Jump to content
Dogomania

Dopadła nas choroba Cushinga


kasia_r

Recommended Posts

Nie ma za co. Jednak ważne jest, jak pewnie tu na forum wyczytałeś ochrona i żołądka i wątroby w trakcie leczenia Vetorylem. Cushing zaleczony a wątroba do wymiany..tak bywa.
Po zrobieniu badań, napisz jak wyniki u Twojego pieska. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że nie pisałam o mojej Dżesi chorej na ZC od 24 kwietnia - chciałam zobaczyć jej dokładną reakcję na Vetoryl oraz poznać wyniki wątrobowe po 30 dniach podawania.
Otóż moje spostrzeżenia są takie:
Dżesi już nie drży cały czas, jedynie czasami jak stoi nieruchomo. Podaję dawkę 15 mg na 7 kg wagi ciała suczki (polecone przez weta). Poprawa nastąpiła po ok. 3 tygodniach podawania Vetorylu!!!!!!!!!! Trochę "zmodyfikowałam" w tym czasie dietę - zaczęłam podawać jajko gotowane, twaróg chudy, a przede wszystkim banana!!!! Doszłam do wniosku, że jeżeli człowiekowi drżą mięśnie, to może być to objaw braku potasu, więc może pies ma to samo? A banan jest bogaty w POTAS, a moja sunia go uwielbia! Zaczęłam podawać i jednocześnie "przemycać" ogólnie przepisane przez weta 6 tabletek razem wziętych na ZC w bananie i twarogu chudym. Oczywiście żadnego ludzkiego żarcia (pomimo, że całe życie karmiona była tylko Royalem)!!!
W lutym br. po złych wynikach wątrobowych i podejrzeniu ZC stwierdziłam wraz z wetem: żadnych ludzkich łakoci, tylko dieta wątrobowa Royal Hepatic oraz inne leki typu Hepatiale Forte, Proursan, Verospiron, Sylimarol i tabletki na osłabione serce.
Efekt: przestała siusiać non stop, jest bardziej ożywiona i już nie rzuca się na jedzenie. Chyba o to mi chodziło!
Moja Dżesi jest psem "specyficznym", zawsze wycofana - żadnych kłótni między psami czy ludzmi, podniesionych głosów, nie wspomnę o głośnym radiu, TV, a przede wszystkim burzach, Sylwestrze i petardach. To jest szok dla niej i dla mnie - żadne leki przepisane przez weta nie pomagają.
Reasumując: jutro odbieram wyniki po 30 dniach podawania Vetorylu!!!! Jutro dam znać.
Pozdrawiam wszystkich i życzę dobrej nocy

Link to comment
Share on other sites

Widzisz, mój pies też jest chyba psem specyficznym, bo już po 5 dniach podawania 10 mg Vetorylu na dobę  przestał sikać, nonstop pić i prawie wskakiwać do wanny za wodą... dzisiaj zauważyłem też, że nos wraca do normalności, robi się miękki i wilgotny, a miał od kilku miesięcy suchą  skorupę.

Za to dzisiaj 3 dzień ma biegunkę, dlatego też od wczoraj zmniejszyłem (w porozumieniu z lekarzem) mu dawkę z 10 mg do 5 mg.

 

Tak jak pisałem wcześniej mój pies waży 6,5 kg i wg ulotki powinien dostawać 30 mg/dobę - dostawał 10 mg przez te kilka dni, a od wczoraj będzie dostawał po 5 mg/dobę i mam nadzieję, że tyle mu starczy.

 

Także wg mnie każdy przypadek tej choroby i każdy przypadek psa jest indywidulany, inny....

 

 

 

Tak jeszcze informacyjnie, może komuś się przyda...

Vetory kupiłem w Krakowie zamawiając telefonicznie i za 30 kapsułek 30 mg dałem 280 zł.   http://www.zookrak.com/

Potem będę kupował, tak jak większość z tego forum, tutaj: http://www.petdrugsonline.co.uk/prescriptions/v/vetoryl-capsules-120mg

Receptę do wypełnienia można pobrać tutaj: http://www.petdrugsonline.co.uk/images/content-pages/veterinary-prescription.pdf

Kupiłem też 200 szt. kapsułek żelatynowych rozmiar 3 za 14 zł. + przesyłka stąd:  http://kapsulki.com.pl/?page_id=22

I tak jak poradziła Animanna, kupiłem także osłonowo  Duo Lactil w cenie ok. 5 zł. za opakowanie (10 szt. kapsułek).

