Jump to content
Dogomania

Zasady trzymania wilków i wolfdogów w niewoli (!)


Recommended Posts

Witam ! :D

Chciałam Wam przedstawić ciekawy materiał na temat zasad trzymania w niewoli wilków i wolfdogów (ich przestrzeganie jest ważne zarówno dla bezpieczeństwa tych zwierząt jak i dla człowieka).

Oczywiście przedstawiam to jako ciekawostkę i materiał edukacyjny, gdyż w Polsce niewielu ludzi skorzysta z tego w praktyce - na szczęście nie ma u nas mody na trzymania sobie wilka lub mieszańca z wilkiem... Zdarzają się tylko sporadyczne przypadki. To w Ameryce borykają się najwięcej z tym problemem - bo to jest wielki problem.

Niemniej jest to ciekawy artykuł i wiele mówi o tym, czym tak naprawdę są mieszańce z wilkami.

Zasady te zostały stworzone przez biologów i behawiorystów z Wolfparku w Battle Ground, Indiana, USA. Tego samego, z którego pochodzi większość zdjęć, jakie umieszczam w topiku "Urocze Wilki" 8)

Pomysł przetłumaczenia tych zasad powstał w wyniku rozmów na liście dyskusyjnej dogobserver.pl. Tekst jest przetłumaczony przeze mnie. Wybaczcie mi drobne błędy, jakie znajdziecie... :roll:

Gdyby to kogoś interesowało, mam jak najbardziej zgodę na przetłumaczenie tego tekstu i rozpowszechnianie go, gdyż pracownikom Wolfparku zależy, aby prowadzić jak najszerzej zakrojoną działalność edukacyjną w tym zakresie.

Oryginał zasad po angielsku znajdziecie tutaj: http://wolfpark.org/wolfdogs/guidelines.html

****************

1) Wilki oraz mieszance z wilkiem (o duzym procencie) nigdy nie powinny byc traktowane jako zwierzeta domowe. Powinno sie je traktowac tak, aby zaspokoic co najmniej minimalne standardy dotyczace wymogow ich wlasciwego psychicznego i fizycznego dobrobytu.

a) Wilki powinny byc odstawione od matki przed ukonczeniem 14 dni (nie pozniej niz 21 dni) dla wlasciwej socjalizacji z ludzmi. Szczenieta powinny byc izolowane od doroslych wilkow z wyjatkiem okazjonalnych wizyt (mniej niz kilka godzin tygodniowo) przez pierwsze 4 miesiace zycia, aby silnie zwiazaly sie z ludzmi. Jednak potrzebuja jakiegos kontaktu z innymi wilkami [mlodymi] albo powinny byc wychowywane razem parami, lub jako caly miot, aby zapobiec zbyt silnemu imprintingowi na ludzi. W innym wypadku beda "kaprysne i ciezkie w radzeniu sobie z nimi, szczegolnie w przypadku niesieniu medycznej pomocy.

b) Powinny byc wychowywane co najmniej dwa zwierzeta razem. Bedac wysoko socjalnymi zwierzetami potrzebuja towarzystwa swojego gatunku. Wilki i mieszance wychowywane w izolacji od swych wlasnych pobratymcow czesto wykazuja roznorodne problemy zachowawcze i anomalie.

c) Powinny byc umieszczone w pomieszczeniu z ogrodzeniem wysokim na 8 stop (240cm), ze skosnym nawisem do srodka, to wszystko zrobione z metalowej siatki, i podmurowka lub czyms w tym rodzaju. Teren ma miec wymiary minimum 1600 stop (stopa=30cm, a wiec 480m) kwadratowych powierzchni. Powinny byc zywione wlasciwa dieta miesna zawierajaca kosci, skory i siersc.

d) Ludzcy opiekunowie powinni byc zaangazowani w opieke nad zwierzeciem przez cala dlugosc ich [zwierzat] zycia. Powinien byc wiecej niz jeden doswiadczony czlowiek zaakceptowany przez zwierze i zaangazowany w opieke nad nim. Nalezy zrobic odpowiednia klauzule [pelnomocnictwo, zabezpieczenie] co do wlasciwej opieki fizycznej i psychicznej na wypadek smierci opiekuna.

e) Weterynarz [zajmujacy sie zwierzeciem] powinien byc obeznany z wlasciwym obchodzeniem sie z wilkami.

f) Przyszli wlasciciele wilkow lub ich mieszancow trzymanych w niewoli, powinni wczesniej uzyskac stosowne zezwolenie.

