Jump to content
Dogomania

Wanda Kowalska


mucha__

Recommended Posts

  • 11 months later...

Według mnie to kompetentna i miła sędzina. Przy ocenie zwraca uwagę głównie na budowę psa oraz ruch. Nawet w przypadku " ozdóbek" stawia właśnie na psy dobrze zbudowane, z wyraźnymi cechami rasy, a nie na kupę futra. Zdecydowanie nie jest dentystką (przynajmniej w mojej rasie). Na pewno jeszcze się do niej wybiorę.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Długie lata byłam sędzią jeździeckim. Teraz jestem hodowcą. Uważam, że aby uniknąć pochopnych ocen, - na wystawach krzywdzących psy, na forach internetowych krzywdzących sędziów- dobrze byłoby wywrzeć nacisk na Związek, aby zastosował sprawdziany okresowe sędziów. Zbyt dużo jest pretensji hodowców, aby Związek, który ma chronić interes hodowcy, nadal je lekceważył. Ja mam biszonkę- nigdy mnie "krzywda" na wystawie nie spotkała, ale byłam świadkiem popisów sędziowskich bardzo niebudujących. I tak np. pani sędzina w Ustroniu w 2010 r. przy okazji sędziowania spanieli angielskich oświadczyła kilkakrotnie " ale ja i tak wolę czarne" i stosownie do tego oceniała, pan sędzia w Zakopanym w tym samym roku i przy tej samej rasie ferował wyroki nie wstając z krzesła i -jak mi się wydawało- nie nazbyt często spoglądając na oceniane psy. Przy okazji zaś oglądania ( moja suka już " wzięła swoje" i nie występuje) grupy biszonów w 2012 r. w Warszawie zauważyłam, że sędzina opisywała ruch biszona odwrócona tyłem do ringu i w ożywionej dyskusji z asystentką, od której, jak się mi wydawało, pochodziła znacząca część ocen ( podsłuchiwałam przy stoliku). Niestety wg. mnie nie zagwarantowało to jakości ocen. Być może zjawiska takie dałoby się ograniczyć przez większą kontrolę sędziów i ukrócenie ich poczucia zupełnej bezkarności. Monika Rausz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...