie dowiedziec. Zwykly ped do wiedzy, moje pytania nie maja zadnych podtekstow.

Dzieki za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

W przypadku posiadania pary hodowlanej, którą rozmnażam też muszę wypełnic kartę krycia, co jest dla mnie zupełnym idiotyzmem. Sama sobie podpisuję, że uzgodniłam ekwiwalent za krycie!!! I musze złożyc 4 podpisy! Sama sobie...!

No, ale w końcu karta krycia kosztuje. I związek zarabia....

Link to comment
Share on other sites

Karta krycia to po prostu uniwersalny druk=dokument i dlatego w Twojej sytuacji może to się wydawać lekką paranoją, ale dla większości przypadków ta ilość podpisów, a zwłaszcza potwierdzenie zawarcia umowy o formie rozliczenia za krycie , jest jak najbardziej uzasadnione.

Link to comment
Share on other sites

A jak to wyglada w przypadku krycia zagranicznego? Wlascicielka suczki bierze taka karte ze soba czy tez wypelnia jakas "ichnią" na miejscu?

Wszystko jest robione jakby pod suke czy na terenie innego panstwa istnieja inne przepisy?

I jak to jest, jak polski pies kryje zagraniczna suke?

Link to comment
Share on other sites

Każda organizacja kynologiczna ma własne przepisy i druki hodowlane.

Polska dokumentacja jest robiona głównie z myślą o suczkach ponieważ to ona rodzi szczeniaki pod przydomkiem hodowcy. Aby więc te maluchy dostały metryczki musi być złożona odpowiednia dokumentacje w oddziale macierzystym suni.

Jeśli suczka jest kryta za granicą to również składa swój odcinek karty krycia - a reproduktor zależnie od wymogów swojego związku tak lub nie (np. zatrzymuje karte w domu ).

Z kolei jeśli to polski reproduktor kryje zagraniczną suczkę to dzieje się to zgodnie z przepisami z kraju pochodzenia suczki i z wykorzystaniem ewentualnych druków tamtego związku.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

[quote name='Elitesse']sklada sie ja w oddziale do 3 tyg po kryciu[/quote]
??? skąd wzięłaś te trzy tygodnie?:crazyeye:

[SIZE=1]Frgament Regulaminu Hodowli Psów Rasowych
[quote]złożyć w Biurze Oddziału w stosownym terminie [B](najpóźniej w dniu przeglądu miotu): odcinek kartykrycia [/B](wzór nr ....) (w przypadku krycia za granicą dodatkowo kserokopię rodowodu reproduktora),kartę miotu (wzór zał. nr ....) oraz potwierdzenie wykonania tatuażu (wzór zał. nr .....); złożeniewyżej wymienionych dokumentów jest warunkiem wydania metryk,[/quote][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

no właśnie też mnie to zastanowiło !
W praktyce bardzo często kartę krycia wykupuje się i wypełnia dopiero wtedy, gdy wiadomo że suka jest w ciąży. Czyli może to być nawet miesiąc i dłużej po kryciu. Ja zawsze tak robiłam i jak do tej pory nigdy nie było biurokratycznych problemów.

Link to comment
Share on other sites

Właściciel reproduktora ma obowiązek złożyć odcinek karty krycia,w macierzystym oddziale w terminie dwóch tygodni od daty krycia.I tak jak już zostało tu napisane,właściciel suki składa wszystkie dokumenty,po tatuowaniu i przglądzie.Natomiast ma obowiązek powiadomić oddział o urodzeniu się szczeniąt w terminie 2 tygodni.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...