Powinni takze sprobowac uzyskac jakies potwierdzenie od wykwalifikowanych osob, ze zwierzeta sa faktycznie wilkami lub mieszancami z nimi, a nie jedynie mieszancami psow jakiejs rasy.

g) Przyszli własciciele powinni przejrzec odpowiednia literature o zachowaniu i ekologii wilkow i rozmawiac z tak duza iloscia wlascicieli wilkow jak to mozliwe. Powinni rowniez czytac tak duzo rzeczowej literatury jak to mozliwe (...takich jak "Wolf Management Chapter", Klinghammer and Goodmann (1985)...) i uzyskac prenumerate jednych z publikacji na temat mieszancow z wilkami (...).

Powinni takze sprobowac zdobyc doswiadczenie osobiste z czystymi wilkami (...), nim nabeda zwierze.

2) Odpowiednie udogodnienia, które sa drogie, powinny byc gotowe kiedy zwierzeta przybeda. Sasiedzi powinni zostac uprzedzeni przed nabyciem zwierzat. Wilki NIGDY nie powinny byc trzymane w miescie, wiosce ani w osiedlu mieszkaniowym.

NIE WOLNO ICH TRZYMAC NA LANCUCHU NA PODWORKU LUB ZA ELEKTRYCZNYM PLOTEM JAKO JEDYNYMI SRODKAMI POHAMOWANIA.

Dzieci ponizej wieku i wzrostu typowego dla 14 lat, wlaczajac te wlasciciela, sa zawsze potencjalnie w zagrozeniu.

Powinnno istniec dodatkowe ogrodzenie graniczne, wystarczajaco wysokie aby uniemozliwic zwierzetom kontakt z ludzmi, szczegolnie dziecmi, ktorzy mogliby zostac ugryzieni poprzez ogrodzenie.

3) Mieszance z wilkami, dla celow bezpieczenstwa zasadniczo powinny byc trzymane tak samo jak same wilki. Podczas gdy niskoprocentowe mieszance z wilkami moga byc niepodobne do wilkow w wielku aspektach i wiele z nich moze byc i jest trzymanych podobnie jak czyste psy, wszystkie one zachowują, "jak wiele psów", motywacje dla zachowan drapiezczych. To znaczy, ze osoba, szczegolnie dziecko, ktore sie biegnie i upadnie, ktore jeczy, placze lub krzyczy, moze zostac uznane za zraniona ofiara [zdobycz, lup] i zaatakowane. Powazne zranienia, nawet smierc, sa zbyt czeste w takich przypadkach.

Zsocjalizowane wilki lub ich mieszance moga takze probowac "wyzwac" [stanac do konfrontacji] wlasciciela lub innych. To takze moze spowodowac powazne zranienia osoby.

Oswojone wilki i ich mieszance moga rowniez bronic swego pozywienia przed ludzmi, szczegolnie dziecmi. Zwyczajne ugryzienie obronne moze poskutkowac u czlowieka powaznym zranieniem, nawet jesli zwierze "nie mialo zamiaru" zranic.

