Jump to content
Dogomania

Czy możesz zamienić wilka w psa ?


Recommended Posts

Hej ! :D

Mam jeszcze drugi materiał o wilkach i hybrydach, tym razem w formie broszury zawierającej FAQ. Ten tekst jest jednak tak obszerny, że zamieszczam go w formie linka:

"Czy możesz zamienić wilka w psa ?"

Podobnie, jak z tekstem z poprzedniego topiku, idea jego przetłumaczenia powstała w trakcie rozmów na liście dyskusyjnej dogobserver.pl. Przetłumaczyła go Maria Sobiecka.

Oryginał jest tutaj: http://www.wildsentry.org albo tutaj: http://www.bitterroot.net/wild/hybrid.html . Niestety strony te notorycznie szwankują, więc jeśli ktoś chce się zapoznać z oryginalnym tekstem, proszę do mnie pisać, to prześlę. :D

Sprawa zazwolenia na tłumaczenie i rozpowszechniania - identycznie, jak w przypadku poprzedniego tekstu z pierwszego topiku.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ba ! Ile tu takich ? :( Ty, Margo, była Haluta... i to wsio chiba...

Zgodzę się z tym, ze materiał jest bardzo amerykański. Trzeba pamiętać, że oni tam mają wolfdogów zatrzęsienie i mnóstwo z tym kłopotów i- dlatego ich stanowisko jest tak drastyczne. U nas jest to jednak problem marginalny - i całe szczęście ! :roll: A pewnie fakty i rady tam zawarte są bardzo ważne i przydatne. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hmm ale ja juz jestem w kropce. Tow końcu pies pochodzi od wilka czy nie? Ja obstaję przy teorii ze pies pohodzi tylko i wyłącznie od wilka, dopóki ktos mi nie da konkretnego, iwarygodnego i stuprocentowego dowodu ze jest inaczej. Ale mimo wszystko czegoś tu nie rozumiem...

No dobra. Pies to w końcu Canis familiaris czy Canis lupus familiaris? Jeśli jest przypuszczenie ze rzezywiscie ochodzi tylko i wyląznie od wilka-a został udomowiony najwyzej 20 000 lat p.n.e. to na pewno nie wyewoluoał w tak krótkim czasie na tyle, by nazywać go innym gatunkiem. Ale od protoplasty też sporo się różni... Jeśli zaś pochodziłby od wilka, szakala czy kojota-krzyżówki tych gatunków-wtedy może nazywac sie Canis familiaris... Ale ja i tak czegos tu nie rozumiem... :?

PS. Canis lupus husky to tylko takie pseudo artystyczne ;)

PPS. Weźta mi to wszystko wytłumaczta bo ja nic nie jarze i nie kapuje :/

Pozdro! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ponoć każdy pies jest wilkiem, a każdy wilk jest psem :) Kiedyś na wystawie psów we Wrocławiu i Lesznie widziałam piękne czechosłowackie wilczaki i miałam wrażenie że to wilki :D Potem będąc na wakacjach w Bieszczadach widziałam wilka, a miałam wrażenie że to pies ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

[quote name='w tym tekście, o którym jest topik 8), autor']Mówiąc w uproszczeniu, pies jest wilkiem, który się zatrzymał w rozwoju; psy przez całe życie postępują bardzo podobnie do [zaledwie] dojrzewających wilków. Młodociany wilk jest chętny do zabawy, łatwo się dostosowuje i jest zdolny do wytworzenia więzi z innymi gatunkami, łatwo przyjmuje dyrektywy oraz jest daleko mniej terytorialny i drapieżczy niż dorosły, w pełni ukształtowany wilk; to czyni psy tak dobrymi kompanami. Układ hormonalny wilczego podrostka osiąga dojrzałość (między 18 miesiącem a 3 rokiem życia) i wilk zaczyna przejawiać te cechy, które są normalne dla dorosłego wilka.[/quote] No ja się z tym zgadzam... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...