 

Zarówno Vetoryl jak i Duo Lactil dzielę sam wsypując do podanych powyżej kapsułek.

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem now na tym forum , witam wszystkiCH . moja sunia jest własśnie chora i djagnozują chyba tego cushinga, ma guz na nadnerczu i wszystkie takie  objawy jak opisujecie. Weterynarz mi powiedział że pewnie będzie na tym niedostępnym w Polsce leku. On jest bardzo drogi jak sprawdziłam w tych linkach co podajecie. Ona jest maleńka 2,4kg york wiec dużo pewnie nie bedzie używać tylko jestem przerażona tą chorobą jak czytałam duzo psów zdycha . Czy ktoś może już stosuje to przez dłuższy czas np rok Czy dwa i jakie efekty. Napiszcie proszę.

Link to comment
Share on other sites

Lek nie jest produkowany w Polsce, ale jest dostępny. Osobiście kilka dni temu dzwoniłem w 6 miejsc i kupiłem najtaniej (tak jak pisałem powyżej) w Krakowie.

Najtańszy jest w Angli. Masz malutkiego pieska i ewentualnie jeżeli będzie musiał go dostawać, to małą dawkę. Także dzieląc Vetoryl na małe dawki wychodzi miesięcznie już nie tak drogo..

Jednak wg ulotki Vetorylu nie powinno się podawać psu poniżej 3 kg wagi.

Link to comment
Share on other sites

Kurczę! Ja wprowadziłam mojej nerkowej suczce 13 marca karmę Royal Canin Renal i na początku kwietnia pojawiły się wyłysienia pod paszkami i na brzuszku. W połowie kwietnia łysy do połowy nosek i zalecenie testu stymulacja ACTH, który wyszedł oczywiście dodatni, czyli że sunia ma tego Cushinga cholernego.
Wyniki po dwóch tygodniach i jeszcze większe pogorszenie wskaźników wątrobowych niż były oraz zwiększenie mocznikai kreatyniny po tym Vetorylu.
Vetoryl odstawiłam a karmę zmieniłam na inną. Pani weterynarz, która obecnie sunię prowadzi, zaleciła odpocząc pieskowi po ostatnich częstych, stresujących wizytach w różnych lecznicach i za jakiś czas ma zrobić test hamowania deksametazonem, ponieważ podejrzewa, że może piesek nie ma wcale tego choróbska. U mojej suczki nie pojawiły się typowe objawy Cushinga a tylko test ACTH na chorobę wskazał. Może gdyby suczka była karmiona dłużej tym Royalem, to może i reszta objawów jak silne pragnienie i inne się pojawiły.
Teraz i ja mam zagwozdkę z tym Royalem.

Link to comment
Share on other sites

Royal powoduje ZC... ? :)  ,,, i rozprowadzają go wetrynarze...bynajmniej u mnie w każdej przychodni dla zwierząt do kupienia jest Royal w różnej "wersji".

Jest to najlepsza, najbardziej znana i popularna karma pod różnymi postaciami zalecana przez weterynarzy na całym świecie.

Także nie siejmy fermentu i paniki, że karma ta truje i szkodzi zwierzęciom..

 

Mój pies dostaje ją od 10 lat i teraz zachorował, ale nawet do głowy mi nie przyszło, że przyczyną ZC jest Royal, bo wszyscy moi znajomi, którzy mają pieski również używają od lat Royala i jakoś mają zdrowe zwierzęta..

Link to comment
Share on other sites

Czytałam o Royalu ze to Firma podejrzana i że produkuje wiskas dla kotów i były podejrzenia ze Czyms koty uzależnia było w związku z tym jakieś doChodzenie ale sprawa jakoś przycichła i już koty przestały sie uzalezniać do tego produkuje tez jakieś szmatławe karmy i radzą  żeby kupować raczej u firm co produkują tylko dobre.  A tu znalazłam na temat Royala troche , i w tej przychodni można kupić vetoryl i w jeden dzień przysyłają , mam tam zamiar kupić , Dzis jeszcze moja sunia ma badania i onkologa 26-go bo musi sprawdzic ten guz na nadnerczu ale już mi powiedział wet. ze mogę kupić vetoryl bo i tak będzie tym leczona bo nie ma innych leków na to.  Tu o Royalu http://dobryweterynarz.wroclaw.pl/25_Informacje-o-%C5%BCywieniu-i-rady.html   No ja jakoś nie chcę ryzykowac , nie będę dawać tego Royala , jak nie dawałam bo ona lubiła Frolik to była zdrowa jak rydz.