Wazne dla rozwazenia, dla tych przypadkow, kiedy domowy wilk lub ich

mieszaniec ugryzie czlowieka.

a) Inaczej niz w wiekszosci przypadkow psow, wilki i ich mieszance sa niemal zawsze natychmiast usmiercane w celu zrobienia testow na wscieklizne. Chociaz sa konkretne dowody poszlakowe na skutecznosc szczepionek przeciwko wsciekliznie dla wilkow i ich mieszanek, nie ma zadnej prawnie przyjetej szczepionki dla wilkow.

b) Nadmierne relacje mediow na temat pogryzien przez domowe wilki i mieszance z nimi przydaja jedynie wilkom zlej reputacji. Kiedy pies zrani lub zabije dziecko, zle publikacje zatrzymuja sie na rasie psa zamieszanego w sprawe, ale jesli mieszaniec z wilkiem zrobi to samo, wizerunek calego zagrozonego gatunku na tym cierpiec.

c) Wlasciwe warunki bezpiecznego trzymania wilkow lub ich mieszancow w niewoli sa rzadko spotykane. Odnosnie psychologicznego dobrobytu, nawet wiele ogrodow zoologicznych nie zaspokaja optymalnych warunkow wlasciwego obchodzenia sie z nimi i opieki.

Opinie wyrazone tutaj sa po to, aby:

i) chronic ludzkie zycie i zdrowie

ii) utrzymywac zwierzeta w dobrej psychologicznej [psychicznej] i fizycznej kondycji.

4) Na koniec, zwierzeta trzymane w niewoli powinny byc uwazane za ambasadorow swoich gatunkow i wlasciciele powinni edukowac publicznosc na temat wilkow - szczegolnie o ich trudnosciach na wolnosci. Latwo zobaczyc, ze utrzymywanie wilkow w niewoli wymaga wyjatkowego poswiecenia, wlasciwej edukacji i treningu.

__________________

Link to comment
Share on other sites

SH, a przez ten drugi, o wiele dłuższy tekst przebrnęłaś ? 8)

Podejrzewam, że wielu to się czytac tego nie będzie chciało... :roll: Ale znając Ciebie, Ty to przeczytasz. :D

Amerykanie najchętniej właśnie trzymają "98-procentowe" wolfdogi... :evil: :lol:

A co do wilczaków, to sprawa sie układa ciut inaczej... W tej rasie (jak i z saarloosami) dokonywano wielopokoleniowych krzyżówek, wybierając właśnie te najmniej sprawiające kłopoty. Przeciez w początkach tworzenia rasy mieli mnóstwo strasznych porażek !

Owszem, wielkopokoleniowa selekcja to nie to samo, co wielomilionowe kształtowanie gatunku, ale przez dobór naturalny udało im sie uzyskac jakieś wyniki.

Z tego co wiem, mając wilczaki, właściciel największy nacisk musi kłaść na socjalizację szczeniaka (i dalej dorosłego psa) ze wszystkim. Gdyz byle co może spowodować lęk, panikę - bardzo podobnie jak u wilka, czy wolfdoga będącego bardziej wilkiem.

Fajny tekst kiedys czytałam, chyba Margo go napisąła, że właściciel normalnego psa idzie na spacer do lasu, a właściciel wilczaka w miasto. (chodzi o to ciągłe przyzwyczajanie go do przejawów cywilizacji).

Tak więc bynajmniej nie opanowanie agresji jest problemem w wprzypadku wilczaka, jak niektórzy sądzą, lecz własnie opanowanie strachu.

Ale prawidłowo wychowany (już od pierwszych dni) szczeniak będzie fajnym towarzyszem, może mieszkać w bloku nawet. :D

A co do innych aspektów.... Można zakładac, że to nadal zwierzęta bardzo socjalne i najlepiej czuja sie mając przy sobie towarzysza z tego samego gatunku, dalej sa to łowcy, itp... Ale to by sie musiała Margo wypowiedzieć. :wink: Ja tylko sobie gdybam. :roll:

Link to comment
Share on other sites

SH, a przez ten drugi, o wiele dłuższy tekst przebrnęłaś ?

Podejrzewam, że wielu to się czytac tego nie będzie chciało... Ale znając Ciebie, Ty to przeczytasz.

oj przeczytam, przeczytam :D

Zaraz się zabieram do "trawienia" tekstu :wink:

Link to comment
Share on other sites

ja tez przeczytalam oba teksty.. jednym tchem :)

przede wszystkim nie rozumiem amerykanow - o co im chodzi? po co im wilk, zeby zaszpanowac sasiadowi? przeciez - odwolujac sie do tekstu - i tak nie bedzie spelanial zadnej roli, ktorej czlowiek oczekuje - strozujacej, obronnej czy chociazby towarzyszacej..

