Jump to content
Dogomania

Co na odchudzenie?


panienkabubu

Recommended Posts

Moja suka to Bernardynka Krótkowłosa i mimo, że brzmi to "groźnie" i "wielko", to ona do wielkich nie należy. Zaliczana do średnich suk. Generalnie powinna ważyć ok 69 kg, bo wtedy ma najlepszą figurę i najlepiej się rusza. A że to suka wystawowa to mi na tym zależy. No i od ostatniej cieczki w listopadzie 2007 tyje jak oszalała. Wcześniej, w czerwcu, urodziła szczeniaki (sztuk 4), więc mogłam podejrzewać ją o to, że roztyła się po dzieciach i przyzwyczajona była do większych porcji jedzenia, no bo takie dostawała.
Generalnie problem polega w tym, że suka tyje nawet na karmie Light. Ma wilczy apetyt, wyjada innym moim psom, piszczy jak tamte jedzą więcej, a ona zmiata karmę z miski w sekundę. Biega tyle, że chyba nigdy w życiu tyle nie przebiegała ;) wariuje, goni, jest szczęśliwa, sierść ma błyszczącą. Problemem jest też ciągle niepojawiająca się cieczka, ale wet powiedział, że jest ok, byłam na badaniach, wymazach nie wymazach i generalnie suka cieczki nie ma i należy czekać.
Ale co z tym tyciem? Co powinna jeść, żeby nie tyć? Obecnie waży 77kg. Dziś to już pewnie więcej. W niedzielę byłam na wystawie, jak napiła się wody (dość dużo), to koleżanka stwierdziła, że suka wygląda jak w dzień przed porodem. A w ciąży na pewno nie jest, nie ma też urojonej. Jest w doskonałej kondycji zbadana przez weta. No i przez to przytycie, zaczęła mieć "siodło", bo brzuch przeważa i kręgosłup opada w dół.
Jak ją odchudzić? Ja już sama nie mam siły z nią tyle biegać, żeby spalała jak najwięcej, kupy robi olbrzymie, generalnie karma nie powinna się zatrzymywać, bo wszystko wypróżnia. Je Brit Light dwie małe porcje dziennie (jada ze szczenięcej miski!!!). Jak dostaje więcej, to ją rozpycha i tyje.
Ostatnio zjadła miskę makaronu, to myślałam, że ją rozsadzi.
Mogłabym załączyć zdjęcia, ale niestety nie ukazują one tego co ja widzę w rzeczywistości. No i waga też pokazuje, że przynajmniej o 7 kg wazy za dużo. Od czerwca do listopada, no może grudnia utrzymywała wagę 69kg i wyglądała cudownie. Po listopadowej cieczce się posypało.

Macie może jakieś pomysły? Może jakaś inna karma? Nie znam żadnych lightów, nie mam pojęcia co powinna jeść, wet poleca mi Royala, ale jadła i miała biegunki. Zresztą, weterynarze ostatnio to polecają wszystko co modne, a mnie nie o to chodzi.
Może jakieś domowe jedzenie? Jestem w stanie jej gotować nawet codziennie, byle tylko schudła i nie miała efektu jojo!

Pomocy :modla:

Link to comment
Share on other sites

Zbadaj tarczycę (ft3 i ft3 oraz cholesterol) oraz nadnercza (test stymulacji acth). Żery (niepochamowany apetyt) jest tego jednym z wielu symptomów. Poza tym może ma hormonalne problemy?? Próbowaliście Royala Obesity? Wielu wetów bardzo to chwali.

Ja z resztą poleciłabym barfa ale przy wielu psach to może być trochę kłopotliwe. Ale na barfie pies ma jeść trochę więcej objętościowo poza tym możesz zapchać psa jakimiś warzywami byle o niskim indeksie glikemicznym. Dla mnie to związane z tym brakiem cieczki. Hormony to diabelstwo, moja po cieczce tyje jak głupia, nie mówię już co się dzieje w ciąży urojonej...

Link to comment
Share on other sites

Nigdy wcześniej nie było takich sytuacji, po ciąży też nie przytyła, aż do listopada, kiedy to nagle pojawiła się cieczka i suka siedziała w zamknięciu, bo z Benem to mogłoby być różnie hehe. Tam przytyła, no bo jak mało ruchu, to wiadomo, że sucz przytyje. Potem po cieczce tydzień biegania i wróciła do normy po czym nagle... 77kg:mdleje:
Zbadam to. Ciekawe, że żaden wet mi tego nie polecił :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

Tak, przybyło jej brzucha strasznie... Hmm.... Zaraz znajdę jakieś stare i nowe zdjęcie. Momentos.

Jak nie widać różnicy, to zerknij na wielkość głowy do całego ciała.. Po lewej zdjęcie sprzed cieczki, po prawej z niedzieli.

[img]http://img90.imageshack.us/img90/8186/17414582wk5.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ja rozumiem, że suka po szczeniakach się rozrasta i nie dzieje się to w przeciągu miesiąca, ale ja widzę, że ona ma nadwagę, widzę po tym jak biega i jak zarzuca brzucholem, widzę jak zjada co dzieje jej się z brzuchem i słyszę ogromne tum tum tum jak biegnie. No i zaczyna opadać w dół a to znak, ze jest za gruba.
Byłam u weterynarza dziś, "mojego", po podliczeniu wszystkich badań kobiecie wyszło 250zł :mdleje: Jakieś tarczyce, nadnercza, no i podstawowa morfologia :mdleje:
Nie wiedziałam,że tyle to kosztuje:mdleje:

Aha, no i wetka zapytała, czy suka dużo pije. Nie pomyślałam wcześniej, zeby Wam o tym napisać, ale na noc zostawiam trzy ogromne miski wody (mieści się w nich 2 litry wody) na 2 moje suki. Frania wiem, że nie pije dużo, bo zauważam to także podczas dnia, ale Halszka to masakra. Potrafi wypić wszystko tak, że miski są SUCHE do zera!! I wcale nie sika dużo, bo max 5 razy dziennie w normalnych jak na Bernardyna ilościach..
Już sama nie wiem, czy to karma, czy burza hormonalna....

Link to comment
Share on other sites

Podobno pies może wypić 10% z swojej wagi i jest to normalna ilość, czyli Halszka powinna pić ok 8 litrów dziennie. No i tyle pije. Może nawet więcej. Wiadomo, jak śpią razem z Franką i mają wodę, to Franka też coś wypija. Poza tym zaczynają się ciepłe dni i one coraz więcej piją.
Sama już nie wiem, jeszcze teraz wspomniałaś o cukrzycy, to już w ogóle sama nie wiem :mdleje:

Link to comment
Share on other sites

CHyba tak jak radzi Bura, badania najpierw a jeżeli okaże się że ze zdrowiem, hormonami itd jest wszystko ok, no to dieta! Ja bym jednak wcale nie polecała ci diet light ... one mają obnizoną wartość białka a pies który ma dużo ruchu potrzebuje go dużo.
Ja kiedyś odchudzilam psa na zasadzie - garstka karmy, trochę mięska i warzywa, żeby coś jej wypełniało brzusio.
A moja znajoma która za cholerę nie mogła odchudzić psa- a próbowała już mnóstwo karm light, ostatnio przeszła na Orijena, nie zmieniając nic innego, ani dawki ruchu ani witaminek nic kompletnie i pies super chudnie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...