Link to comment
Share on other sites

dziś moja Pusia miała ten test co to wstrzykuje coś w żyłę rano i co 4 godz pobiera krew . Niewiem c to za test ale pies chodził na smyczy do weterynarz biegał sobie po domu a po tym teście już nie chodzi na tylne łapy. Wyniosłam ją na sikanie to na siedzaco zsiusiała się pod siebie i nie jest w stanie 3 kroków zrobić, przednie łapy sa sprawne i tył ciągnie po ziemi , jestem przerażona co oni jej wstrzyknęli że taka reakcja. Może wiecie co to za test i co podją? Ja po prostu nie pytałam , no jak trzeba to zrobiłam ale tego sie nie spodziewałam, załamałam sie chyb tej nocy nie prześpię, Takie maleństwo a tak cierpi.

Link to comment
Share on other sites

Hej themagda.
Ten test to hamowanie deksametazonem wykonywany w przypadku podejrzenia Cushinga aby go potwierdzić albo wykluczyć. Co weterynarz na taką reakcję Twojej Pusi? Może za dużą dawkę wstrzyknął. Niech teraz za darmo wyprowadzi Twoją sunię z tego paraliżu. Chyba nie zostawił Was samych sobie? Mam nadzieję, że to przejściowy paraliż. Masaże jej rób. Może stres spowodował taki paraliż.

Link to comment
Share on other sites

Już mnie zostawł powiedział że to postęp choroby a pies chodził do niego na smyczy na własnych łapach a od niego oczywiście nawet biegiem do domu i nagle po tym badaniu ies leży to nie wierzę może za dużo podał i sie nie przyzna. w piątek już będę miała ten vetoryl na razie sunia próbuje chodzić ale staje na tylne łapy na chwilkę i trzęsie się i siada. Rozczuliła mnie dziś do łez. Wyszłam do sklepu a ona zawsze jak wracam to biegnie i mnie z radościa wita a dziś czołgała sie na brzuszku do przedpokoju żeby mnie powitać i tak mnie rozczulił widok tych bezwładnych tylnych łapek i merdajacego z radości ogonka, popłakałam sie bardzo. Myślę ze trochę jej się polepsza bo próbuje teraz pod wieczór wstawac , nie idzie jej ale chociaż sa próby, dostała też rozwolnienia ale już lepiej. To chyba po karmie bo dli mi mała próbkę karmy wątrobowej bo taką potem ma jadać i jej to dałam, myślę ze to szok po tych badaniach kłuciach tym leku co jej wstrzykiwali i nowa karma i za dużo tego na nią. Nawet myślę ze mógł jej nic nie wstrzykiwać za duzo a sama na stres zareagowała wiekszymi hormonami bo nadnerczowe to hormony stresu chyba są.  Czekam do jutra co będzie moze wypłucze z organizmu ten lek bo bardzo pije.

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze że wczoraj jak wieczorem poszłam bo sunię chyba bolał brzuszek zaniosłam ją i dali mi nospe to musiałam płacić dodatkowo . chyba jak taka reakcja na badanie co tak słono płacone i inne badania też niewasko plus USg 2 razy po stówie to mogli nospe już dać bez płacenia .

Link to comment
Share on other sites

Postęp choroby!? Bezczelny ten weterynarz. Z godziny na godzinę paraliż po teście i postęp choroby. Powinnaś może innego weterynarza znależć..dziwne podejście tego obecnego veta, ale tak to jest, jeśli tylko kasa się liczy.
Dobrze, że sunia staje na łapki. Rozwolnienie też ze stresu i smecta jest dobra. Możesz kupić w aptece jakis syropek uspokajający dla dzieci i dawać jej. Szybciej wtedy wróci do siebie organizm po stresie. Masować plecki i rozluźni się wszystko i bedzie ok :-)