Nie mialam pojecia, ze cos takiego w ogole w Ameryce sie urodzilo (choc od czasu, gdy przeczytalam w ktorejs z gazet, ze amerykanie, za pomoca firm uslugowych przetwarzaja prochy bliskich zmarlych w diamenty, ktore potem zdobia dom czy szyje... to juz nic mnie nie zdziwi chyba :-?

Mam watpliosci np. co do czesci z pytaniem o psy zaprzegowe... broszurka mowi "psy pociągowe dzielą z wilkami niektóre fizyczne cechy, takie jak grube futro" - moim zdaniem jest o wiele wiecej nie tylko fizycznych, ale i psychicznych cech, ktore psy zaprzegowe dziela z wilkami, a sa raczej nie spotykane u psow innych ras.. wycie,kopanie,pragnienie wolnosci,niezaleznosc, itp..

Poza tym takie mam wrazenie, ze broszurka miala za zadanie chyba odstraszyc potencjalnych nabywcow wolfdogow ;) niz przekazac obiektywne informacje.. bo wg niej, kazdy przypadek wolfdoga skonczy sie tragicznie, kazdy wolfdog bedzie zastraszony,agresywny, bedzie zabijal dzieci i niosl spustoszenie, a na dobre zakonczenie pogryzie wlasciciela i ucieknie, gryzac przy okazji innych ludzi, demolujac samochody i na koncu bedzie uspiony ... :? Czy naprawde jest az tak zle? Gdyby tak bylo, chyba byloby surowo zabroniona sprzedaz wolfdogow..

Rozumiem, ze trzeba tak mowic, by ostraszyc tych "napalonych" (podobnie jak kupno haszczaka dla niebieskich oczu), ale ciekawi mnie, czy naprawde sprawa wyglada az tak zle.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Fajny tekst kiedys czytałam, chyba Margo go napisąła, że właściciel normalnego psa idzie na spacer do lasu, a właściciel wilczaka w miasto. (chodzi o to ciągłe przyzwyczajanie go do przejawów cywilizacji).

Tak więc bynajmniej nie opanowanie agresji jest problemem w wprzypadku wilczaka, jak niektórzy sądzą, lecz własnie opanowanie strachu.

Ale prawidłowo wychowany (już od pierwszych dni) szczeniak będzie fajnym towarzyszem, może mieszkać w bloku nawet. :D

A co do innych aspektów.... Można zakładac, że to nadal zwierzęta bardzo socjalne i najlepiej czuja sie mając przy sobie towarzysza z tego samego gatunku, dalej sa to łowcy, itp... Ale to by sie musiała Margo wypowiedzieć. :wink: Ja tylko sobie gdybam. :roll:

Zgadzam się prawie całkowicie z Manu. Duże ryczące ciężarówki to do niedawna dla naszego wilczaka był szok. Brak innych psów powoduje przy spotkaniu z większą grupą np. na szkoleniu , że "młody" zaczyna rytuał - ustalanie hierarchii. Agresja- brak agresji . Nieznajomi mile widziani zwłaszcza do zalizania i podgryzania( tak tak to największe czułości)

osiwiały właściciel wilczaka

Link to comment
Share on other sites

Mam watpliosci np. co do czesci z pytaniem o psy zaprzegowe... broszurka mowi "psy pociągowe dzielą z wilkami niektóre fizyczne cechy, takie jak grube futro" - moim zdaniem jest o wiele wiecej nie tylko fizycznych, ale i psychicznych cech, ktore psy zaprzegowe dziela z wilkami, a sa raczej nie spotykane u psow innych ras.. wycie,kopanie,pragnienie wolnosci,niezaleznosc, itp..

Te cechy wystepuja również często u wielu innych ras bądź burków, ale u zaprzęgowych w wielkim nasileniu, to fakt... Myslę, że oni się może nie wgłębiali w te podobieństwa, gdyż nie zaprzęgowce były tematem tej broszury. :D No i chyba unikają zbyt jasnego przyrównania wilków i wolfdogów do szpiców północnych gdyż:

- po pierwsze to argument dla ludzi.: "O ! Jak takie podobne, to w czym problem ??" A masz rację, że autorzy broszury odstraszają. 8)

- po drugie to porównanie według mnie wcale nie jest takie jasne, gdyż chociaż w przypadku naszych psiaków mamy stały zbiór ich cech i zachowań podobnych do wilków, to niemniej jest to zbiór znany nam, przewidywalny i akceptowany (na ogół). A w przypadku wolfdogów masz jedną wielką niewiadomą i tylko jedną pewność: nigdy nie będziesz wiedziała, na co go stać, bo nie wiesz, na ile jest wilkiem a na ile psem.

Poza tym takie mam wrazenie, ze broszurka miala za zadanie chyba odstraszyc potencjalnych nabywcow wolfdogow ;) niz przekazac obiektywne informacje.. bo wg niej, kazdy przypadek wolfdoga skonczy sie tragicznie, kazdy wolfdog bedzie zastraszony,agresywny, bedzie zabijal dzieci i niosl spustoszenie, a na dobre zakonczenie pogryzie wlasciciela i ucieknie, gryzac przy okazji innych ludzi, demolujac samochody i na koncu bedzie uspiony ... :? Czy naprawde jest az tak zle? Gdyby tak bylo, chyba byloby surowo zabroniona sprzedaz wolfdogow..

Dokładnie tak uważam, że oni odstraszają. Ale mają swoje powody. Siedzą w tym temacie głęboko, mają większą wyobraźnię (popartą doświadczeniami) niż zwykły człowiek, co się może stać. To jest uogólnianie, ale rzeczywiście było mnóstwo przypadków pogryzień śmiertelnych lub prowadzących do dużych obrażeń przez wolfdogi. Interesuję sie tym troche i parę takich historii czytałam (nie plotki, fakty opisywane potem w gazetach, więc i internecie).

No i w niektórych stanach sprzedąz wolfdogów jest zabroniona. :roll: Może nawet posiadanie, tego nie wiem na pewno. Ale miałam gdzieś wykaz ustaw dotyczących wolfdogów dla każdego stanu - jak znajdę, to zapodam.

Rozumiem, ze trzeba tak mowic, by ostraszyc tych "napalonych" (podobnie jak kupno haszczaka dla niebieskich oczu), ale ciekawi mnie, czy naprawde sprawa wyglada az tak zle.. :roll:

No, jak wyżej. Czasami to wygląda bardzo źle, czasami nie. Ale ponieważ mając wolfdoga człowiek nie wie, na ile ma psa, a na ile wilka, to nie może przewidzieć zakończenia swojej "przygody" z nim. :( A wolfdog pokaże swoją prawdziwą naturę dopiero po upływie conajmniej 2 lat... Tak wiec jeśli ktoś się entuzjastycznie wypowiada o tym, jakiego to on ma normalnego wolfdoga, to warto sie zapytac o jego wiek... A jeśli ponad 2 lata, to można po prostu wnioskować, że udział procentowy genów wilczych jest bardzo mały.

Poza tym drugi powód, dla którego autorzy broszury tak ostrzegają: Oni kochają wilki, a wszelkie historie z wolfdogiem (wilkiem w niewoli) w tle, które sie źle kończyły, odbijają sie szerokim i oczywiście negatywnym echem na wilkach. Oni po prostu także w ten sposób walczą z tym, co psuje wilkom reputację. Ameryka dalej sie boryka z nienawiścia do wilków, tak jak i Europa, więc usiłują zachować to, co przez tyle lat udało im sie osiągnąć w mentalności ludzi, że wilk nie taki straszny...

Uff.. ale się rozpisałam... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Socjalność i potrzeba życia w stadzie to chyba te cechy husky, które tak bardzo upodabniają je do wilków i tak bardzo przyciągają do tej rasy niektórych ludzi.