Link to comment
Share on other sites

Dziś moja sunia już zaczęa chodzić, udaje jej się przejsć do przedpokoju , byłam uczczesliwiona jak rano zobaczyłam że sama poszła sie załatwic. Ma w przedpokoju rozłożoną na foli ligninę i ja ją tam nosiłam na siusianie a rano patrze jest nasiusiane a sunia w pokoju, az mi serce zabiło z radości i owszem chodzi , chwiejnie ale po mieszkaniu chodzi. Czyli to jednak było związane ze stresem po badaniu lub za dużą dawką sterydu. Mam nadzieje ze dojdzie do siebie Nawet juz nie ma smutnego pyska i szczeka, bo nie szczekała nawet jak po klatce schodowej szedł inny pies teraz dziamie pysiem za każdym razem jak ktoś przechodzi. Widać że zdrowieje. Piszę to wszystkim żeby uważali na stres u pieska bo moze właśnie taka reakcja stresowa być. A jak tam twoje zwierzątko do kiedy ma tą przerwę? kiedy już coś będzie wiadomo czy ma cushinga? Ja zaczynam być dobrej myśli bo poczytałam inne fora i widac że wiele psów z tego wychodzi zwłaszcza jeśli nie mają pełnych objaww a tez i takie co mają wszystkie objawy.

Link to comment
Share on other sites

Cudownie, skoro Pusia odreagowała już to co przeszła. Szkoda tylko tego stresu i jej i Twojego, bo szok to był ogromny..taki paraliż nagły i dalsza niewiadoma.
Moja sunia testem stymulacja ACTH miała zdiagnozowane, że jest ten Cushing. Jednak Vetoryl spowodował dalsze pogorszenie wyników już niewydolnej wątroby. Mocznik i kreatynina też wzrosły ponad normę. Odstawienie Vetorylu i po tygodniu wyniki wątrobowe dużo, dużo lepsze jak przed Vetorylem. Teraz badanie dwa tygodnie po odstawieniu i znowu pogorszenie wyników na enzymy wątrobowe. Wniosek nasuwa się, że jednak Vetoryl chociaż toksycznie działał na wątrobę, to jednak regenerował zmiany wywołane Cushingiem czyli jednak ma tego Cushinga, na co wskazał już test wcześniejszy. W takiej sytuacji nie wiem co robić. Od Vetorylu wątroba jej padnie, a bez Vetorylu też będzie źle.

Link to comment
Share on other sites

Może po prostu dawki vetorylu sa zbyt duzże, tam jest norma od 3-10 na kg  może starczy te 3 mg lub nawet mniej. Gdzieś czytałam ze nawet na maleńkich dawkach jest poprawa tylko bardzo powoli. Zapytaj lekarza. Jak twój piesek ma na imię?

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że nie napisałam o wynikach wątrobowych mojej Dżesi wcześniej - ale miałam kłopoty z "zainfekowanym" kompem.
Wyniki wątrobowe po miesiącu stosowania Vetorylu w jednym przypadku pogorszyło się bardzo: ALKP podniosło się z 1600 U/L na ponad 2000 U/L (wg weta brak skali); ALT wzrosło z 234 U/L na 257; CREA jest dość niskie i utrzymuje się na niezmienionym poziomie 0,4 mg/dL; GGT zmalało z 61 na 43 U/L. Pozostałe wyniki w normie.
Nie wiem czy wierzyć wetowi, ale on powiedział, że wzrost poziomu ALKP czasami występuje w początkowej fazie podawania Vetorylu, za następne 2 miesiące powtórka badań i wtedy powinno ALKP spadać. Jestem załamana!!! (bo jak wcześniej wspominałam moja Dżesi jest 3 przypadkiem w jego karierze i zna się bardziej książkowo na ZC niż praktycznie).
Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem wzrostu ALKP po miesięcznym stosowaniu Vetorylu? Czy wet uspokaja swoje i moje sumienie?

Link to comment
Share on other sites

jejku ja w ogóle nie mam takich badań mam jedynie to:  ALP-300 i  GGT-38, mam za to AspAT-37 i AIAT-66   i jakies bilirubiny kreatyniny i morfologię. i kortyzol/kreatynina 215,8  kortyzol 15,6 i kreatynina 1994,1. W ogóle nie wiem co jest co i co to znaczy jestem zieloniutka z tego. No musi byc źle bo sunia mimo że lepiej niż wczoraj to jednak marniutka jest ciągle spi, rano trochę szczekała i była ożywiona a teraz przycichła. Nie wiem jak będzie już po jutrze będę miała vetoryl. A w ogle jak pies to dostanie to czy jest jakaś reakcja  taka od razu, słyszałam ze bywa biegunka i co jeszcze .? Jak wasze pieski na to reagowały pierwszego dnia a jak np po tygodnu.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...