Husky zostawiony sam sobie, nawet w największym ogrodzie,

to bardzo nieszczęśliwy husky :(

Link to comment
Share on other sites

No i w niektórych stanach sprzedaz wolfdogów jest zabroniona. Może nawet posiadanie, tego nie wiem na pewno. Ale miałam gdzieś wykaz ustaw dotyczących wolfdogów dla każdego stanu - jak znajdę, to zapodam.

Dopiero teraz znalazłam obiecany link do strony, gdzie podane są ustawy dotyczące wolfdogów odnośnie każdego stanu w Stanach Zjednoczonych. Nie miałam go niestety w Ulubionych bezpośrednio, tylko musiałam poszukać...

http://www.kc.net/~wolf2dog/state/bystate.htm

To tak, gdyby to kogoś mogło zainteresować. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

[quote]Amerykanie najchętniej właśnie trzymają "98-procentowe" wolfdogi...[/quote]

Tak naprawde to nigdy nie da się tego tak precyzyjnie określić. A jeśli chodzi o charakter to zgadzam się, że wiek to pokazuje najlepiej, ale granicą określającą nie jest w przypadku hybrydy dwa lata tylko 5, bo to właśnie wtedy kończy się normalny okres pełnej socjalizacji. Tak jest w przypadku wilków, a jak wiadomo u hybryd nigdy nie można stwierdzić ile jest wilka w wilku. :)

Myślę, że to, iż ktoś pisze, że ma normalnego wolfdoga nie zależy tylko od udziału wilczych genów, ale głównie od jego socjalizacji i subiektywnych predyspozycji danego osobnika. Przykładem wpływu socjalizacji są wilki w Stobnicy. Aczkolwiek nie mam zamiaru zachecać nikogo do nabycia hybrydy - zdecydowanie ODRADZAM!

{Właściciele wilczaków siwieją - Właściciele hybryd łysieją } :D

POZDRAWIAM

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

lubię zaglądac też do Wilków:cool1:-to starszy wątek ale nie ma tutaj ważnej strony co prawda nie z Polski ale warto spojrzec.

[CENTER][URL="http://www.wrr-inc.org/gallery/index.php"][IMG]http://www.wrr-inc.org/gallery/themes/classic/images/top_logo.jpg[/IMG][/URL]


[SIZE=4][COLOR=Blue][B]Wolfdogi do adopcji!:[/B][/COLOR][/SIZE]
[B][URL="http://www.wrr-inc.org/"][B]Wolfdog[/B] Rescue Resources, Inc.- Home[/URL]

[SIZE=4][COLOR=Red]ORAZ WOLFDOG W SCHRONISKU!!! - FILM!!!:[/COLOR][/SIZE]
[/B][URL="http://www.google.pl/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DlpwoSBtajaY&sa=X&oi=video_result&resnum=10&ct=thumbnail&usg=AFQjCNFguY-iicFoXHqsxJb4MusEbCcIjw"][IMG]http://img.youtube.com/vi/lpwoSBtajaY/2.jpg[/IMG][/URL][B][URL="http://www.youtube.com/watch?v=lpwoSBtajaY"]YouTube - [B]Wolf[/B] Hybrid in animal [B]shelter[/B][/URL][/B]

[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...zastanawiam się,jaka to przyjemność z trzymania wilka,lub jego chybrydy w klatce,wolierze,w zamknięciu? - to tylko zwykłe przetrzymanie nie mające nic wspólnego z miłością do zwierząt.
Ja nie lubię trzymania zwierząt w zamknięciu,w wolierze - uważam,że zwierzę powinno mieć równe prawa z resztą zwierząt domowych,musi być członkiem rodziny - jeśli nie można mu zapewnić takich warunków,to lepiej go nie mieć.
Nie ukrywam,że też marzy mi się dzikie zwierzę ( a mianowicie oswojony lis ),ale gdybym miał go trzymać w klatce tylko po to,żeby go mieć i w ten sposób odebrać mu pełnię swobody i unieszczęśliwić go,to zrezygnowałbym z posiadania,mimo wielkiego pragnienia obcowania ze zwierzęciem.
A co do wilków,to ostatnio na TVN 24 pokazywali Francuzkę,która już 3 lata bada wilki w Rosji - przebywa z nimi ok.8 godzin dziennie,pełni rolę swoistej przywódczyni stada,ale nie odzywa się do wilków,żeby nie przyzwyczaić zwierząt do ludzkiego głosu - babka/wet która się tam wypowiadała mówiła,że wilki są najbardziej zbliżone do ludzi ( jeśli chodzi o zachowania społeczne ) - nagrałem ten reportaż na DVD i jak tylko przypomnę sobie jak zamienić to na AVI,to wrzucę go na youtube.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No tak..doszło już do tego..że wolfdogi trafiają do schronisk..czy człowiek przypisał sobie prawo do posiadania wszystkich zwierząt?:shake:
Wilki jak też inne dzikie psowate, maja prawo do życia w swoim naturalnym środowisku, mamy na tyle bogaty wybór ras, że trzymanie wilka jako domowego pupila jest bez sensu...
2 lata życia na wolności są dla dzikich zwierząt lepsze niż 10 lat w niewoli...bo przecież najwazniejsza jest jakość życia.;)
Mam nadzieję, że w Polsce nigdy nie bedzie mody na wilki..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rybka_39']
Mam nadzieję, że w Polsce nigdy nie bedzie mody na wilki..
[/quote]
już samo słowo "moda" przyprawia mnie o drgawki:nerwy:-bo za jej sprawą dla psów kończy się zawsze tragicznie- są zawsze ofiarami mody-czego zwierciadłem są ich liczby w schroniskach, danych ras-lub cierpiące katusze u tych którzy nie powinni miec nawet pluszowego misia a co dopiero żywego zwierzęcia!

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie - " moda " to bardzo złe pojęcie w odniesieniu do zwierząt.

[QUOTE]Wilki jak też inne dzikie psowate, maja prawo do życia w swoim naturalnym środowisku, mamy na tyle bogaty wybór ras, że trzymanie wilka jako domowego pupila jest bez sensu...[/QUOTE]

Tylko ze nie wszystkie dzikie psowate mają szansę na spokojne życie w swoim naturalnym środowisku: zwierzęta porzucone,ranne,takie które juz nie mogą wrócić do lasu - czy lepsze jest dla nich ZOO,czy opieka ludzi,którzy się na nich znają i chcą im poświęcić część swojego życia?.

[QUOTE]2 lata życia na wolności są dla dzikich zwierząt lepsze niż 10 lat w niewoli...bo przecież najwazniejsza jest jakość życia.[/QUOTE]

Zgadzam się,ale spójrzmy chociażby na lisa - obecnie to nie są nawet dwa lata,tylko 3,4 miesiące - wczoraj zaczął się sezon i strzelają już do takich szczeniąt,ktore następnie wyrzucają do rowu...
Myślę że wszystko zależy od zwierzęcia,każdy jest indywidualnym przypadkiem - jeśli taki lis dobrze się czuje w ludzkim towarzystwie i akceptuje swoją niewolę,to nie widzę przeciwskazań - ale opiekun takiego zwierzaka musi wiedzieć na co się decyduje i mieć stosowną wiedzę o zwierzeciu,jakie ma pod swoją opieką.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lis']Zgadzam się,ale spójrzmy chociażby na lisa - obecnie to nie są nawet dwa lata,tylko 3,4 miesiące - wczoraj zaczął się sezon i strzelają już do takich szczeniąt,ktore następnie wyrzucają do rowu...[/quote]
Nie tylko...
Byłam w restauracji (myśliwska) - "ozdobą" były powypychane dzikie zwierzęta. Ja wiem, że lisy nie są zbyt duże, ale tamten miał ok 20-25cm wzrostu!
Zabito szczenię, aby je wypchać... :shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...